Aanwinsten 1995/1996 Ontvangen voorwerpen Diverse foto's gemaakt in Leusden (de heer K.Vlaanderen). Weegschaal (familie Van de Hengel). Zuiger voor een waterpomp (de heer Van Leeuwen). Gegevens "Monumenten inventarisatie project 1992" (gemeente Leusden). Diverse foto's van boerderijen (de heer J.Jehee). Prentbriefkaarten van de Hohorst en huize De Boom (de heer Koudijs). Deur en levensboom van smederij Van de Hengel, voorheen Zwarteweg, hoek Burg.de Beaufortweg (gemeente Leusden/de heer Van Kooij). Boeken W.Bos, Tussen Bavoort en den Treek. C.v.d.Hengel, protocollen gerecht Leusden e.a.(scriptie); "Bijdrage geschiedenis Leus den". Ir.W.H.M.Nieuwenhuis, Geschiedenis van Ru- melaar. E.Pelzers, W.H.de Beaufort, natuurbeschermer, jager, bosbouwer. Jubileumboek Roda '46. Nationaal Museum Historische Landbouw techniek. Wageningen Jaarverslag 1994. Omslag: Misset Uitgeverij b.v. Doetinchem. Druk: Grafische Service Centrum Van Gils b.v. Wageningen. Fokvereniging Achterveld en Omstreken 1919- 1984. J.M.Schouten. Priesterzonen en Broeders Zusters van de Parochie Sint Joseph te Achterveld. J.M. Schouten 1996. hoewel voor een enkele maal niet slecht zijn toch op den duur op vele karakters eene ver keerde uitwerking kunnen hebben. Sport in de buitenlucht, dat is je ware, dat versterkt beiden lichaam en geest, boeit de jeugd, maakt ze vlug en lenig in hunne bewegingen, leert snelden- kenden de gedachten tegelijk uitvoeren. Tegenwoordig voelt men veel meer voor sport dan in mijn jeugd het geval was. ledereen beoe fent thans een of anderen sport. Er is haast nie mand meer in Nederland die niet fietsen kan. In vroeger dagen had men ook wel een en ander, dat onzen sport ver\'ing maar 't ging alles zoo heel anders, zoo bezadigd en kalm. Men wan delde, reed schaatsenof reed in een slede en des zomers ging men uit "spelevaren zoo als dat heette. Daar ligt iets dromerigs in die uitdruk king die ons niet erg sportief meer aandoet. Het vogelschieten door sommige vereenigingen, gebeurde toen ook veel en wordt nog op een enkelen plaats gedaan. Ook vindt men in som mige steden nog een "malieveld" waar destijds een soort balspel gespeeld werd. Het meest bekend zijn de kegelbanen waarvan men er nog aantreft. Eén nadeel was er aan vele dezer spe len verbonden, namelijk het vele bier dat er meestal bij gedronken werd. Tegenwoordig hooren sport en alcohol juist niet meer bij elkaar en dat is zoo veel beter Aan het einde der 19e eeuw deed men heel wei nig aan sport in ons land. De eerste mannen die jietsten hadden het zwaar met hun hooge fiet sen met een heel groot voorwiel en een piepe rig klein achterwieltje, waarop zij met alle inspanning klimmen moesten. En dan de dames. Zij hadden geweldige lange, wijde rokken die door 't gefladder de paarden bang maakten, zoodat zij bij elk voertuig netjes aan den kant van den weg naast haar flets moesten gaan staan, totdat het voertuig voorbij was. Thans hebben wij onze zwemkampioenen. zowel dames als heeren. Maar toen een goede 50 jaar terug bij mij tehuis een Engelsch meis je was die met mij in de beek wilde gaan zwem men omdat zij dat gewend was, toen veroor zaakte dat een hele opschudding, Niemand zwom nmog in de buurt, alleen in groote steden werd dat gedaan en in de zee bij 't baden, en meisjes die zwommen daar had men nog nooit van gehoord. Dat deed men niet, dat was iets heel ergsiets dat men eigenlijk heel niet net jes vond; toch zwommen wij en bleef ik zwem men en nu is 't heel gewoon. Weest blijde, jonge menschen, dat deze tijd U meer vrijheid en steun geeft voor het uitoefenen van een sport. Maakt maar een goed gebruik van die vrijheid, die U geschonken is en geniet maar volop van Uw jeugd en jonge kracht die zich ontlpooien wil. Weest eerlijk en beschaafd in Uw spel en ontik- kelt niet alleen Uw spieren maar ook Uw karakter, want spel kan bv. afgunst opwekken of andere verkeerde gedachten. Voor de jongeren die nog soldaat moeten wor den is het voetballen een goede vooroefening nu er in het leger zooveel aan sport gedaan wordt. Het zal hun opleidings-tijd vergemakke lijken. Voetbal is een boeiend en opwindend iets. Veel menschen die even als ikzelf, niets van voetbal afwisten, luisterden met spanning naar de radio wanneer Han Hollander destijds versla gen gaf over de interland wedstrijden in "t sta dion te Amsterdam. Maar dit opwindende heeft ook een gevaarlijke zijde: weest ervoor op Uw hoede, want wanneer het doelpunt bijna is bereikt en allen erop aan stormen, dan kan het wel eens een beetje te hardhandig toegaan en dat moet niet voorkomen bij goede spelers. Hierdoor komen wel eens ongelukken voor die niet hadden behoeven voor te komen als ieder zijn gedachten maar bij elkaar had gehad - dus jongelieden weest niet ruw in Uw spelen, zoodat er ongelukken gebeuren die niet hadden behoeven plaats te hebben. Dat zou den bloei schaden van Uw pas opgerichte voetbalclub. Zorgt dat ge een goeden naam krijgt en houdt onder Uwen spelgenoten en bezorgt Uw club een lang bestaan en Uw leden veel genot. Moge deze Leusdensche voetbalclub een langer bestaan beschoren zijn dan zijn voorganger en moge hij groeien en bloeien in lengte van dagen!

Leusden Toen | 1996 | | pagina 15