Te Venray waar reeds twee kloosters bestaanis thans de eerste steen gelegd voor een derde inrichting van dien aard. Aan de Bataviascbe havenwerken werken sedert het begin der maand Februari een 150 tal dwangarbeiders, omdat de op komst der vrije koelies niet voldoende is. Op 22 en 23 Juli a. s. zal te Wilder- vank door den provincialen Groningschen Zangersbond een groot zangersfeest met daaraan verbonden wedstrijd gehouden worden. Te Leeuwarden is een valsch bankbiljet van f 100 uitgegeven, dat reeds door de handen van twee personen was gegran eer het bedrog werd ontdekt, ofschoon de namaak zeer slecht is geschied. De zaak wordt gerechtelijk onderzocht. Vrijdag middag is in de aardappelmeel fabriek van de firma K. en J. Wilkens, te Veendam, een werkman met het ra derwerk in aanraking gekomen, waardoor zijn rechterarm zoowel onder als boven den elleboog is gebroken. Den nacht van dienzelfden dag is in de stoomaardappelmeelfabriek van den Heer W. A. Scholten, te Zuidwending een werk man, die binnen weinige dagen trouwen zouin aanraking gekomen met het kam rad, met het ongelukkig gevolg dat zijn hoofd van de romp gescheiden en .liet overige van zijn lichaam totaal vermorzeld werd. De oorzaak van die vele ongelukken is meestal gelegen in onverschilligheid. In plaats van de stoommachine te beschouwen als een eeuwig op wraak verdachten vijand, wordt er in den beginne slechts tegen aangekeken als een vreemdeenlangza merhand er mee vertrouwd wordende, ziet men er eene goede bekende in, van wien men niets dan goeds verwachten kan. Hoe velen er, behalve zij die het leven er bij lieten, uit dien droom ontwaakt zijnkunnen zij getuigen, die of lichaams- deelen verloren hebben of levenslang ver minkt blijven. Een streng verbod van den directeur en scherp toezicht ook van den opzichter om geene werkzaamheden, dan degene die moeielijk anders kunnen plaats hebben gedurende den loop der machine te ver richten zou wel oorzaak kunnen zijn dat menig menschenleven gespaard bleef. Men meldt uit Groningen van 4 April: De heer J. Homanagent der Nedor- landsch-Amerikaansche stoomvaart-maat schappij, die de vorige week een aanzien lijk getal landverhuizers naar Amerika heeft geëxpedieerdzal a. s. Donderdag wederom met plus minus 70 gewestge- nootenmeest allen uit Hunsingo, naar Rotterdam vertrekken, die dan verder per stoomboot Rotterdam naar het land hun ner bestemming worden vervoerd. ons werk bezig, toen het mij toescheen dat het schip meer overhelde dan anders. Ik weet niet hoe het kwam, maar ik kreeg een gevoel, 'alsof de stoot van den potvisch vreeselijke gevolgen zou hebben. Om geen noodeloos alarm te maken nam ik zwijgend den peilstok. Toen hij weer boven kwam, was niet alleen de stok •maar ook een gedeelte van het touw nat. Ik schrokwij hadden meer dan drie voet water in het schip, en mijn vermoeden bleek gegrond te zijn. De visch had waar schijnlijk tegen een vermolmde plank van het oude schip gestooten en die ingedrukt, anders hadden wij in zoo korten tijd nooit zooveel water kunnen binnenkrijgen. Onder deze omstandigheden kon ik het niet meer verzwijgen. Ik ging naar den kapi tein en meldde de zaak; de overige matrozen kwamen uit de booten aan boord en waren tamelijk onrustig, toen zij zagen, hoe het schip dieper zonk, want op een Zuidzeevaarder vindt men niet altijd het beste volk. Wij beproefden, een zeil onder het schip door te trekkenom het lek te stoppen, en de manschappen die daarbij niet noodig waren werden aan de pompen gezet; maar wij moesten beide hulpmiddelen weldra opgeven. Het gevaar werd grooter en het