Medewerking gevraagd voor de "Eemlandbiografieën" Leusden 1300 jaar? 169 W.van Kooij Enkele jaren geleden is er in de provincie begonnen met het publiceren van een regionale boekenreeks met biografieën. Per deel worden 40 biografieën opgenomen. In de regio "Stad Utrecht" zijn al drie delen verschenen. In de regio Vechtstreek is er één in een vergevorderd stadium. De historische kringen in de regio Eemland zijn ervan overtuigd dat er in onze regio voldoende personen geleefd hebben, die beschreven kunnen worden in een deel van deze reeks, met als titel I)e Eemlandbiografieën". Welke personen komen in aanmerking? liet gaat om personen die reeds zijn overleden. Hij of zij moet in de meest algemene zin van plaatselijk belang zijn geweest. Ook kunnen personen in aanmerking komen die in de geschiedenis van het Eemland of in de geschie denis in het algemeen een interessante en type rende rol hebben gespeeld. Het kunnen perso nen zijn uit een ver verleden, maar ook uit het nabije verleden. Ze moeten minstens een periode van hun leven in de regio gewoond hebben. In ons geval dus het gebied dat thans de gemeente Leusden omvat. Om tot een uitgave te komen wil de werkgroep, samengesteld uit vertegenwoordigers van de historische kringen uit het Eemland, eerst een groslijst opstellen, waarop de namen van de mensen worden verzameld, die ervoor in aan merking komen. Laat uw gedachten eens gaan, misschien kent u één of meerdere personen, die in aanmerking komen. Ongetwijfeld zijn er ook leden in onze vereni ging die één of meerdere van die biografieën willen schrijven en/of het nodige onderzoek daarvoor willen verrichten. Hebt u een naam voor de groslijst en/of Wilt u eventueel medewerking verlenen als auteur en/of onderzoeker en/of Wilt u er over nadenken plaats te nemen in de redactie. Neem dan contact op met: Wout van Kooij, tel. (033) 4940802, H.J. Verburg "697-1997 LEUSDEN 1300 JAAR!" schrijft de dorpsgeschiedschrijver van Achterveld, de heer J.M.Schouten, in dikke rode kapitalen met een prangend uitroepteken aan de redactie. Een verantwoording staat er onder geschreven: "Volgens hoogleraar Willem Gerard Brill werd Losiduna genoemd in het jaar 697". In een andere memo noemt Schouten ook nog geboor te- en sterfdatum van de hooggeleerde Brill, maar die heb ik ook al in de Winkler Prins gevonden. De encyclopedie maakt mij voorts duidelijk dat Brill geen historicus was, hoewel je dat zou denken als je ziet wat hij geschreven heeft, maar hij promoveerde in de klassieke let teren 1837). Nu zitten de redacteuren van dit blad nog niet zo lang op deze post, maar zij kunnen zich wel herinneren dat in 1977 het 1200-jarige bestaan van Leusden was gevierd. Gelukkig bezoekt ook de secretaris van onze vereniging de redac tievergaderingen zo veel als mogelijk en hij heeft wel eerder van de publicatie van Brill gehoord. Op zijn advies ging de redactie pools hoogte nemen bij het bestuurslid W.Bos. Bij de heer Bos zijn we aan het goede adres. Hij is bekend van historische publicaties over de Hervormde gemeente van Leusden. Hij kent ook de publicatie waaraan de heer Schouten zijn kennis ontleent. Hij heeft deze zelfs vlak bij de telefoon paraat. Het gaat om het boekje (uit 1928) "Gedenkschrift ter gelegenheid van het 100- jarig zelfstandig bestaan der Nederduitsch Hervormde Gemeente". Op bladzijde 5 van dit boekwerkje staat: "Het dorp Leusden was reeds in 697, onder de naam Lisiduna, bekend. Volgens den hoogleraar Brill zou dit oorspron kelijk Losiduna geweest zijn, hetgeen dan "losse duingrond" zou betekend hebben." Zou de schrijver van het Gedenkschrift hier een voetnoot hebben geplaatst dan waren wij allen nu misschien wat beter geïnformeerd over de "roots" van Leusden. Maar elke bronvermel ding ontbreekt. Dat heeft de betrokkenen zo'n 23 jaar geleden doen besluiten 777 als het begin van Leusden te beschouwen. Op enkele plaatsen (waaronder ook Engeland) is een akte bekend volgens welke Karei de Grote op 7 juli 1977 het land goed Lisiduna schonk aan de St.Martinuskerk te Utrecht. Even terug naar de 1300 jaar. Voor aan afron ding van dit verhaal moet iemand eens bij Brill op zoek gaan. Misschien te beginnen in diens uit 1889 daterende "Betwiste bijzonderheden op het gebied der studie van de geschiedenis van ons vaderland". Opdat Leusden 1220 jaar of 1300 jaar niet lan ger een betwiste bijzonderheid blijve.

Leusden Toen | 1997 | | pagina 10