Jaarverslag over het verenigingsjaar 1996 van de Historische Kring Leusden Andere plannen voor publicaties waar het bestuur enigszins bij betrokken is, zijn een monumentenboek en een kadastrale atlas. Het monumentenboek sluit aan bij het Monumenten Inventarisatie Project waarover mevrouw Birgit Giessen jaren geleden een lezing heeft gehou den. De kadastrale atlas kan de derde in een reeks voor de gehele provincie worden. Gelukkig is het bestuur weer op volle sterk te.De oproep in het laatste blad heeft gewerkt. We hebben de heer R.G.J. van de Weerdhof van harte welkom geheten in het bestuur. Hij beheert de bibliotheek. Boeken kunt u elke tweede dinsdag van de maand lenen in de Schaapskooi, tussen half acht en acht uur. In dit verenigingsjaar konden de traditionele verenigingsactiviteiten normaal worden uitge voerd. Er werden lezingen gehouden, het ver enigingsblad verscheen regelmatig, aan een tentoonstelling werd meegewerkt en de vereni ging speelde ook nu weer haar rol in het plaat selijke dagelijkse leven. Schokkend was het overlijden in maart van ons bestuurslid Fea Lamers- Nieuwenhuis. In ons blad heeft het bestuur haar herdacht. Wat heb ben we haar inbreng en enthousiasme moeten missen. Lezingen Op één van de koudste avonden van 1996, 8 februari, hield dr. PD. 't Hart een lezing over cholera-epidemieën van de vorige eeuw en de gevolgen daarvan, ook in onze regio. Dertig luisteraars konden genieten van een boeiend verhaal, dat later ook in het verenigingsorgaan werd opgenomen. Donderdag 14 maart sprak mevrouw drs. L. Broer over haar promotieonderzoek naar de ontginningen van de St. Paulus-abdij in het oos ten van onze provincie. Deze lezing vormde een onderdeel van een contactavond van bestuursleden van historische verenigingen uit de omgeving. Er was ook een aantal geïnteres seerde leden aanwezig. Tijdens de jaarvergadering op 28 maart vertel de bestuurslid W. Bos voor 25 bezoekers over de resultaten van zijn onderzoek naar de boer derijen met de naam Donkelaar. Mevrouw drs. E.L. van Olst, verbonden aan de SHBO (stichting historisch boerderijen onder zoek), sprak op 28 november over boerderijen in Utrecht en de methode van het historisch onderzoek naar boerderijen. De schaapskooi van Groot- Krakhorst was afgeladen met 90 belangstellenden. Bestuursactiviteiten Voor voorzitter C.H.M. Coenen begon op de jaarvergadering een nieuwe bestuursperiode. Twee aftredende bestuursleden hadden zich niet herkiesbaar gesteld en daarom werd afscheid genomen van mevrouw S.H. Manni en de heer A. M. van Aken. Door het overlijden van mevrouw F. Lamers ontstond een derde vacatu re. Tijdens de jaarvergadering kon het bestuur, ondanks veel inspanningen, slechts één kandi daat voordragen: de heer J. Blom werd gekozen en de vergadering gaf het bestuur toestemming, indien mogelijk, tussentijds in vacatures te voorzien. Zo trad in september de heer W.W. van Kooij toe en in december volgde de heer R.G.J. van de Weerdhof zijn voorbeeld. Aan het eind van het jaar was het bestuur weer op volle sterkte. Voorzitter: C.H.M. Coenen; secretaris: R. Polak; penningmeester: J. van Laar; leden: W. Bos, J. Blom, W.W. van Kooij en R.G.J. van de Weerdhof. Het bestuur vergaderde nagenoeg maandelijks in de Schaapskooi. Naast het bespreken en regelen van het jaarprogramma, hield het zich bezig met onderwerpen als collectievorming, samenwerking met andere verenigingen, onze huisvesting en het "fonds publikaties geschie denis Leusden". Wat betreft de huisvesting liepen pogingen om te komen tot een permanente huur van de Schaapskooi op niets uit. Alleengebruik door één instelling is strijdig met de doelstellingen van de stichting Groot Krakhorst. Het bestuur stelde na gedegen voorbereiding een reglement vast voor een bestuurscommissie "fonds publikaties geschiedenis Leusden" Alle leden ontvingen de archeologische kroniek van de provincie Utrecht over de jaren 1988- 1989. Het bestuur besloot geen collectief abon nement op volgende uitgaven te nemen, omdat dit teveel kost. Wel zullen de leden in de gele genheid worden gesteld om in te tekenen op het lage tarief door in één keer als vereniging een aantal exemplaren af te nemen. Verenigingsblad In het vorige jaarverslag kon het bestuur nog net niet meedelen dat de heer H. Verburg de eindredactie van ons blad wilde overnemen van mevrouw R. Vroon, maar in het begin van 1996 kwam dit rond. De redactie, verder bestaande mevrouw A. Ton en de heren K. Vlaanderen en R. ter Wal, heeft ook dit jaar weer goed werk geleverd. Eén keer per jaar overleggen bestuur en redactie over het blad en één bestuurslid woont de redactievergaderingen bij. Ook de tien leden, die ervoor zorgen dat het blad overal bezorgd wordt zonder dat hoge uit gaven voor porto nodig zijn, verdienen in dit jaarverslag vermelding. Plaatselijke activiteiten In mei werd medewerking verleend aan een tentoonstelling in en door boerderij Nieuw Langebeek over historische boerderijen. In oktober vond in Leusden het Nationaal Congres van Oranjeverenigingen plaats. Op verzoek werd een historische route samenge steld waarlangs het gezelschap in bussen ver voerd werd. W. Bos, J. Mandemaker, J.M. Schouten en R. Vroon verzorgden historisch en ander commentaar. Aan de activiteiten van de stichting Leusden promotie i.o. was dit jaar geen inbreng mogelijk door de bestuursvacatures, maar aan het eind van het jaar heeft onze vereniging weer plaats genomen in een van de werkgroepen. Projecten Door een provinciale werkgroep zijn al kada strale atlassen uitgegeven van de gemeenten Renswoude en Zeist. Leusden is nu aan de beurt en het bestuur is in goed overleg met de heer J. Verduin, één van de schrijvers, in gesprek met de provinciale werkgroep om zo'n uitgave te bevorderen. In het najaar startte een project van de SSG om te komen tot een serie "Eemlandbiografieën" over personen die in ons gebied de speciale aandacht in zo'n boek verdienen. De Histo rische Kring is in het project vertegenwoordigd. Activiteiten in samenwerking met andere ver enigingen Onze vereniging fungeerde als gastheer voor een bijeenkomst van de SSG met historische verenigingen uit het oosten van de provincie. Het ging over samenwerking bij het collectie beheer. Dit lijkt een zaak van lange adem te worden omdat de invalshoeken nogal verschil len. Er wordt begonnen met het opstellen van inventarisatie-lijsten door alle verenigingen. De heer F. Vogelzang van de SSG woonde een bestuursvergadering bij in het kader van zijn contact met de verenigingen. Aandacht werd geschonken aan collectievorming en het betrek-

Leusden Toen | 1997 | | pagina 3