Eenswoude7 April. In de Raads vergadering van heden is mededeeling ge daan, dat Mr. M. J. L. baron Taets van Amerongen van Renswoude zijn ontslag als burgemeester dezer gemeente heeft aangevraagd. Voorthuizen. Met genoegen ver neemt men, dat ds. W. Briët alhier, voor het beroep naar Vlissingen heeft bedankt. Barneveld. Naar wij vernemen is door de Arrond.-rechtbank te Utrecht, tegen de vechtersbazen J. V. en T. H., waarvan wij melding maakten, een cellu laire gevangenisstraf van 1 jaar geëischt en tegen zekere- B., die te Amersfoort een portefeuille had gestolen en daarop te Hoevelaken is aangehouden, een half jaar cell. gev. Apeldoorn, 12 April. Volgens aan gifte was er in een schuur en in het de coratie-magazijn, bij het Paleis het Loo ingebroken en diefstal gepleegd. Thans is het den Brigadier der Rijksveldwacht J. Kolber en den Rijksveldwachter J. E. Havekottebeide alhier gestationeerd gelukt den 1 dader op te sporen hem tot bekentenis te brengen, en een der ont vreemde voorwerpen in beslag te nemen. De ijver en nauwgezette plichtsbetrachting dezer beide beambten wordt ten zeerste geroemd even als dezen winter, toen zij een strooper hadden ontdekt, die een prach tig hert had geschoten, welks kop met vel zij aan het paleis hebben gebracht, en waarvan de hoorns aldaar prijken. bereikt, dan zouden we de met zooveel zorg en moeite verkregen huizen achter eenvolgens weer in handen zien vallen van speculanten, die hun geld gaarne in onroerende goederen steken. Men stond dan weer voor hetzelfde vraagstuk, en kon van nieuws aan beginnen. Daarom is het beter, de huizen in het bezit der vereeniging te doen blijven: elk lid kon dan mede de voordeelen genieten, door allen gezamenlijk verkregen. Werd, door voortgezette besparing en na aflos sing van het opgenomen kapitaaleen fonds gevormddan kon het besteed wor den om het arbeidersveld der vereeniging uit te breidendoor stichting van meer dere woningen. Zietdaar dc grondtrekken van een bouw plan, waarvan wel eenig succes te wachten ware. Het riekt, we erkennen het, min of meer naar socialisme, in dien zindat het gemeenschappelijk eigendom op het oog heeft. Maar is dat dan zóó verschrikkelijk? OFFICIEELE PUBLICATIEN. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien de circulaire aanschrijving van den heer Commissaris des KoDings in de provincie Utrecht van den 5. April 1880, no. 2 Az. Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer ge meente, die verlangen bij te dragen tot het geven van een NATIONAAL HULDEBLIJK aan den wak keren generaal van der He y den, militair en civiel gouverneur van Atjeh, dat eene desbetrekkc- lijke circulaire yan het hoofdbestuur en eene lijst van inschrijving ter plaatselijke Secretarie zijn ne- dcrgelegd. Amersfoort, den 12. April 1880. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. Amersfoort, den 16. April 1880. De landbouwer R. v. B., vader van zeven kinderen, wonende bij het Lock- horsterboschhad Woensdagmiddag te Ha- mersveld zijn paard laten beslaan. Toen de smid hem weer te paard geholpen had, draafde het dier tot voor de woning van den Docter, waar R. v. B. het liet stil staan. Op hetzelfde oogenblik stortte de man op het hoofd van het paard en was een paar uren daarna een lijk. De Heer J. W. E. van Haselen alhier, heeft men goed gevolg Surnumerairs-exa men afgelegd bij de Maatsch. tot Expl. van Staatsspoorwegen te Utrecht. Dinsdag 11. is door den eerstaanwezend Ingenieur alhier aanbesteed, het éénjarig onderhoud van de Militaire gebouwen al hier en de werken in de Grebbelinie en de linie der Neder-Betuwe, aannemer is