NIEUWE t NIEÜWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR land, L 11 1, StOUtE Zaterdag 6 Maart. Vrijheid, Verantwoordelijkheid, Openbaarheid. EENE KERSTVERTELLING. No. 19. Negeude Jaargaag. >5 Uitgever: A. M. Slothouwer, Zij, die zich uiet April a.s. op de Nieuwe Amersfoortscbe Courant ahouneeren, ontvan gen de Nummers, die tot dien tijd nog verschijnen, GRA TIS. v. MERSFOORTSCHE COURANT Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. te Amersfoort. Agent voor Baarn en Omstreken: W. Z. MULDER te Baarn. Advertentiën van 16 regels Iedere regel meer Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën zendc men den dag vóór de uitgave in. 0,40. 0,05. Zietdaar een drietaldat minstens even veel recht van bestaan heeft, als dat an dere, met hetzelfde eerste lid, dat de leuze vormt der ééne en ondeelbare Fran- sche republiek. In elk geval, bestaat er tusschen onze drie een niet te miskennen verband, dat wij even wenschen aan te toonen. Waar dwang den scepter zwaait, zijn hoog en laag geplaatsten slechts ten deele verantwoordelijk voor hun daden. Hun persoonlijk initiatief is slechts in geringe mate betrokken bij hetgeen zij in het al gemeen belang verrichten: van boven af wordt hun nauwkeurig, soms tot in de minste bijzonderhedende weg afgebakend dien zij te bewandelen hebben. Niet deze vraag moet bij hen het zwaarst we gen: Welk richtsnoer doen mij verstand en geweten, praktijk en ervailng aan de hand doch in de eerste plaats hebben zij zich af te vragenHoe moet ik han delen, om te voldoen aan de voorschriften der autoriteiten, aan de reglementen en instructiënof hoe die dingen verder ook heeten mogen? en is het antwoord FEUILLETON. Het bruischen en schuimen der golven, klonk dichterbij, het bosch werd lichter, nu was de rand bereiktvoor George's oogen strekten zich de besneeuwde, voort durend afdalende duinen uit, en daarach ter lag grauwzonder glans en maar wei nig bewogen de eindelooze zee. De jonge man keek vermoeid rond. z/Ik ben verdwaaldzeide hij eindelijk, //dat is mijn dorp met, dat is Neuhaft'; ik ben nog een uur van huis af, en ik ben zoo moe." „Hij ging op een grooten steen zitten die van den rand van het bosch lag, het hoofd zonk zwaar op zijne borst, de luide stem van de zee, scheen in de verte te verdwijnen. Weer klonk het klokje van den toren van het dorpje, en het schelle juichen van eene kinderstem klonk hem tegemoet. #lk mag hier in de koude niet slapen," fluisterde hijmet half helderen geest. Verwarde gedachtenhalve droombeelden gevonden, dan moeten zij zich daarnaar richtenal weten zij ook vooruit dat het totaal verkeerd zal uitkomen. Die uitslag is niet aan hen te wijten, maar aan den onmiddellijken superieur, en deze verschuift alweer de verantwoordelijkheid een trapje hooger, totdat zij per slot van rekening terecht komt in het Koninklijk of Keizerlijk Kabinet, waar al de draden samenloopen die de poppen doen dansen of stilstaan volgens den wil eens onbe- perkten gebieders. Dat zulk een regeling de dood is voor het plichtgevoel, springt bij eenig na denken terstond in het oog. Men verlaagt den redelijken, den denkenden mensch tot een werktuig, dat net zooveel verricht als de machinist wil, en zoolang deze er de hand aan houdt en er het oog over laat gaan. Verslapt het toezicht, dan verflauwt ook aanstonds de arbeid. Voorts zal er immer een streven merkbaar zijn, om op de taak af te knibbelen, want laat ons niet vergeten dat de mensch over het al gemeen een gemaklievend wezen is, dat uit zijn zoete rust slechts op te jagen is door het heilige moeten, 't zij dit zich openbaart in den vorm van een innerlijken aandrang, een diep besef van plicht, 't zij door een drijfkracht van buiten. De eerste kweekt flinke burgers, de laatste teelt slaven. Wanneer we het woord vrijheid bezigen, dan verliezen we niet uit het oog dat de handelingen van grooten en kleinen wor den beheerscht door wetten. Maar deze zijn geen voorschriften, ingegeven door den luim of het inzicht van een autocraat: het zijn bepalingen, door onderling overleg kwamen in zijn geest op; het klokgelui en het gezang der golven voerden zijne gedachten terug, naar de kerk, waarin hij 's morgens de kinderen had hooren zingen. //Zie, ik verkondig u groote vreugde, die aan al het volk wedervaren is," hoorde hij de stem van den geeste lijke zeggen. Hij verbeeldde zich geknield voor het altaar te liggen, en naast hem stond een schitterende godsbode, een engel met een zacht gelaatmet de blauwe door tranen bevochtigde oogen van het schoone meisje dat hem getroost had. En de engel nam hem bij de hand en voerde hem weg naar een land vol zonneschijn waar donker groen zich om de marmer zuilen wonden hij wistdat het Italië was. En als hij bedwelmd van vreugde wilde omzien, zag hij slechts in het schoone gelaat van zijne begeleidster en hij viel voor haar neder en legde zijn vermoeid hoofd in hare kleine handen. z/Charitasfluisterde hij. George's hoofd zonk dieper op zijne borst, de slappe leden weigerden hun dienst, hij gleed langzaam van den steen af, en de zachte sneeuw ving hem in hare ar men op. tot stand gebracht, en die ten doel heb ben de vrijheid der individuen in over eenstemming te brengen