Bunschoten, 27 Maart. Aan den avond van dezen dag was voor de alhier bestaande Chr. Zangvereeniging een aan gename ure bereid, zij mocht het genoe gen hebbenaan het einde der winterbij- eenkomsten haren geachten directeur, den hoofdonderwijzer der Chr. School dezer gemeente, den heer G. Jansen van Rijssen, na voorafgaand woord van dankbetuiging een cadeau te overhandigen, bestaande in een Gouden Remontoir-Horloge met inscrip tie, daarbij kon zij nog het bestuur dier Chr. School een gift van f 25.ter hand stellèn en hopen de leden ook nog eenige uren feestelijk door te brengen onder het gebruik van eenige ververschingen. van de tien gevallen zullen zij meer kun nen vertellen van de Turken en Italianen dan van de volken over welke wij te ge bieden hebben. Een aantal onderwijzers zijn niet genoegzaam doordrongen van de waarheid, reeds vele jaren geleden door dr. Nassau uitgesprokenEerst Neder land, onmiddellijk daarna Neerlaijdgch- Indië. Hulpmiddelen voor het ondi dat wij begeeren zijn aanweziger b schoolboeken die een vrij volledig beeld van den Indischen archipel ge Door er een gepast gebruik van te ma wekt men bij de leerlingen de begeerte later meer van aan de weet te komen Zou het niet zijn in 't belang van Neder land en lndië beide, de schande onzer onwetendheid af te werpen? Amersfoort, 2 April '80. Woensdagmorgen werd onder geleide en goed geboeid te Utrecht binnengebracht zekere. Elbert de Motz uit Amersfoort, die Maandagavond een persoon met een mes verschillende wonden heeft toegebracht zoodat men dezen naar het ziekenhuis moest overbrengen. De eerstgenoemde is als een eerste vechtersbaas bekend. Sterke drank is in 't spel geweest. Op Vrijdag den 19den Maart heeft het jaarlijksch examen der Burgeravondschool plaats gehad. Van de achttien leerlingen der eerste klasse zijn er elf tot de tweede bevorderd, namelijk: J. Blok, J. Corne- lissen, J. Ebert, G. J. van Eijbergen, P. van den Hooff, C. Janssen, J. Knop pers, L. J. MuysA. Reymers, W. F. Spruyt en J. J. Terschuur. Van de zeven leerlingen der tweede klasse zijn de volgende vijf tot de derde bevorderdG, van HazelenJ. Laseur, T. van de Poll, A. Ruitenberg en G. Valkenhoef. Aan de twee leerlingen der derde klasse werd het diploma uitgereikt: aan H. G. van Hazelen met den tweeden, aan A. Kuipers met den derden graad. Een belangrijke verbetering is door het college van regenten aangebracht in het St. Pieters- en Bloklands gasthuis te Amers foort. Een groot gedeelte van den wijd uitgestrekten moestuin, achter het gesticht gelegen, is namelijk herschapen in een fraaien tuin, voorzien van een paar koepels, en ten gebrnike bestemd voor de gaste lingen, die allen den 65-jarigen leeftijd bereikt hebben. Velen hunner en meer bepaaldelijk degenen die nogal vlug ter been zijn, gaven aanvankelijk hunne in genomenheid met den nieuwen maatregel geensins te kennenbevreesd als zij waren dat het hun voortaan niet meer zou vrij staan nu en dan eens uittegaan, om vrien den en familieleden te bezoeken. Weldra echter werden zij op dat punt volkomen gerustgesteld. Slechts 145 paarden waren op de markt van 1 April te Amersfoort aangevoerd. De koopprijs van goede werkpaarden be droeg f250 h f425. De handel was traag. den bootsman gericht. //Stop, stop!" riep hij toen ontroerd den harpoenier toe, die al bevel had gegeven af te zetten, //nog eene minuut, ik moet nog even aan boord." Met buitengewone behendigheid klom hij de trap op, sprong aan boord en greep onstuimig de hand van den bootsman. z/Ben jij Peter Paulsen?" vroeg hij met bevende stem. z/Ja!" antwoordde deze verwonderd, ^en wie ben jij?" z/Heb je Robert Thomson van de //Lady of the Lake" vergeten, die aan jou zijn leven verschuldigd is?" was het antwoord. z/Bob, kerel, ben jij het?" riep de