Zitting van den Gemeenteraad van Amersfoort van Dinsdag 3 Febr. hem op zoo'n onbeschaamde wijze verde digd. Zegt een liberaal„Zoek bij ons het licht; de anderen zijn dompers!" dan zucht ik even en denk„Arme manik twijfel of gij wel ooit het licht gekend hebt." Dezulken zijn eenvoudig drijvers, die onder de roode liberalen en zwarte anti-revoluti onairen worden gevonden. Dezulken zijn onverstandige strijders; want zij breken af in plaats van te bouwen. Zij stooten af en trekken niet aan. Toch schuilt er ook in hunne richting nog iets goeds, al zijn zij, als aanhangers, geheel ongeschikt. Yatten wij hu alles samen dan komen wij tot de volgende conclusieIeder mensch is zedelijk verplicht naar ontwik keling te streven. En heeft hij die ver kregen dan verbinde hij zichna ernstig onderzoekmet geheel zijn hart aan eene der bestaande richtingen. De door hem gekozen richting worde met verstand, met zachtmoedigheid verdedigd en voortgeplant, met inachtneming en erkenning van het goede in andere bestaande richtingen. Wie kiest, kieze goed. De beste rich ting voert naar Boven heen, leidt niet van Boven af! B. E. MATER. OEEICIEELE PUBLICATIEN. De Burgemeester vau Amersfoort heeft de eer zijn oprechten dapk te betuigen aan alle ingezetenen, inzon derheid aan de rederijkerskamer „Ontwikkeling" en het muziekkorps van het rcgemcut Rijdende Artillerie, voor de bijdragen hem ten behoeve van de algemeene armen ter hand gesteld. Gaarne blijft lnj zich bereid verklaren alle giften, welke men nog door zijne tusschenkomst voor hetzelfde doel zou w illen bestemmen, in ontvang te nemen en te verdeelen. Amersfoort, den 31. Januari 1880. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. De Burgemeester van Amersfoort, Gelet op art. 7 der w et van den 4. Juli 1850 (Staats blad No. 37), regelende het kiesrecht; Noodigt de inwoners dezer gemeente uit, om zoo zij elders in de rijks directe belastingen over het loopend dienstjaar zijn aangeslagen, daarvan vóór den 15. Fe bruari aanstaande te doen blijken, door overlegging van de aanslagbiljetten ter Secretatie, waartoe hun alle werkdagen van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namid dags de gelegenheid is opengesteld. Amersfoort, den 2. Februari 1880. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. De Burgemeester van Amersfoort, Gelet op art. 15 der wet van den 26. Mei 1870 (Staatsblad No. 82), betrekkelijk de Grondbelasting BreBgt ter kennis van de belanghebbenden, dat eene opgave der uitkoraston van de meting en schatting, be doeld bij artt. 15, 23 en 43 der aangehaaldo wet, gedu rende dertig dagen, te rekenen vau heden, op de Secre tarie der gemeente ter inzage ligt van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags. Amersfoort, den 2. Februari 1880. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. NATIONALE MILITIE. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien de artt. 9 en 11 van het koninklijk besluit d.d. 17 December 1861 (Staatsblad No. 127) en de artt. 11 tot en met 14 der wet van den 19. Augustus 1861 (Staatsblad No. 72); Roepen de ingezetenen, die verlangen als vrijwilligers bij de militie optetreden, bij deze op, om zich daartoe bij hen ter Secretarie, op Maandag, den 16. Februari een lossen ondergrond." O, dan is u zeker de violist?" Ja zeker en welke verdieping bewoont u, als ik vragen naag?" Derde étage." ,/0 dan is u die dame, die zoo graag piano speelteene overeenstemming bestaat er dus reeds tusschen ons, boven dien verkeeren wij beide in denzelfden toestand. Het begint interessant te worden. Nu zal ik toch maar bellen." Hij nam zijn stokje onder den linkerarm, vatte den knop met beide handen aan en trok de gebroken draad wel een meter uit, zoo dat hij bijna op zijn rug gevallen was. „Oho!" riep hij uit, //de bel is stuk getrokken; dan blijft ons niets over dan de bewoners van de eerste étage te wekken, en hen te vragen den portier op te zoe ken Heeft u misschien ook een