74) X gewoon was. Maar het moest formeel worden geregeld en dus werd bijvoorbeeld in Duyst de kosterswoning van de Koelhorsterkerk aange wezen als kookplaats, terwijl de kerk zelf als hospitaal dienst zou doen. In Leusden werd de leegstaande school bestemd voor hospitaal en de onderwijzerswo ning voor het koken van water en voedsel. De lessen zouden worden verplaatst naar het koor in de kerk. Voor voedselverstrckking aan armen in een ander deel van de gemeente werd ruimte gehuurd bij de weduwe C. de Kru ij ff. Misschien is er in Stoutenburg weinig gezocht naar geschikte ruimte voor een hospitaal. In 1848 berichtte de burgemeester tenminste dat de huizen van de meeste inwoners groot genoeg waren om patiënten naar behoren te verplegen. Maar in 1832 drong de Gouverneur aan en gelukkig stond ambachtsheer Ooijens 'gunstiglijk' een vleugel van zijn landhuis af. Er waren geen 'liggingstukken en meubelen' maar de Gouverneur drong aan dat er iets zou gebeu ren. De burgemeester van Stoutenburg schreef schuldbewust: 'Bemoedigd door het vertrou wen op Gods alleen Almachtig bestuur der wereldsche gebeurtenissen, en met ter zijde stelling van alle nodeloze vreesachtigheid voor onafweerbare onheilen, zouden wij ons des noods getroosten onder die Gemeenten gerang schikt te zijn, waarop aanmerkingen gemaakt zouden kunnen worden ten aanzien der verzor gingen bij hel onverhoopt uitbreken de Cholera ziekten'. Maar de 'pecuniële omstandigheden' van de gemeentekas lieten niet toe 'alle die onkosten te maken, welke uit de aankoop en in werking brengen der aanbevolene placatiën voortvloeijen'. Het was zinloos een collecte te houden, omdat het merendeel van de inwoners weinig geld had en de ervaring had geleerd dat collectes weinig opbrachten. Hoogstens vijftig personen plachten iets bij te dragen. Toch is er in 1832 gecollecteerd en van de opbrengst - nog geen elf gulden - werden direct genees middelen gekocht. Maar het was een druppel op een gloeiende plaat en de burgemeesters vroegen om in geval van nood een hoofdelijke omslag te mogen opleggen. Een belasting naar vermogen dus. Zonder het steeds met zoveel woorden te zeg gen, klaagden de burgemeesters dat de voor zorgsmaatregelen wel erg overdreven waren. Bovendien vonden zij een aantal ervan overbo dig omdat de mensen gewend waren elkaar te helpen. Wat had het dan voor zin om bijvoor beeld ergens in de gemeente een rijtuig beschikbaar te houden tijdens een epidemie? Normaal reed iemand van de familieleden of de omwonenden in dringende gevallen naar Amersfoort voor medische hulp. Als de gemeente een rijtuig paraat hield, zou dat eerst opgehaald moeten worden en dan pas kon de tocht beginnen. Dat betekende langdurige ver traging, zeker als het Hink had geregend en de wegen moeilijk begaanbaar waren. De burgemeesters vroegen zich ook af wat het voor zin had een hospitaal in te richten. Dat kostte veel geld terwijl men van te voren wist dat de mensen er niet heen zouden willen. Omdat de gemeenten niet een echte dorpskern hadden en de inwoners op grote afstand van elkaar woonden, kon de tocht naar zo'n hospi taal weieens net zolang duren als naar Amersfoort. Was het daarom niet veel beter om een patiënt uit Leusden direct 'optezenden, naar zoodanige Plaats alwaar de locale gelegenheid beter toelaat de bevolene precautiën in het werk te stellen, en de stad Amersfoort slegts een uur van hier gelegen is zoude deze daartoe ligtelijk in aanmerking kunnen komen, te meer daar men in andere ziektens meestal van die stad het benodigde ter genezing moet erlangen'? Een groot probleem was ook het ontbreken van een 'geneeskunstoefenaar' in de gemeenten. Blijkbaar was dat voor Stoutenburg het lastigst. De hoofdcommissie adviseerde om een chirur gijn uit Amersfoort daarheen te 'designeeren'. Maar deze weigerde omdat er in Amersfoort al te weinig chirurgijns waren en hij zijn eigen verloskundige praktijk niet wilde verlaten. 75) STADSWIBXJWSENZ. sc Datzelfde zei de chirurgijn uit De Haar 'moe tende hij aan verscheidene vrouwen bijstand verleenen wier bevalling nabij is'. Er zat voor de hoofdcommissie niets anders op dan te con stateren dat er echt iets gedaan zou moeten worden in de 'buitenpractijk' als de cholera uit brak. Zo hebben de gemeenten - uit geldnood tegen- spartelend - de minimale voorzieningen geschapen. In Stoutenburg stond op den duur in het 'hospitaal' een krib, er lagen vier dekens die iemand cadeau gedaan had en een paar zakken geneesmiddelen zoals kamillethee. In Leusden was het nauwelijks beter. Op 4 september 1832 stierf in Amersfoort (dat toen 11.000 inwoners had) 'een knaapje van ongeveer elf jaren uit de zeer armoedige klas se'. Hoe hij de ziekte had opgelopen, wist men niet, 'daar men met geene mogelijkheid kan berekenen dat hij met besmette personen of goederen in betrekking heeft gestaan'. Of hij echt aan cholera had geleden, was daardoor onzeker, al had hij wel ernstige ingewands klachten gehad. Maar ja, hij had zijn buikje rond gegeten aan onrijpe vruchten en rauwe garnalen. Het was dus zijn eigen schuld geweest en die van zijn ouders. Na zijn dood waren er veertien dagen geen andere gevallen gemeld, maar toen verspreidde de ziekte zich snel over de hele stad. In totaal noteerden de HISTORISCHE KR/^ HISTORISCHE KR/a. CHOLERA Ziek geworden. Overl. AMSTERDAM, 25 October9 Sedert het ontstaan der Ziekte.1446 LEIDEN, 24 October3 Sedert het ontstaan der Ziekte1027 AMERSFOORT, 25 October1 Hoor de BEHOEFTIGE CHOLERA-LIJDERS de Redactie van dit Blad wederomhet staande toegezonden Herst. In Beh I 5 42 768 .636 42 1 3 24 .453 550 24 3 21 is aan onder- V. u Yan J. V. C. op hoop van navolgingeen Bank-Billet, voor de navolgende plaatsen, als: Amersfoort.f 15. 00. IJsselsteina 10.00. Oudewater10.00. Maarsena 10.00. Katwijkena 15.00. Rijnsburga 15.00. Groningena 15.00. Zwartsluisa 10.00. te zamen f 100. 00. Yan H. H. voor: Katwijk Buiten Katwijk Binnen en Rhijnsburg ieder f 5. 00, te zarnen...'.a 15.00, a b r c. k Ti b. m hi v< w cc 3' vc !i. Zl a. di e< De kranten hielden de statistiek van de cholera-epidemie bij. Hier een publicatie uit het Algemeen Handelsblad, waaruit ook blijkt dat de charitas opbloeide.

Leusden Toen | 1996 | | pagina 7