Leusden. Onze geachte predikant Dr. C. H. van Rhijn, naar de Herv. gemeente te Gouda beroepen, zal Zondag 9 Mei a. s. des nam. ten 2 uren zijne afscheidsrede houden, en den 23 te Gouda zijn intrede doen, na bevestigd te zijn door zijn ambt genoot Ds. B. J. Swaan, pred. aldaar. Baarn, 16 April 1880. Heden had in de Openbare school alhier de gewone jaarlijksche tentoonstelling plaats van teeke- ningen vervaardigd door de leerlingen der teekenschool, opgericht door de afdeeling Baarn der Maatschappij tot Nut. van 't Algemeen. Woudenberg. De heer H. Velthui- koopman is, liet behoeft nauwelijks gezegd te worden. Of zijn er niet, die speculee-i rende op de domheidde ijdelheidde zelfzucht van anderen met behendigheid en tact hun niet zeer scherpzinnigsn superieur een rad voor de oogen weet te draaien, zoodat hij alleen door hunne oogen zien wil, en werkelijk gelooft, dat zij, die niets dan broddelwerk leveren, de bekwaamste mannen der wereld zijn waard gesteund en vooruitgeholpen te worden? Zijn er ook niet, die hooger geplaatsten weten te vleien, en daardoor er toe komen hunne eigen nietswaardigheid voorgetrok ken te zien boven hen, die met kennis en talent toegerust het beneden zich ach ten den hoed af te nemen voor vergulde domheid of te kruipen voor opgeblazen eigenwaan? Zijn er ook niet, die gebruik maken van de openhartigheid van huns gelijken om tegenover een derden een los daarheen geworpen woord te verdraaien en te verminken ten einde den al te goed van vertrouwen zijnden mededinger, die misschen hunne eerzuchtige plannen in den weg kon staan, onschadelijk te maken? Zulk soort van speculanten zien wij helaas! dikwijls genoeg al te gemakkelijk op het gestoelte der eere geraken, tenzij een of ander toeval hunne onzedelijke practijken aan den dag brengt, en hunne speculatie voor hen een treurig, hoezeer dan ook in alle opzichten verdiend einde neemt, en zij de wrange vruchten plukken van het met oneerlijke middelen specu- leeren op de zwakheid, de onervarenheid en de kortzichtigheid van hunne mede- menschen. Zorgen wij uit de handen te blijven van zulke speculanten. Zij zijn een gevaarlijk ras, des te gevaarlijker, daar zij bij voor keur in het donker werken, en men nooit gewaar worden kan, op wien en waar en langs welken weg zij aanvallen willen. Zij nemen den eerlijken man de kroon van het hoofd en plegen ongestraft sluip moord aan den onbevlekten naam en de eer van anderen. En waar wij ze aantreffen, zullen wij een verdienstelijk werk doen door hen te ontmaskeren en te beletten, dat zij nog meer slachtoffers maken, opdat langzamer hand geen ander speculeeren meer gezien worde dan eene speculatie in den waren en den goeden zin van het woord, en er geen speculanten meer gevonden worden, dan zijdie des noods hunne kaarten bloot durven leggen en die het //eerlijk duurt het langst" niet alleen op de lippen dragen, maar ook in waarheid betrachten. Tubantia.) OFEICIEELE PUBLICATIEN. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien art. 21 der wet van 4 Decem ber 1872 (Staatsblad No. 134). Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat in de laatstverloopen week één sterf geval aan MAZELEN in deze gemeente is voorgekomen. Amersfoort, den 19. April 1880. De Burgemeester voornoemd, YAN PERSIJN. ben ik als eene kat, die begeerig hare lip pen likt, als zij om een schotel met melk loopt, die zij eens wil proeven. In dat opzicht ben ik een kind gebleven. Bui ten hoorde men den hagel, door windvla gen opgezweept, tegen de glazen kletteren, en de windwijzers hun droog gekras men gen met het gefluit van den scherpen, kou den wind. Een vuur van houtblokken vlamde vroolijk op den haardmijne kamer was warm, goed gesloten, gedekt tegen tocht. Tabak en koffie lagen binnen mijn bereik en ik had