Genealogische ervaringen II Jan Blom In het vorige nummer hebt u het een en ander kunnen lezen over mijn genealogische "uitspat tingen". hoofdzakelijk plaatsvindend in het Rijksarchief te Utrecht. Veel archiefmateriaal ligt echter in plaatselijke archieven, en het werd dus tijd om me daar eens te vervoegen. Een telefoontje richting gemeentehuis Har- melen hracht me in kontakt met een dame die me uitnodigde maar eens langs te komen. Het was voor haar wel even zoeken naar een geschikte datum, want het was nogal druk. Na in Harmeien een blik geworpen te hebben op het oude dorpscentrum, trad ik op de afge sproken datum welgemoed het gemeentehuis binnen. De telefoniste/receptioniste had het druk. Ik moest dus even wachten. "Ah. mijnheer Blom", zei ze blij herkennend. "Gaat u even zitten, ik kom zo bij u." Mijn komst is me kennelijk vooruitgesneld, dacht ik, verbaasd plaats nemend. Het raadsel was snel opgelost. De telefo niste/receptioniste was tevens de archivaris waar ik een afspraak mee had gemaakt. Een duizendpoot dus. Met spoed werd ik naar een onderaardse kluis gevoerd. Een wat rommelige kelder met een royale werktafel, bezaaid met paperassen. Middels een forse armzwaai veegde ze een deel van papieren opzij met de mededeling: "Ik zal even ruimte voor u maken." Met behulp van een inventarisoverzicht en een ruime hoeveelheid koffie waarvan voormelde dame me, ondanks haar drukke werkzaamhe den. regelmatig voorzag, heb ik een groot deel van het archief doorgespit. De huidige gemeente Harmeien bestond rond 1700 uit een behoorlijk aantal gerechten, die alle een eigen administratie voerden. Om de situatie rond de onroerende goederen van mijn voorgeslacht te reconstrueren moest ik dus eerst weten met welke gerechten ik te maken had. Een puzzel op zich. De meeste gegevens zijn te putten uit stukken over belastingaanslagen en diverse bijdragen, zoals bv. bijdrage wegonderhoud. Inderdaad vond ik diverse aanslagen aan mijn voorouders opgelegd. Heel interessant natuurlijk als je een aanslag vindt voor bijdrage aan onderhoud van "de Heereweg". Het geeft de mogelijkheid voor het terugvinden van een lokatie; maar hoe heet tegenwoordig "de Heereweg". Enfin een oplossing heb ik daar niet gevonden maar wel kwam ik thuis met een map vol informatie. Met daarbij de wetenschap dat er een backer in de tamilie zat en dat een familielid was getrouwd met ene Cornelia van "het huys te Hermeien", een kasteel ter plaatse. Een gegeven dat bij bekendmaking op het eerstvolgende verjaar dagsfeestje meteen guldentekens in de ogen van mijn huidige familie opleverde. "Zit er nog ergens een erfenis, Jan" was de vraag. Bah! Mensen denken meteen aan geld. De volgende tocht was naar Vleuten. Nu niet naar een gemeentehuis maar naar een oud pandje in het centrum waar de plaatselijke his torische vereniging haar domicilie heeft. Daar werd ik ontvangen in een gezellige 17e eeuwse kamer met wanden vol boeken en registers. Met enige verbazing zag ik ook een keur van lees- en computerapparatuur. Na het doel van mijn tocht uiteen gezet te hebben, werden wat ordners met materiaal tevoorschijn gehaald, terwijl bij een van de computers "even" een compleet overzicht werd uitgedraaid van alle ter plaatse gedoopte Blommetjes. In de loop van de middag kwamen nog wat leden binnen vallen voor een praatje waardoor de vergelij king met een herberg zich aan mij op drong. Weliswaar een herberg zonder drank maar wel gezellig. Kortom een ruimte om jaloers op te zijn. Wanneer zou de gemeente Leusden aan ons zoiets beschikbaar stellen? Dat ik die middag ook nog wat gegevens over mijn voorgeslacht te weten