drie- grossenstuk, mejuffrouw?" De dame antwoorde ontkennend. z/Hm," bromde de cavalier; //dan moet ik maar een viergrosschenstuk nemen o, macht des gelds, dat alle deuren opent!" z/Wat wil u doen?" vroeg zijne lotge- noote nieuwsgierig. aanstaande, van 's voormiddags 10 tot 1 uur 's namid dags aantegeven, onder overlegging van de navolgende bewijsstukken o. Het getuigschrift vermeld iu art. 11 der wet, tot welks afgifte ter Secretarie zal worden zitting gehou den op Zaterdag, den 14. dezer maand, van 's voor middags 10 tot 1 uur des namiddags; b. Het bewijs van aan de verplichtingen ten aanzien van de Militie, voor zoover die te vervullen waren, te hebben voldaan c. Het bewijs van ontslag en het getuigschrift, in art. 13 der wet vermeld, zoo de persoon wien het geldt, bij de zeemacht, bij het leger hier te lande of bij het krijgsvolk iu 's rijks overzeesche bezittingen heeft gediend d. Wat een minderjarige aangaat, een bewijs van toe stemming van den vader, moeder of voogd. Om vrijwilliger bij dft militie te zijn moet men on gehuwd of kinderloos weduwnaar en ingezeten wezen, voorts lichamelijk voor den dienst geschikt, ten minste 1,56 meter lang, op den 1. Januari van het jaar der op treding als vrijwilliger het 20ste jaar ingetreden en het 35ste jaar niet volbracht hebben, tot op het tijdstip der optreding aan zijne verplichtingen ten aanzien van de militie, voor zoover die te vervullen waren, voldaan en een goed zedelijk gedrag geleid hebben. Het bezit van die vereischten, met uitzondering van de lichamelijke geschiktheid en van de gevorderde leng te, worden bewezen door een, hierboven bij letter a bedoeld, getuigschrift van den Burgemeester der woon plaats. Hij die voor de militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de gemeenten in welke hij ingeschreven is, tenzij hij geene verplichtingen ten aanzien van de militie te vervullen hebbe. Hij die bij de zeemacht, bij het leger hier te lande, of bij het krijgsvolk in 's rijks overzeesche bezittingen heeft gediend, wordt niet als vrijwilliger bij de militie toegelaten, tenzij hij bij bet verlaten van den dienst, be halve een bewijs van ontslag van den bevelhebber onder wien hij laatstelijk heeft gediend, een getuigschrift hebbc ontvangen, inhoudende dat hij zich gedurende zijnen diensttijd goed heeft gedragen. Hij kan, heeft hij dit ontvangen, totdat zijn 40ste jaar volbracht is, als vrij williger bij de militie worden toegelaten. De vrijwilligers strekken in mindering van het aan deel in de lichting te dragen door de gemeente, voor welke zij optreden. Amersfoort, den 2. Februari 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De SecretarisVAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. Amersfoort, 3 Februari. Het totaalcijfer der bijdragen voor de algemeene armen, op de van den Burge meester te Amersfoort uitgegane inteeken- lijst, beloopt eene som van f 1670,11, met inbegrip van f 213,55 door het muziek korps der rijdende artillerie en f 192,06 door de rederijkerskamer //Ontwikkeling" hem ter hand gesteld. Naar het zielental is dat bedrag onder de kerkelijke armbe sturen verdeeld als volgt: Hervormden f 792,15, Roomsch Katholieken f715,15, Ned. Israëlieten f 56,43, Luthersch. f 35,72, iR. K. van de Klerezie f 31,38, Christelijk- iJaereformeerden f 30,28 en Vrije Gerefor meerden f 9. Voor het aandeel der Remon stranten, op dit oogenblik geene armen te bedeelen hebbende, is bedankt. Matthijs Bonsel, //de oudste ingezetene van Amersfoort," is gisteren overleden. Hij werd in het Roomsch Katholiek lief dehuis verpleegd. H. v. N., een oppassend huisvader, woonachtig in de Hellestraat, is Dinsdag morgen, bij herhaling eenèr bloedspuwing, doodgebleven. De man laat eene behoeftige weduwe en zes kinderen na. De joDge man deed eene schrede ach terwaarts, kneep het linkeroog dicht, en maakte zich gereed, het viergrosschenstuk naar de belétage te werpen. z/Ik heb dikwijls genoeg geld uit het venster geworpen," zeide