138 1827 Amersfoort debet aan J. van de Gumster "Balken en ijzerwerk gemeniet totaal f 32,50 in de kerkraame 500 witte ruite gezet f 122,30." Interessant is ook zijn rekening over 1828, een heel uitgebreide.Ook betreffende werk aan de pastorie. Er is gewerkt met olijfgroen en blauwe verf. Gewerkt hebben Hein, Jacob, Gijs, Evert en "de Baas". "De kerk al het lijstwerk, couzijns, deure de toorn van binnen en van buite allen twee en drie maal geverfd met geele steen kleur 3 kg. a 76 t ons f 24,44 De Appel en de Haan gegoudverft (gegrond verfd?) en verguld en het kruis twee maal gemeniet en zwart geverft f 10,50 100 stoelen genommerd f 2,- 47 1/2 ons fijn geel a 10 c. tons f 4,75" De totaal rekening bedroeg f 435,80 Later worden voor de pastorie de volgende soorten verf gebruikt: okergeel, groenolijf, blauw ,wit, grijze glansverf, geel en wit. Hier volgen twee kwitanties in extenso: "W.Termaaten 1827 Aan de kerk an dominiehuis van mij over geno men 2600 goudaze steen (Goudse?) voor de schoonsteen steen van vijf gulden per duizend zege 13,- per vragt 1,16 Gezien W.v. Assenraad 14,16 Voldaan den 17 Junij 1829 W.Termaaten" De tweede luidt als volgt: "Ik ondergeteekende bekenne ontvange te heb ben van Ds. P.J. Laan als Tresorier van het fonds van den bouw der Leusdensche kerk de somme van driehonderd en vier en tachtig gul den zijnde de aanneemus penningen van de banken in de kerk buiten het Doophek, goed voor Driehondert en vierentaggend gul den 1829 voldaan Den 11 December C.Versteegh". Deze hoofdaannemer moest ook wel wat werk buiten het bestek om verrichten, o.a "Febr 1 1828 Den Baas met Toon lagemaat De Klok wezen Halen te Utrecht f 1,40 Dito 20 op order de Klok in de toren gehangen om zijn klank is te doen horen Gewerkt 3/4 dag f 0,75 Een los briefje:"Utrecht 23 May 1827 Wij heben Schipper Salomon ottens bevragt met twee en Tagtig Hoed Steenkalkvoor de nieuwe Hervormde kerk te Leusden, die bij goede wind vrijdag of zaterdag zal arrive ren En de bevestiging van de schipper zelf:"Ik Salomon Ottens Schipper van het Schip genaamd de Vrouw Gesina thans leggende te Utrecht om met den eerste goede wind te zeilen naar Amersfoort Ook de bouwcommissie heeft zo haar eigen kosten gemaakt. Een los briefje, maar het is niet het enige van deze soort. "In de maande Augustus 1826 heeft de koster (van de St.Joris waarschijnlijk) voorde verga dering van de kerkeraad (bedoeld is de bouw commissie) van Leusden Verschoten aan tabak pijpen En fles wijn f 1.6.- In Sept. tabak pijpen En drank f 1.5.- Voldaan f2.11.- Jan Dirk van Lugt koster". Een aardig briefje bestemd voor "De Heer P. van Doornik Sluiswagter te Amersfoort Ahnem bij Wijhe den 18 April 1827 Ik zende Ued hiernevens per Schipper Herm Klüwer Voor rekening van Heeren Commissa rissen der kerk te Leusden bij Amersfoort Een en dertig duizend Beste Graauwen (stenen) zegge 31000 waarvan Ued aan vragt tot los plaats gelieve te betalen twee Guldens en Vijftig Cents per duizend zegge f 2,50. De Schipper zal wijders indien er water is binnen de Sluis moeten schieten, en langer dan vier dagen liggende alvorens gelost te zijn, voor elke dag die hij langer ligt genieten Twee Guldens, die ik hoop door Ued in goede order ontvangen en na genoegen bevonden worden. Ik heb de Eer met achting te zijn Ued.D.W. Dienaar, J.H. Ridder". Op de achterzijde nog het volgende: "De Heer P.van Doornik Sluiswagter te Amersfoort No.l Geerriveerd den 21 April Smiddags 5 Uren Met Een Lading steen voor de Kerk te Leusden volgens Inhoud" Later blijkt, dat de steenfabrikant De Ridder te Wijhe de leverancier is van meer stenen. Hij levert voor de kerk :"Beste Grauwen, Oude graauwen. Oudemoppen", totaal 219.500 stuks. In het najaar van 1828 zijn kerk en pastorie klaar. Op dinsdag 16 december wordt de kerk "zeer plegtig ingewijd" door dominee Breyl. Hij preekte daarbij uit 1 Koningen 8: 56a, waar staat "Geloofd zij den Heer, die zijn volk Israël rust gegeven heeft". Op de eerstvolgende kerkeraadsvergadering op 9 januari 1829 wordt gemeld, dat overmorgen voor de eerste keer het avondmaal zal bediend worden. Het is dan precies vier jaar geleden, dat de drie predikanten uit Amersfoort dat wei gerden, vanwege de bouwvalligheid van de oude kerk. Die weigering van toen, die wellicht hard is aangekomen, heeft er wel toegeleid, dat Protestants Leusden een nieuwe start kon maken. En dat is voor een groot deel te danken aan de "stakers" van toen, die zich echter van het begin af aan ingezet hebben om een nieuwe situatie vorm te geven. Nog een paar opmerkingen. In april 1829 is de eindafrekening van de bouwcommiissie "bijkans" gereed. Op 22 juni legt "de Heer Laan, tresorier" verantwoording af en wordt het batig slot van ruim f 300,- met nog enkele onbetaalde rekening overgedragen aan de kerkvoogdij. En de commissie kan wor den bedankt voor het jarenlange werk dat zij gedaan heeft. Inmiddels staat de pastorie nog leeg. Wel heeft het ministerie in mei van het vorig jaar het tractement van de predikant vastgesteld op f 700,- per jaar. Het was toen zo, dat de predi- kantstractementen door de Staat betaald wer den. Begin 1829 wordt beroepen door de kerkeraad Ds. PC.Ribbeek, die op twee mei wordt beves tigd als predikant van Leusden. Na ruim twee honderd jaar heeft Leusden weer een eigen voorganger. Hij wordt later geroemd als de predikant, die weer nieuw leven in de kerk van Leusden heeft gebracht. Binnen een jaar had hij al 100 cate chisanten. W.Bos Bronnen: 1.Archief Hervormde Gemeente Leusden inv. no. 264 t/m 269. 2."Het verleden van de kerkgebouwen der Hervormde Gemeente te Leusden", W.Bos, 1978.

Leusden Toen | 1996 | | pagina 10