schip was niet meer te redden. Het zonk zoo snel, dat het nauwelijks een kwartier langer boven boven water kon blijvenen wij moesten zoo gauw mogelijk aan onze eigene red ding denken. Onze vier booten, die aan BUITENLAND. De Engelsche verkiezingen vallen mee; niet dat men reeds zou durven verzekeren, dat het conservatieve ministerie zal moeten plaats maken voor een liberaal kabinet, want daarvoor is er nog te weinig bekend, maar dit staat toch vast, dat de liberalen tot heden veel meer hebben gewonnen dan de conservatieven en ook veel meer dan men algemeen had verwacht, zoodat men weder kan gelooven, dat het gezond ver stand van de Engelschen zal gaan boven hun ijdelheid. Een speciale koerier is naar Baden-Baden gezonden, om de Koningin den uitslag der verkiezingen mede te deelen, de ne derlaag van den man die haar ijdelheid wist te vleien door haar tot „Keizerin van Indië te maken." Zwaar zal het haar vallen zich nu weer tot Gladstone te wenden, die indertijd met zooveel bittere spot het aan nemen van dien titel heeft veroordeeld. Bismarck vierde Donderdag j.l. zijn 65en verjaardag. De Duitsche Keizer kwam hem, als nap- gewoonte, persoonlijk geluk wenschen. Te Parijs is weder een Rus, Konchnie genaamd, in hechtenis genomen. Het is de zoon van een schatrijk koopman te Moskou. De redenen van zijn inhechte nisneming zijn onbekend. De Eransche bisschoppen zullen geza menlijk een protest bij de Regeering in dienen tegen de maatregelendie tot op heffing der niet-geauthoriseerde congregaties genomen worden. Uit Petersburg meldt men, dat de politie zekeren Kowalkowski heeft gearresteerd, die waarschijnlijk een werkzaam aandeel heeft gehad in de ontploffing in het win terpaleis. De nieuwe bewijzen, dat de Nihilisten weer overal het hoofd opsteken, hebben graaf Loris Melikoff tot verscherping der bestaande bepalingen aangespoord. Men bewee^, dat de Russische regee ring aan hare vertegenwoordigers in het buitenland heeft opgedragen inlichtingen in te winnen omtrent de wetten op de uitlevering van misdadigers in de ver schillende landen. Naar men zegt is de beroemde violist Henri Wieniawski, die sedert eenigen tijd aan eene hartziekte lijdende was, overle den. De Amerikaansche Senaat heeft een wetsontwerp aangenomen tot het houden eener wereldtentoonstening te New-York in 1883. De Chileensche vloot heeft van 10 tot 13 Maart een bezoek gebracht aan de guani eilanden Lobos de Aufers, daar de landingsplaatsen en lichters vernield, en de jacht hadden deelgenomen, lagen nog in het wateren wij brachten er zoo snel mogelijk proviand en andere dingen in, die ons in de handen kwamenmaar zooals het gewoonlijk bij die gelegenheden gaathet noodigste wordt vergetenen wat men niet gebruiken kan ingepakt. „Wij hebben geen water!" klonk het uit eene der booten. Wij ook niet!" uit de beide anderen. In mijne boot was een vat regenwater, dat ik voor eenige dagen opgevangen en bewaard had om mij mee te wasschen. Wij konden niet meer bij de watervaten tusschendeks komen; die dre ven reedsmaar op het dek lag nog het vat, voor dpgelijksch gebruik. Ik sprong met een matroos aan boordkapte het touw waarmee het vastgebonden was, en wij rolden het vat over boord. Drie em mers die in de nabijheid stonden, wierp ik ook in de booten en ging toen in de mijne. Het was hoog tijdhet schip begon zeer vreemde bewegingen te maken alsof het lag te stuiptrekken. Het helde snel eenige keeren naar beide zijden over, en toen verdween de boeg onder het water. Wij hoorden een vreemd geruisch, dat als de laatste zucht van een .eus klonk een onaangenaam