Scherpenzeel. Woensdag 14 April hield de Rederijkerskamer ,/de Genestet alhier hare 300ste Vergadering, ter vie ring waarvan de kunstlievende leden met hunne Dames waren uitgenoodigd en op feestelijke wijze in bet daartoe met bloe- Renswoude, 13 April. In een adres aan Z. M. den koning verzoeken de in gezetenen dezer plaats eenparig den heer J. K. baron Taets van Amerongen tot Renswoude, in plaats van de heer mr. M. «J. L. baron Taets van Amerongen van Rens woude, die ontslag als burgemeester dezer gemeente heeft gevraagd, tot hoofd der gemeente te benoemen. Barneveld. Op de gehouden voorjaars veemarkt waren aangevoerd 100 koeien en kalveren; 100 schapen en 50 varkens. De prijzen waren van melkkoeien f 140 tot f 280, 2jarige malen f 75 tot 100, guste koeien f 75 tot 125, schapen f 18 tot f 22, vette varkens per Kg. 55 a 60 cent, schrammen per Kg. 42 ct. Zitting van den Gemeenteraad van Amersfoort van Donderdag 22 April. wet, gelijk zij door de beide takken der volksvertegenwoordiging is goedgekeurd en door het Hoofd van den Staat bekrachtigd ieder is bevoegd, zich aan te gorden tot den strijd. Hat de minderheid van heden trachte meerderheid te worden, en haar tegenpartij zal eveneens verplicht zijn, zich aan haar besluiten te onderwerpen. Maar zaolang dit het geval niet is, blijft gehoor zamen plicht. Dingt men daarop af, dan wordt een onherstelbaar nadeel toegebracht aan datgene, wat boven alles bij ons volk in eere moet blijven, aan den eerbied voor de wet. OFEICIËELE PUBLICATIEN. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien de aanschrijving van den heer Commissaris de9 Koniugs in de provincie Utrecht, van den 6. April 1880, No. 1 Az. (Prov. blad No. 33), vestigt de aan dacht van belanghebbenden op het koninklijk besluit van den 14. Maart 1880 (Staatsblad No. 31), waarbij onder de besmettelijke ziekten van het vee ook is ge noemd het MOND- en KLAUWZEER (besmettelijke blaaruitstag van den mond en de klauwen) bij herkau wende dieren en varkens. Van het voorkomen dier ziekte bij runderen, scha pen, varkens, geiten en hokken, moet derhalve voortaan door de houders of hoeders van het Vee onmiddellijk aangifte gedaan worden aan den Burgemeester der ge meente naar het zich bevindt, terwijl het aangetaste vee onmiddellijk van het overige moet worden afge zonderd, waarna het onderzoek plaats heeft, bedoeld in art. 16 der wet van den 20. Juli 1870 (Staats blad No. 131). Verzuim van aangifte of afzondering zou tot straf vervolging van den overtreder leiden. Van gevallen van zoogenaamd rotkreupel bij schapen behoeft niet langer aangifte te worden gedaan. Amersfoort, den 31. April 1880. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. De Burgemeester van Amersfoort doet te weten, dat aantevangen met den 1. Mei e.k. door de Schut terij dezer gemeente zal worden gevuurd op het ter rein genaamd de Vlasakkers, nabij de Piramide, ge legen rechts van den straatweg tusschen Amersfoort en Utrecht, en dat daardoor de omtrek dier plaats onveilig zal zijn. Amersfoort, den 22. April 1880. De Burgemeester voornoemd. VAN PERSIJN. Amersfoort, 23 April 1880. In de door het departement Amersfoort der maatschappij tot nut van 't algemeen opgerichte Spaarbank is gedurende het vorig jaar ruim f 30000 ingelegd en onge veer f 22,500 aan deelhebbers uitbetaald. Het bijeengebracht kapitaal bedraagt bijna f 144,000, terwijl de overwinst in 1879 met omstreeks f 2000 verhoogdde som van f 13000 zeer nabij is. De Kiesvereeniging Recht voor allen, heeft in hare vergadering van j.l. Dinsdag tot candidaten gesteld voor het lidmaat schap der Provinciale Staten van Utrecht de vier aftredende leden Mr. M. J. L. Baron Taets van Ameron- gen van Renswoude. Mr. C. J. Kien Eltzman. M. van Beek. W. Beukers. ,/Hm!" i/Het meisje is leelijk, vervelend, mis maakt eene ware Egyptische mummie; het is moeilijk uit te. maken, hoe oud zij is; zij kan even goed vijf en twintig als vijf en dertig zijn; gekonfijt in den gods dienst, en zoo stom als een visch. Men kan zich nog gewennen.aan hare