zich allereerst in de vreemde taal te leeren uitdrukken, is meer hoofdzakelijk de boven aangekondigde methode Servaas de Bruin bestemd. Deze methode onder scheidt zich van alle andere leerwijzen hoofdzakelijk daarin, dat hier op den voorgrond staat: Fransch, Engelsch of Duitsch te leeren spreken. Vol gens deze nieuwe methode Servaas de Bruin wordt de beoefenaar als ware het eensklaps verplaatst onder Franschen, En- gelschen of Duitschers enhij moet leeren spreken, of hij wil of niet. Aan de particnliere zoowel als aan de handelscorrespondentie wordt hierin ook bizondere aandacht geschonken. Men leze verder de hierachter geplaatste advertentie. BINNENLAND. De St.-Ct. No. 51 bevat twee belang rijke koninklijke besluiten. Daarbij wor den benoemd twee commissiën, eene tot voorbereiding van een wettelijke regeling van de „Vicarie-stichtingen" en eene tot herziening van het Burgerlijk Wetboek. De bevolking van het Koninkrijk der Nederlanden bedroeg op 31 Dec. 1829: 31 Dcc. 1878: Noord-Brabant Gelderland. Zuid-Holland. Noord-Holland Zeeland Utrecht Friesland. Overijsel Groningen Drente Limburg. 348,891 309,793 479,737 413,988 137,262 132,359 204,909 178,895 157,504 63,868 186,281 468,667 463,840 796,109 667,946 189,666 191,370 323,872 273,770 249,124 117,026 240,497 Totaal 2,613,487 3,981,887 Uit deze opgave blijkt, dat in een tijdsverloop van bijna een halve eeuw, de bevolking in Drente met 80 pCt., in Z.- Holland met 66 pCt., in N.-Holland met 61 pCt., in Friesland met ruim 58 pCt., in Groningen met bijna 58 pCt., in Overijsel met 52 pCt., in Gelderland met 48 pCt., in Utrecht met 44 pCt., in Zeeland met 40 pCt., in Noord-Brabant met 34 pCt. en in Limburg met 29 pCt. is toegeno men, en in het geheele Koninkrijk met ruim 50 pCt. Den 12. April gaan HH. MM. de Ko ning en de Koningin weder naar het Loo. H. K. H. prinses Sophia der Nederlan den, Groothertogin van Saksen-Weimar, heeft aan directeuren der Nederlandsche zeldzamer ontmoette hij wandelaars, slechts kraaien vlogen met zware vleugelslag door het woud, en hare schelle stemmen weer klonken in de verte. De jonge man bleef hijgend staanhet scheen hem bijna on mogelijk, hier op den breeden straatweg, tegen den wind in te loopen; hij wilde liever beproeven om langs binnenpaadjes door het woud beschutverder te gaan de streek was hem toch van zijne kindsheid af fe bekend, om te kunnen verdwalen. De nachtvorst scheen door den nevel van den dag opgelost te zijn; er begonnen eenige groote sneeuwvlokken te vallen, en de afgevallen dennenaalden, die den grond bedekten, waren weldra met een wit kleed bedekt. De wind was nu ook gaan liggen, iedere boom iedere struik, stond doodstil, om zich het zachte feestkleed te doen aantrekken, waarmee de natuur zich op de geboortedag van den Verlosser wilde versieren. De voeten van den vermoeiden wandelaar gleden echter op het zachte sneeuwdek uit; het werd den uitgeputte steeds moeielijker voort te gaan. De heete adem van de zwaar werkende longen stroomde uit George's borst en stond voor zijn gezicht als een nevel die vreemde gedaanten aannam en den doodelijk ver moeide bijna bang maakte. De jonge man hield op en leunde een oogenblik tegen een boom. In de verte hoorde hij een klokje luiden, Maatschappij ter bevordering van nijverheid kennis gegeven, dat het eere-lidmaatschap van den Baad van bestuur over het museum van kunstnijverheid op het Paviljoen te Haarlem door haar met genoegen wordt aanvaard, en zij eene bijdrage van f 1000 voor de uitbreiding dier iustelling heeft beschikbaar gesteld. Het aantal belangstellenden, die het lid maatschap van genoemden raad van bestuur hebben aangenomen, bedraagt tot heden 36. Directeuren verwachten nog meerdere toe zeggingen. Het Christelijk Nationaal Zendingsfeest wordt op 7 Juli a. s. op „Boekenrode" bij Haarlem, en het Noorder Zendingsfeest op 12 Juli te Assen gehouden. De krankzinnige jongedochterdie te Anloo in het armen werkhuis verpleegd wórdt, moet nu getracht hebben dat ge bouw in brand te steken, door vuur in eene bedstede te brengen. De toeleg werd gelukkig in tijds ontdekt. In tegenstelling van Nijkerk doen de verpachtingen van bouwland in de Tieler- waard zien, dat de pachtsommen niet dalen. Sommige perceelen brachten iets minder, andere iets meer op. In Maas en Waal is de tabak op enkele partijtjes na verkocht. Voor de zuigers be steedt men aldaar f8 a f8,50 per 50 kg. Uit