Genealogische ervaringen I ,,Daar hoefden we geen overleg over te hebben. Dat was de stilzwijgende afspraak." In de jaren tachtig werd de Tour de Junior gewonnen door een Tsjech. De laatste jaren doet er ook een Deense afvaardiging aan de Tour mee. De wielrenster Jette Drachsmann schatte twee jaar geleden het begin van de wed strijden te vroeg in. Zij verscheen een week te vroeg in Achterveld. Zij keerde terug naar Denemarken en stond een week later keurig aan de meet. In de eerste etappe kreeg ze materiaal-pech en dat leverde haar een forse achterstand in het klas sement op. Zij won de bolletjes-trui, omdat zij de beste vrouwelijke 14-jarige klimster was. Zij won enkele etappes, maar moest Laura Versteeg in de eindrangschikking voor laten gaan. Vanaf 1974 mochten de meisjes deel nemen aan de Tour de Junior. Dat besluit lever de een groter deelnemersveld op. Het hoogste aantal deelnemers aan de Tour de Junior was ooit 150. Dit jaar doen er 126 renners en ren- sters mee. Zij komen uit heel Nederland maar ook uit Denemarken, Engeland en Duitsland. Fietsen Aan de fietsen, die de deelnemers aan de Tour de Junior, is goed af te lezen hoe sterk de wel vaart de laatste decennia in Nederland gestegen is. Op de eerste foto's rijden de coureurs op gewone fietsen. Enkele handige renners hebben het stuur zelf aangepast. De handvatten werden van het stuur gezaagd en omgekeerd aan het stuur gelast. Met een beetje fantasie zag dat er uil als een race-stuur. In de loop van de tijd verschenen langzaam maar zeker de echte race-fietsen. Opvallend is dat in die dagen de publieke belangstelling voor de wedstrijden groter was dan tegenwoordig. Toen stonden de mensen vijf. zes rijen dik langs het parcours om de renners aan te moedigen. Er werd al maan den vantevoren naar de wedstrijd uitgekeken. Dat is nu minder geworden. „Vroeger was er minder vermaak. De Tour de Junior was de enige wedstrijd in zijn soort. Er werden gewoon veel minder sportwedstrijden georga niseerd. De mensen hadden dus minder keus. Lang niet iedereen had een televisie. Dat maak te dat toen toch meer toeschouwers dan tegen woordig op kwamen dagen, terwijl er minder mensen hier in de omgeving woonden", aldus Ossendrijver. De ontwikkeling van het materiaal heeft de laatste jaren een hoge vlucht genomen. De meeste fietsen van de profs zijn aero-dyna- misch. hebben ossekop-sturen en andere inven tieve hulpmiddelen. De fietsen van de deelnemers aan de Tour de Junior bleven weinig achter bij de ver voersmiddelen van de profs. Uiteraard hebben ze hele uitgebreide versnellingen, met binnen- en buiten-bladen. Maar een beetje junior heeft natuurlijk ook een hartslag-meter, een ossekop-stuur, een gesloten voor- en achterwiel. Als het waait wordt er een wiel met grote spaken gemon teerd. Ze hebben verschillende wielen voor het geval dat ze lek rijden. De gemiddelde fiets van een junior kost minstens achtduizend gulden. Dat was in de beginjaren ondenkbaar. Parcours De organisatie van de Tour de Junior heeft voor de wedstrijden vergunningen nodig. De wegen moeten voor het verkeer gesloten worden om de veiligheid van de coureurs te waarborgen. „Ik denk dat het nu onmogelijk zou zijn voor zo'n ronde in Leusden een vergunning te krij gen. als wij de Tour dit jaar voor de eerste keer zouden organiseren", zegt Ossendrijver. „Nu krijgen we altijd toestemming, maar de gemeente Leusden is niet erg snel met de ver gunningen." Sinds enkele jaren wordt op dinsdag morgen een klimtijdrit in de Tour de Junior gereden. In Achterveld is geen enkele plek, die in aanmerking komt als parcours voor een klimtijdrit. Daarom wijkt de organisatie uit naar de weg bij Aart Jansen, die steil omhoog gaat naar Zeist. Veel renners verkijken zich op dat die venijnige klim. Op het moment dat ze denken dat ze boven zijn komt het moeilijkste stukje nog. Die weg is van het minsterie van defensie. Het wil nog weieens gebeuren dat de wedstrijd even stilgelegd moet worden, omdat enkele tanks over de weg moeten rijden. In vroeger dagen stond tijdens de Tour de Junior ook een veldrit op het programma. Dat onderdeel werd bij de Lunterse berg gere den. In die tijd was er ook een wedstrijd, waar bij Leusdens, Woudenbergs en Scherpenzeels grondgebied aangedaan werd. Die wedstrijd werd vorig jaar weer in ere hersteld. Deze etap pe kreeg de naam 'Klassieker'. Bij de eerste Tour de Junior was de finish op de Hessenweg, op het coöperatie-ter rein, naast het pand waar nu een bloemenzaak zit. Tegenwoordig de meet op de Jan van Arkelweg, even voorbij de Rabobank. Sommige wegen werden door de organisatie gemeden, omdat er teveel gaten en kasseien inzitten. Dat leverde teveel lekke banden op. Het gebeurt regelmatig dat coureurs de eind overwinning mislopen, omdat zij op een ongunstig punt lek rijden. Jan Blom Hoe komt iemand er toe zich in het leven van zijn voorvaderen te verdiepen. Ach het zal wel zo zijn als met de meeste hob by's, een kleine aanleiding kan al voldoende zijn. Een doos met oude foto's, gevonden bij de zol deropruiming, een gesprek over die zonderlin ge oudoom uit Delft. Zaken die je opeens doen realiseren dat je niet eens weet waar die men sen vandaan zijn gekomen. Vaak komt die interesse pas op latere leeftijd maar dat hoeft niet per se. In mijn geval liep ik door omstandigheden die hier niet terzake doen al vlug na mijn diensttijd tegen het fenomeen genealogie aan. De tijd om er wat meer aandacht aan te beste den kwam echter pas toen ik de kans kreeg om met de VUT te gaan. Een drukke baan, gezin, studie en allerlei andere zaken die "geen uitstel dulden" zorgden vóór die tijd dat er van enig archiefonderzoek geen sprake was. Die archie ven lopen niet weg, dacht ik steeds. Maar goed, daar was dan die dag dat ik mijn mapje met gegevens van een beperkt aantal voorouders te voorschijn kon halen. Gegevens, verzameld in een naoorlogse tijd toen het nog mogelijk was om een rijksarchivaris voor een bedrag van enkele guldens een geboorteakte te laten produceren. Met de familie van vaderskant had ik geluk. Opa woonde in de provincie Utrecht en diens ouders hadden volgens overlevering van mijn vader een boerderij, eveneens in deze provin cie. Eenmaal bij die generatie aangeland had ik een goede kans dat de voorgangers daarvan redelijk honkvast zouden zijn. Zeker als het boeren betreft. Voorlopig hier dus geen kost bare en tijdrovende expedities door het land. Het rijksarchief in Utrecht zou voldoende ople veren.

Leusden Toen | 1996 | | pagina 11