134 I De bouwcommisie ziet nu af van de koop bij Bavoort en aanvaardt de aangeboden grond. Bij de koning wordt een verzoekschrift ingediend tot aanvaarding van de grond. In februari 1827 is de goedkeuring inmiddels ontvangen. Op 6 april wordt dan bij notaris Schijvliet te Amersfoort de acte gepasseerd, waarbij Gerrit Saren Ravesloot het land als gift overdraagt aan de kerkvoogdij van de Hervormde gemeente te Leusden. Onderhands is deze gift, zoals boven aangege ven, dus anders geregeld. In de acte wordt de oppervlakte aangegeven als: ongeveer 4258 vierkante Ellen. Het stuk land is een deel van wat genoemd wordt "de Tip en Lagevogel- driest". Er was trouwens tussentijds een vergis sing gemaakt bij het bepalen van de oppervlak te. Hierbij speelde de invoering van een nieuw matenstelsel een verwarrende rol, zo blijkt uit een bijgevoegd briefje.Het huidige metriekstel sel werd in 1816 ingevoerd, maar op het platte land werden nog lange tijd de oude maten gebruikt, die opzichzelf al zeer verwarrend waren. Een bijzondere voorwaarde, die in de acte is opgenomen luidt als volgt: "Van het voorschreve Perceel, ten koste der voornoemde gemeente, met een Gracht, ten minste ter breedte van drie Ellen, zevenen zeventig Palmen doen omgeven". Op enkele plaatsen is deze gracht nu nog als zodanig te herkennen. Als men vóór de kerk staat, zijn links van de kerk en rechts van de pastorie nog gedeelten van die "gracht" zichtbaar. Met de aanvaarding van de grond was dus nu ook de plaats van de nieuwe kerk bepaald. Er blijkt rond maart 1827 nog wat met de grond geschoven te zijn. Het geld kwam binnen en de grond lag gereed. Dus kon nu de echte bouw beginnen. In de vergadering van 21 november 1826 wordt het bestek van de kerk goedgekeurd. Dit was opgemaakt door de stadsbaas B. Ruitenberg van Amersfoortf directeur gemeente wer ken?). Hem zal gevraagd worden ook de kosten te berekenen. In maart 1827 blijkt de grond van de kerk afge bakend te zijn en een tekening overlegd. Helaas is deze tekening niet bewaard gebleven. Op 28 mei zal om 12 uur de aanbesteding plaats vinden in de Stadsdoelen te Amersfoort. De inschrijving zal niet publiek zijn. Er blijken drie inschrijvingen te zijn. H.Beeking, timmerman te Leusden f2875,- R.Harskamp, metselaar te Scherpenzeel f 2850,- C.Versteegh, timmerman te Leersum in comp. met E.Gaasenbeek, metselaar te Woudenberg f 2200,- En op 1 juni wordt het werk aanbesteed aan de laagste inschrijvers, waarbij als medeaannemer optreedt H.Versteegh, olieslager te Amerongen. Hoe deze laatste kon meewerken aan de bouw van een kerk, is mij niet geheel duidelijk. Niettemin wordt hij geaccepteerd. De aankoop van een deel van de bouwmateria len heeft plaats gehad door de commissie, en men zal zich nu bezig gaan houden met het bestek van de pastorie. En dan wordt een hoogtepunt vermeld: "Het leggen van de eerste steen vergezeld doen gaan van eene godsdienstige plegtigheid daar ter plaatse" en wel op "vrijdag den 8 Junij aan staande 's avonds ten 6 ure". De datum wordt een week verschoven, omdat de aannemer nog niet zover is. De eerste steen zal gelegd worden door "de Heer van Hardenbroek" en de toe spraak zal gehouden door de secretaris van de bouwcommissie dominee Van Meeteren. Deze "aanspraak" is bewaard gebleven. In een wat gezwollen, voor ons onwerkelijk taalgebruik spreekt deze predikant de Leusdenaren toe. Nu het werk aan de kerk begonnen is, kijken we nog even naar de pastorie. Het eerste ont werp en bestek vallen te duur uit en wordt er opdracht gegeven om een nieuw stel te maken, wat later wel goedgekeurd wordt. De aannemer van de kerk wil ook de pastorie wel bouwen HISTORISCHE K#/<v Hierbij een deel van de oudste kadasterkaart uit 1832. Hierop staan duidelijk, en kort na de bouw, aangegeven de nieuwe kerk met de pastorie. De kerk is hier nog rechthoekig, pas in 1900 is het haljkoepelvormig achterdeel er bij gebouwd. Frappant is ook, dat de bij de schen king van de grond bedongen voorwaarde om een gracht om de grond aan te leggen, hier dui delijk is aangegeven. Ook het kostershuis staat ingetekend, maar dat was al vóór de kerk en de pastorie gebouwd. De Arnhemseweg had toen nog de naam van Leusbroekerweg. Tegenover het kostershuis staat het huis dat "De Goudvink heet, en dat daar nu, zij het wat verbouwd en uitgebreid, nog staat. Zowel de pastorie als de kosterswoning zijn in de vijftiger jaren van deze eeuw vervangen door nieuwe behuizingen. Geheel onderaan loopt de Lunterse beek, die nu Heiligenberger beek genoemd wordt.

Leusden Toen | 1996 | | pagina 8