hij, „nu wil ik het voor de afwisseling er eens inwerpen." „Maar de eerste étage is onbewoond." „Dat is waarik ben zoo in de wardan maar in de tweede." „Die zijn op reis, mijnheer!" „Dat is waarik ben zoo in de war laten wij dan de derde nemen." „Maar mijnheer!" „Wees-maar niet bang, ik zal het ven ster niet missen." „Maar dat is mijnë woning." „O ja, neem mij niet kwalijk, dan de vierde." „Die menschen slapen achter, mijnheer." De jonge man liet den arm met het geld stuk zinken. „Hmzeide hij, zijn viergrosschenstuk weder in zijn zak stekend; „ik kan mijne eigene glazen toch niet ingooiendat zou niet helpen. Wordt vervolgd.) Verleden Zondag zijn te Amersfoort vele schaatsenrijders op dc rivier de Eein door het ijs gezakt, onder anderen een twaalftal bij elkaar, allen zijn echter gered. De Heer J. J. F. Dhont, paardenarts 3e klasse, is van Zutfen in zijn rang over geplaatst naar Bergen op Zoom. Mijnheer de Redacteur! Het in uwe vorige courant voorkomend verhaal van een' armenbezoek, dat den dia ken zonder avondeten naar bed deed gaan, leidt onwillekeurig tot de openbaarmaking eener ontmoeting van anderen aard. Een stok oud echtpaar, tezamen honderdvijftig jaren tellende, was kortelings door menschlieven- de handen genoegzaam voorzien van veler lei nooddruftbeddegoed, huisraad, eet waren, kleeding, enz. Een dag of wat later treedt Mej. Dorcas midden op den dag hunne woning binnen, doch ziet er niemand in; eindelijk vertoonen zich één voor één de oudjes, die de bedgordijnen openschui ven het hoofd er buiten steken en de vraagster te kennen geven, dat ze meestal maar op het kostelijk warm bed bleven liggen, en volstrekt niets van noode had den nu in alle behoeften werd voorzien. Zij vonden ff evenwel goed een paar aan geboden turfkaartjes op de tafel neder te leggen. Dorcas ontving een bedankje voor den goeden wil, en verliet het huis, zich verheugende over den weldaad door ande ren aldaar bewezen. Verkooping van Vaste Goederen. Zaterdag 31 Januari 1880 iu „het V a 1 k j e" te Amersfoort. Notarisde Heer A. H. DRIJFHOUT VAN HOOFF. No. 1. Een Huis, enz. in de Krommestraat f2010. a 2. a. I, op het Bloemendal - 2010.— 3. ,i in de Breedcsteeg - 2900. f 6920.— Voorzitter de Burgemeester Mr. F. H. van Persijn. Tegenwoordig zijn 13 ledenafwezig de Heeren van Burgsteeden en Scheltus met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering wor den na lezing goedgekeurd. Aan de orde zijn de beraadslagingen over een voorstel van Burg. en Weth. om het huis c. s., groot 5 aren en 30 centi aren, gelegen aan het singel op den hoek der Heerenstraaten toebehoorende aan den Kantonrechter Mr. H. Croockewit Jr. ondershands aantekoopen en aan de hoofd onderwijzeres Mej. Mingelen in gebruik aftestaan, berekend naar den huurprijs van f 1000. In dat voorstel geven Burg. en Weth. te kennen, dat de hoofdonderwijze res, aan wier opterichten meisjesschool de raad onlangs een jaarlijksch subsidie van f 1800 toekende, in weerwil van alle aan gewende pogingen geen geschikt gebouw heeft kunnen verkrijgen, weshalve de ge meente zelve maatregelen behoort te nemen om te voorzien in lokaliteit voor die school, opdat aldaar het onderwijs, waaraan groote behoefte bestaat, spoedig kunne aanvangen. Eene gunstige gelegenheid daartoe biedt ook naar het oordeel van den gem.-architect, op gemeld perceel aan, in eigendom ver krijgbaar voor f 12000, welk bedrag ver meerdert met f2000 voor bijbouw en f 1000 voor overdrachtskosten, alzoo stijgen zal tot f15000. Berekent men nu 41 Pet. (f675) interest van dat kapitaal en voor onderhoudbelasting en assurantie onge veer f 300, alsdan is de huurprijs op f 1000 te stellen of wel met dat cijfer het subsidie te verminderenovereenkomstig de daar omtrent gestelde voorwaarden. Bij de toelichting van het voorstel zegt de voorzitter dat hij, ook zelf pogingen aan gewend hebbende, evenmin geslaagd is in het bekomen van een ander huis dan het in ff voorstel omschreven gebouw, alles