boots man uit, en zijn goed, trouw gelaat straalde van vreugde. //Ja, nu herken ik je weer; hartelijk welkom. Wat ben ik blij dat ik je weer zie; hoe merkwaardig, dat wij elkander na tien jaar weervinden op de zelfde plaats waar het ongeluk voorviel Maar, zeg eens, Bob, vroeger had je zulk mooi bruin haaren nu is het witzoo dat ik je in het eerst niet herkende. Hoe is dat gekomen?" z/Dat is nog van dien dag", antwoordde Bob, toen het ongeluk mij trof. Ik was te jong om den angst en de schrik te overwinnen. Toen de Hollander ons op nam zag ik reeds na eenige dagendat mijn haar grijs begon te w orden, en spoe- De in publieke veiling d.d. 27 Maart opgehouden gebouwen met bijbehoorende gronden, aan den Utrechtschen weg ge legen tegenover den Soesterstraatweg, zijn ondershands aangekocht door den wethou- ger Croockewit, eigenaar en bewoner van het aangrenzend buitengoed. Zondag, 4 April, zal de godsdienstoe fening in de Remonstrantsche kerk geleid worden door den Ileer J. A. Böhringer, ^predikant te Amsterdam. j u\ Naar men zegt is het uitgestrekte en aaVigcnaam gelegen Landgoed //Nimmer- dor' nabij Amersfoortuit de hand ver kocht. De Mazelen-epidemie alhier heeft ten gevolge dat de openbare armenschool in de Koestraat voor een derde deel ontvolkt is. Onder de persproducten, die een ruimen kring van lezers verdienen, staat het Aard rijkskundig Weekblad, (Redacteur dr. G. J. Dozy, Uitgevers de Erven H. van Mun ster Zoon te Amsterdamlang niet onderaan. No. 28 bevat een hoogst belangrijk op stel van den heer J. M. Telders te Ooster beek, over //de verbetering van den water weg van Amsterdam naar den Rijn," een vraagstuk voor onze streken van het hoogste gewicht. Schr. beschouwt in breede trek ken de drie voornaamste plannen, en toont de voor- en nadeelen van elk duidelijk aan. Naar zijn opinie verdient het project van den Ingenieur Kalff boven alle andere de voorkeur. BINNENLAND. 's Bage, 80 Maart. HH. MM. de Koning en de Koningin met gevolg heb ben op den eersten Paaschdag deelgeno men aan de viering van het H. Avond maal in de Kloosterkerk alhier. De plegtigheid werd door ds. van Hoogstraten geleid en de kieschheid, waarmede hij het groote feit, dat Nederland met blijde hope vervult, besprak, evenaarde, zonder daaraan in het minst te schaden of afbreuk te doen, de kracht en de verhevenheid zijner van vaderlandsliefde en waren godsdienstzin gloeijende rede aan den Avondmaalsdisch. Het heeft HH. MM. den Koning en de Koningin behaagd, het initiatief te nemen dig nadat wij afscheid genomen hadden, was ik geheel wit geworden." Het gesprek van die beiden, dat wij met bewondering aanhoorden, werd nu door de knal van een kanonschot afgebroken, dat dof in onze ooren klonk. z/KomBobriep de harpoenier van onderen, //wij hebben geen tijd meer, ons schip schiet, en als wij het voor den nacht willen bereiken moeten wij ons haasten." Onder zulke omstandigheden mocht niet gedraald worden, Thomson en de'bootsman, drukten elkaar nog eens zwijgend de hand, toen sprong de eerste in de sloep en greep zijn riem. De oude bootsman wendde zich af en er viel eene traan in zijn baard. Wij wenkten de sloep een afscheidsgroet toe door de krachtige roeislagen van zijne bemanning schoot zij dansend van golf tot golf voorwaarts. Nog eens hoorden wij een schot knallen, en zagen, dat zij koers nam naar de richting, waaruit.de knal kwam toen verdween zij in den dikker wordende mist. Wij gingen ook verder. Na een uur begon het weer stormachtiger te worden en klaarde het op, maar noch van het schip, noch van de sloep konden wij een spoor ontdekken. God weet, of zij elkan der wedergevonden hebben! Wordt vervolgd.) voor de bijdragen aan het huldeblijk, aan j generaal van der Heyden aan te bieden, door respectievelijk eene som van f 500 en f 250 te doen toekomen aan de Commis sie, welke zich tot bedoeld einde gevormd heeft. