Leusden 1300 jaar? (2) 194', weg. Hel fietspad volgen tot de brug over het Valleikanaal. We blijven op de Asschatterweg, die na een paar honderd meier scherp links gaal. We volgen de Asschatterweg tot in Achterveld. Bij de voorrangsweg rechtsaf en bij de kerk links: de Jan van Arkelweg, Aan de rechterhand is de Moespot. We gaan verder via de Jan van Arkelweg en ongeveer waar de bebouwing ophoudt op een splitsing linksaf: 't Jannendorp. Aan het eind links de Emelaarseweg die we tot het eind volgen. Dan rechtsaf de Hessenweg. In Stoutenburg gaan we bij de stoplichten linksaf de Horsterweg U kunt de route nu op twee manieren voort zetten. Door nu almaar rechtdoor te rijden komt u via Horsterweg, Zwarteweg en Hamers- veldseweg vanzelfbij De Til U kunt ook naar Don Bosco en de Queeste. In dat geval gaat u voor het Valleikanaal rechtsaf het fietspad op. Aan het eind links parallel aan de snelweg), en even verder onder een tunneltje door. Door rechtdoor te rijden komt u vanzelf op de Heiligenbergerweg, linksaf. Bij de stop lichten rechtsaf, de Lockhorsterweg. Bij stoplichten rechtdoor de Arnhemseweg oversteken: Dodeweg. Na 400 meter linksaf de ingang van Don Bosco. Vanaf Don Bosco terug naar de Dodeweg en daar linksaf, onder voetbrug door en na 200 meter links de ingang van de Queeste. Na de Queeste een stukje terugrijden langs de Dodeweg, en direct voorde voetbrug het fietspad rechts: Paradijsweg. Al snel bij splitsing fietspaden links aanhouden en Paradijsweg volgen tot het eind, het laatste stuk is een zandweg. Aan het eind rechts: Trekerweg. Bij kruispunt links: Ooievaars- horsterweg. Aan het eind bij de stoplichten de voor rangsweg oversteken en aan de overzijde het fietspad rechtsaf volgen. Eerste fietspad links en direct weer links de Wilhelminalaan in. Aan het eind rechts en direct links de Julianalaan in. Na nr. 54 rechts de Tabakssteeg. Aan het eind van de Tabakssteeg linksaf de Hamersveldseweg. Door nu almaar rechtdoor te rijden komt u via Leusden Centrum vanzelf bij De Til Tekst routebeschrijving: R.Polak Tekst geschiedenis schoolgebouwen: W. Bos J.Verduin In de vorige aflevering van ons blad heeft dhr.H.J.Verburg de vraag gesteld of Leusden in 1997 reeds 1300 jaar bestond. De dorpsgeschiedschrijver van Achteveld, de heer J.M.Schouten, had dat de redactie in dikke rode kapitalen meegedeeld. Schouten greep daarbij terug op een publi catie uit de vorige eeuw van de hoogleraar Willem Gerard Brill. Ons bestuurslid Wim Bos wees vervolgens op het in 1928 ver schenen "Gedenkschrift ter gelegenheid van het 100-jarig zelfstandig bestaan der Nederduitsch Hervormde Gemeente". Op bladzijde 5 van dit boekwerkje staat: "Het dorp Leusden was reeds in 697, onder de naam Lisiduna, bekend. Volgens den hoog leraar Brill zou dit oorspronkelijk Losiduna geweest zijn, hetgeen dan 'losse duingrond' zou betekend hebben." Elke nadere bron vermelding bleek echter te ontbreken en de heer Verburg eindigde met de raad eens bij Brill op zoek te gaan. Dat lijkt me een taaie klus die ik graag aan anderen overlaat. Misschien kan er gerich ter worden gezocht. Een uitgangspunt daar bij kan zijn het proefschrift uit 1932 van W.van Iterson: "De Historische ontwikke ling van de Rechten op de Grond in de pro vincie Utrecht". Van Iterson wijdt een hoofdstuk aan de mark van Leusden en begint daarmee op pag.606: - Tot de oudste villae van het Nedersticht behoort zeker wel Leusden. De Tegen woordige Staat meldt ons in het deel, han delende over de provincie Utrecht, dat het reeds aan het einde der 7e eeuw moet heb ben bestaan. In een oorkonde van 697 zou het reeds genoemd zijn. Wij lezen daar: 't Was reeds bekend op 't jaar 697, en werdt, eenigen tijd daarna, bezeeten door eenen Graaf, Wiggerus genoemd, aan wien het geschonken was tot wederroepens toe'. (Tegenw.Staat, dl.22, p. 278). Een oorkon de van 697, waarin Leusden met name genoemd wordt, is mij onbekend. Doch het is verklaarbaar, hoe de auteur van de Tegenwoordige Staat tot deze conclusie is gekomen. In de zoo aanstonds nader te bespreken oorkonde van 8 Juni 777 wordt gezegd, dat aan de St.Maartenskerk te Trecht de villa Lisiduna en een aantal ande re goederen geschonken wordt, "quantum- cumque Vuiggerus, comes, ibidem per nos trum beneficium tenuit" (1). Waarschijnlijk is onze schrijver te rade gegaan bij Ant.Matthaeus, welke met betrekking tot de schenkingsoorkonde van 777 zegt: "Hic autem comes Wiggerus, seu ut alii vocant Vigerus, vel Wyerus, pro insigniis habuisse dicitur sex lilia alba in rubro campo (2). Aub.Miraeus, canonicus Antverpiensis, fol.47, ad ann. 696". (Ant.Mattheus, Rerum Amorfortiarum scriptoris duo inedit, p.7). De juistheid van deze mededeling laat ik liever voor rekening van Ant.Mattheus. En in ieder geval is het niet zeker, dat de door hen genoemde Graaf Wigger dezelfde zou zijn, als die welke in de oorkonde van 777 vermeld wordt". Tot zover Van Iterson die terecht lijkt te twijfelen. De graaf Wiggerus uit 777 heeft kennelijk een naamgenoot als voorganger gehad. Laat u niet afschrikken door het fraaie latijn en de ingewikkelde verwijzin gen. Zinsnede (1) komt voor in de schen kingsakte van 777 van Karei de Grote en zegt dat graaf Wiggerus de geschonken goederen tot dusver in leen had gehouden. In zinsnede (2) worden twee synoniemen HlSTORISt Hi

Leusden Toen | 1997 | | pagina 5