Meester Monsma gaat met pensioen I 1561 157! 2r ken van meer leden bij de activiteiten van de vereniging. Met veel verenigingen in de regio hebben we ruilabonnementen op de periodieken. Deze bla den circuleren in bestuur en redactie. In het verenigingsjaar bleef het ledental nage noeg stabiel. Begonnen we met 238, aan het eind waren het er 240. Laten we daarbij wel bedenken dat onze vereniging ook jonge leden nodig heeft. Leusden 31 december 1996 HISTORISCHE Kl?/^ Slot Zr Lydia van Kalken Het was de laatste keer dat Meester Monsma naar zijn school wandelde: zijn laatste school dag! Het was nog vroeg, vroeger dan zijn gewoonte was, maar dat kwam doordat hij nog een kar weitje in zijn nieuwe huis had gedaan, samen met een paar oud-leerlingen die het altijd wel leuk vonden om Meester met het een of ander te helpen. Zo in zijn gedachten verdiept was hij al hij de Ooievaarshorsterweg heiand. Tante Rietje stond haar kleuters nog niet op te wachten om de gevaarlijke oversteek van de Arnhemseweg te maken. Voor hem uit liepen toch al een paar jongens van zijn klas met klep perende klompen op de klinkerweg. Gepensioneerd-zijn zal wel vreemd zijn. dacht hij verder, je dagelijkse ritme zou meteen op de eerste dag verdwenen zijn. Hij had al kennis gemaakt met zijn opvolger Lapor, een lange man. Dat zal wel indruk maken op de kinderen! Hoewel hij zelf niet groot was, had hij ze toch altijd goed onder de duim gehad. De nieuwe zal wel modernere opvattingen hebben over het onderwijs en hoe je orde moet houden. Hij was vast minder streng.' Een tik op zijn tijd had hij zelf altijd wel nodig gevonden. Hij had zich aangewend een bestraffing in drieën uit te delen. Zo kon hij zijn drift de baas, als het nodig was op te treden: eerst de kneep in het oorlelletje, dan de kneep in de wang en tot slot de tik met twee vingerknokkels op het achter hoofd. Ja, nu gingen er stemmen op dat je met ze moest praten, over waarom bepaald gedrag niet door de beugel kon. Maar met dat gepraat kweek je maar slappe kinderen! Ze kwamen toch om te leren Ondertussen was hij bij het schoolhuis aange komen. Tante Rietje kwam er ook al aan. Ze woonde in het huisje naast de bewaarschool, daar had ze een kamerkeukentje en boven een slaapkamertje, bij de familie Walet. Het was maar een nauwe bedoening met zijn allen in dat huisje! Ha, de vrouw had hem zien komen en deed de voordeur al open om hem de aktetas aan te geven. Er zat een dikke bult in van een zak Van Melle-toffees voor de kinderen en een eigengebakken cake voor bij de koffie. Ja, wat zou er met het schoolhuis gebeuren nu Lapor er niet in wilde wonen Hij had al horen verluiden dat Rijk Veenendaal er een postkan toortje in zou gaan houden. Diens moeder had het agentschap nu aan de Arnhemseweg en Rijks vader was besteller, maar die mensen werden al oud. Fijn voor Rijk en zijn vrouw! Bij de PTT had je altijd een goede baan en het huis was er geschikt voor, voldoende ruimte, wel met een goed hoog plafond. Nee, zelf had hij er niet HISTORISCHE KR/a. willen blijven wonen na zijn pensionering, zo naast de school, je zou je er ongemerkt nog mee gaan bemoeien. Hij moest opschieten, Tante Rietjes kinderen kwamen hem al achterop. Ze hadden schik, hij zag veel lachende mondjes met fietsenrekjes. Die Ooievaarshorsterweg was altijd een belangrijke weg voor jong en oud. Op zondag was het eendjes voeren bij de boerderij Ooievaarshorst, daar was nog een gracht, men zzegt dat er een kasteel heeft gestaan, en dan had je er behalve de Lagere School de Bewaarschool met op zolder de bibliotheek. Op het schoolplein was het al druk, de kinderen uit het Heetveld en 't Roet zijn altijd de eersten. Boersema, de knecht van Bakker Hilgerman, kwam ook al langs op zijn zware transportfiets. Die deed zo nog wat frisse lucht op voordat hij weer in de bakkerii aan de sla v zou Toch maar een zwaar beroep, om vier uur 's morgens al beginnen met bakken, het zware deeg bewerken bij de warme ovens: Boersema zag er maar bleekjes uit. De schoolbel ging, hij zag juffrouw IJkema de kinderen al in rijen van twee opstellen. Nu gauw maar zelf naar de klas, de zak toffees en de cake in de lessenaar, hij zou met al dat gepeins nog te laat komen, voor het eerst! De eerste maanden zou hij de Ooievaarshor sterweg maar mijden, dan zou het wel sneller wennen. Schoolverhalen zou hij nog wel te horen krijgen, en wel van zijn dochter Jannie die pas benoemd was in Veenendaal. Zijn klas was ondertussen ook binnengekomen: zijn laatste schooldag was begonnen.

Leusden Toen | 1997 | | pagina 4