1ST' W. Z. MULDER, ONTVANGEN: Agent van de Nieuwe Amersfoortsciie Courant, Amersfoort. Bunschoten. Hoogland. L e u s d e n. Woudenberg. ADVERTENTIE N. GELD altijd GELD Nieuws- en Advertentieblad voor Baarn en Omstreken, ROUWGOEDEREN Limburger APPELSYR00P, Limburger APPELEN. Le Pays, het plan besprekende dat de republikeinen van Dyon een standbeeld ter eere van Garibaldi zullen oprjehten, zegt, dat deze uitnemende inwoners van Bourgogne de kans beloopenmet één slag de"reputatie van hun wijn te verlie zen; deze toch werd gezegd verstand te geven. Het blijkt thans, dat het feest in het Hippodróme voor de slachtoffers van den watersnood in Spanje heeft opgebracht 300,000 fr. Doch nagenoeg de helft hier van is verslonden door de onkosten. De weldadigheidsloterij heeft zuiver opgebracht 900,000 fr. (Men weet dat de helft der opbrengst ten bate kwam van de behoef- tigen te Parijs in die dagen van strenge koude.) Van Journal-Murcie zijn ruim 400,000 exemplaren verkocht. Nog dage lijks worden echter hiervan exemplaren aan den man gebracht. Onmiddellijk na Von Bismarck's aan komst te Berlijn is het Keizerlijk decreet verschenen, waarbij de Duitsche Rijksdag tegen den 12den Februari a. s. wordt bijeengeroepen. Naar verzekerd wordt, zal de Rijkskan selier, wiens gezondheid, naar zijn uiterlijk te oordeelen, niet zoo zwaar geleden heeft als in den laatsten tijd wel eens beweerd werdslechts zeer korten tijd te Berlijn blijven. Een druk en langdurig onder houd had hij met den Kroonprins, die kort daarna ook bij den Keizer was er. die -na afloop dezer conferentie niet, gelijk hij eerst voornemens was, weer naar Pegli terugkeerde, maar stil te Berlijn bleef. De Duitsche regering wil de oprichting van een Grootboek der nationale schuld in overweging nemen. In Frankrijk is daarop voor meer dan 10 milliarden in geschreven. Bij den Bondsraad is een wetsontwerp ingekomen betreffende de tegen veeziekten te nemen maatregelen. Het omvat 68 artikelen en zal op 1 April 1881 in wer king moeten treden. Prins August van Wnrtemberg, comman- bant van het legercorps der garde, heeft jl. Zaturdag, te gelijk met zijn 68n jaar dag, zijn 50jarig dienstjubileum gevierd. De Keizer schonk den Prins een kostbaren eeredegen, de Kroonprins zijn borstbeeld en het corps officieren der garde een kost baar bewerkte afbeelding in zilver van het gedenkteekenter eere van de garde bij Gravelotte opgericht. Reeds worden de Duitsche vorsten ge noemd, die het 25jarig regerings-jubilé van Keizer Alexander van Rusland, dat 2 Maart e. k. gevierd wordt, zullen bijwo nen. Prins Frederik Karei zal het Duitsche Hof vertegenwoordigen. Geruchten, welke echter nog niet be vestigd zijn, melden den dood van Maho med Jan Khan. Generaal Roberts heeft den 26sten Lataband bezocht. Hij heeft bevel gegeven dat alle Engelsche posten opnieuw voor één maand geapproviandeerd moeten worden. Een nieuwe aanval der vereenigde Afghaansche stammen wordt véér den 24sten Februari te gemoet gezien. Het godsdienstige Engeland telt, zoover het zich laat constateren, 384 secten, welke op den gemeenschappelijken boom der Christelijke geloofsbelijdenis hun veel tijds recht zonderling leven enten. Onder deze curieuse uitwassen nemen de Shakers een aanzienlijke plaats in. De meest onbe perkte gemeenschap van goederen