sissen, blazen en fluiten, dat ons door merg en been ging. Het was de laats.e lucht, die het water door de luiken drong, en weinige seconden later was the „Lady of the Lake" in de diepte verdwenen. [Wordt vervolgd.) hei, materiëel cn de lastdieren meegenomen, j De uitvoer van guano moet dientengevolge worden gestaakt. Aan de grens van Kuldja hebben scher mutselingen plaats gehad tusschen Kozak ken en Chiueezen. De eersten maakten 10 paarden en eenige geweren buit. Het gerucht loopt, dat Chineesche troe pen de grens aan de zijde van Rusland zijn overgetrokken. GEMENGD NIEUWS. Door de hoofdcommissie voor het stand beeld van graaf Jan van Nassau is eene prijsvraag uitgeschreven voor het ontwerp van dit standbeeld, den graaf op zoodanige wijze voorstellendedat de aanleiding tot de oprichting van het standbeeldde her denking van het stichten der Unie voor 300 jaar, daarbij duidelijk uitkomt. Het voornemen bestaat dit standbeeld te plaatsen op het St. Janskerkhof te Utrecht; het moet eene hoogte hebben van minstens 3 meter en van brons ge goten worden. De kosten van uitvoering mogen niet hooger zijn dan f 30,000. Aan het best gekeurde ontwerp wordt een prijs van f 500 toegekend; de inzen der van het ontwerp, dat daarna 't meest voldoet, ontvangt als premie f 250. Alleen Nederlanders en in Nederland wonende vreemdelingen mogen mededingen. Een jaloersch echtgenoot te Doubno (Rusland)wiens jonge vrouw haar hart aan een ander man had weggeschonken, wreekte zich door zijn medeminnaar de ooren af te snijden. 't Volgende berichtte onlangs de redac tie van een Chineesch blad Ten gevolge van het Chineesch nieuwe- jaar, aan de viering waarvan het Chinee sche personeel der zetterij van ons blad als getrouwe zonen van het Hemelsche Rijk deelneemtmoeten wij ons heden meer dan ons lief is, in de mededeeling van nieuwe bijdragen beperken. Ons hoofd artikel kan in 't geheel niet gezet worden, de Europeesche brieven kwamen maar half in proef en tot overmaat van wederwaar digheid geraakten even voor T opmaken van dit No. een aantal binnenlandsche berichten in pastei. Omtrent de ontploffing in de steenko lenmijn wordt uit Bergen nader bericht, dat reeds 52 lijken zijn te voorschijn ge bracht 44 personen zijn behouden9 lijken zijn nog in de mijn. Men meldt uit Roosendaal, bij Breda, dd. 2 dezer: Een groote troep zigeu ners die gister met paardenwagens ezels en beeren alhier arriveerden en op eene weide buiten de kom der ge meente in hunne tenten hebben over nacht en behoorlijk door politie en d.d. schutterij werden bewaaktis heden morgengeëscorteerd door de maréchaus sees enz., van hier via Nispen over de grenzen naar Esschen getransporteert. Wat Belgie met die luidjes doen zn' moet die Staat weten. Hier was het regtsomkeert! Te Delft is een tweeling-kippenei, zonder schaal gelegd. De beide eieren zaten met de puntige einden aan elkan der en blijkbaar was het eene bijna ge heel gevuld met dooier, terwijl het an dere enkel wit bevatte. Te Maastricht zullen telephoontoe- stellen gebezigd worden ten behoeve der politie en voor de brandsignalen. Men meldt uit Venloo, dd. 3 dezer: Als een bewijs, dat in deze Streken gebrek aan paarden heerscht, diene, dat bij een publieke veiling van 10 refoim- paarden van het garnizoen alhier gisteren gehouden, de bizonder hooge som ontvan gen is van f 1325. Yele kooplustigen moesten onverrichter zake huiswaarts kee ren. Te Rotterdam is bij het lossen van een stoomschip een bak niet ijzererts, doordien de ketting brak, op het hoofd van een der arbeiders neergekomentengevolge waarvan hij onmiddellijk