geworden onze stadgenoot de Heer G. Prins, als minste inschrijver, onder gewoon voorbehoud. doode paarden. In eene slachterij in die stad, werden in ééne week 16,000 ratten doodgeslagen. Men heeft berekend dat zij in Erankrijks hoofdstad jaarlijks 6 millioen kilogram voedingsstoffen verbruiken. De ongeveer 150 uren lange afvoerkanalen aldaar, zijn sterk met deze dieren bevolkt, nu en dan worden jachten op hen gemaakt, welke sedert 1790 reeds meer dan 100 millioen gulden verslonden hebben. Daartoe lokt men de hongrige beesten door het neerleggen van eenige paardenlijken in afsluitbare ruimten, waarvan men de ope ningen, zoodra de gasten zich in dichte hoopen op het aas gestort hebben, eensklaps sluit. Nu worden deze nieuwe soort maga zijnen door fakkels verlicht, en dringen in leder gekleede, mét stokken gewapende arbeiders de spijszalen binnen. Vaak wor den er op deze wijze meer dan 50,000 ratten in een nacht doodgeslagendoch eene merkbare vermindering is nooit te bespeuren. Deze vernielzieke knaagdieren vermeer deren zich in ongelooflijk korten tijd. Vrouw Rat schenkt haren gemaal drie maal per jaar, van 5 tot 20 jongen, die zich, nog geen drie maanden oud, al HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Com missie uit het bestuur op MAANDAG, den 19. APRIL aanstaande, 's namiddags van half twee tot hal/drie, zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekcnden, en bij verdere leden van het bestuur, de Hecren B. E. Herschel, W. A. Croockewit21. van Beek, en Jhr. Mr. H. J. B. van Sasse van Tsselt. Mr. J. VAN DER LEEUW, President. J. APELDOORN, Penningmeester. J. C. LEINWEBER, Secretaris. BINNENLAND. Voor de obligatieleening ad f 75,000, ten behoeve der Stichtsche Tramwaymaat- schappij, is ruim het dubbele bedrag in geschreven. Zondag is het gedenkteeken geplaatst op het graf van wijlen den volksdichter van Zeggelen, op //Eik en Duinen," te 's Hageplechtig aan de familie overge dragen. Het monument draagt het volgende opschrift Voor het volk dichtte hij De Nijverheid hielp hij bevorderen Vijanden had hij niet, Zijn vrienden vereerden hem. Graaf van Hogendorp heeft f 1000 ge schonken, ten behoeve van de restauratie der Groote Kerk te 's Hage. De tweede Kamer heeft de conventie met België, betreffende het kanaal van Terneuzen, met een groote meerderheid van stemmen goedgekeurd. Op den Rijnspoorweg neemt de zomer dienst reeds met 10 Mei een aanvang. Als een bizonderheid wordt gemeld, dat de heer A. de Wolf 61 jaren achtereen deel heeft uitgemaakt van den kerkeraad der hervormde gemeente te St. Johannesga. Bij het uitdiepen van de stadsgrachten te Zwolle zijn verscheidene koperen mun- weder voortplanten. Daarbij hebben deze dieren een zeer taai leven. Een vrouw kocht op de vischmarkt te Kiel een schoonendikken kabeljauw. Als zij te huis gekomen haren vischkorf opende sprong haar een groote rat tege moet, terwijl de visch aanmerkelijk in gewicht verloren had. Hoe lang deze rat, die zonder twijfel op den bodem der zee door den hongerigen kabeljauw was bin- nengeslokt, in diens maag had doorgebracht, liet zich niet met zekerheid bepalen, doch stellig had zij er eenige uren gelogeerd. Over 't algemeen weten de ratten vrij wel aan de vervolgingen hunner belagers te ontkomen. Wel wordt er hier en daar eene door een vos, wezel of uil gesnapt, doch de meeste Katten laten haar ook weer geheel met vrede. Slechts enkele honden, vooral het Duitscher ras (Ratten vanger) zijn hare doodvijanden. Met den. mensch en zijn bedrijf zijn zij zeer goed op de hoogte, alras weten zij vallen en vergift te vermijden; Door hare groote