heerscht onder de leden dier gezindte. Zij leven eendrachtig als broeders en zusters zamen en vertoonen het zeer groote kunststuk om te leven zonder te werken. Deze soort van existentie bevalt uit den aard der zaak aan niet weinigen, en de secte der Shakers neemt derhalve nog altijd zeer in sterkte toe en zal dit nog wel een poosje blijven doen, tot de bekoring der nieuwheid voorbij is en de lieden, evenals andere stervelin gen om het lieve brood zullen moeten arbeiden. Onlangs trad een jonge vrouw tot hun gelederen toe. Haar echtgenoot bad en smeekte te vergeefs, dat zij tot hem terugkeeren zouzij gaf de voorkeur aan het gemeenschapsleven met de Shakers Toen besloot hij haar met geweld terug te halen. Met eenige vrienden trok hij er op los en overviel het kamp der Shakers in den nacht van den lSn op den 19n dezer in de nabijheid van Hardie. Het kwam tot vechten; de Shakers weerden zich onder het commando van hun kapitein recht dapper, werden echter verslagen en de jonge man droeg zijn wettige vrouw, als een mo derne Sabijnsche, triumferend uit het kamp. GEMENGD NIEUWS. Een paar jaar geleden werden te Am sterdam eenige personen in hechtenis ge nomen, wegens het maken van valsche stempels. Een hunner heeft zich al dien tijd krankzinnig weten te houden, 't Is nu echter gebleken, dat de man er niet een van de vijf kwijt is en hij zal nu wel spoedig zijn verdiende loon ontvangen. De quasi krankzinnige heet Hecke. Maandagavond is een man van de Hoogesluis naar beneden gesprongen. Hij kwam op het ijs terecht en, misschien wel tegen wil en dank werd hij, tamelijk gekneusd, naar 't gasthuis vervoerd. Er is toch nog een van de manschap pen van het vergane stoomschip //Pallas" overgebleven en wel een matroos, die te Reval ziek geworden en aldaar overgeble ven was. De zoo toevallig aan den dood ontkomen man bevindt zich thans te dezer stede. De Burgemeester van Velzen, eene commissie voor de watersnoodverloting moetende benoemen, koos daartoe 15 jonge meisjes en heeft nu een zoo ijverige com missie als men wenschen kan. Men herinnert zich, dat onlangs een gevangene uit de celgevangenis te Utrecht ontvluchtte, maar bij een sprong vaneen muur zoodanig ongemak kreeg, dat hij weldra gevat werd. De ongeluksvogel loopt gevaar er nu nog drie maanden cel straf bij 'te krijgen. Deze straf althans eischt het Openb. Min. bij de rechtbank te Utrecht. Te Zuidlaren is Maandagochtend de behuizing van J. Timmer in de asch ge legd. Den inboedel heeft men grooten- deels kunnen redden, maar een schaap, een paar geiten, een hond en een kat zijn in de vlammen omgekomen. Huis en inboedel waren verzekerd. De oorzaak ligt in het duister. Twee personen hebben den weg van Urk naar Kampen de een op schaat sen, de ander te voet achter eene slede afgelegd. Op hun terugreis hebben zij een voorraad levensmiddelen naar het eiland meegenomen. Drie jongens waren Dinsdagnamiddag op de Koeoord bij het dorp Dijken aan het schaatsenrijden. Twee er van geraak ten in een wak, waarvan de een nog werd gered, doch de ander, de 14-jarige H. Achttien, werd na weinig tijds levenloos uit de diepte te voorschijn gebraeht. W. de L.die verleden week voor het gerechtshof te Amsterdam terechtstond wegens het toebrengen van een stoot met een parapluie, welke in het oog van een