een lijk was. Te Js Hage wilde een zevenjarig kind een stukje spek te snel opeten en stikte er in. De moeder, die zich voor eenige oogenblikken verwijderd had, vond bij hare tehuiskomst het kind dood. Te Echteld geraakte een kind van 6 jaren onder een rolblok van een landbou wer. Het kind was terstond een lijk. De man reed langzaam en had even te voren het kind nog gewaarschuwd. In „De Purmer", onder llpendam, is een brutale diefstal gepleegd in een boer derij. Door een luik in het dak van den hooiberg is men het achterhuis binnenge komen. Een zilveren horloge en een por- temonnaie met ongeveer f25 zijn mede genomen uit de slaapkamer, waar man, vrouw en kinderen sliepen. Den volgenden morgen vond men de ledige portemonnaie buiten op het erf. De politie doet onder zoek. Te Westzaan is het 21/„jarig kind van een landbouwer, in een onbewaakt oogenblik, in het water gevallen en ver dronken. Het corps vermindert sterk. Te Blokzijl zijn weder twee oud-strijders van Waterloo overleden. De een was 75, de ander 77 jaar oud. Niet onaardig. Den 2den Februari kwam trein V van Sidho Ardjo p. m. twintig minuten te laat, omdatde stoker zich verslapen had. Te Zaandam hebben zich 15 personen vereenigd om een afdeeling van het Too- neelverbond te stichten. In Samarang hebben zich gevallen van knokkelkoorts voorgedaan. Vrijdagmorgen brandde de zoo goed als nieuwe woning van den Heer Hubert, onder de gem. Zuidwolde, aan den straat- zeg naar Dedemsvaart gelegen, totaal af. ABes was verzekerd, behalve de levende have, die gered is. Den vorigen nacht is het huis van B. Dostbewoond door J. Bernarduste Ommelanderwijkeen prooi der vlammen geworden. Een en ander was verzekerd. Men is voornemens het 60jarig bestaan der kolonie Willemsoord op 26 Aug. a. s. feestelijk te vieren, en bij die gelegenheid eene landbouwtentoonstelling te houden. Baron van Brakell Dooi wei ch heeft al daar op twee zijner boerderijen den pach ters den invoer van de Deensche zuivelberei ding-methode gemakkelijk gemaakt, door de kelders enz. er voor in te richten. Landb.- Ct.) Uit Madrid meldt mendat de Konin gin dezer dagen in een der kamers uit gleed en viel. Hoewel men geen ernstige gevolgen bespeurde, maakte men zich toch, met het oog op den belangwekken- den toestand der vorstin, zeer ongerust, drar deze toch reeds sedert eenigen tijd over kleine ongesteldheden klaagt. Een ontploffing. In een fabriek te Parijs, quai de la Gironde, sprong een stoomma chine de geheele werkplaats stortte in verschillende werklieden werden doodelijk gewond en sommige voorbijgangers kregen kwetsuren. Men vreest dat verscheidene personen onder de puinhopen zijn bedolven. De oorzaak der catastrophe is onbekend. Te Antwerpen maakte de beroemde bil jartspeler Gamier 1003 punten in vijf kwartier. Te Genève leefde een echtpaar hoogst gelukkig. Beiden waren 64 jaar oud en de man had dikwijls gezegd, dat hij zijn vrouw niet zou overleven. Verleden Za terdag stierf de vrouw; toen de familie in het sterfhuis kwam voor de begrafenis, vond zij het lijk in een leuningstoel en den man daarnaasthij had zich doodge schoten. Een fem'letonnist van de Pester Lloyd verhaalt het volgende humoristisch avon tuur, dat der zangeres Pauline Lucca eens te Londen overkwam. Ze heeft een grenzelooze voorliefde voor gemakkelijk schoeisel. Een schoen kan hij haar, om zoo te zeggen, eigen roem nooit overleven, want hoe meer hij uit elkander gaat, des te meer wint hij haar voorliefde. Zelfs wanneer zij op een con cert moet zingen steekt zij haar voetjes

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2