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is tegen 6 April, des middags ten 3'/2 ure, tot hervatting harer werkzaamheden bijeengeroepen. Groningen. In deze provincie, bepaal delijk in het N O., is men druk in de weer, om de tollen op de gemeentelijke en provinciale kunstwegen te doen op heffen. In een zeer gemotiveerd rapport, daaromtrent uitgebragt in de jongste ver gadering van de Nijverheids-afdeeling Beerta wordt ten slotte voorgesteld als in de eerste plaats noodig te verklaren het opheffen van de tapperijen aan de tolhuizen en dan bij het westelijk bestuur enz., krachtig aan te dringen op het uit den weg ruimen van de /palen des aanstoots en de balken van ergernis van onze we gen." Men wil de inkomsten der tollen c. q. vervangen zien door algemeene belas tingen en ook door eene belasting op de paarden. De afdeeling Amsterdam der Holland- sche Maatschappij voor Landbouw looft een gouden medaille en f 50 voor de bes te in Nederland gemaakte grasboter (geen kunstboter) welke een reisje heen en terug per stoomboot naar lndië heeft gemaakt. Dezelfde prijs wordt uitgeloofd voor 15 blikjes, ieder inhoudende 1 kilo of 2 Engelsche ponden, te zamen in een kistje. De vereeuigde vergadering van het Hoogheemraadschap Rijnland heeft het kloeke besluit genomen, om een aanzien lijk deel der kosten te waarborgen van een afdoende verhooging van den Lekdijk- Bovendams. Daarover zullen de Amsterdammers wel niet boos worden. Een winkelier te Amsterdam werd door een agent van politie bekeurd, omdat hij zonder vergunning eenige goederen op de openbare straat had uitgestald. De win kelier bood daarop den agent fl aan, indien hij geen verbaal opmaakte. De dienaar van de heilige Hermandad wei garde, doch maakte opnieuw procesverbaal op, zoodat de winkelier nu ook terecht zal staan wegens poging tot het omkoopen van een bedienend beambte, een feit waarop een zware straf is gesteld. Zaterdagmorgen werden in het gasthuis aldaar twee dienstboden gebracht, die in een woning op den Groenburgwal, ten gevolge van kolendamp, half verstikt wa ren gevonden. BUITENLAND. Op acht kilometers van Angers heeft een dubbele poging om een trein te doen ontsporen, plaats gehad. Nadat eenige groote steenen door een goederentrein waren vermorseldheeft de zelfde boosdoener andermaal een grooten steen op dezelfde plaats gelegd. Indien een opzigter van den weg het gevaar niet bij tijds had ontdekt, zou de volgende sneltrein ontegenzeggelijk ontspoord zijn. De dader van deze gruweldaad heeft echter de tijd gevonden om te ontsnappen. Op verzoek van de Engelsche regeering is te Brussel eene gerechtelijke instructie geopend, naar aanleiding van enkele in Engeland gerezen klachten over het onze delijk bedrijf van sommige personen, die minderjarige Engelsche meisjes onder al lerlei schoonklinkende beloften naar Belgie lokkenwaar zij dan tegen wil en dank opgesloten gehouden worden in huizen van zeer ondubbelzinnigen aard. De Bel gische regeering heeft zich gehaast, aan het billijk verlangen te voldoen en de instructie, die met grooten ijver begonnen werd, is reeds bijna afgeloopen. Naar het schijntwaren de klachten in sommige gevallen helaas! maar al te gegrond. David Tiga, kroonprins van het ko ninkrijk der Tonga-eilandendie drie jaar geleden wegens zijne diensten aan Duitsch- land met de orde der Pruissische Kroon 2de klasse werd begiftigd, is te Auckland op Nieuw-Zeeland overleden, alwaar hij de Europeesche geneeskundige over zijne kwaalde waterzuchtwas gaan raadple gen. Sedert de invoering der tegenwoor dige grondwet in Tonga had hij als eerste minister gefungeerd. Hij was een man van zaken, een bekwaam spreker en te huis op het