marinematroos terecht kwam, en diens dood tengevolge hadis te dier zake ver oordeeld wegens moedwilligen doodslag tot eene celstraf van 18 maanden. ALLERLEI. Uit Schiller's jeugd. Schiller leerde harpspelen in zijn jeugd, maar maakte in die edele kunst geen zeer snelle vorderingen. Een huisvriend van zijn vader, die den, misschien wat neuswijzen, knaap niet gaarne lijden mocht en wien bovendien zijn eeuwig getokkel verveelde, voegde hem daarom eens toe: //Wel Frits! ge speelt waarlijk als koning David, alleen maar niet zoo mooi Waarop de kleine Schiller onmiddellijk hervatte//En u praat zoo waar als koning Salomo, alleen maar niet zoo verstandig." Practisch. Een paar vrienden hadden het over het meisje van een derdedat door den een hemelhoog werd verheven. //Hoe kunt ge toch zoo spreken?" stoof de ander op. ,/Je weet even goed als ik, dat het een tang is!'f //Welnu," was het bedaarde antwoord, z/dan past zij immers juist perfect voor zijn huiselijken haard!" Rapport. Onderoffic. Kapitein, de fuselier Fischer heeft zich willen doodschieten, maar het is hem mislukt. Kapt. Drie dagen arrest, omdat de kerel 'skonings kruit nutteloos vermorst heeft. BURGERLIJKE STAND. Geboren24 Jan. Koelof en Adrianus, twee z. van Arie Hoksbergen en Gerarda Stikvoort. - Lam bert us Gerard Marinus, z. van Marinua Gerard Jagtenberg en Geertruida Hortensiu9. - 25. Hendrik Johan Bernard, z. van Chri9tiaan Lensing en Petronella Bocrsen. - 26. Theodora Cornelia, d. van Jan van Doorn en Willemina van 't Riet. - Cornclis, z. van Willem Gijsbert van Ginkel en Alijda Beekbergen - 28. Hendrik, z. van Catrina Elisabetha Meijer. Ondertrouwd: 29 Jan. Johanne9Pieter Weasing en Maria de Wit. - Hubertus Lucas van den Hengel en Maria Everae. - Evert Jan van Middendorp en Eva Smit. Gehuwd28 Jan. Rijk van den Hengel en Johanna Overbeek. Overleden: 22 Jan. Jan Westhof, 79 j. echtg. van Maria van de Pol. - 23. Theodora Maria vnn Gemert, 9 m. - Karei Willem Kilsdonk, 44 j. echtg. van Gerar da Kamps. - 24. Willem Sleeking, 12 m, - Geertje de Wit, 7 j. - Theodorus Vonk, 2 j. - Elis van Eijkelen- burg, 7 j. - Jan Cornelis Tondeur, 12 m. - 25. Hen drik Poortier, 6 j. - Hendrik Evert Bolderdijk, 3 j. - Johanna Alijda van der Last, 2 j. - 26. Evertje Elisa beth van Roekei, 72 j. wed. van Johannes Vonk.-Alijda Johanna van Daal, 8 m. - Teuntje Vonk, 7 j. - 27. Adrianus Hoksbergen, 2d. - Cornelia Logge, 46 j. on- geh. - 28. Een levenl. aangeg. kind m. gesl. van Hendrik de Gans en Hillegonda Jochems. - Johanna Arentsen, 81 j. ongeh. Baarn. Geboren: 23 Jan. Joannes Gerardus Bree, z. van Hendriken Alijda Jansen. - 24. Jan Derk van Voort huizen, z. van Zilveatcr van Voorthuizen en Alijda We vers. - 29. Arie Marinus, z. van Dirk Burggraaf en Maaike van der Meiden. Ondertrouwd: 16 Jan. Cornelia Knoppers en Her- mina Hendrika Hornsveld. Overleden25 Jan. Lambert Reijn, weduwn. van Catharina Kriek, 74 j. - 27. Gerrit Endc, lj.