Mutaties Persberichten 150. 151 HISTORISCHE K*/v 2T Mutaties ledenadministratie eerste tot en met derde kwartaal 1996 Nieuwe leden: E. de Kruiff H. van Hoorn H. Slotboom J.H. Treur H. Verburg Asschatterweg 70 Zonnedauwhof 27 Prinses Irenelaan 52 Arnhemseweg 48 Mulderskolk 46 3831 JW Leusden 3831 AH Leusden 3832 CD Leusden 3832 GM Leusden 3833 KR Leusden overleden; J. van Lambalgen mevr. F. Lamers J. Bastmeyer Vermeerlaan Roggeland 7 Eikenlaan 41 Woudenberg Leusden C Leusden C (per 1.10.96 239 leden) Veldnamenonderzoek "Hooibroek", "IJsselveld", "Voermans Weide" en "Elisabeth Boogaard" zijn willekeurige namen, te vinden op de kaart van de provincie Utrecht. Deze en vele andere "veldnamen" zijn een belangrijke bron van informatie over hoe onze provincie er in het verleden heeft uitge zien. Veldnamen geven vaak aan, waarvoor bepaalde landerijen werden gebruikt, welke opvallende zaken men daarop aantrof en wie er woonden. Ook verkijgt men inzicht in het dia lect en de streektaal. Af en toe geeft een veld naam zelfs aan welke bijzondere gebeurtenis ergens heeft plaatsgevonden. De cursus 'Veldnamenonderzoek' is georgani seerd door de Stichting Stichtse Geschiedenis voor mensen die onderzoek willen doen naar veldnamen in hun omgeving. Er wordt inge gaan op inventarisatiemethoden, het vinden van bronnen, het gebruik van kaarten en kadas- tergegevens en de mogelijkheden om uw bevindingen te publiceren. Eerdere ervaring met historisch onderzoek is niet nodig. De cursus vindt plaats in Utrecht op vier maan dagavonden van 20.00 tot 22.00 uur. De data zijn: 17 en 24 maart, 7 en 28 april 1997. De kosten zijn f 65,- inclusief koffie en een sylla bus. Meer informatie en opgave: Stichting Stichtse Geschiedenis, Mariaplaats 23, 3511 LK Utrecht, tel. 030 - 2343880. Avondopenstelling Utrechts Archief Nadat in oktober 1995 bij de Gemeentelijke Archiefdienst van Utrecht een avondopenstel ling is geïntroduceerd, is in september 1996 het Rijksarchief dit voorbeeld gevolgd. Onderzoekers kunnen nu iedere donderdag avond gebruik maken van de studiezalen van Rijks- en Gemeentearchief. Tot 21.00 uur kan men er terecht voor informatie en onderzoek. Wel moeten voor 16.30 uur de gewenste stuk ken worden aangevraagd. Deze gemeenschappelijke avondopenstelling is één van de stappen op de weg van het samen gaan van Rijks- en Gemeentearchief tot één Utrechts Archief. Voor verdere informatie kan men bellen naar het Rijksarchief (tel.030-2753275) en naar de Gemeentelijke Archiefdienst (te.030-2866611 Alexander Numankade 199-201, 3572 KW Utrecht. Achteveld (1737) trok eerder naar Kevelaer dan Amersfoort (1750). In de serie Achterveldse Geschiedenis is uitge komen het boekwerkje "De Achterveldse Bedevaart van 1737 tot 1996 naar Kevelaer". Op het voorblad prijkt de afbeelding van het kleurrijke vaandel: "Processie van Amersfoort en Omstreken. Consolatrix Afflictorum OPN Parochie St.Jozef Achteveld". Altijd werd beweerd dat de Amersfoortse Bedevaart naar Kevelaer in 1750 de oudste was van het Eem-, Gooi- en Veluweland. Echter in het archief van de Parochie Achteveld staat aangegeven dat in 1737 Weimpje Morren van Kevelaer was teruggekeerd. In die tijd huwden meerdere Duitse jongelieden met Achteveldse maagden. De Statie Achteveld liep verder voorop toen het in 1822 uitkwam met het zangboekje "De Kevelaarse Devotie, bijeen vergaderd tot gebruik van de Achterveldsche, Soestsche en Larensche Pelgrims". De Achterveldse eigennaamse Lofzangen wer den als enigen weergeven, onder meer: Ga spoed u Achterveldsche schaar. Bereid u nu toch met elkaar, Naar Kevelaar gelijk hier in, Groet daar des Hemels Koningin, Men trok te voet naar het ongeveer 120 kilo meter verder gelegen Kevelaer, dan in 1891 vanaf de halte Leusden drie uur per spoor, dan per fiets en nu per touringcar. De diensten in de kerken vingen aan om vier uur in de nacht tot acht uur in de avond. Het boekje, met kleurrijke devotieprentjes en foto's van bedevaartgangers, vormt een aan winst van de Achterveldse dorpsgeschied- schrijving. Het is verkrijgbaar bij boekhandel Vos en bij samensteller J.M.Schouten. Vrijwilligers gezocht door Rijksarchief Het Rijksarchief in Utrecht (RAU) heeft voor de komende jaren twee projecten gepland waarbij de belangrijkste genealogische bestan den elektronisch toegankelijk gemaakt worden. Voor het indiceren van deze archiefbestanden is de hulp van vrijwilligers zeer gewenst. Het doel van het landelijke project "Familie geschiedenis terug tot 1780" is het verkrijgen van een generale computerindex op de akten van de Burgerlijke Stand (BS). In één keer kan dan bijvoorbeeld een huwelijk in een gehele provincie opgezocht worden. Is de juiste akte gevonden dan verschijnt, met één druk op de knop, een zogeheten image (een gedigitaliseer de fotokopie) van die akte op het computer scherm. Hiermee zou een ieder, zittend achter de computer, zijn kwartierstaat tot ca. 1780 kunnen opzoeken. Dit betekent een trote tijd winst bij het onderzoek naar familiegeschiede nis. Het doel van het tweede project is om een zelf de soort systeem voor de doop-, trouw- en begraafregisters (DTB) op te zetten. Via een zoekprocedure kan een bepaalde inschrijving gevonden worden en via het image wordt de akte ook op het scherm getoond.

Leusden Toen | 1996 | | pagina 16