geenc enkele visite tc wachtén in dat hondenweer. Kan men zich een beter oogenblik bedenken om een ver haal aan te hooren? De dokter begon dan ,/TJ zal zich wel niet veel meer herin neren van Léonce Vernier, want u was nog heel jong, toen uw vader alle betrek king met hem afbrak. Misschien heeft u zelfs zijn naam vergeten. Welnu, hij was een van die lompe, hatelijke, boosaardige menschen, die reeds in hunDe wieg aan een boosaardigen invloed onderhevig schij nen te zijn. Toen hij pas geboren was moet hij de min in de borst gebeten heb ben. Het ontbrak hem slechts aan macht om een Nero te zijn. Hij had anders ge noeg verstand en vlijt, maar geen greintje zedelijk gevoel. In plaats van een hart, De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort Gelet op de artt. 308310 van het algemeene politie-reglement dezer gemeente, Brengen ter kennis van de belangheb benden dat eene algemeene keuring van de r ij tuigen der voerlie den en huurkoetsiers door den heer Commissaris van politie alhier, bijge staan door twee deskundigen, op bet Zand zal gehouden worden op Donderdag den 29 April aanstaande, 's voormiddags half elf, en dat op Woensdag den 5 Mei daar aanvolgende 's voormiddags te elf uren terzelfder plaatse eene naschouw zal ge schieden van de rijtuigen, aan voornoem den Commissaris tijdig optegeven, welke op eerstgemelden tijd niet kunnen vertoond worden. Amersfoort, den 20. April '80. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PERSIJN. Amersfoort, den 21 April '80. Van de 27 Candidaten 11 meisjes en 16 jongens die den 17. dezer heb ben deelgenomen aan het toelatings-examen voor de Rijks-Normaalschool alhier, zijn toegelaten Voor de Eerste Klasse. Johs. Evert Arentse; Petronella Jaca. Geerta. Bothof; Hendrik Bredée; Cato Catha. Joha. Mara. Dubois; Aleda Geerta. Portuin, Corns. Heunks; Gijsbertus Her waarden; Maria Houtzaager; Peter van den Hooff; Dina Joha. Christa. Leinwe- be.r; Mams. Bernds. Goofs. Leinweber; Joha. Sara Marga. Slothouwer; Theods. Smit; Adolf Terbeek; Peter Veenhuizen. Voor de Tweede Klasse. Catha. Elizab. Aleida Wil ha. van Aspe- ren; Wilha. Carolina Louise Stol; Louis Christn. Marinus Wegerif. De nieuwe Cursus begint a.s. Mei alzoo met 23 meisjes en 21 jongens, dus met 44 leerlingen. De Heer A. Moens, Inspecteur van 't La ger Onderwijs in de provincie Utrecht, woonde het examen bij. Wij vestigen de aandacht op het bier achter aangekondigde concert van Onzen ijverigen stadgenootden Heer Schweins- berg, die in den aanvang van den afge- loopen winter zijn tijd en zijne talenten ten beste gaf om aan de zoo nuttige Anna- Paulowna-bewaarschool hier ter stede eene hoogst welkome geldelijke bijdrage te ver schaffen. Dat het aaustaande concert een genoe- gelijken avond belooft,' daarvoor spreekt het vorige borg. De Voedings-Comraissie van het rege- ment Rijd. Artillerie alhier, zal den 27. dezer aanbesteden de levering van vleesch, vet en spek, voor 572 maand; van af 16 Mei tot 31 Oct. 188Ö. De heer S. Hopman is door Burg. en Weth. benoemd tot Brandmeester bij de groote spuit No. 1. had hij slechts ingewanden. Zooveel als ik mij herinneren kan, heb ik hem nooit iets flinks zien doen. De woningen van onze ouders lagen naast elkander, en ik zag hem bijna iederen dag in de kolfbaan, op school, of in afgelegen si raten, die den weg langer maken en die men dus bij voorkeur kiest. Het grootste genoegen van Léonce wasanderen te kwel len; en dat genoegen smaakte hij als een lekkerbekvan te voren, als hij de plan nen voor zijne streken maakte, en later, wanneer hij ze zich weer herinnerde. Wan neer zijn gelaat, dat gewoonlijk ontevreden was, een oogenblik ophelderde, dan kon men zeker zijn, dat hij over een of ande ren streek nadacht. Hij had niets van die gelukkige, eenvoudige