Het ontstaan van Geerestein Van het bestuur HISTORISCHE KR/. Veel van haar privé tijd heelt zij in dit project gestoken, dat resulteerde in een gedegen en lot geschreven boekwerk met als titel "Nu zijn ze op de goede weg...". Deze titel ontleende zij aan het toepasselijke lied "Het dorp" van Wim Sonneveld. Op 19 mei 1995 werd tijdens een feestelijke bijeenkomst in de raadszaal van het gemeente huis het boek door haar overhandigd aan de burgemeester van Leusden. Het was tevens de officiële opening van een door haar ingerichte expositie rond dit thema. Voorts vertegenwoordigde Fea in voorkomende gevallen het bestuur bij overleg met de gemeente Leusden; zij had goede contacten en was communicatief sterk. Fea heeft in de 2 jaren dat zij bestuurslid was van onze kring een grote inbreng gehad, heeft veel werk verzet en was door haar materie-kennis en creativiteit van buitengewoon grote waarde voor de Historische Kring Leusden. Wij zullen haar missen. Namens het bestuur. Dr C.H.M.Coenen, voorzitter. Vanuit het bestuur zijn dit keer weinig bijzon derheden te melden. Er is wel van gedachten gewisseld over het programma van het seizoen 1996-1997, maar concrete data en onderwerpen voor lezingen kunnen u nu nog niet worden genoemd. Tijdens de laatste bestuursvergaderingen is gesproken over een onderwerp als het verza melbeleid van verschillende historische vereni gingen in de omgeving. Hoe kunnen we waar devolle voorwerpen voor de toekomst bewaren en tegelijkertijd voorkomen dat we uit onze ruimten groeien? In regionaal verband zal hier over nog moeten worden doorgesproken. Ideaal is het als bepaalde afspraken over een werkverdeling kunnen worden gemaakt. Er verschijnen de laatste tijd gelukkig veel publikaties over onderdelen van onze plaatse lijke geschiedenis. Bijna altijd worden ze door particulieren, vaak leden van de vereniging, uitgegeven. Het bestuur gaat na of het mogelijk is te komen tot een serie met een bepaalde een vormige lay-out. Aan zulke uitgaven kan dan ook makkelijker financiële ondersteuning wor den gegeven. Wat dat betreft is het op de jaar vergadering genomen besluit om een boeken fonds in te stellen van belang. U hoort over deze ontwikkelingen in het komende seizoen beslist meer. De bestuurstaken moeten sinds de jaarvergade ring door 5 personen worden verricht, en dit te kleine aantal stelt ons wel voor problemen. Tot nu toe vergeefs is geprobeerd nog twee leden voor het bestuur te vinden. Zoekt het bestuur misschien in te kleine kring? Daarom roepen wij de leden op er samen voor te zorgen, dat niet noodgedwongen bepaalde taken blijven liggen. Het gaat dan bijvoorbeeld over het weer in gang brengen van een aantal werkgroepen, of over het (overdag) overleggen met andere verenigingen en instanties over evenementen. Wilt u eerst meer weten, dan belt u toch een bestuurslid? HISTORISCHE KR/Ar 0 J. Verduin IInleiding Dhr.R.Polak heeft in de Historische Kring', I Ie jaargang, nr.3, een boekbespreking over Geerestein en zijn bewoners' (I) gehouden en daarbij een drietal vragen gesteld. Het ontstaan van Geerestein wordt in dit boek niet uit de doeken gedaan. Het oudst bekende gegeven over de geschiedenis van Geerestein zou uit 1394 stammen. Het toeval wil dat ik - helaas kort na het verschijnen van het boek - via dhr.ir.W.H.M.Nieuwenhuis de tekst van een oorkonde uit 1345 (2) in handen heb gekregen, welke oorkonde naar mijn mening als de geboorteakte van het toen nog naamloze Geerestein mag worden beschouwd. De tekst van de oorkonde bevat ook voor de middel eeuwse geschiedenis van Leusden een aantal belangwekkende aanknopingspunten. Een stukje van die tekst heb ik al eerder in ons blad behandeld (3), met de belofte nader op de oor konde terug te komen. In deze bijdrage wil ik me van deze schuld kwijten en wil ik tevens kort ingaan op de drie door dhr. Polak gestelde vragen. Het eerste en meest belangwekkende deel van de oorkonde zal op de voet worden gevolgd, waarbij volledigheidshalve ook de reeds behan delde passage opnieuw zal worden doorgeno men. Daarna komen de grenzen van het oor spronkelijke Geerestein aan de beurt, maak ik een zijsprongetje naar een enigszins raadsel achtige lake of watergang, en vertel iets over het Zuur- of Zuiderbroek. De antwoorden op de vragen van dhr.Polak laten zich daarna wat makkelijker formuleren. 2. De oorkonde uit 1345 (transcriptie ir.W.H.M.Nieuwenhuis) De voor ons belangrijkste tekst omvat een vier tal alinea's. Ik zal ze stuk voor stuk overnemen en zo goed mogelijk verklaren. Het middel eeuwse Nederlands is ook voor een leek meest al redelijk te volgen. Voor de betekenis van een aantal specifieke termen heb ik om hulp gevraagd. Het resultaat blijft echter enigszins aanvechtbaar. De volledige tekst van de oor konde is in de bijlage opgenomen. Ie alinea: - Wi Johan bi der glienaden Gods bisscop t Utrecht maken cont en doen te weten allen laden die desen brief sien of horen lesen mit kennisse der waerheyt, dat eens segghens aen ons ghebleven is een eersamen man luier Johan van Culenborch here van Woudenberch onse lieve neve aen die eenre side, etule die ghemeyne gheburen van Loesden aen die ander side, alse van sulken scoet ende twist alse onderlinghe hadden van der lantsceydinghe tusschen den goede van Woudenberch ende onse hofgoede van Loesden waer wi ons wael beraden, ende uitten onse segghen in aldusda- niglien manieren alse hierna bescreve staet. - Johan of Jan. bisschop van Utrecht, maakt bekend dat hij na rijp beraad een rechtmatige uitspraak zal doen over een 'scoet' beschul diging) en twist tussen Johan (Jan) van Culenborch, heer van Woudenberg, aan de ene zijde en de 'ghemeyne gheburen van Loesden' aan de andere zijde. Het meningsverschil betreft de landscheiding of grens tussen de goe deren van Woudenberg en de hofgoederen van Leusden. Onder de 'ghemeyne gheburen van Loesden' zullen we de markegenoten van Leusden en Leusbroek moeten verstaan (4).

Leusden Toen | 1996 | | pagina 3