Toespraak (A.N.J.Vos, te Amersfoort) op 1 september 1896. De eerste administrateur - Gerbrand van Raaij (of was het Gerard, zoals het fotobij schrift meldt) - oefende deze taak een halve eeuw lang uit, tot zijn dood in 1946. Dit feit staat op pagina 40 van de jubileumpublicatie. Daarmee wordt al duidelijk dat het verhaal van de honderdjarige verzekeraar niet in chronolo gische volgorde wordt verteld. Maar dat hin dert niet. De lezer wordt vertrouwd gemaakt met de wereld van verzekeren. Zo kunnen we lezen over "Storm en onweer", "De goede kant op met het milieu", "Verzekeren en de overheid" en "Hooibroei kan je ruiken". In "Smartegeld voor spookpassagiers" (mooie titel trouwens) wordt zelfs duidelijk gemaakt hoe je de verze keraar kunt oplichten. De titel slaat op Amerikaanse toestanden, waarbij een bij een ongeluk betrokken bus - na het ongeluk - gevuld raakt met mensen die instappen om bij de verzekering smartegeld te kunnen claimen. Er mag dan veel veranderd zijn, de notulen van de jaarlijkse algemene ledenvergaderingen worden nog steeds met de hand geschreven in het notulenboek. Het jubileumboek (56 vierkante pagina's) is rijk geïllustreerd en Frits van Breda heeft als eindredacteur zich goed van zijn taak gekwe ten. S.V.Achterv eld vijftig jaar Het eerste wat opvalt als we het jubileumboek openslaan is dat de helft van de bladzijden blanco is. De omvang is 133 bedrukte pagina's, dus 266 bladzijden. Heeft die omvang samensteller J.M.Schouten verleid om de ondertitel "Een complete beschrijving van oprichting tot heden" aan het boek mee te geven? Er staat niet: de complete beschrijving.... Een complete beschrijving betekent: er zijn andere beschrijvingen mogelijk die ook de toevoeging "compleet" mogen dragen. Wat verder opvalt is de grote aandacht voor vrouwen-voetbal en voor jeugd-voetbal, waar onder het meisjes-voetbal De samensteller heeft veelvuldig gebruik ge maakt van krantenknipsels. Andere teksten komen uit andere bron. Zoals deze: "Op de jaarvergadering (1948) van de R.K. Voetbal vereniging Achteveld vraagt G.Wijntjes: "Kan er een combinatie worden gemaakt van een voetbal-/korfbalclub". Antwoord: "De pastoor en de kapelaan staan afwijzend tegenover het combineren van mannelijke en vrouwelijke jeugd op ons dorp"." De vraag ligt voor de hand: heeft de R.K.Kerk nog steeds invloed op het beleid van de vereni ging? Het lijkt er een beetje op dat de R.K. komaf wat in het vergeetboek is geraakt. Waar is de tijd van: "De vereniging is er alleen voor de Rooms Katholieken. Bij hoge uitzondering en met toestemming van de kapelaan, de Geestelijk Adviseur, mogen er maximaal twee leden per elftal Protestant zijn. Zij mogen geen aanvoerder zijn en ook geen zitting hebben in het bestuur". Een andere vraag die bij mij opkwam, was: vanwaar de verschillende aanduidingen van de club, soms als voetbalvereniging en dan weer als sportvereniging. "Op 20 juni 1946 werd de voetbalclub R.K.S.V.Achterveld opgericht". In de beleving van de mensen is de (R.K.) S.V.A. een voetbalclub. Overigens: ruim zes jaar (van 1958 tot 1964) heeft er een afdeling handbal bestaan. Ook aan deze episode wordt royaal aandacht geschonken. Door de keuze van de samenstel ler is er in dit boek vooral veel aandacht voor de prestaties in het veld. En daar gaat het toch om bij elke voetbalvereniging. V.v.Roda '46 vijftig jaar Toch kan het ook anders. Dat toont het jubi leumboek van Roda'46 aan. Een gekleurd omslag: een landkaart, met daarop een foto van de velden in het Burg.Buiningsportpark. Voorts laat de club zich liefst vier maal felicite ren: door de burgemeester, door de wethouder. door het KNVB-bestuur amateurvoetbal en door de voorzitter van het KNVB-district Midden. Bij de KNVB heeft Roda'48 een goede naam. Want met 56 jeugdteams in de competitie hoort de Leusdense club, wat de jeugd betreft tot de 5 grootste verenigingen van het land. Het is misschien niet zo bekend dat de club eerst zeventien jaar onder de naam v.v. Hamersveld speelde. Er was namelijk al een R(echt) O(p) D(oel) A(f). In 1964 wordt de oplossing gevonden; toevoe ging van het jaartal '46. In de opzet van het jubileumboek komen wat doublures voor. Hier en daar kom je tegen de tegenstelling recreëren of presteren. Vooral ex- trainer Nico Romeijn heeft het er over. Jammer is het datje soms moet zoeken Who is who. Als elke scribent even was geïntroduceerd, met beroep, woonplaats, functie bij Roda'46, met jaartallen, dan riep dat minder vragen op. Ook zijn er wel doublures: liefst drie maal komt het vrouwenvoetbal ter sprake. Twee bij dragen eindigen met de constatering dat het vrouwenvoetbal in Leusden verleden tijd is, eenmaal wordt er echter melding gemaakt van toch een vrouwenteam in de competitie. Ook in de felicitatie van de KNVB wordt melding gemaakt van een vrouwenploeg in de competi tie. Wat is de juiste informatie? In het Jubileumboek van Roda komt veel meer "het beleid" ter sprake dan in de bundel van de Achterveldse 50-jarige. Dit komt mede doordat een reeks van oud-voorzitters aan het woord komt. Het financiële beleid en het beleid omtrent de prestaties van Zaterdag I en Zondag 1 komt meer dan eens aan de orde. Eigenlijk zou een vereniging met zoveel jeugdig talent veel hoger moeten spelen. Tot slot: Roda heeft 300 vrijwilligers. In de loop der jaren zijn het er ongetwijfeld meer dan duizend geweest. Dat maakt Roda tot een maat schappelijke factor van betekenis in Leusden. Dat verdient wel de felicitaties van zowel de burgemeester als de voor sport verantwoorde lijke wethouder. Henk Verburg HISTORISCHE K#/v Toespraak van wijlen Mej.A.A.de Beaufort van Huize 'De Boom', gehouden in Leusbroek bij de oprichting van "v.v. Leusden" op 20 juli 1946. Ontleend aan het Roda Jubileumboek. De v.v. Leusden was dus de derde voetbalclub die in 1946 in Leusden werd opgericht. Deze zou het echter niet redden, ondnaks de bemoe digende woorden van mej.De Beaufort. Doordat ik alleen ben heb ik al veel, voor een dame minder gebruikelijke dingen moeten doen, maar dat nu op mijn ouden dag nog eens de eer te beurt zou vallen de openingsrede bij het oprichten van een voetbalclub te mogen houden, had ik niet kunnen bevroeden. Dat er is Leusden weder een voetbalclub is opgericht, dat is een uitstekend iets. Wij leven thans in het teeken van den sport en dat is een best ding. Jonge menschen hebben afleiding noodig en beweging - zij willen graag iets doen, wat in beweging zijn. Verveling is vaak een aanleiding tot veelvuldig bioscoopbezoek, dansen of andere minder geschikte dingen, die

Leusden Toen | 1996 | | pagina 14