Beusichem wordt om de bijzonder heid vermeld, dat daar een schimmel ge storven is, die het tot 43 jaren gebracht had. Eene bleekersmeid te Arnhem heeft giste rennacht het overmatig gebruik van sterken drank met den dood moeten bekoopen. Te Haarlem heeft zich Zaterdagnamid dag een gevangene door ophanging van het leven willen berooven. Hij was genaamd L. Bestevaer, oud 53 jaar, in hechtenis wegens verschillende diefstallen en schen ding der eerbaarheid. Van een in aanbouw zijnd blok winkel huizen, in de Czaar Peterstraat te Am sterdam zijn de meeste muren 10 a 15 graden uit het lood gewaaid. Alle binnen- en buitenmuren worden gestut. In een der straatjes, uitkomende in de Warmoesstraat te Amsterdam, heeft men in een tapperij en danshuis, genaamd „de Kraton", bij een vechtpartij een der be zoekers het linker oog uitgestoken. Tegen den dader is proces-verbaal op gemaakt. maar het was niet het geluid van het klokje van zijn dorp; de vermoeide oogen keken hierheen en daarheen het bosch scheen geen einde te willen nemen; hij was verder, dan hij gewild had, van de straatweg afgedwaald, hij besloot er weder heen te gaan, in de hoop dat hij, nude wind was gaan liggen, sneller voort kon gaan. Er liep niemand op den breeden, weg, alleen heel in de verte, waar de weg door een kuil liep, bemerkte hij een ge vaarte het moest voorbijgekomen zijn maar hij had het niet gemerkt toen hij door het bosch ging. In de diepe stilte die hem omgaf, hoorde hij toch eene ver wijderde stem, een eentoonig ruischen, een zonderling gonzen en klinkenen hij kende haar wel die stem, het was de eerste groet, die de zee hem toezond, de zee, waaraan hij als kind gespeeld had, aan wier nimmer rustende golven hij zijne eerste wenschen had toevertrouwd, die hem op het doel wezen, dat hij had zoeken te bereiken en dat nu aan zijne handdie er naar gegrepen had onttrokken was. Het verre ruischen deed hem schrikken; klonk het niet als de klagende toespraak van een met hem treurende? „Weldra zal ik thuis zijn," fluisterde hij, „omoe der, doodmoede, afgemat, zonder hoop op vervulling van zijne wenschen komt uw zoon tot u terug." [Wordt vervolgd.) In de omstreken van Kuinre wordt tegen woordig zeer veel zoetwater-visch gevangen; de prijs van paling en aal werd door de zeer ruime vangst zelfs eenigszints lager en koude eerste qualiteit aal (schieraal) niet meer bedingen dan f 0,50 per kilogram blei, snoek en baars bleef prijshoudend en bedroeg f 0.06, f 0.14 en f 0.12 per 1/„ kilo. In de verloopen week is te Hoogeveen tot driemaal brand ontstaan. Eerst in eene schuur achter het huis van G. van Zuiden, waarbij een aanzienlijke voorraad hout groot gevaar liep en een ben met goederen is ver brand vervolgens ten huize van den Heer Kadijs, door het overkoken van een pot met terpentijn, bij welke gelegenheid de keu ken in een oogenblik in vlam stond, en eindelijk ten huize van den Heer Jb. Koster, waar de zolder, tengevolge van schoorsteen brand, begon te branden. Groote onheilen werden echter gelukkig voorkomen. Door den Heer II. Visser IIz., dezer dagen te Zwolle overleden, is aan de armen der Ned. Herv. Gemeente en aan het Oude Mannen- en Vrouwenhuis aldaar, beiden eene som van f 500vrij van successie recht, vermaakt. BUITENLAND. Een reuzenwerk is voltooid. Men heeft de laatste steenlaag doen springen'in de St. Gotthard-tunnel tusschen Göschen en Airoioen door den berg heen staan thans Zwitserland en Italië met elkander in ge meenschap. De werklieden, die reeds da gen lang elkander door den rotswand heen konden hooren arbeiden, hadden reeds allerlei versieringen in gereedheid gebracht, terwijl namens de directie aan de beste werklieden een gedenkpenning zal worden uitgereikt. Voor weinige jaren hield men de vol tooiing van deze tunnel, die bijna 2 geo- graphische mijlen of f 14,920 meter lang is, voor eene onmogelijkheid. Men heeft er zeven en een halfjaar over gearbeid. Men berekent, dat de spoorwegtocht door de tunnel 50 minuten zal duren. Met de voltooiing van deze tunnel is het moeilijkste probleem van den aanleg van den St. Gotthard-spoorweg opgelost en in 1882 zal de weg dus wel voor het publiek kunnen worden opengesteld. In 'den 'Franschen Senaat heeft men een aanvang gemaakt met de artikelsgewijze behandeling van Ferry's tweede onderwijs wet. Lucien Brun vulde de zitting bijna geheel met eene redevoering ten betooge van het goed recht der Kerk op het