202 203 AH).2. De globale grenzen van de Marke van de Leusderberg, volgens de Annotatie van 1594 van doen hebben. De 16 morgens, de bet alingen in natura - met rogge maar vooral die met de derde garf - wijzen in die rich ting. Ik ben dergelijke betalingen met de derde garf ook elders in Leusden tegenge komen en het betrof dan steevast goed- middeleeuwse boerderijen. Dat de omschrijving uit 1536 het woord erf niet noemt, kan op een vergissing van de klerk berusten. Er zijn ook andere mogelijkhe den, b.v. dat de boerderij in 1536 was verd wenen (brand?) en later weer werd opge bouwd. De afdracht van raapzaad was uniek voor Leusden en Stoutenburg. 4.2 Een latere tapstede De latere blaffaards laten nog een tapstede zien: (nr.2). 'Is genaemt Het Swarte Berghjen'. De befaamde tapstede Het Zwarte Bergje is zeker van na 1536. De omschrijving van het item luidt in 1536: - Jan Veen in Amersfoort gebruikt omtrent 5 morgens akkerland die zijn eigendom zijn en betaalt daarvoor 12'/2 stuivers per morgen aan oud schildgeld. - Dat riekt nog niet naar alcohol. Overigens, ook later behoorde bij menige tapstede een aanzienlijke hoeveelheid grond. Er waren veel kroegen waardoor de spoeling dun was en de waarden moesten bijverdienen. Volgens de blaffaard heeft Het Zwarte Bergje tijdelijk tot de goederen van Vlooswijck behoord. In 1686 was Jan Gillis de eigenaar. 4.3 De expansie naar het zuiden Onze Lieve Vrouwe Kapel en De Bruine Haar. We hebben al gezien dat het erf De Bruine Haar pas na 1536 is ontstaan, met de twee boerderijen van Onze Lieve Vrouwe Kapel als petemoei. De Bruine Haar kreeg als extra-petegift een kampje van ca.6 morgens dat Onze Lieve Vrouwe Kapel kort na 1536 in eigendom had ver worven. (Nr.5 van de blaffaard). Onze Lieve Vrouwe Kapel heeft nog meer grond nabij Bavoort bezeten. Dhr.C.G.van den Hengel noemt 6 morgens in Het Oude Land tussen De Bieshaar en de Grift, als mede de helft van Veltschoren (pag.88). Bavoort. Het erf Bavoort, dat net als De Bruine Haar in de blaffaard van 1536 ont breekt, werd ook uit drie percelen opge bouwd, waarvan er twee in het bezit zijn geweest van Heer Henrie van Westrenen te Amersfoort (Nrs.26 en 27). De weinig belangwekkende omschrijvingen van deze percelen laat ik achterwege. Interessanter is de de omschrijving van het derde perceel, nr. 11 - (1536). Catharijn Jans Somers dochter te Amersfoort bezit 11 morgens aan akker land, pachter Wolphert Thonissen te Leusden, en betaalt jaarlijks met 8 karolus- guldens, de derde garf, 12 stuivers, 1 spint rogge, 1 stuiver, 6 kapoenen en 6 hoende ren. Omgerekend: 9 oudschildstukken en 12 stuivers. - Dat klinkt goed-middeleeuws, maar hoe kwam onze Amersfoortse Catharijn aan een stuk land bij Bavoort? Ik weet het ant woord niet maar heb wel een vaag vermoe den en kom er op terug. De befaamde windkorenmolen bij Bavoort is volgens de blaffaard tussen 1536 en 1599 verrezen. De Blocke van Bavoort. Van den Hengel vermeldt op pag.88 dat Grootveld eigenaar was van de zgn. Blocke bij Bavoort. De mud raapzaad uit de omschrijving van 1536 was uit deze Blocke afkomstig. We zien dus dat vooral Velddorp en in min dere mate Grootveld expansie hebben HISTORISCHE K#/v HISTORISCHE K#/A

Leusden Toen | 1997 | | pagina 15