De afbraak van de oude kerk te Leusden in 1826/1827 tussen bisschoppen en edellieden, in de 12e eeuw, weet de bisschop zich van nieuwe trou we dienaren te verzekeren. Zij waren onvrije knechten belast met huishoudelijke taken. Een voorbeeld is de 'mareschalk' of de paarden knecht voor de stallen. 1) Geleidelijk aan gin gen deze dienaren zich steeds zelfstandiger gedragen, totdat wij de afstammelingen van deze onvrije knechten tegenkomen als stadsbe stuurders en leden van de ridderstand. De oor spronkelijke benamingen illustreren heel dui delijk het grote verschil tussen de eerste kas teelbewoners en de kasteeleigenaren uit de 17e eeuw en later. Heel verrassend is ook dat de term ridderhof stad niet uit de Middeleeuwen stamt, maar pas na 1500 is ontstaan. Naar aanleiding van de instellimg van een nieuwe belasting werd pas nagegaan wie wel en wie niet tot de ridderhof stad behoorden. Hoe deze eisen enkele keren zijn bijgesteld en uiteindelijk weer nieuwe leden tot de ridderschap zijn toegelaten, kunt u vinden vanaf pag. 41 De vorm van het kasteel was afhankelijk van toenmalige techniek, financiële middelen en mode. Veel aandacht is geschonken aan de architectuur en landschapskunst en de vorm van de tuinen. De prachtige platen tonen aan wat voor een lusthof een kasteel lange tijd was. Het boek is boeiend geschreven en voor een ieder goed te lezen. Alle kastelen en ridderhofsteden worden besproken. In een appendix zijn nog vele Huizen besproken die niet de officiële erken ning van ridderhofstad hebben. Dit boek is een handige manier om snel iets over een bepaald kasteel te weten te komen. Een uitgebreide begrippenlijst en registers maken het tot een overzichtelijk en uitgebreid naslagwerk. Maar het is meer dan dat. Door het uitgebreide historisch onderzoek naar de oorsprong van de verschillende kastelen geeft dit werk u nieuwe duidelijkheid over een duistere periode. Ook gezien de prijs van slechts f 69,50 is dit boek een aanwinst in elke boekenkast. 1) Kastelen, pag. 12. W. Bos Op 16 december 1828 wordt de Dorpskerk in wat nu Leusden-Zuid heet, in gebruik geno men.Deze kerk was de opvolger van de oude Leusder kerk, die in de jaren 1826/1827 o.a. wegens bouwvalligheid, werd afgebroken. Alleen de toren staat nog eenzaam op het oude kerkhof bij Oud-Leusden. Er is vrij veel bekend over de bouw van de Dorpskerk: in het archief zijn bij voorbeeld de bestekken van de bouw van de kerk en pastorie aanwezig.Ook zijn alle rekeningen bewaard gebleven. Tussen al die stukken over de nieuwbouw be vinden zich ook gegevens over de afbraak van de oude kerk. Op 21 juni 1825 dient de kerkeraad van Leusden een verzoek in bij koning Willem I om vrijwillige bijdragen voor de bouw van een nieuwe kerk en pastorie te mogen bijeenbren gen en een eigen predikant te mogen beroepen. Al meer dan tweehonderd jaar behoorde kerke lijk Leusden pastoraal gezien onder Amers foort. Men wilde in Leusden een nieuwe start maken. Ter verduidelijking: de diakonie (ar- De toren van de Oude Kerk is tot op heden blijven staan op het kerkhof (tekening: L.van Arkel 1886, tekening in kleur. Atlas Coenen van Gravesloot, Museum Flehite Amersfoort).

Leusden Toen | 1996 | | pagina 9