HISTORISCHE K*,v 'Onse hofgoede van Loesden' zijn de hoeven van deze markegenoten (5). De hoeven, die door horige boeren werden bewoond, behoor den van oudsher bij de 'villa Lisiduna' het hofgoed Leusden). 2e alinea: - In den iersten segghen u i dat luier Johan van Culenborch voerghenoemt ende sine nacomelinglien den ghebueren van Loesden vrilike sonder enich wedersegghen zullen laten ghehrut'ken tot ewelicken daghen al dat lant dat ghelegen is binnen dien palen ende der sceydinghe ende alsulcker lake die onse here ende onse voervader bisscop Ghye daer God die ziel af hebben moet, tot eens sceydinghe eermaels ghelianghen heeft.- Jan van Culenborch en zijn nakomelingen moe ten voor eeuwig de grens eerbiedigen met de 'ghebueren van Loesden', zoals deze grens ten tijde van de overleden bisschop Ghye met palen en een 'lake' watergang) was 'ghe lianghen' bezegeld). Ghye of Guy was bis schop van 1301 tot 1317. De markering met palen wijst op hoger gelegen grond terwijl de markering met een watergang op drassig gebied duidt. Deze grens uit de tijd van bis schop Guy moet noodzakelijkerwijze de zuid grens van marke van de Leusderberg zijn geweest. Alléén hier verloopt de grens van hoog naar laag, vanaf de zandgronden van de Utrechtse heuvelrug, via het Treekermeertje, naar de veengronden van Zuurbroek (afb. I). De lake' is nog steeds aanwezig: de greppel vanaf het Treekermeertje in de richting van de Grift. 3 e alinea: - Voert so segghen u i om alles ghe- voeges wille, ende om te beter vrientscap te maken tusschen haren Johan ende onse ghebu eren van Loesden voerghenoemt, dat haer Johan voerseit uutkuyesen sal binnen acht dag hen na der daten des tiegenwoerdiglies briefs, drie hoeven lants legghende aen ene stucke of aen tween, gheleghen naest den goede van Woudenberch, el si boven ofte beneden aen die lake waer hi si nemen wil. Ende dese voerghe- noemde drie hoeven sal haer Johan voerghe noemt ende sine nacomelinghe houden van ons ende van onsen gestichte in dienst mans stat.- Ter wille van de lieve vrede mag Johan van Culenborch binnen acht dagen drie hoeven lands uitkiezen. Een hoeve was destijds o.m. een oppervlaktemaat van meestal 16 morgens of ca. 12,6 ha of bunders. Het land mag uit één of twee stukken bestaan, het moet aan Woudenberg grenzen en het mag zowel boven als beneden de 'lake' liggen, al naar het Johan belieft. Johan en zijn nakomelingen zullen het land voortaan in leen houden van het Sticht. Op de ligging van de drie hoeven gronds kom ik zo terug. 4e alinea: - Voert segghen wi dat haer Johan voers. dese drie hoeven ende anders alle goet daer hi ende die van Loesden aen een roeren op deser voerseyden lake afgraven sal ende hi ende di van Loesden male den anderen weder- wert doen mit ene sloet van tien voeten wiit ofte van meer. Ende dese graven zullen si graven ende volmaken tusschen dit ende sunte Martinmesse in den winter naestcomende. Voert so mach haer Johan voers. ende onse ghebueren van Loesden aen beyden siden bedi- ken ende graven ende doen mit horen voorseyt al dat si wanen dat haer orbaer is sonder enich v... of wedersegghen vandie ander partije.- De bisschop is het geharrewar kennelijk beu en wil geen nieuwe grenskwesties. Overal waar de goederen van Woudenberg en Leusden aan elkaar grenzen moeten vóór St.Maarten a.s. forse sloten worden gegraven, die op de reeds eerder genoemde lake moeten afwateren. Daarna mogen de partijen op eigen gebied de ontginning - het aanleggen van dijken en het graven van sloten - ter hand nemen. De oorkonde besluit met een aantal 'algemene bepalingen', die voor de plaatselijke geschiede nis van minder belang lijken te zijn en die ik HISTORISCHE Afb. 1: de Zuidgrens van de Marke nabij het Treekermeertje.

Leusden Toen | 1996 | | pagina 4