Boekbespreking Uit het archief f143 Mocht het uw interesse hebben gewekt en denkt u er aan zelf iets in die richting te ondernemen, dan zou ik u willen adviseren een bezoekje te brengen aan de bibliotheek. Daar zijn genoeg boeken en boekjes te krij gen die u op weg kunnen helpen. Misschien is het ook wel een aardig onder werp voor een werkgroep van de kring. De levensloop van de Utrechtse bevolking in de 19e eeuw. Redactie: K.Mandemakers en O.Boonstra. 186 blz. - geïllustreerd - f 39,50. ISBN 90 2323047 7. Aan de hand van de gegevens van geboorte-, huwelijks- en overlijdensakten uit de bevol kingsregisters en persoonsregistraties proberen een negental auteurs het demografisch gedrag, de beroepscarrière en het verhuispatroon van personen in de provincie Utrecht in kaart te brengen. Dankzij de dataset van de Historische Steekproef Nederlandse Bevolking (HSN) is het mogelijk om de levensloop van mensen in de periode 1812 - 1922 te reconstrueren. De provincie Utrecht was het eerste project van de Stichting HSN en werd als zodanig als proef project gekozen. De borelingen uit de provincie Utrecht vormen het eerste databestand van de HSN. In totaal zijn er 4.000 geboorteakten getrokken. In totaal zal het gegevensbestand van heel Nederland uit 70.000 personen bestaan. Elke persoon in Nederland geboren tussen 1812 en 1922 heeft een kans van 1 op 200 om in het databestand van de HSN terecht te komen. Om redenen van privacy ontbreken in dit bestand de namen van de geselecteerde personen. Onderzoekers kun nen gebruik maken van het HSN bestand. Men moet zich wenden tot het Internationaal Instituut voor Sociale geschiedenis, Cruquius- weg 31, 1019 AT Amsterdam, t.a.v. HSN. Wat hebben wij als leden van de Historische Kring aan de bundel "De levensloop van de Utrechtse bevolking in de 19e eeuw" van Kees Mandemakers en Onno Boonstra e.a.? Om te beginnen vindt u in hoofdstuk II "Het hart van Nederland", geschreven door de sociaal- geograaf Hans Knippenberg, een goed over zicht van de belangrijkste ontwikkelingen in de periode 1800 - 1940 op infrastructureel, econo misch, godsdienstig, politiek, demografisch en onderwijs gebied. Daarna volgen vijf hoofd stukken, die met behulp van de HSN dataset geschreven zijn. Daarvan is hoofdstuk IV, "Het einde van het analfabetisme" van Onno Boonstra, één van de interessantste voor ons. Hij bestudeert het analfabetisme aan de hand van huwelijksakten, waarbij hij kijkt welke bruid en bruidegom de akte kunnen onderteke nen en wie nog een kruisje zet. Ook hoofdstuk VII, "Komen en gaan, emigra tiepatronen in de provincie Utrecht", van de historicus Jan Kok bevat vermeldenswaardige zaken voor ons. Met behulp van de dataset wordt gekeken waar de stads- en plattelandsbe woners hun gehele leven verbleven. Wat viel Jan Kok op? Van alle personen geboren tussen 1812 en 1922 was iets meer dan de helft tussen geboorte en overlijden gemigreerd naar ge meenten verder dan 5 kilometer van de geboor tegemeente. Meer dan vier/vijfde deel van de mensen bleef echter binnen een gebied met een straal van 40 kilometer wonen. De migratie kansen namen tussen 1812 en 1892 gestaag toe. Voor alle vertrekkende Utrechters naar andere provincies gold Holland als de belangrijkste bestemming. Zou dit ook voor onze dorpen gel den? Van de volgende hoofdstukken krijgt u van mij een korte opsomming van de inhoud: Hoofdstuk III van de demograaf F.van Poppel handelt over de enorme kindersterfte in de 19e eeuw; de sociaal-economische positie van de vader had invloed op deze sterfte, maar dit was in de stad meer het geval dan op het platteland. Hoofdstuk V, geschreven door de socioloog M.Kalmijn, laat de verschillen in huwelijks leeftijd enerzijds en de samenhang tussen de leeftijden van bruid en bruidegom anderzijds zien. En in hoofdstuk VI beschrijven de historicus M.van Leeuwen en de pedagoge I.Maas de sociale mobiliteit (stijging en daling op de maatschappelijke ladder) in de steden en dor pen. Op de achterkant van de bundel vermeldt de uitgever, dat de bundel een integraal beeld van de maatschappelijke veranderingen in de Nederlandse samenleving in de "lange 19e eeuw" biedt. Of deze bundel voor ons als ama teur-historici daaraan beantwoordt, betwijfel ik. Wel drukt deze bundel ons met de neus op het feit, dat voor het verzamelen van histori sche gegevens de computer belangrijk is, waar bij niet uit het oog verloren moet worden, dat daar een juiste integrale aanpak bij hoort. Voor de geïnteresseerde lezers: vanaf 1 januari 1997 bevindt "De levensloop van de Utrechtse bevoking in de 19e eeuw" zich in de biblio theek van de historische vereniging. Of u dit boek met rode oortjes in één ruk uitleest, weet ik niet. Mij is dat in ieder geval niet gelukt! Rie Vroon-Roubos ACTE VAN INDEMNITEIT. Wij Schout en Municipalen van Zoest declareeren bij deezen dat ingevalle Den Perzoon Harmanus van den Hengel, en zijn zoontje Willem Harmanusze van den Hengel, oud circa zeeven Jaaren, beijde van de Roomsche Godtsdienst, en onder deeze Gerechte Gebooren, Woonende reeds onder de Gerechte van Stoutenburg, on „verhoopt te Eeniger tijd, tot Armoe „de quame te vervallen, Dezelve door de Roomsche Armmeesters van den Kerke van Zoest, waar Onder de Opgezee „tene Deezes Gerechte Parochieren, of behooren, zullen moeten worden Onderhouden en Gealimenteerd in Conformité van de Ordonnantie Deezer Provintie van Dato den Vijfde Augustus 1777 Gearresteerd. Actum Zoest 29e April 1797 w.g. J.Beer secretaris Dit is een 'Acte van Indemniteit' schade loosstelling). Indien iemand naar een ander Gerecht (^woonplaats) verhuisde, moest sinds 1777 de betreffende kerk in het gerecht van HISTORISCHE Kft/V

Leusden Toen | 1996 | | pagina 12