hoekige gestalte en hare schouders, van welke de rechter aanmerkelijk hooger is dan de linker, maar de groote moeielijkheid voor anderen, zou zijn zich aan die grijns te gewennen, die haar mond omgeeft, wan neer zij denkt dat zij lacht, en die hare lange onregelmatige, geele tanden laat zien. Het is onmogelijk dat zij koud blijft voor mijne liefdesbetuigingen en hartstochtelijke woorden.Ik ben een man, Dat is voor haar een zeldzamen vogel. //Dat is nu alles goed en wel; maar hoe wil je dat aanleggen z/Dat zal ik je vertellen. Ik begin met hare mama te vleien, die geheel in den godsdienst opgaat, en even bekrompen als heerschzuchtig is. Ik doe mij aan haar voor als een vroom man, die beginselen heeft, en er zelfs niet ver van af is, ze in praktijk te brengen, alleen met een beetje onverschilligheid ten gevolge van de verleidingen van te warm bloed en eene vurige jeugd. Natuurlijk tracht zij het men smaakvol versierde Soeieteitslokaal werden ontvangen. Deze vergadering werd met eene flinke toespraak door den voorzitter geopend waarna eene reeks van voordrachten dooi de werkende leden, afgewisseld door pianospel, volgden. Zoowel de keuze der stukken, ernst en luim als de wijze van voordracht door de onderscheidene leden, voldeden algemeen en wekten bij afwisse ling een traan of brachten de lachspieren in beweging. Algemeen heerschte er een gezelligen, prettigen toon, terwijl na de pauze de verschillende toespraken en toasten ge tuigden vap de .belangstelling in- en waar deering van de kamer ,/de Genestet", die haren ouden roem handhaafde. In de meest voldane stemming keerden allen huiswaarts. Voorzitter de heer Burgemeester Mr. E. H. van Persijn. Tegenwoordig 10 le den; afwezig de heeren Nedermeijer van Rosenthal, Scheltus, Herschel, van den Santheuvel en Zandijk, allen met kennis geving. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en goedgekeurd. Aan de orde is het kohier der honden belasting over 1880hetwelk met alge- meene stemmen wordt vastgesteld tot een bedrag van f 746. De staten van oninbare posten betref fende hoofdelijken omslag en hondenbe lasting over 1878 worden met eenparig heid van stemmen goedgekeurd, respec tievelijk ten beloope van f 905,81 en f 168,65. Evenzoo worden achtereenvolgens aan genomen 1. een ontwerp-besluit tot ver hooging van negen posten der gem.-be groeting over 1879, door afschrijving van f 1465,22 uit //onvoorziene uitgaven;" welk tekort veroorzaakt is hoofdzakelijk door buitengewone kosten voor noodzakelijke uit dieping van een gedeelte der Haven2. een ontwerp-besluit tot verhooging van den be- grootings-post //middelbaar onderwijs" met 1828,2972, ontstaan door de nadere rege ling van het aantal en de jaarwedden der leeraren aan de hoogere burgerschool. Deze verloren schaap tot de kudde terug te brengen; ik hoor haar met stichting aan; als ik dan een wit voetje bij haar heb open ik mijn hart voor haar, zooals een oorlogschip de geschutpoorten en geef haar de volle laag: z/Ja mevrouw, ik heb in mijne jeugd gedwaald; maar ik gevoel nu diep berouw, en het zou mijn grootste geluk zijn, met eene getrouwe echtgenoote nabij u te leven voor het vervullen van onze kerkelijke plichten." Hier een oogenblik stilte; dan met be wogen stem //U, mevrouw, heeft mij den afgrond gewezen, waarin ik mij hals over hoofd instortte. Uwe raadgevingen hebben mij op den goeden weg geleid. Wat zou er van mij Worden, wanneer die hand, die mij gered heeft, mij van zich stiet? Zou het niet onverantwoordelijk zijn, eene onvoltooide bekeering op te geven, terwijl de bekeerling nog bevochten wordt door alle menschelijke hartstochten Dan, nog meer geroerd: //Uwe dochter biedt mij alles aan, wat ik kan verlangen. Wat is schoonheid waard? Zij vergaat maar het hart! Hare goede hoedanig heden hebben mijn hart veroverd. Zij zal mij even gelukkig maken, als u haar vader gelukkig gemaakt heeft." Deze laatste vleierij geeft den doorslag. laatste overschrijving te vinden uit de gel den die op den post //lager onderwijs" be schikbaar zijn