vruchtbaarheid zou den de ratten zich spoedig tot in 't on eindige vermenigvuldigen en alle andere levende wezens vernietigen, zoo zij eikan ten, en ook enkele zilveren voor den dag gekomen van verschillende landen en ste den en uit verschillende tijdperken. Deze vondst wijst op eene drukke scheepvaart en handelsbetrekkingen van Zwolle in vroegere tijden. Deze munten worden, voor zoover zij te herkennen zijn en oud heidkundige waarde hebben, opgekocht voor het museum van oudheden van de Overijselsche Vereeniging. Deventer, 12 April. Het Veluwsch locaal-spoorwegcomité heeft aan de deel nemers in de voorloopige leening een schrij ven doen toekomen. Daarin wordt gezegd, dat het met de plannen van 't comité goed staat en dat de zaak op vele plaatsen mede werking en sympathie heeft ondervonden. Aan 't slot zegt het comité echter//Toch is 't doel nog niet bereikt en dienen alle krachten te worden ingespannen om te slagen." Den 13 April is onder de gemeente IJzen- dijke in hare woning vermoord Pieternella Cornelia en ontvreemd eenig geld, de dader is nog onbekend. Uit Scbijndel meldt men dat Zaturdag bij de Heeswijksche kanaalbrug een klein meisje vermist werd. Men vreesde, Sjdat het in de Zuid-Willemsvaart gevallen en verdronken was. Zondag morgen echter zag men het. kind met de kleertjes aan een haak van de brug hangen, 't Was bewusteloos en verstijfd van kou, maar leefde nog. Waarschijnlijk is het op de brug spelende, er afgevallen en aan den haak blijven hangen. Te Amsterdam zal voor het nationaal hul deblijk aan generaal Van der Heijden een subcommissie in het leven worden geroepen. BUITENLAND. De Minister van Buitenl. Zaken heeft de Fransche gezanten in het buitenland aan geschreven, dat zij voortaan, in plaats van //gezant van Frankrijk," den titel van //gezant der Fransche republiek" zullen voeren. Een der weinige overblijvenden van het z/groote leger," generaal Marcel, is in den ouderdom van 89 jaren overleden. Als vrijwilliger in dienst getreden onder de eerste republiek, heeft bij bijna al hare veldtochten en die van het keizerrijk mee gemaakt. Bij het beleg van Tarragona werd hij zwaar gewond. Wegens zijne onverschrokkenheid werd hij toen gedeco reerd. Hij nam ook deel aan het beleg van Algiers. Hij was toen majoor. Bij het uitbarsten van den Krimoorlog was hij generaal, en werd hij benoemd tot kommandant van het kamp Satory. De National meldt, dat de minister van binnenl. zaken, op voorstel van den prefect van politie, een besluit heeft genomen ter uitzetting van 19 vreemde socialisten. Die maatregel is een gevolg van de ongere geldheden, die zij in eene door hen ge organiseerde vergadering veroorzaakt heb ben. De Union deelt een protest mede van der niet verslonden. Bij gelegenheid peu zelt eene moeder haar eigen jongen zonder verschooning op. Daarentegen toonen zij zieke, zwakke ratten het grootste mede lijden. Volgens sommigen trekken zij de oude en blinde lui naar het voedsel. In ieder geval moeten de zoogenaamde Rattenkonin gen door het medelijden hunner onderda nen in het leven gehouden worden. Be vindt zich n.l. het rattennest in een kleine ruimte met nauwen uitgang, dan gebeurt het wel eens dat de staarten der jonge ratten, als een Poolsche haarvlecht aan elkander kleven en vergroeien. Deze aan- eengeklonken dieren kunnen nu onmoge lijk hun schuilhoek verlaten en moeten van hunne makkers onderhouden worden, wat ook steeds trouw gebeurd. Zulke rattenkoningen zijn meer dan eens bij 't afbreken van oude huizen gevonden, in 't stadje Altenburg wordt er een bewaard, die uit 27 dieren bestaat. Reeds meer malen