Het Kadaster: een bron van informatie Asschat in de loop der eeuwen 174 175 1 HISTORISCHE 2: W.Bos In november vorig jaar kreeg het bestuur twee uitnodigingen. De eerste voor een bijeenkomst in het mooie gemeentehuis van Zeist, waar offi cieel de kadastrale atlas van die gemeente aan de burgemeester overhandigd zou worden. De twee uitnodiging betrof een bijeenkomst in het gebouw van het Kadaster te Utrecht, waar een lezing en demonstratie gehouden zou worden in verband met de heruitgave van de kadastrale gegevens. Enkele bestuursleden hebben deze bijeenkomsten bezocht. Bovendien was het bestuur in de maand oktober vertegenwoordigd op een bespreking op het gemeentehuis van onze eigen gemeente over de financiële aspec ten van een kadastrale atlas van de gemeente Leusden. Wat is er nu eigenlijk aan de hand? In 1832 is het kadaster tot stand gekomen. Er zijn toen tientallen tekenaars in het land bezig geweest om heel nauwkeurig per gemeente alle percelen grond op kaart te brengen. Elk stukje, hoe klein ook, is ingetekend. Ook alle gebou wen, zelfs schuren, hooibergen en schaapskooi en zijn opgenomen. Ook de wegen en wateren vindt u er op terug. Deze kaarten worden per gemeente voor onze provincie bewaard in Utrecht. Bij elkaar vormt het kadaster een gigantische atlas van heel ons land. Maar behalve het samenstellen van kaarten is er nog meer gebeurd. Men heeft van elk perceel(tje) ook diverse andere gegevens opge nomen in de zogenaamde Oorspronkelijke Aanwijzende Tafels (OAT's): namen en voorna men van de eigenaars, hun beroep en woon plaats, de grootte van het perceel, de vorm van gebruik van het perceel (b.v. weiland, bos, e.d.) en gegevens over het belastbare inkomen. In dat laatste zat nu juist de kneep. De regering wilde door middel van de kadastergegevens een zo rechtvaardig mogelijke grondbelasting gaan heffen. Grondbelastingen zijn er de eeuwen door geweest, maar dit was een geheel nieuwe gedachte. Het was bovendien aan prachtige opzet voor registratie bij verkoop van onroe rend goed. Elk perceel in Nederland kon immers exact worden aangegeven. Er is al gezegd dat de gegevens per gemeente waren samengesteld. Elke gemeente was verdeeld in secties met een letteraanduiding en alle perce len in zo'n sectie weer met nummers. Zo zou de grond, waarop uw huis staat bij voorbeeld aan gegeven kunnen worden met: Gemeente Leusden, Sectie C, no. 143. Het kadaster van 1832 bestaat nog steeds, maar er is in de loop der jaren nogal wat veranderd. Al die veranderingen zijn echter op het kadas ter heel precies bijgehouden. Die veranderde gegevens zijn tegen betaling op te vragen en worden bij verkoop van onroerend goed nog dagelijks en in grote aantallen gebruikt. Laten we ons nu echter beperken tot de oor spronkelijke kaarten en gegevens uit 1832. Die kunt u, wat betreft de provincie Utrecht, gratis raadplegen op het Rijksarchief in Utrecht. U vindt daar dan de toestand zoals die er meer dan 150 jaar geleden uitzag. U begrijpt dat deze oude gegevens een belang rijke bron bij historisch onderzoek kunnen zijn. Niet alleen de kaarten zijn dan van belang, maar niet minder de bovengenoemde OAT's, die veel persoonlijke gegevens bevatten. Laten we nu terug komen op de hier boven genoemde uitnodigingen. U stelt zich mogelijk de volgende vragen: Welk huis of welk stuk land bezaten mijn voor ouders? Waar hebben zij gewoond? Hoe zag het dorp en omgeving er vroeger uit? Hoe liepen de wegen? Dan wordt het toch nog een tijdrovend en gecompliceerd onderzoek voor velen. Daarom is men nu o.a.in onze provincie bezig om de kaarten en OAT's uit 1832 tot kadastrale atlassen per gemeente om te vormen. Het zijn atlassen, die met de modernste middelen en met computertechnieken samengesteld worden. Alle kaarten worden opnieuw bewerkt en uit gegeven. Ze zijn bovendien veel duidelijker geworden dan de oorspronkelijke. Ook de OAT's zijn opnieuw bewerkt. En voor wie com putertaal een beetje vertrouwd is: alle gegevens zijn gedigitaliseerd, waardoor het gebruik nog veel meer mogelijkheden biedt. In onze provin cie zijn al twee atlassen verschenen: die van Renswoude en van Zeist. Bij de aanbieding van de laatste waren we dus als Historische Kring aanwezig. En op het Kadaster in Utrecht zagen we hoe de kaarten worden gemaakt en welke rol de computer hierbij speelt. Het was werke lijk indrukwekkend. De eerstvolgende uitgave van zo'n kadastrale atlas zou die van Leusden kunnen zijn. Al het voorbereidende werk is reeds uitgevoerd. Alleen het financiële gedeelte is nog niet rond. En daarover ging de bespreking op het gemeen tehuis in oktober vorig jaar! We hopen - en er wordt hard aan gewerkt - dat nog dit jaar de atlas van Leusden zal kunnen verschijnen en dan kan iedere geïnteresseerde thuis en op zijn gemak via de prachtige gede tailleerde kaarten door het Leusden van toen lopen. Ik kan u verzekeren dat het interessante wandelingen zullen worden! U zult hierover nog nader worden geïnfor meerd. J.M.Schouten In 1647 werd Asschat met Heiligenberg een ambachtsheerlijkheid. Dat is precies 350 jaar geleden. Heerlijkheid is de benaming voor het overheidsgezag dat men uitoefent krachtens eigen recht. De ambachts- of lage heerlijkheid hield in dat de heer enkel de lage jurisdictie heeft, namelijk de rechtspraak in civiele en kleine strafzaken. Wat is er van de ambachts heerlijkheid geworden in de loop der eeuwen? Herkomst naam? Er wordt geschreven over de Heerlijkheid A- schat, later Asschat en soms Asgat. Het ont staan van de naam is vooralsnog onbekend, wel werd eens geschreven: stelselmatig ontgonnen woeste grond. Asschat was meermalen bekend bij de mensen van "blauw bloed". Zo was het Karei de Vijfde die in de volheid van zijn Keizerlijk Gezag verordonneerde dat vier schopgravers uit Asschat mee moesten helpen met het uitdiepen van de rivier De Eem. Vóór die tijd telde de Geregte Asschat ruim zeven tien huizen, dertien gezinshoofden en vijf en zeventig inwoners. Heren van Asschat waren onder meer de Duitse Baron Jacob Petersen en Joan Agges Scholten, oud-schepen van Amsterdam en bewindvoerder der Oostin- dische Maatschappij. Er was een groot schip dat de naam A'schat voerde en waarvan de kapitein begraven ligt in Batavia.En dan nog Carel Alexander van Berck, die zich Jonkheer liet noemen. Naast het huis Asschat, dat vlakbij

Leusden Toen | 1997 | | pagina 13