192 Na 400 meter linksaf de ingang van Don Bosco. DON BOSCO, Dodeweg 6a, Leusden- Zuid Op het landgoed het "Leusder-End" werd in 1916 een villa gebouwd met diverse bijge bouwen in opdracht van Jonkheer J.K.H. de Beaufort, die toen burgemeester van Leusden was. Hij woonde er een aantal jaren. In 1927 werd het verkocht aan een particulier. In 1937 werd er een opleidingsschool (klein-seminarie) gevestigd voor de toe komstige paters Salesianen van Don Bosco. Als zodanig heeft het dienst gedaan tot 1942 toen de Duitsers het gebouw vorder den. Na de oorlog is het tot ca. 1980 gebruikt als internaat voor leraren en leerlingen van de Technische School, die op het terrein achter het hoofdgebouw was gesticht. Vanaf 1980 doet het hoofdgebouw dienst als Provincialaat (bestuurscentrum) van de Salesianen van Don Bosco. Vanaf Don Bosco terug naar de Dodeweg en daar linksaf onder voetbrug door en na 200 meter links de ingang van de Queeste. INTERNATONALE SCHOOL VOOR WIJSBEGEERTE DE QUEESTE Dodeweg 8, Leusden-Zuid In 1916 werd opgericht de stichting "Internationale School voor Wijsbegeerte". Er werd in het bosgebied een onderkomen gebouwd, waarbij veel hout werd gebruikt. Het nu nog bestaande hoofdgebouw is door de bekende architect De Bazel ontworpen. Na 1945 is het hoofdgbouw verbeterd zon der de oorspronkelijke stijl aan te tasten. In de tachtiger jaren werd de subsidie sterk verminderd en was men gedwongen om de stichting te kunnen handhaven, de verblijfs- accomodatie na uitbreiding en verbouwing om te vormen tot een hotel en conferentie oord, dat in 1988 als "De Queeste" werd geopend. Vele beroemde geleerden uit binnen- en buitenland hebben vanaf de oprichting hier gesproken. In 1932 o.a. de bekende Dr. Albert Schweitzer. Na de Queeste een stukje terugrijden langs de Dodeweg, en direct voor de voetbrug bet fietspad rechts: Paradijsweg. Al snel bij splitsing fietspaden links aanhouden en Paradijsweg volgen tot het eind, het laatste stuk is een zandweg. Aan het eind rechts: Trekerweg. Bij kruispunt links: Ooievaars- horsterweg. Na enkele honderden meters aan uw linkerhand de school. BEWAARSCHOOL EN OPENBARE SCHOOL MET MEESTERSHUIS Ooievaarshorsterweg 3,4 en 5 Leusden- Zuid In 1882 besloot de gemeenteraad van Leusden tot de bouw van een openbare school met meestershuis aan de Ooievaarshorsterweg. Het werd een twee- klassig schooltje. Na de oorlog werden er nog twee minder mooie lokalen bijge bouwd ten behoeve van de toen gestichte christelijke school. Toen in later jaren de scholen werden verplaatst naar de nieuwe wijk, is er kort daarna een zeilmakerij in gevestigd. Het meestershuis is tot 1956 bewoond geweest door het hoofd van de school en heeft toen een tijdlang dienst gedaan als postkantoor en woning van de postbeamb te. Het huis is onlangs grondig gerestau reerd en bewoond door particulieren. De bewaarschool op nummer 5 is in 1910 gebouwd en heeft als zodanig dienst gedaan tot de scholen in de nieuwe wijk gebouwd werden. Het heeft ook dienst gedaan als zondagsschool en later na de uitbreidingen in de jaren vijftig bood het onderdak aan het jeugdwerk, bibliotheek en werd het gebruikt voor vergaderingen. Nu wordt het als woonhuis gebruikt. Gelukkig is de ori ginele stijl bewaard gebleven. De Ooievaarshosterweg in de zelfde rich ting ver\'olgen. Aan het eind bij de stoplichten de voor- rangsweg oversteken en aan de overzijde het fietspad rechtsaf volgen, voor de kerk langs. Eerste fietspad links(bij bushalte) en direct weer links de Wilhelminalaan in. Aan het eind rechts en direct links de Julianalaan in. Na nr. 54 rechts de Tabaks teeg. Aan het eind van de Tabakssteeg linksaf de Hamersveldseweg. DE MOESPOT, Jan van Arkelweg 6, Achterveld Op initiatief van pastoor M.Moes te Achterveld werd in 1912 de eerste steen gelegd voor een rooms-katholieke school, die werd genoemd naar de parochie: "Sint Jozefschool". In later jaren zijn er een aan tal lokalen bijgebouwd en werd het gebouw 7-klassig. In april 1945 werd hier de bekende Voedselconferentie gehouden door Duitse en Geallieerde generaals, waarbij ook Prins Bernhard aanwezig was. Na nieuwbouw rond 1970 werd dit school gebouw overbodig en werden verschillende lokalen afgebroken. Eén van de lokalen is ingericht als herden kingsruimte aan de gebeurtenissen van 1945. De andere lokalen werden omge bouwd tot jeugdhonk en vergaderruimte. Het geheel kreeg de naam De Moespot, waarin de naam van de stichter van de school te herkennen valt. Door nu almaar rechtdoor te rijden komt u via Leusden Centrum vanzelf bij De Til U kunt ook nog naar de Moespot in Achterveld. In dat geval slaat u na een paar honderd meter op de Hamersveldseweg rechtsaf: Langesteeg. Direct na de eerste brug linksaf het fietspad tot de eerste weg rechtsaf: de Asschatter- weg, die na een paar honderd meter scherp links gaat. We volgen de Asschatterweg tot in Achter\'eld. Bij de voorrangsweg rechtsaf en bij de kerk links: de Jan van Arkelweg. Aan de rechterhand is de Moespot. We gaan verder via de Jan van Arkelweg en ongeveer waar de bebouwing ophoudt op een splitsing linksaf: 't Jannendorp. Aan het eind links de Emelaarseweg die we tot het eind volgen. Dan rechtsaf de Hessenweg. In Stoutenburg gaan we bij de stoplichten linksaf, de Horsterweg. Wanneer we nu alsmaar rechtdoor rijden komen we via de Zwarteweg en de Hamersveldseweg weer bij de Til. Route van de Til naar de Moespot en rechtstreeks terug naar de Til (151/2km) of via Don Bosco, de Queeste en de Ooievaarshorsterweg (261/2 km) Vanaf de Til naar de Hamersveldseweg, linksaf. Na 300 meter rechts de Asscliatter- HISTORISCHE K#/v U kunt de route nu op twee manieren voortzetten.

Leusden Toen | 1997 | | pagina 4