199 2.3 Het begrip woestevnge in Leusden Nu volgen wat vermeldingen van de woes- teynge, waarbij de onderstrepingen van mijn hand zijn. De oudst gevonden vermel ding stamt uit 1412: - Eigendom van een morgen land in den nijenlande (in het opschrift en ook in de andere brieven staat: inde nye woestevgen) by veltdorp after dat vredecruys (6). - (Toelichting: Er is in 1412 sprake van nye of nieuwe woesteygen. Er was kennelijk ook een oude woesteygen. Velddorp lag zuidelijk van de Kamerlingh Onnesstraat in Amersfoort, ter hoogte van de huidige sportterreinen. Het vredeskruis stond langs een karrespoor en markeerde de grens tus sen Amersfoort en Leusden). In de Blaffaard van Oudsehilden (7) kwam ik de naam Woesteijger op pag.51 en de naam Westeyger op pag.60 tegen. Ook is in deze blaffaard regelmatig sprake - en dan vooral in de 17e eeuw - van voormalige akkergronden in de noordpunt van Leusden, die na 1536 met 'hout of eyken werden bepoot' (pag.55, 56, 58, 62, 64 en 66). Ik eiteer in dit verband nogmaals C.G.van den Hengel: - Bij de lage graan prijzen gingen grote grondbezitters tot bebossing over, het eerst op de marginale percelen (op het randje af niet lonend), zoals op de schrale gronden te Leusden en op de lage percelen in Hamersveld Bij hun aankopen was steeds sprake van akkers (8). - Dat speelde in Leusden vooral in de eerste helft van de 17e eeuw, toen de Heren van Vlooswijck zich in Leusden roerden. Ik heb daar een afzonderlijk paragraafje aan gewijd. Leerzaam is ook een grensbeschrijving uit 1594 van de marke van de Leusderberg (9): Annotatie van het Leusdervelt. Het Leusdervelt begint aan den Dyffwech opstreckende ter galchwert ende van de galge over de Loopbergen ende soe door den Nort ende voirt tus- schen beyde de Santbossen daer over den Swerten berch ofte Vosberch in de Striloo toe ende vandaer weder kerende langens het Heynschoter velt over de Schouwschen hoevel benevens de Woudenberchsche meente ende di oude Heygrave tot op den Rave sloot, voorts langens dieselfde ende opclimmende en verbij sommige eynge landen aldaer gelegen ende bij Loveseyn, Treeck, Óyevaershorst etc. den Bavoord toe, van Bavoord langes de vestevnge ende de vrijheyt van Amersfoort weder aan de Dyffwech toe. De 'eynge landen' zijn weer de akkerlanden. Men groef vaak een greppel of sloot op de grens van heide en bouwland. De Ravesloot op het Heetveld is hiervan een voorbeeld. De boeren hadden niet veel op met het zure en voedselarme water van de natte heide. Dat water dreigde hun akkers uit te logen. Het kalkgebrek was van nature al groot genoeg. In later eeuwen, toen de wolven voorgoed waren verdreven, werd de grens tussen heide en akkers min of meer door de schaapskooien gemarkeerd. Voor de bedrijfsvoering was dat de meest economi sche situatie. Ter verduidelijking heb ik op bijgaand kaartje wat namen aangegeven (afb.2). Ouderen onder ons herinneren zich mis schien nog dat de huidige Frans Halsstraat in Amersfoort ook wel de Dievenweg werd genoemd. Deze weg liep schuin over het terrein van de voormalige Juliana van Stolberg kazerne naar het Vondelplein. Leusden bereikte hier destijds zijn meest noordelijke punt. HISTORISCHE K/f/v

Leusden Toen | 1997 | | pagina 7