gebied zoowel van buiten- landsche als van binnenlandsche politiek. Hij was 54 jaar oud. Zijn zoonoud 30 jaar, die hem opvolgt, heeft zijn onderwijs genoten van de Wesleyaansche zendelingen en spreekt vlug Engelsch. Algemeen wordt veel gesproken over de schitterende ontvangst, welke aan prins Orloff te Berlijn werd bereid. Bleef prins Orloff korter tijd dan men vermoedde, hij vertoefde lang genoeg in deze hoofd stad om hem te doen confereren met den Keizer, den Kroonprins en den Rijkskan selier. De tijdelijke vervreemding tusschen Rusland en Frankrijk is nu een uitgemaakt feit en is meer van beteekenis, dan men aanvankelijk geloofde. Het blijft des on danks zeer waarschijnlijk, dat over korter of langer tijd het incident-Hartmann geheel vergeten zal zijn. De Ier Parnell heeft de treurige ervaring opgedaan, dat alle overdrijving schaadt. Als op de handen gedragen door de van opgewondenheid gloeiende en koortsachtige Ieren toog hijna zijn rondreis door Ier land, waarop hij geducht had uitgevaren tegen Engeland en het Gouvernement van H. M.naar Amerikasprak ook daar ontelbare malen over de Iersche zaak en kwam nu dezer dagen met roem en boven dien met een millioen dollars voor de noodlijdenden op het groene eiland terug. Ieder dacht, dat hij als een triumphator door de dankbare Ieren ontvangen zou worden; maar uit Enniscorthy, waar Par nell tot eene groote volksmeeting het woord wilde voerenwordt geheel iets anders gemeld. Hij werd daar formeel uitgejouwd, aan gevallen en kon slechts met de uiterste inspanningmet behulp van de politie en eenige vriendenaan de vuisten en knup pels van het gepeupel ontkomen. Er waren niet minder dan 12000 menschen op het marktplein rondom het platform verzameld. "Vruchteloos waren Parnell's herhaalde pogingen om aan het woord te komen. Zijn stem werd door woedende kreten: weg met Parnell! wij willen geen dictatoroverschreeuwd. De toestand was voor Parnell onhoud baar en het werd voor hem tijd, zich uit de voeten te maken. Onder begeleiding van een sterke wacht constabels, ontkwam hij naar het spoorwegstation en geraakte gelukkig in den trein. Op weg daarheen deed hem een woeden de menigte uitgeleide, die hem alle moge lijke liefelijkheden naar het hoofd wierp. Op het platform waren hem de kleede ren van het lijf gerukt en zijn hoed inge slagen. Van de vuile eieren, die hem naar het hoofd geworpen werden, had er een den vollen baard getroffen. Een slag met een knuppel werd door eenige perso nen op het platform gepareerd. Eergister zou Parnell te Kildare spreken. Met groote spanning zag men het gebeurde aldaar te gemoet. Dat deze plotselinge omkeer in de volksgunst groote verslagen heid onder Parnell's vrienden en aanhan gers heeft veroorzaakt, laat zich begrijpen. Nog vóór zijn vertrek naar Amerika, werd Parnell ook te Enniscorthy met groote geestdrift ontvangen, terwijl O'Clery bijna niet aangehoord werd. Uit Candahar wordt van 31 Maart aan den Times gemelddat Stewart met den staf der Bengaalsche divisie gisteren naar Khelat-i-Ghilzaï marcheerde. De overige troepen volgen morgen. De opmarsch der geheele divisie naar Ghuzni begint den 8n April. Dingsdag zijn er tien liberalen en acht conservatieven gekozen, allen zonder strijd. Woensdag avond waren er 47 conser vatieven gekozen, onder welke de solicitor generaal Giffard te Launceston, en 37 liberalen, onder welke Goschen te Ripon en James te Taunton. In deze laatste plaats had echter de conservatief Palliser, die eveneens gekozen is, meer stemmen. GEMENGDE NIEUWS. Te Stuttgart is als waagmeester aange steld een vroegere sergeant van het 7de Wurtembergsche regiment infanterie, die in den slag van Champigny een kogel in den rug kreeg. De blauwe boon kon niet

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2