zóó, dat niemands rechten worden verkort. Wettelooze vrijheid is in den grond niets anders dan de ergerlijkste en bedenkelijkste tyranie. Zoodra twee menschen besluiten tot sa menwerking in het wederzijdsch belang, zijn zij verplicht rekening te houden met elkanders rechten, en moeten zij de ver plichting op zich nemen die te eerbiedi gen: zoo niet, dan wordt de een dwinge land, de ander slaaf. Het voorbeeld van Ruslanden misschien behoeven we niet eens zoo ver van huis te gaan om soortgelijke ont dekking te doen, leert ons duidelijk hoe vreemd het er naar toe gaat, wanneer het gezag op hoogen toon zegtlk wil, en de mmdere niets anders heeft te doen dan volgens den letter te gehoorzamen. Petersburg verkeerde in staat van beleg: Generaal Goerco wees precies aan wat er gedaan moest worden, en de onder geschikten van eiken rang hadden voor ieder geval hun nauwkeurige instructies. Niettemin huisvestte het winterpaleis des Czaars ruim driehonderd personen van wier bestaan en bewegingen men geen notitie nam, eenvoudig omdat er niet was voorgeschreven ook daarop te letten. Misschien, als een al te ijverig policieman zijn supérieur op deze kleinigheid op merkzaam had gemaakt, zou hem zijn toegevoegd: #Ezel, wie heeft je aangesteld om op je eigen houtje onderzoekingen te doen? Houd je aan je voorschriften, de rest gaat je niet aan!" Waar elk de verantwoordelijkheid voor Toen op den voormiddag van diezelfden dag de professor thuis kwam, en in de kamer tradwaar hij dacht dat zijne vrouw en dochter de laatste hand aan den kerst boom zouden leggen, vond hij die leeg. Wel stond de groene boom op zijne plaats op de feestelijk gedekte tafel, maar zijne ver over het witte tafellaken uitgespreide takken waren nog niet versierd. De oude heer keek zoekend rond, hij hoorde zijne vrouw in de zijkamer spreken, opende de deur en trad binnen. Daar zat zijne Lore met mantel en hoed op een stoel en leunde met het hoofd te gen de borst van hare moederdie de weenende dochter half verschrikthalf troostend omarmd hield. z/Wat gebeurt hier?" vroeg de ver schrikte vader. z/Ja, wat het meisje scheelt?" zeide hare moeder radeloos, //ik kan niet goed wijs worden uit hetgeen zij zegt. Zij zeg dat je de gansche historie weet; wat is er toch met den zieken schilder gebeurt?" Lore hief het door tranen bevochtigde gezicht op, en zag haar vader treurig aan. >0 vader," zeide zij dralend//hij is van morgen heel vroeg aan de fabriek van hetgeen hij doet en voor 't geen hij na laat draagt, is openbaarheid onmisbaar. Het is een vrij bekend gezegde//De publieke zaak moet publiek behandeld worden," doch niet ieder begrijpt den vollen omvang dier woorden. Over het algemeen hebben we in ons land in dit opzicht weinig stof tot klagen, maar toch, nu en dan komt het voor, dat de oude zuurdeesem van het landsvaderlijk regeerings-stelsel niet geheel uitgezuiverd blijkt te zijn. Er zijn nog wel enkele gemeentelijke en waterschaps besturen, die liever de belangen, aan hun zorgen toevertrouwdrecht huishoudelijk binnenskamers zouden willen bedisselen, en voor wie de leuze: //Alles voor, niets door het volk", de slotsom van alle gouvemementeele wijsheid uitmaakt. Maar wat blijft u dan over van het heilig be ginsel der verantwoordelijkheid Critiek is mannen waard, en wie inderdaad het goede wil, behoeft haar niet te duchten. Al stelt men zich somtijds bloot aan miskenning, omdat de massa wel de uiterlijke hande lingen, maar niet steeds de beweegrede nen beoordeelt en daardoor een onrecht vaardig vonnis velt, wie daar voor schroomt, moet zich verwijderd hou-den van het gestoelte der eer, en het overlaten aan mannen met een ruimere mate van zedelijken moed bedeeld. Wie door het vertrouwen zijner mede burgers is aangewezen, mede te werken aan de samenstelling en uitvoering van wettelijke besluiten, is niet altijd bij machte, zijn persoonlijke opinie te doen zegevieren, maar moet zich nederleggen bij de be slissing der meerderheid. Yerzet zich zijn geweten daartegen, dan heeft hij het altijd in Louise's vader geweesten heeft daar om werk gevraagd, zeker om heel gemeen werk. En daar mijnheer Bachrodt gisteren wat ontstemd was geweest, heeft Louise er hem niet dadelijk over willen spreken, en opdat de jonge man niet te vergeefs werk zou komen zoekeDwanneer de nood er hem toe dreef, heeft zij het tot het ontbijt uitgesteld. En mijnheer Bachrodt was ook zoo vriendelijk en heeft Louise bijstand beloofden nutoen hij later '*n zijn kantoor komt, hoort hij, dat de on gelukkige er al geweest isen de boek houder hem kort afgewezen heeft. En de oude portier zegt, dat hij zich als een halve doode verder voortgesleept heeft." z/Nu meisje," riep de professor vroolijk, »kla°g maar niet meer; wij zullen van daag op de gansche wereld kerstvreugde hebben, en ook voor onzen armen jongen is een rijk feestgeschenk uit den hemel gevallen. Hoor maarhet bericht dat gisteren van de prijsuitdeeling kwam is wel waarmaar het was niet volledig. De commissie heeft niet kunnen beslissen tus schen dezen Wallburg en een jongen beeld houwer, en nu heeft zij besloten dit jaar bij uitzondering twee toelagen* te geven

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1