zins geschikt bevonden door de hoofdon derwijzeres, en slechts verkrijgbaar door aankoop, waartoe hoofden van eene school immers gewoonlijk niet kunnen overgaan; dat evenwel door het geven van minder subsidie de gemeente geen schade lijdt, als ff ware haar geld belegt en door aflossing langzamerhand den eigendom erlangt. De heer van Beek verklaart zich met het door B. en W. gedaan voorstel niet te kunnen vereenigeu. Beter komt het hem voor, een nieuw gebouw te stichten dat z. i. omstreeks de maand September a. s. gereed kon zijn, misschien bijna even spoedig als een oud huis dat ver bouwd moet worden en waarvan de be- bestellingskosten in den regel niet mee vallen. De spreker vraagt of de tegen woordige bewoner afstand van de huur gedaan heeft. Na zijne meening te heb ben geopenbaard dat met de stichting van een schoolgebouw minstens anderhalfjaar verloopen zou, antwoordt de voorzitter dat de bewoner, in eene hoogere militaire betrekking naar elders overgeplaatst, reeds morgen de stad verlaaten uiterlijk met den 1. Mei 1880, op welken tijd de huur eindigt, het gebouw beschikbaar is, zoo dat alsdan de school dadelijk kan aanvan gen voorloopig alleen in het woonhuis, zonder afwachting van den bijbouw. Hij verzekert dat de localen, aan het oordeel van den geneeskundigen inspecteur te on derwerpen, zóó ingericht zullen worden dat ze aan den eisch der wet voldoen. Den heer Methorst, op diens vraag of men niet den 1. April als tijd van aan vaarding zou kunnen stellen in het koop contract, antwoordt de voorzitter dat alle partijen er belang in stellen de onder- werpelijke zaak zoo spoedig als mogelijk is geregeld te zien. In stemming gebracht wordt het voorstel van Burg. en Weth. aangenomen met 10 tegen 2 stemmen, die van de heeren van Beek en Lagerwey. De heer W. A. Croockewit onthield zich van medestemmen. Voorstel van Burg. en Weth. tot het aangaan eener geldleening van f 40,000, ter bestrijding van de navolgende buiten gewone uitgavena. op- en inrichting van het progymnasium f 15000; b. aanleg plaats buiten de Kleine Koppel f5000; c. koopsom voor het terrein langs de Heerenstraat f 2000d. vernieuwing van wegen en riolen f 3000; e. koopsom van een huis c. s. aan het Singel op den hoek der Heerenstraat f 12000, met f 3000 voor overdrachtskosten en de inrichting van localen voor de meisjesschool. De voorzitter doet opmerken dat het op de gem.-begrooting voor 1880 uitge trokken bedrag der aantegane geldleening van f 25000, tengevolge van het zooeven gevallen besluit tot aankoop van een schoolgebouw, f 15000 behoort te worden verhoogd, en dat het aanvankelijk op 1 October gesteld tijdstip voor storting van de tweede helft der leening eenigszins ver vroegd is. Na artikelsgewijze behandeling van de leeningsvoorwaarden die op de bemerking van den heer Visser een paar wijzigingen ondergaan, wordt het daar toe betrekkelijk ontwerp met algemeene stemmen goedgekeurd, even als ook het besluit zelf tot het aangaan van de lee ning. Deze 4:/j percents geldleening, waar van jaarlijks op 31 December, aanvan gende met 1881, minstens vier aandee- len afgelost worden, zal voor de meestbie denden worden opengesteld bij openbare inschrijving voor een of meer obligatiën, aan toonder of op naam aftegeven, groot f 500voor de helft op 1 April en de wederhelft op 1 Juli 1880 te storten. De voorzitter deelt nog mede 1. dat als een gevolg van ff genomen besluit tot het verhoogen der geldleening eene wijziging van de gem.-begrooting over 1880 zoodra mogelijk aan den raad zal worden voorge dragen en 2. dat de heer G. J. van Eyber- gen zijne benoeming tot lid van het brand college heeft aangenomen. De zitting is daarna gesloten. BINNENLAND. Aan een der telegraafbestellers te 's Ha- ge is door de administratie der telegrafie een gratificatie van f 10 geschonken, als belooning voor buitengewone werkzaamhe den door de rivier-correspondentie ver oorzaakt.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2