kwam was alleen maar mooi meegenomen. Hier kwam onder andere de eerste voorvader als herbergier te voorschijn. De herberg zelf, reeds bekend in 1633, bleek helaas in 1970 clandestien gesloopt te zijn. Een plaatje restte mij slechts. Ik zal u niet vermoeien met een opsomming van alle door mij bezochte Utrechtse archieven maar twee krijgt u er toch nog van mij te horen. Om te beginnen Montfoort. In een kelder van het oude kasteel Montfoort, nu als gemeente huis in gebruik, huist op dinsdag een echte archivaris. Het rechterlijk archief van de omge ving is daar gehuisvest. Uit dat archief haalde ik de meest interessante gegevens. Daar zat ik dus op een kille ochtend, haast automatisch bladerend in een dikke stapel aktes. Ik was al voorbij de betreffende akte toen ik me reali seerde de naam Blom gepasseerd te zijn. Terugbladerend lag hij daar. De vondst waar elke genealoog van droomt. Een akte van boe delscheiding bij het overlijden van de vrouw van "opa" Dirk. Herberg "De Hoogeboom" verviel aan "opa" Gijsbert, die op dat moment daar woonde. Zoiets geeft dan toch even een kick om maar eens een modern woord te gebruiken. De archivaris werd ook enthousiast en kwam al snel met een fotoboek aanzetten waarin "De Hoogeboom" was afgebeeld. Het pand uit de zeventiende eeuw bleek nog te bestaan, maar was niet meer als horecabedrijf in gebruik. Later bleek dat Gijsbert daar als Assessor (wethouder) van het gerecht Achthoven had geresideerd. Een functie die in een gehucht van ca. tien boerderijen nou ook weer niet zo erg veel voorstelt maar die wel een aantal leuke, door hem opgemaakte aktes ople verde. Uit al die stukken daar kwamen menselijke wezens te voorschijn. Een opa die conflicten had met de overheid en zijn medepoorters. Maar ook een opa die door de burgemeester op z'n vingers werd getikt voor een door hem gemaakt foutje. Hoogbejaard regelde deze nog verkiezingen in het dorp, maar z'n laatste jaren werd hij kennelijk door een, toen inwonende, kleindochter verzorgd. De volgende stap was natuurlijk een bezoek aan het betreffende pand. De vroegere herberg was snel gevonden maar als je dan voor de deur staat wil je toch ook wel even binnen kijken. Na enig moed verzamelen dan toch maar aan gebeld. Mijn verhaal over een voorvader die daar tweehonderd jaar geleden had gewoond werd begrijpelijkerwijze met diep wantrouwen door de bewoonster aangehoord. Ik zag haar denken "Wat moet die vent. Wil die zich op de hoogte stellen van de situatie, om s' nachts makkelijker zijn slag te kunnen slaan?" Enfin, ik ben later toch binnen gekomen maar ik waarschuw u vast voor wat u te wachten staat in een dergelijk geval. Het laatste archief dat ik u voor wil stellen is ons eigen Leusdense archief. In een kelder van het gemeentehuis heeft de heer Van Rooijen, archivaris van o.a. de gemeente Leusden, een aantal stellingen vol archiefmateriaal. Bij een bezoek aan dit archief wordt u niet in deze kelder weggestopt maar in een gezellig plekje, met uitzicht op een binnenplaatsje met een idyllisch vijvertje. Althans dat was het nog bij mijn bezoek. In deze ruimte kwam van bestudering van de archiefstukken niet zo veel, omdat ik tussen de oude folianten wegdroomde. Voor mijn gees tesoog verschenen op het binnenplaatsje voor vader Ghijsbert uit 1692, samen met zijn Cornelia, romantisch op een bankje bij het vij vertje tussen het gemeentelijke groen. U ziet waar genealogie al niet toe leidt. Dit artikel beoogt slechts een impressie te geven van mijn genealogische activiteiten en is dus niet bedoeld als een handleiding voor genealogisch onderzoek.

Leusden Toen | 1996 | | pagina 11