kinderlijke vreugde, die ieder oogenblik zonder reden, zonder voorwerp uitbarst, en een traan met een lach afwischt. Zijn lach was droog, ver giftig, niet gemeenzaam, juist zooals ik mij dien voorstel van Voltaire, van wien Victor Hugo zegtvan alle menschen, die elkander opgevolgd zijn in de lange rij van de menschheid, heeft hij den meest dui- velschen lach gehad." Hoe goedaardig wij ook zijn, in onze jeugd hebben wij toch allen meer of min der dieren gemarteld. Maar wij hadden over onze wreedheid niet nagedacht. Als Op de Oldenbroeksche heide zullen dit jaar weder kamperen verschillende corps detachementen en het vaste personeel der artillerie-schietschool, met uitzondering der miliciens der lichting van 1880, waaron der van 11 tot 21 Aug. de le en 2e batterij van het regement rijdende artillerie, en is genoemd tijdvak de leiding dier oefening opgedragen aau den Majoor Jhr. von Pestel, van genoemd regiment. De officieren der gemelde batterijen zijn van de le batterij Jhr. W. C. Godin de PestersKapitein W. P. Veeren en J. L. Heukelom, le Lui tenants; der 2e batterij Jhr. V. A. de Pesters, Kapitein; A. M. A. van den Wall Bake, le Luitenant. De Raad der gemeente Amersfoort, zal op Donderdag, den 22. April 1880, des namiddags halftwee vergaderen. De punten van behandeling zijn: 1. Kohier van de hondenbelasting over 1880. 2. Staten van oninbare posten ter zake van den hoofdelijken omslag in de honden belasting over 1878. 3. Ontwerp besluiten tot af- en over schrijving van posten der gemeentebegroo- ting over 1879. 4. Voordracht tot af- en overschrijving op de begrooting der schutterij over 1879. 5 Benoeming van leden en plaatsver vangende leden voor de commissie bedoeld bij artt. 11 en 15 der wet op de schut terijen. 6. Benoeming van een hulponderwijzer aan de Openbare armenschool Koestraat Heden morgen ten 2V2 ure brak op het Bloemendal alhier een brand uit, die evenwel door de spoedig aangerukte spui ten weldra was gebluscht. Op den 20. dezer is door den Brigadier Majoor tit. J. P. van Doesburg, gestatio neerd te Amersfoort, en den rijksveldwach ter J. M. Bergmann, gestationeerd te Hoe velaken, onder de gemeente Hoogland ge arresteerd en daarna gevankelijk, zwaar geboeidnaar de gevangenis te Utrecht overgebracht een persoon, zich noemende Thomas Sibrens Postma, geboren en wo nende te Rauwert, provincie Friesland, die zich op den 1. April dezes jaars had schul dig gemaakt aan het maken van een nieuw, valsch baukbillet, groot 100 Gld., dat hij te Leeuwarden had ingewisseld. Na zijn vertrek werd het bedrog ontdekt. Aan voormelde wakkere beambten komt dan ook alle lof toe, wegens hun uitmuntend beleid, aan den dag gelegd door zich van hem meester te maken, van eene zoo ge vaarlijke, sluwe en slimme bewerker en maker van valsch bankpapier, waarover in der tijd alle nieuwsbladen hebben uitgeweid en hij thans onschadelijk is gemaakt voor verdere dusdanige voordeelige practijken uit te oefenen. wij eene vlieg in zijn achterlijf sneden, om er een stukje papier in te doen; als wij de pooten van een meikever aan elkaar bonden, en hem dan met spelden prikten om hem te laten loopen en al die dingen meerdan dachten wij nergens aandan om een beetje plezier te hebben. Onverschillig of de dieren pijn leden of niet, verheugden wij er ons niet over, wij vermoedden het zelfs niet. Maar Lé once vond nieuwe kwellingen uit, enkel en alleen om te kwellen. Hij had eene beulennatuur; hij had er plezier in, kleine vogeltjes, die uit het nest gevallen waren, levend te plukken, stukjes hout in het lichaam te steken, de oogen uit te boren, en hun bek te verbranden met een luci fer. Hij trok de vlinders eenige pooten en een vleugel af, dan liet hij ze vliegen, uitgeput als zij waren, en niet in staat in hun eigen onderhoud