- Frans Koffrie, 54 j., weduwn. van Catharina Webber. Bevallen: Geertje Koelewijn, vrouw van Aart Duijst, z. - Hendrikjc de Harder, vrouw van Jacob Goudsbloem, d. - Elisabeth Beekhuis, vrouw van Klaas Pruijs, d. Bevallen: Jannetje Brouwer, huisvr. van A. van Dijk, van een dochter. - Hillegonda Donker, huisvr. van G. Ebing, van een dochter. OndertrouwdJacob van Doorn en Cornelia van Ree. Gehuwd: Anthoniu9 Overgoor met Jannetje Kuijer. - Johannes Sandbrink met Lamberta Voskuilen. - Adria nus van Dijk met Aaltje Botterblom. OverledenWilheïmina Voskuilen, oud 3 j. - Wijmpje Otto, wed. Willem van Veen, 54 j. Geboren: 22 Jan. Jan,z. van Willem van Puttenen Johanna van den Brink. Overleden27 Jan. Hijmen Haan, 88 j., echtgen. van Grietje van de Kortenip. - 29. Gerrit Marinus Jansen,3j. Soest. Bevallen17 Jan. Thijmen, z. van Thijmen Altcna en van Willemina Bakker. - 19. Gerritje, d. van Hcn- drikus van Herwaarden en van Gijsbertje Batavier. - Hendrik, z. vam Jannigje Braster. - 20. Mietje, d. van Everardus Hilhorst en van Metje Corneli3se. - Jan, z. van Jan Niesing en van Anna Francina de Rooij. - 21. Lucas, z. van Gerrit Vervat en van Elisabeth van Reste ren. - 22. Anthonius Isaac, z. van Pieter Stalenhoef en van Geertruida Kok. - 24, Evertje, d. van Jan Molle- vanger en van Geertje Grift. - Wilheïmina, d. van Aart Kok en van Petronella Hilhorst. Ondertrouwd: Hendrikus van Doorn, wonende te Amerongen en Marretje Ubbing, wonende te Soest. Overleden: 24 Jan. Levenloos aangeg. kind van het mannel. gesl. van Evertje Frengcr, eehtg. van Gijs- bertus Hagen. - Emanuel Hilhorst, oud 55 j., weduwn. van Mathilda van Hamersfeld. - 28. Margaretha Smo- renburg, 14 j. - 27. Evertje Mollevanger, 3 d. Bevallen: 23 Jan. Aaltje van Ravenhorst, geb. van Egdom, z. - 28. Trijntje Valkenburg, geb, van Oosten- brugge, d. MARKTBERICHT. Amersfoort, 30 Jan. Tarwe f9,a 11,Rogge f6,50 tl 7,50. Boekweit f 7,25 5 8,—,"Boter f 1,75 a f 1,90 per kilo. Hoendereieren f 5 a a f6,de 100 stuks. Aardappelen f2,50 5 f 3 per hekt. INGEZONDEN. W. vraagt of het stadsbestuur het met hem niet wenschelijk acht dat het ijs zoolang het nog zoo wrak is en wel hoofd zakelijk in de stadsgrachten onder de brug gen, iederen morgen op die plaatsen op stadskosten opengehakt wordt, ten einde het waaghalzend straatjongenspubliek de gelegenheid tot verdrinken te benemen. Mevrouw GOOSSENS Veeren vraagt met 1 Mei eene van goede getuigen voorzien. verkrijgbaar op soliede HUIZEN en LAN DERIJEN, rente <tl/2 en 4s/4 °/0. Te bevragen bij J. W. H. LüBKEN, aan de kleine Koppel G 232 Amersfoort. te BAARN, beveelt zich beleefd aan tot het in ont vangst nemen van inteekeningen en adver- tentiën voor genoemde Courant, als ook tot het leveren van afzonderlijke nommers voor 3 Cents, zegge drie Cents. Zijne BOEK- en PAPIERHANDEL, LEESBIBLIOTHEEK, GALANTERIËN, GOUD- en ZILVERWERKEN, enz. enz. blijft hij bij voortduring in de geëerde protectie aanbevelen. Levering tegen concurreerende prijzen. LANGESTRAAT F 54. in diverse kwaliteiten voorhanden. Solied en niet duur. 8/4 zwart LAKEN voor Heerenpakken. 8/4 zwart Fransch MERINOS voor Ja ponnen. 8/4 zwart PARAMATTE of THI BET voor Japonnen. 4/4 zwart CRÊPE voor Sluijers. Zijden Rouw CHATELAI NES en Damesstellen. Glacé en halfzijden HANDSCHOENEN etc. etc. Alles tegen lage maar vaste prijzen. rjiegen 1 MEI a. s. biedt zich aan als die niet ongenegen is om met kinderen om te gaan een FATSOENLIJKE DIENSTBODE, van de P.G., van goede getuigschriften voorzien. Adres franco onder lett. W bij den Uitgever dezer courant. ECHTE EN BESTE GEBOORDE Baarn W. Z. MULDER. Achterstraat.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 3