Afb.3. Fragment van de kaart van de Leusderberg uit 1594. (kopie uit 1646) 7 NORT EN VELDDQRP. De naam Nort lijkt te zijn ontstaan uit een samentrekking van Den Oort 'de plaats'. Hier heeft kennelijk het oude centrum gele gen. Nort was ook de (latere?) naam voor de buurtschap, die zich volgens de eerder vermelde 'Annotatie van het Leusdervelt' ver naar het westen heeft uitgestrekt. Op een oud en helaas wat moeilijk kopieerbaar kaartje van het uitgestrekte heidegebied tussen Leusden en Zeist staat de naam 'Noortgraven' twee keer aangegeven, naast 'Noort' en het 'Leusder boulandt' (afb.3). Velddorp lijkt zich eveneens tot een buurt schap te hebben ontwikkeld en wordt een paar keer in nevenschikkend verband met Leusden Oud-Leusden) genoemd: - Een 'Rekening van den Schout van Amersfoort (30 april 1332- 3 mei 1333) maakt melding van het inne men van twee keurmeden te Loesden en van één van Veltdorp 15). (Een keurmede was het beste stuk roe rend goed - vaak in de vorm van vee - dat bij de dood van een horige boer aan de bisschop toeviel). - Het 'Repertorium op de Stichtse Leen- protocollen' noemt op 10 febr. 1394 onder nr.211- Den smalen teenden van Loesden ende van Veltdorp. (De smalle tienden waren een heffing van meestal 10 op de niet- koren gewassen). Ik herinner nog even aan het citaat van het jaar 1412 uit paragraaf 3: 'inde nye woes- teygen by veltdorp after dat vredecruys'. Gezien de nye woesteygen was de neer gang van de buurtschap zich al rond 1412 aan het voltrekken. De naam Velddorp is volgens het Prisma boekje gemakkelijk te verklaren. Veld betekende in de middeleeuwen 'woeste of onbebouwde of onontgonnen grond' en kreeg gaandeweg de betekenis van 'geculti veerd land'. Een dorp was een dochterne derzetting, hier kennelijk van de buurt schap rond Nort. 8. SAMENVATTING Er lagen in 1536 drie boerderijen in de noordpunt, die later niet tot de Vloos-wij- ckse goederen werden gerekend: Velddorp, het latere Grootveld en een boerderijtje dat het niet heeft kunnen bolwerken. De tapste- de Het Swarte Berchjen is van later datum. De elders gelegen boerderijen Bavoort en De Zwarte Haar kunnen als dochterneder zettingen van Grootveld en Velddorp wor den beschouwd en zijn niet-middeleeuws. Tot de latere Vlooswijckse goederen heb ben waarschijnlijk een vijftal boerderijen behoord: Nort, het latere De Grooten Hoek en een drietal naamloze items. Zowel de 160 morgens aan akkerland als de totaal afdracht van het paardjesgeld en hondenko ren doen vermoeden dat het aantal laat middeleeuwse erven in de Noordpunt hoger is geweest: tien of zelfs twaalf stuks. Zij hebben min of meer verspreid over de buurtschappen Loesden en Velddorp gele gen. Loesden (nabij Den Oord Nort nog later Vlooswijk) was verreweg het oudste en kreeg dan ook het eerst met het onder- stuiven van de akkers te maken. Er werd expansie gevonden in het Leusderbroek. De dochter-nederzetting Velddorp lijkt in de 14e eeuw de grootste bloei te hebben gekend. De hoeven in Velddorp - waaron der ik ook Grootveld reken - vonden op hun beurt expansie nabij Bavoort en De Bruine Haar. Het aantal erven in de noordpunt was al in de 15e eeuw aan het afnemen. Het absolute dieptepunt werd rond 1765 bereikt met drie stuks: Nort (=Vlooswijk), Velddorp en Grootveld. De Grooten Hoek maakte na 1765 het kwartet vol zoals dat o.m. bij 'Perks' is te vinden 16). De verloren gega- ne akkers werden woesteynge verlaten enggronden) genoemd en werden in de 16e en 17e eeuw veelvuldig met eiken bepoot. Noten: 1. Historische Kring Leusden, 12e jaargang nr.2: 'Waar zijn het paardjesgeld en het hondenkoren gebleven?' 2. W.J.van Tent, 'De opgravingen bij Oud- Leusden' in Flehite XVII (1985), pag. 14. 3. Gerald van Berkel/Kees Samplonius: Nederlandse Plaatsnamen. Prisma. 4. Dhr.C.G.van den Hengel: 'Bijdrage tot de Geschiedenis van Leusden tot 1811'.

Leusden Toen | 1997 | | pagina 17