te voorzien. Eens doorboorde hij eene pad, met een stokje, dat hij daarna in den grond stak. Twee dagen later kwamen wij er toevallig langs; toen ik naderbij kwam, zag ik een vormloozen vleeschklomp zich wringende aan het uiteinde van het stokje. Léonce kwam toeloopen en riep uit: uO dat is aardig, mijn pad leeft nog." Wordt vervolgd.) Het was eene schoone verzameling tee- keningen, die ons daar ter beschouwing werd gegeven. De eere-voorzitter der com missie van toezicht, Baron Mollerus van Westkerke, reikte met eene gepaste toe spraak aan de bekroonden keurige prijzen uit, en spoorde allen aan op den ingesla gen weg voort te gaan. zen alhier, heeft aangenomen het verdiepen van de reeds verdiepte en onder profil ge brachte gedeelten der LunterscheBarne- velscheModder- en Moorsterbeek en den buitensingel te Amersfoort, voor f 8349, BINNENLAND. Door den tuinman W. Bloemink, te Twello, is aan Z. M. den Koning aan geboden een mandje met de eerste nieuwe aardappelenzoogenaamde Amerikaansche roosjes en vroege Engelschen, door hem zelf gekweekt. Omtrent den te Yzendijke gepleegden moord valt nog het volgende te melden. Het onderzoek der deskundigen heeft doen blijken dat de verwonding is toege- bragt juist onder de onderkaak; het mes heeft het strottenhoofd en het tongbeen doorsnedenen is gedrongen tot in den derden halswervel. Het slachtoffer schijnt bezig geweest te zijn kousen te stoppen, en werd gedood met het broodmeswaarmede zij de dra den afsneed, tijdens haar vader in den boomgaard werkte. De vermoedelijke dader, die indertijd naar de hand van zijn slachtoffer moet gedongen hebbenis nog niet opgespoord en waarschijnlijk naar Belgie gevlucht. Verleden Zondagvoormiddag is te Kloetinge een buitengewoone plechtigheid geschied; aan een ingezetene dier gemeen te is namelijk de doop door onderdom peling toegediend. In een watergang in den Noordhoek werd de doopeling drie maal ondergedompeld. De eerwaarde heer, die deze plechtigheid verrichte, is een zekere Van Beek, naar men zegt afkom stig van Wolfaartsdijk, waar hij vroeger arbeider was; thans schijnt hij zich meestal elders op te houden en hier en daar zich te beijveren in het progageeren zijner godsdienstbegrippen. Goesche Ct.) Te Arnhem moet een heer zijne dienst bode dusdanig met een koekenpan om de ooren hebben geslagendat de dienstbode in bewusteloozen toestand werd wegge dragen. Te Bergen op Zoom heeft zich een sub commissie gevormd tot inzameling van gelden voor de oprichting van een hulde blijk voor generaal Van der Heijden. BUITENLAND. De aardrijkskunde komt meer en meer in de mode te Parijs. Nauwelijks is Nordenskjöld vertrokken of de Lesseps is aangekomen, en zou in de Sorbonne een ver haal leveren van zijn wedervaren in Amerika. Eergisteren avond heeft hij reeds eenige mededeelingen in de Société de Géographie gedaan omtrent zijn ver wachtingen betreffende een kanaal door de landengte van Panama. Hij is, niet- tegenstaand zijn vijf-en-zeventigjarigen leeftijd, frisscher en levendiger dan ooit. Zijn verleden, zijne persoonlijkheid, zijn gezag maken hem meer dan iemand tot den aangewezen man, om deze onderne ming tot een goed einde te brengen mits de democraten in Amerika er geen staatkundige quaestie van maken en op- permagtige Amerikaansche spoorweg-maat schappijen er geen gevaar in zien voor hun graanvervoer van de yPar West" near Europa; mits, in een woord, duizend bezwaren die Lesseps overwinnen moet, uit den weg worden geruimd. Frankrijk is steeds Amerika's natuurlijke bondge noot geweest. Deze zaak kan een nieuwe band wor den. De beide republieken hebben een afkeer van oorlogen, en de ijver waarmede in Frankrijk groote openbare werken worden ter hand genomen, zoowel ala de

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2