Honderd jaar geleden De eerste burgemeester van Leusden 158 HISTORISCHE K#/v De openbare school in de Schoolsteeg te Hamersveld werd afgebroken in 1971. Hier zien we de leerlingen van precies honderd jaar geleden. Op de foto zien wij van links naar rechts: bovenste rij: Luutje v.d.Birk, Stijn Voskuilen, Jo van Raay, Bartje Voskuilen, meisje Van Dijkhuizen, Rein Rijnders en Teun Hilhorst. Tweede rij van boven: juffrouw Boeschoten, Cilia Horst, Geertje Voskuilen, meisje Van Dijkhuizen, Gijs Hilhorst, Wim Rijnders en een onbekende. Middenrij: meester Peeters, Marie en Rijer van den Hengel, Peter Horst en zijn zusje Jansje, Rik en Bart den Ouden en twee onbekenden. Daarvoor: Manus Hilhorst en Manus, Kobus, Mietje en Marie van Zeldert. Voorste rij: een onbekende, Hentje van Eyden, Teus van Raay, Mie Tolboom en haar broertjes Dorus en Kees. 1 .Inleiding Het jaar 1997 is het afscheidsjaar van dhr.mr.A.L.W.J.Panis als burgemeester van Leusden. Een goede aanleiding om na te gaan wie als eerste de funktie van burgemeester in onze gemeente heeft bekleed. Daar zullen maar weinig dorpsgenoten het antwoord op weten want het is een vrij ingewikkelde kwestie en er is - dit in tegenstelling tot vele van zijn latere ambtsgenoten - in Leusden geen straat of park naar hem vernoemd. J.M.van Oven werd maire van Leusden toen ons land deel uitmaakte van het Franse keizer rijk. Na de verdrijving van Napoleon bleef Van Oven deze funktie uitoefenen, nu al spoedig onder de officiële titel van burgemeester. Hij moest in 1818 op vernederende wijze voor zijn rivalen uit de familie Scheltus het veld ruimen en had het - als burgemeester in oorlogstijd - lang niet gemakkelijk gehad. 2. Het ontslaan van de gemeente Leusden De gemeente Leusden ontstond in het jaar 1795 door samenvoeging van de voormalige gerech ten van de ambachtsheerlijkheid Leusden, te weten: (Oud)Leusden, Leusbroek, Hamersveld, Snorrenhoef en Donkelaar. De voormalige heerlijkheden Asschat (met de Heiligenberg) en Stoutenburg vormden dat jaar twee afzonderlij ke gemeenten: Asschat en Stoutenburg. Het woord 'gemeente' is de direkte vertaling van een typische term uit de Franse revolutie: municipaliteit, een woord dat men in de archiefstukken uit de Franse tijd veelvuldig tegenkomt. Van burgemeesters was echter nog nog geen sprake. Aan het hoofd van elke kers verse gemeente stond een schout, een funktio- naris waaraan men al eeuwen gewend was geweest. 3. De belangen van de familie Scheltus De Amersfoortse regentenfamilie Scheltus heeft vanaf 1767 tot lang na de Franse revolutie een belangrijke rol in Leusden gespeeld. Isaac Scheltus werd dat jaar schout en gadermeester belastinggaarder) van Leusden en kocht het jaar daarop de ambachtsheerlijkheid van die naam voor de kapitale som van 8000 gulden. Een ambachtsheer had het voorrecht een aantal funktionarissen in zijn heerlijkheid te mogen voordragen - zo'n voordracht moest officieel door de Staten van Utrecht worden bekrachtigd maar dat was slechts een formaliteit - en liet zich daarvoor door zijn funktionarissen betalen: het zgn. recognitiegeld. Daarnaast mocht hij de lagere rechtspraak uitoefenen. Het ambachts heerschap vormde zo een bron van inkomsten. Isaac Scheltus bleef ook na 1768 schout en gadermeester, twee funkties waaraan afzonder lijke inkomsten waren verbonden. Zijn zoon Otto was zijn gedoodverfde opvolger en mocht zich - ter voorbereiding op zijn ambachtsheer- schap - vanaf het jaar 1790 in de ambten van schout en gadermeester van Leusden gaan bekwamen. Vlak voor de Franse revolutie, in december 1794, overleed de schout en gader meester van Asschat, dhr.Hendrik Berghuis. Als zijn opvolger werd Otto Scheltus benoemd. Verwonder u niet over de talrijke dubbelfunc ties tijdens de Republiek. Dat was schering en inslag waar maar weinigen kwaad in zagen. In januari 1795 trokken de Franse troepen onder bevel van Pichegru over de bevroren rivieren ons land binnen en brak ook hier de revolutie uit. De ambachtsheren werden al

Leusden Toen | 1997 | | pagina 5