heeft men beproefd rattenvel tot leder voor handschoenen te verwerken doch tot heden zonder gevolg. sluiten' chop van Parijs tegen de be- Maart. v vormdBeohpeftlich een Comité ge- fonds biieen vrijw®oe bijdragen een »,,e„ schillig van welk^btenaren Volgens de Tril aan den hofpredikëP gegeven, dat zijn opft gn rondreizen als agitator der chnstè rtij in strijd is met de waardigi, ambt. Naar het blad verneemt, tjee voor- name kanselredenaars bin. ^ort eene openbare vergadering van Vistelijk ge zinde mannen" bijeenroepen, \^rjn tegen Stöcker's handelingen zal woin CTepr0- testeerd. De berichtgever vot °r bjj j dat er in de vergaderingen der doemde partij //claqueurs" zijn, die voor 2 mj. per avond den heer Stöcker toejuichen eii^gn zijne bestrijders rumoer maken. De Standard en de Telegraph verneme dat het Kabinet, spoedig na de terugkoms., der Koningin van Engeland, zijne dimissie zal indienen. De conferentie der liberale leiders is uitgesteld. Van de elf candidaten van het Joodsche geloof werden bij deze verkiezingen vijf tot leden van het Parlement gekozen namelijk sir Nathaniel de Rothschild, libe raal vertegenwoordiger voor Aylesbury; baron Henri de Worms, conservatief-voor Greenwich; Serjeant Simon, liberaal voor Dewsbury; Arthur Cohen, id. voor South- warkh, en Sidney Wolf, id. voor Pontre- fact. In de creozoot-fabriek der hh. Burt, Boulton en Heywood te Silvertownniet ver van Woolwichheeft ten gevolge van het springen van een destilleerkolf een brand gewoed, die een noodlottigen afloop had. Nadat men het vuur ten deeló meester was geworden, werden twaalf lijken te voorschijn gebracht. Men vreest, dat nog meerdere slagtoffers gevonden zullen worden. De heer de Lesseps is van zijn Ame- rikaansche reis per Adriatic direct van New-York te Liverpool aangekomen, van waar hij zich naar Londen heeft begeven. Het rijtuig van de Maatschappij Neri, in Italië, die den spoorweg van Vallelunga aanlegt, werd verleden week bij Santa Villarmosa door een bende van zeven per sonen aangevallendie zeker geweten heb ben dat zich in dit rijtuig de kassier der Maatschappij bevond, een som van 160,000 lire met zich voerende. Intusschen mog- ten de roovers onverrichter zake terug- keeren, omdat het aanlokkelijk sommetje hardnekkig verdedigd werd, ofschoon de kassier en de koetsier gewond werden en de brigadier van de karabiniers, die het rijtuig escorteerden, door twee kogels ge troffen werd. Toen het voertuig bij de hinderlaag, door de roovers gelegd, genaderd was, werd het met een hevig geweervuur begroet, waar door een paard oumiddelijk gedood werd. GEMENGD NIEUWS. De 16-jarige slachtersjongen H. Hen driks, te Venlo, die op raadselachtige wij ze verdwenen was en dien men daarom vermoord waande, is teruggekeerd. De knaap had een kijkje in de wereld willen nemen en zijne reis tot in Frankrijk voort gezet, doch door honger gedreven keerde hij vandaar weder huiswaarts, en kwam Vrijdag avond in de ouderlijke woning terug. Zijn verdwijning had heel wat opschud ding teweeggebracht. In het Such teler bosch, waar de moord zou zijn voorgeval len, werd voor zijn zieleheil gebeden en de goede naam van de slachterij zijns meesters had heel wat geleden, daar een bijgeloovige menigte elkander in het oor fluisterde, dat deze zijn leerjongen ge slacht en worst van hem gemaakt had. Te Oud-Appelscha is een oud-strijder van Waterloo, Roelof de Haan in den ou derdom van 84 jaren overleden. De hertogin van New-Castle zal te Parijs in het huwelijk treden met den opera-zanger, de heer Tom Hohler, die in

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2