n) Van de redactie Eerst even een fout corrigeren op het nummer van dit voorjaar. Daarop stond: I le jaargang nr. I. Fout, het moest zijn: 12e jaargang, nr.l. Nu we toch met de korte mededelingen bezig zijn...een verzoek van de (nieuwe) penning meester. Wilt u s.v.p. de contributie betalen als u dat dit jaar nog niet gedaan hebt. Dit nummer bevat weer een aantal artikelen onder de noemer: voor en door de leden van de Historische Kring Leusden. De heer J.Verduin komt zelfs twee maal aan bod. In een eerste artikel confronteert hij ons met een oorkonde uit 1345, die antwoord geeft op enkele vragen die onlangs in dit blad werden gesteld. Het gaat over "Het ontstaan van Geerestein". We kijken dus even over de gemeentegrens heen, want Geerestein is gelegen in Woudenberg. Maar ook Leusden komt ter sprake. Het tweede artikel van Verduin heet: "Waar zijn het paardjesgeld en het hondenkoren geble ven?" U zult misschien begrijpen dat het over middeleeuwse belastingheffingen gaat. Maar een eenvoudig verhaal is het niet. In tegendeel, als u het mij vraagt is het knap ingewikkeld. De schrijver denkt er voor een deel zelf ook zo over, want hij noemt een deel van de materie "een onoplosbare puzzel". Betuurslid Jan Blom ging op een genealogische zoektocht. Zonder de pretentie dat het DE manier is, doet hij verslag van deze zoektocht. In twee keer, want een deel van zijn "Genealogische ervaringen" bewaren we voor het volgende nummer. Met de voorplaat hebben we deze keer mis schien wel voor een verrassing gezorgd. Wielrenners in het blad van de Historische Kring, wat moeten die daar.' Wel, de redactie vroeg aan Gerhard te Winkel om eens in de geschiedenis van de Tour de Junior in Achterveld te "duiken". Het is een jaarlijks terugkerend evenement, althans in onze provin cie in deze vorm onbekend. Hoe is dat nu geko men dat dit in Achterveld geworteld is geraakt Gerhard te Winkel helpt de redactie met zijn nawoord. Hij doet daar een pleidooi voor "geschiedschrijving" door middel van het aan het woord laten van personen die een bepaalde ontwikkeling hebben meegemaakt. Dat kan de huidige organisator van een evenement zijn - zoals in het geval van de Tour de Junior - maar dat kunnen ook mensen zijn die hun hele leven al in ons dorp woonden en over vroeger willen vertellen. In het verleden zijn zulke gesprekken al op band vestgelegd. In eerste instantie zijn deze gebruikt om uit te zoeken welke de ken merken van een dialect van onze streek zouden kunnen zijn. De redactie zal nagaan of de inhoud ook voor publicatie geschikt is. Uw ideeën hierover verneemt de redactie graag. In Memoriam Mevr. Fea Lamers-Nieuwenhuis Enkele weken voor onze algemene jaarverga dering bereikte ons het schokkende bericht dat toch nog vrij onverwachts, daags voor haar vijftigste verjaardag, op 15 maart j.l. ons bestuurslid mevrouw Fea Lamers was overle den. Fea, die haar jeugd doorbracht in Hamersveld, was van professie kunsthistorica met als spe cialisatie historische klederdrachten. Zij was vanaf maart 1994 bestuurslid van onze Historische Kring en had binnen het bestuur de taak op zich genomen de sluimerende werk groepen opnieuw vorm te geven. Voordat zij hieraan begon, heeft zij eerst een ander, omvangrijk project ter hand genomen. Mede met het oog op het 10-jarig bestaan van de Historische Kring Leusden in juni 1995, startte zij in het najaar van 1994 een onderzoek naar 50 jaar ontwikkeling Hamersveld- Leusden. de periode van 1945 tot 1995. Voorzitter Secretaris Penningmeester Bestuursleden Redactie: Redactie adres: Afbeelding omslag: Kopiidatum: Drukkerij: C.H.M.Coenen Prins Frederiklaan 15, Leusden 033-4946432 R.Polak Beverhoeve 26, Leusden 033-4941183 J.A.van Laar Gironde 18, Leusden 033-4943600 W.Bos Pr.Irenelaan 58, Leusden 033-4940423 J.M.Blom Landjonker 57, Leusden 033-4942746 A.Ton, H.J.Verburg, K.G.Vlaanderen, R.ter Wal Fl.J.Verburg, Mulderskolk 46, 3833 KR Deelnemers aan de Tour de Junior in Achterveld 15 oktober - 1 februari - 1 mei Grammé Amersfoort HISTORISCHE KR/a.

Leusden Toen | 1996 | | pagina 2