gebleven. Eene voordracht van den schuttersraad tot overschrijving van f 49 op art. 32 (ver- volgingskosten)door afschrijving van art. 19 (schakots), wordt met eenparige stem men goedgekeurd. Voor de commissie, bedoeld bij artt. 11 en 15 der wet op de schutterijen, worden benoemd de heeren Croockewit en Celosse (Wethouders) tot leden, Methorst en Drijf hout van Hooff tot plaatsvervangende leden. Uit eene in overleg met den hoofdon derwijzer en den districts-schoolopziener door Burgemeester en Wethouders opge maakte voordracht, waarop voorkomen J. P. de Keizer te Kamerik en W. van Raal- ten, te Hasselt wonende, wordt de eerste met algemeene steramen benoemd tot hulp onderwijzer aan de openbare armenschool in de Koestraat. Ingekomen zijnhet verslag van den toestand der gemeente over het jaar 1879, met de verslagen betreffende het hooger-, middelbaar- en lager onderwijszoomede die van de verschillende instellingen en ge nootschappen. Ter Secretarie. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op de raadsbesluiten a. tot verkoop van eene inschrijving ad f 200 op het groot boek h. tot onderhandsehen verkoop van een gedeelte van het terrein langs de Hee renstraat, aan den Heer E. R. Schultz; c. tot ingebruikgeving van het huis op den hoek van het Singel aan de hoofdonderwij zeres mej. G. J. Mingelen; benevens die op de gemeente-rekening over 1878 en het kohier van den hoofdelijken omslag over 1880, waarop behouden is gebleven de aanslag van den heer C. B. van Dijk, door wien ook bij Gedeputeerde Staten een re clame was ingediend. Voor informatie. Proces verbaal van opneming der boe ken en kas bij den gem.-ontvanger d.d. 7 April, op welk tijdstip in kas is bevon den f 25882.83, waaronder de eerste helft der onlangs voor buitengewone uitgaven aangegane geldleening van f40,000. Ter Secretarie. Rekening over 1S79 van de plaatselijke Schoolcommissie. Als voren. Verzoek van A. de Bree omwegens de bezwaren en kosten, verbonden aan de verplichte wegruiming van het puin, lig gende bij den grooten toren, ontslagen te worden als pachter van de straatvuilnis: Na eenige toelichting van den Voorzitter wordt z. h. o. besloten dit rekest te ver zenden aan Burg. en Weth. om advies. De zitting is daarna gesloten. BINNENLAND. Op de rivier de Nieuwe Maas had Maandag avond een aanvaring plaats tus- sehen de stoomboot Mercur, van Bremen en een tjalkschip genaamd Eben Haëzer, die zoo hevig was dat de tjalk dadelijk zonk. De opvarende schipper, zijne vrouw en zijn knecht hebben zich in een roeiboot gered, met achterlating van geld en goe deren. Als een bewijs dat de fijne veestapsel in het noorden en vooral in de provincie Welke vrouw zou er ongevoelig voor blij ven? Mama wordt zenuwachtig, maakt gebaren, doet haar best boos te schijnen, te blozen maar zij kan niet. In den grond is zij verrukt. Ik heb de vesting veroverd Wat dien goeden procureur betreft, om hem bekommer ik mij evenveel als om een speldeknop. Die mijnheer Prudhomme (een model van een volgzaam echtgenoot) wordt geleid door zijne vrouwelijke draak. Maar ik zal hem toch ook voor mij zien in te nemen. Ik wikkel hem in een on breekbaar net van beminnelijkheden en voorkomendheden ik betoover hem. Je ziet dat de uitslag niet twijfelachtig kan zijn; maar ik moet nog die vervloekte veertigduizend francs hebben maar die zal ik wel krijgen." vHoe dan?" z/Dat is mijn geheim." z/Maar waarmee zal je ze teruggeven?" z/Wel, met de bruidsschat van het meisje." z/Hoor eens, Leonce, je bent op eene gevaarlijke helling. Als je voortgaat, dan verzeker ik je, dat wij geene vrienden blij ven, en dat z/Och... nonsens!" zeide hij, en ging heen. Wordt vervolgd.) Groningen groote beteekenis heeft, dient dat de vorige week speciaal voor de Zuid- hollandsche melkerij een 200-tal melkkoei- jeneerste soortdie elk eene waarde hadden van f 300 a 400, per extra trein uit proningen naar Leiden zijn verzonden, om aldaar te worden verkocht. De kersenboomen te Wageuingen en in den omtrek zijn ruim van kuoppen voor zien en zullen spoedig in vollen