De Tour de Junior volgens Johan Ossendrijver 103)1 Overwinning In 1958 werd de Tour de Junior voor de eerste keer verreden. De Tour de Junior is een meer daagse wieler-wedstrijd voor jongeren. De eer ste jaren was het een wedstrijd voor jongens van 13 tot 16 jaar. In 1974 mochten meisjes voor de eerste keer meedoen. De opzet is afge keken van de Tour de France. De Tour de Junior begon als een regionale gebeurtenis met een beperkte impact, maar die tijd is voorbij. De Tour de Junior is tegenwoordig een interna tionale wielerwedstrijd. Er doen elk jaar meer dan honderd goed getrainde en zeer gemoti veerde jongens en meisjes mee. In de loop der jaren hebben renners, die later beroemd werden aan de Tour de Junior deelgenomen. Hennie Kuiper won in 1964 de prijs voor de strijdlus- tigste renner. Ook Hennie Stamsnijder, Petra de Bruin, Erik Dekker en Niels van der Steen heb ben hun rondjes in Achterveld gedraaid. Opvallend is dat alleen Van der Steen en Dekker er in slaagden de Tour in de oudste leef tijdsgroep te winnen. De opzet van de wedstrijd is in de loop van de tijd behoorlijk veranderd. Het parcours is gewijzigd en wordt nog steeds aangepast. De Tour de Junior kende drie voor zitters Jan Schouten, Wout Meinten en Johan Ossendrijver. De wedstrijd was een idee van de Achtervelder Jan Schouten. „Hij baalde er van dat de jeugd van voetbalvereniging Achterveld altijd ver loor. Toen dacht hij: Misschien kunnen we wel winnen in een andere tak van sport'. Bij de eer ste editie werden gewoon voetballers op een normale fiets gezet", vertelt Johan Ossendrij ver. de huidige voorzitter van het bestuur van de Tour de Junior en tevens Tourleider. HISTORISCHE Gerhard te Winkel Mijn zege is de mooiste herinnering Orale geschiedenis In Leusden en Achterveld wonen nog veel mensen, die hebben meegemaakt dat het kleine Hamersveld in het veel grotere Leusden veranderde. Zij hehhen persoon lijk de ontw ikkeling van het dorp, de ver enigingen en de evenementen meege maakt en vorm gegeven. Veel oude Hamersvelders en Achtervelders vinden het bovendien leuk om over die tijd te vertellen. Daar ligt een kans voor de Historische Kring Leusden. De persoonlijke geschiedenis van de inwo ners en \an de dorpen kan heel goed opgetekend worden door de leden van de kring. Dat kan hele levendige verhalen opleveren. Dit verhaal is helemaal gebaseerd op de herinneringen van Johan Ossen drijver, die van heel dichtbij de opkomst van de Tour de Junior heeft meegemaakt en vorm gegeven. Het is geen objectief verhaal. Het is de geschiedenis, zoals Ossendrijver het heeft meegemaakt. De geschiedenis van de Tour de Junior is met dit artikel zeker niet geschreven. Die geschiedenis verdient een gedegen boek. Aan de hand van de geschiedenis aan de Tour de Junior kan ook afgelezen worden hoe de dorpen in sociaal, economisch en sportief gebied veranderd zijn. HISTORISCHE KR/,, De bedoeling van Schouten had in eer ste instantie geen succes. De eerste versie van de Tour werd niet door een Achtervelder gewonnen, maar dat werd in de jaren die volg de meer dan goed gemaakt. Gerrit Methorst uit Barneveld won de eerste Tour. Het leven van Johan Ossendrijver is verweven met de Tour de Junior. In 1958 was hij vijfjaar. Hij volgde de wedstrijd elk jaar nauwgezet. Met vriendjes probeerde hij de bezemwagen bij te houden. „Mijn moeder breide een rugnummer die op een voetbalshirtje gespeld werd. Ik weet dat ik eens met nummer 53 rondreed. Dat hoorde bij Jos Woutersen uit Utrecht. Hij reed onder dat nummer mee in de Tour de Junior. Woutersen logeerde bij ons in huis. Wij zijn nog eens bij hem op bezoek geweest. Zijn familie woonde in Utrecht op een bovenwoning. Door de ren ners in huis leefde je erg mee met de Tour de Junior." De Tour de Junior was een uniek ini tiatief. Het was de eerste meerdaagse wieler wedstrijd voor junioren in Nederland. Op dit moment zijn er meer wielerweken in Neder land, onder andere in Assen. In Assen wordt altijd een tijdrit op het TT-circuit gereden. Dat is een speciale attractie. Maar in Achterveld werd de eerste etappe-wedstrijd verreden. Op zijn dertiende won Johan Ossendrijver de Tour in zijn leeftijdsklasse. „Dat was op de dag van de WK-finale Engeland tegen Duitsland. Wij reden op de slotdag een lange etappe. Het was echte hondeweer. Ik zat ineens in de kop groep. Alle leeftijdsklassen koersten toen nog in één wedstrijd. Wij reden in de buurt van Scherpen- zeel en waren blij dat we de weg nog konden zien. Het was zulk slecht weer dat de motor-rij ders de weg kwijt raakten. Ik had helemaal niet in de gaten dat er niemand van mijn leeftijds categorie in de buurt was. Aan het begin van de etappe had ik achttien seconden achterstand op de Duitser Udo Alck. Ik was namelijk tijdens de eerste etappe in de laatste kilometer gevallen en had zo de achterstand opgelopen. In het slot- klassement stond Alck één minuut en achttien seconden achter mij. Ik stond als een verzopen kat op het podium, maar ik was erg trots. Ik had de Tour de Junior gewonnen." De gele trui hangt nog altijd in de prijzenkast in de hal van het huis van Ossendrijver. Udo Alck is een naam, die Johan Ossendrijver niet snel zal vergeten. „Ik wilde in 1964 heel graag mee doen aan de Tour de Junior, maar toen was ik elf. Ik was te jong en mocht niet meerijden. Dat jaar reed er een Duitser mee, Udo Alck, die dertien jaar was. Het jaar daarop was het weer hetzelfde liedje. Ik was nog steeds te jong en weer reed die Alck mee. Onze Duitse vriend was nog steeds der tien jaar. Het jaar daarop mocht ik dus voor het eerst deelnemen. Mijn grote concurrent was Udo Alck. Hij was nog steeds dertien jaar. Achteraf gezien had ik dus gewoon twee jaar eerder al mee kunnen doen. Het spijt me nog steeds dat ik die twee keer niet mee heb kunnen doen." Ossendrijver won ooit ook de wieler week in Assen. Door niet-Achtervelders werd er wel vaker met leeftijden gesmokkeld. Een kansheb ber op de eind-overwinning bij de zestien-jari gen is ooit op de laatste dag gediskwalificeerd, omdat hij 18 bleek te zijn. Johan Ossendrijver noemt die over winning nog steeds zijn mooiste herinnering aan de Tour de Junior. In de hoogste leeftijds categorie won Ossendrijver nog een keer de Prins Bernhard Medaille. „Ik was de snelste Nederlander achter vier Duitsers. Wij krijgen elk jaar een bronzen medaille van Prins Bernhard voor de snelste Nederlander in de hoogste leeftijdscategorie. Toen de Tour de Junior voor de vijfen twintigste keer georganiseerd werd kregen we ongevraagd een zilveren medaille. De commis saris van de Koningin stelt elk jaar een medail-

Leusden Toen | 1996 | | pagina 8