geven van onderwijs. Men verwacht dat de Senaat de wet zal aannemen met eene meerderheid van min stens vier stemmen. De ex-Keizerin Eugenie zal op aan staanden Goeden Vrijdag Chislehurst ver laten om zich naar Zoeloeland te begeven. Gisteren Dinsdag was het den dag dat Alexander II een kwart eeuw de Czaren- kroon droeg. Geen Vorst beleefde,, nog op zijn troon gezetenzulk een gedenkwaardigen dag onder ontmoedigender omstandigheden. Aan alle zijden omringd door verraad en moord. Niet veilig buitenslands, beloerd en belaagd op reis, te huis, aan zijn tafel; ten doode opgeschreven, alleen bespaard voor een nieuwen aanval zoodra een aanslag mislukt is, trekt het leger van zwaarden en bajonetten, dat hem beveiligt, slechts de bliksemstralen aan en blijft de sluip moordenaarsdolk flikkeren in den benauw den droom, waarop dit keizerlijk leven gelijkt. Onder al de pogingen tot vorstenmoord, welke gedurende de laatste vijf-en-twintig jaren werden gepleegd, die op Keizer Wil helm niet uitgezonderd, is er geen die meer deernis wekt dan die welke op den Czaar gemunt waren. Oterode ter dood veroordeelde Spaan- sche koningsmoorder, heeft zich in cassatie voorzien. Volgens een Engelsch blad zal de Ko ningin van Engeland in het voorjaar een 2 reis maken door Duitschland. Na een driedaagsch debat heeft het Engelsch Lagerhuis de bekende voorstel len der Regeering aangenomen tot bestraf- fing van die leden, welke moedwillig de discussie rekken. In den loop der dis- cussie werd herhaaldelijk door de Ieren aan de Regeering verweten, dat ook de conservatieven, toen ze nog niet aan 't roer waren, in het rekken der debatten hun heil hadden gezocht. Opnieuw wordt het plan besproken een kanaal te graven, dat de Oostzee met de Noordzee zal verbinden. Te Olympia zijn weer eenige belangrijke ontgravingen geschied, meest van frag menten van standbeelden, die nog aan reeds gevondene ontbraken. Te Diedenhofen (Thionville, Lotharingen) heeft men een verdachten Rus gearresteerd. De Berlijnsche politie zou de St. Pe- tersburgsche gewaarschuwd hebben, dat de nihilisten van plan zijn op 3 Maart a. s. de drie voornaamste straten van St. Petersburg in de lucht te doen vliegen. Uit Rome wordt medegedeeld, dat de Regeeriug de lijkverbranding op de be graafplaatsen aldaar definitief heeft toege staan. Men meende te Konstantinopel een complot tegen den Sultan van Turkije ontdekt te hebben, maar het schijnt een vergissing te zijn geweest. Een vreemde vergissing dus. Naar men zegt hebben de nihilisten vele proclamaties verspreid, waarin ze tot werkstaking aansporen en verklaren dat strenge maatregelen zullen worden geno men, daar de Czaar door slechte raadgevers omringd blijft. Voorts had het nihilistisch comité de edelmoedige onbeschaamdheid 6000 roebels te zenden voor de bij de ontploffing in het Winterpaleis gedoode soldaten. GEMENGD NIEUWS. In eene vergadering van het Leidsche studentenkorps is besloten, om de mas- karadefeesten, ter gelegenheid van het 61e lustrum der Hoogeschool, te houden in de week van 21 tot 27 Juni. Het feestgebouw zal als vroeger op de Ruïne worden opgericht. De rollen bij de te houden maskerade, voorstellende den in tocht van Philips den Schoone binnen Amsterdam, zijn reeds alle verdeeld. De Directiën der Spoorwegmaatschap pijen zijn door den Raad van toezicht* op de spoorwegdiensten uitgenoodigd maatregelen te nemen, om op een of an dere wijze tegemoet te komen aan de ingediende opmerkingen bij de Regeering omtrent het bezwaar, dat de beambten en bedienden bij de spoorwegen onder vinden, om de openbare godsdienstoefenin gen des Zondags bij te wonen. Door de Ned. Toonkunstenaarsvereenig. is het plan opgevat om examens af te ne men aan hen, die een diploma als mu ziekonderwijzer of als executant op een of ander instrument verlangen. Caecilia deelt thans mede, dat die examens zul len worden gehouden einde Augustus, en dat de candidaten zich schriftelijk voor 1 Aug. bij den secretaris der Verecni- ging moeten aanmelden. Voor het baantje van kastelein in de sociëteit te Apeldoorn hebben zich p.m. 200 sollicitanten aangemeld. De talentvolle orkestdirecteur, te Am sterdam Joh. M. Coenen, is uitgenoodigd, om in den loop van dezen zomer eenige van zijne compositiën, onder zijne leiding, in de „Albert Hall" te Londen te doen uitvoeren. De heer Coenen heeft dat aanbod aangenomen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2