bloei staan. De weilanden zien er uitmuntend uit. Het vee is reeds voor een groot deel in de weide. Schoonhoven. Er heeft hier dezer dagen eene vergadering plaats gehad ter behan deling van een plan tot het aanleggen van een stoomtramlijn RotterdamSchoonho venUtrecht. Kuilenburg. De drooge maand Maart is voor de zware kleigronden in de Betuwe van onberekenbaar veel nut geweest. In geen jaren heeft de landbouwer zijne gron den zoo uitmuntend geschikt kunnen maken voor de bebouwing der vruchten als nu het geval is geweest. Daaraan is het toe te schrijven dat bij de verpachtingen van wei- en bouwlanden hoogere huurprijzen worden bedongen, dan een paar jaren het geval was. Het spreekwoord//Zoo dom als een eend!" is dezer dagen in Witter wold, in Groningen weer gebleken een lasterijk spreekwoord te zijn. Een eend toch uit het dorp Onstwecldein een gesloten kist vervoerd naar het gehucht Vriescheloo, dus op 2 uren afstand, stond 10 dagen later weder voor de deur Aan haren ou den meester te Onstwedde. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! In uw blad van 21 April 11. komt een ingezonden stukje voor, getiteld: „Een vraag aan de Socialisten." Ik twijfel zeer of een socialist daarop antwoorden zal, en meen daarom den vrager geen ondienst te doen wan neer ik hem raad om liever eerst de moeite te nemen de beginselen der socialisten te leeren kennen; bij zal hen daarna geen vragen doen, die met het socialisme geheel niet in verband staan. Den schrijver gaat het als zooveel anderen, die op het hooren zeggenaf, een beginsel beoordeelen, en soms ook veruordeelen. Hij verwart het participatie-stelsel met het socialisme en redeneert op dien verkeerd inge slagen weg maar voort. Geen socialist wil aan het kapitaal zijn deel in de winsten ontzeggen, maar wel een billijker samenwerking van kapitaal en arbeid bevorderen. Geen strijd of concurrentie tusschen die beide mach ten wat thans het geval is wil het socialisme, maar gemeenschappelijk in plaats van particuliere voortbrenging (onderneming) en verdeeling. Juist door die particuliere voortbrenging (onderneming) en verdee ling ontstaat eene concurrentie, die alleen het persoon lijk voordeel beoogt, en waarbij het kapitaal, als grootere macht, zegeviert over den arbeid. Ziedaar in korte trekken een der hoofdbeginselen van het socialisme. Hij, die het goed meent met de menschheid en aan ieder mensch ook een menschwaardig bestaan toe kent, zal het socialisme niet afkeuren. Alléén is het jammer dat het voor de toepsssing andere en betere menschen noodig heeft, want voor een Ideaal-Staat, als waarin het socialisme mogelijk is, moeten de menschen zedelijk veel hooger staan dan, helaas! tegenwoordtg het geval is. De ware socialist is even sporadisch te vinden als de ware Christen. De inzender stelle zich echter gernst. In de socialis tische samenleving kunnen geen aandeelhouders van particuliere ondernemingen voorkomen die het noodig achten hun gebrek aan inzicht - door het nemen van aandeelen in niet rendeerende maatschappijen - door middel van de pers aan het groote publiek bekend te maken. Want, zooals hierboven gezegd is, in de socialistische samenleving zal dat groote publiek gemeenschappelijk produceeren en ook gemeenschappelijk de productie verdeelen. SPAARBANK. Het Bestuur van de Spaarbank te Amersfoort zal zijne gewone zitting hou den op Maandag 26 April op het Raadhuis, des Damiddags van 121 uur. A. J. BOS, Secretaris. BURGERLIJKE STAND. Amersfoort. Geboren 15 April. Henri Cristoffel z. van Dirk Verbeek en Diderika Catha- rina Kroon. 17 April. Mattje, d. van Philip Rintel en Petronella Cohen. 18 April. Maria Wilhelinina Hubertina, d. van Johannes Scholten en Johanna Catha- rina Tiernagan. Maria Margrietha, d. van Hendrik Geijtenbeek en Martha van Zuilen. 19 April. Peter, z. van Elbert de Ruiter en Hendriea Elberdina Burink. George Laurens, z. van Jacobus Cornelis de Vriese en Elisabeth Erederica Johanna Reijnbout. 21 April. Johannes, z. van

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2