Bunschoten. Hoevelaken. Woudenberg. ureu moet beperken, niet zoo heel veel van verwacht kan worden. Bovendien brengt de Zondag ook bedenkingen mede. Dat is dus een punt't welk nog de moeite van een ernstig onderzoek waard is. Tot dat onderzoek wekken wij allen opwien de zaak van 't onderwijs belang stelling inboezemt. OFFICIËELE PUBLICATIE. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien art. 22 van het reglement op het onderhoud en gehruik der wegen in de provincie Utrecht, d. d. 8 November 1853 (Provinciaalblad No. 102), alsmede art. 104 van het algeöieen politie-reglement voor de ge meente Amersfoort; Doen te weten, dat de bij voormelde artikelen be doelde voorjaars-schouw over de wegen, slooten en wa terleidingen, aan hun toezicht of beheer onderworpen, zal gehouden worden op Donderdag, den 20. Mei aan staande en volgende dagen. Wordende bij deze de bepalingen van bovengemelde reglementen aan de belanghebbenden in herinnering gebracht. Amersfoort, den 3. Mei 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, De Secretaris, VAN PüjRSIJN. W. L. SCHELTÜS. Amersfoort, 8 Mei 1880. In plaats van den heer J. H. van Bocck- holt, naar elders vertrokken, is de heer J. A. Roksbergen benoemd tot Schatter van huurwaarde der gebouwen voor de plaatselijke directe belasting. A.s. Dinsdag 11 Mei zal de verkiezing plaats hebben van 4 leden voor de Prov. Staten van Utrecht in het Hoofdkiesdis trict Amersfoort, ieder stemgeregtigde niet door ziekte verhinderd, volbrenge zijn burgerplicht. SPAAEBANK. Het Bestuur van de Spaarbank te Amersfoort zal zijDe gewone zitting hou den op Maandag 10 Mei op het Kaadhuis, des namiddags van 122 uur, terwijl belanghebbenden worden uitgenoo- digd om hunne boekjes tot het bijschrijven der Eenten, hetzij in die Zitting, hetzij vooraf, ten huize van een der Commissa rissen in te zenden. A. J. BOS, Secretaris. BINNENLAND. Z. M. de Koning heeft zijn jaarlijksche toelage aan de Tooneelschool voor de helft verminderd. De kinkhoest eischt in vele Maasplaat sen zeer vele offers. Men zou zeggen, dat we dit jaar geen z/natte April" hebben gehad. Toch vergist men zich dan. Er viel toch vier milli meter meer dan het middencijfer over de zeven vorige April-maanden hetwelk 37 m.M. bedraagt. Op het Noordelijk Zendingsfeest te Assen op 21 Juli e. k. zullen als sprekers op treden de heerends. H. Piersonvap Zetten; J. H. Donner, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal; ds. Van Dijk, van Arnhem; ds. Van Schelven, van vouwde. Hare levensbeschouwingen en haar smaak kwamen zoo volkomen overeen met het ideaal, dat hij in stilte vergeefs gezocht had, dat hij met een juiste, scherpe voorstelling, zijn gevuld glas ophief en half fluisterend tot haar zeide: //De toekomst!" //Waarom niet liever het tegenwoordige?" antwoordde zij onbevangen, //wie weet, wat de toekomst brengt, ik bouw niet graag luchtkasteelen z/Ik des te liever," antwoordde Erits, z/en bouw nu eens met mij mee hoe denkt u zich de toekomst?" z/Vraag liever, hoe ik ze mij wensch, dat kan ik u even zeker zeggen, als het zeker niet vervuld zal worden: ik zou graag op het land leven!" //Bravo" riep Frits, //dat is een goede wensch! En op de vervulling van dien wensch ledig ik mijn glas! Het landleven is het eenige verstandige leven en iemand, die een buiten heeft de gelukkigste mensch, tenminste hij eindigde met een langen veelbeteekenenden blik, die Lotte weer sterk deed blozeD. z/Maar wanneer u dan zoo graag op het land leeftbegon zij haastig als om het gesprek eene wending te geven 's Hertogeubosch; ds. Leemans, van Sloch- terends. Adrianivan Maarssends. Eskes, van Smilde; ds. Jonker, van Heerde; dr. Thijin, van Makkum; ds. Muller Massis, van Groningen en ds. Van Hooger, van Wildervank. De opbrengst van den Nederlandschen Centraalspoor was over de maand April jl. f 67,500,69 tegen f 68.195,29 in April 1879. De opbrengst per dag en per kilo meter was sedert lo. Januari f 22,47; id. in 18f9 f20,49. BUITENLAND. .De Fransche bladen spreken het ge rucht tegen, dat de graaf van Parijs een bezoek heeft gebracht aan den graaf van Chambord. Aan dit bezoek werd de be doeling toegeschreven om plannen te be ramen tot omverwerping der Eepubliek. In de archieven van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken te Parijs, die eerst onlangs toegankelijk geworden zijn, is een handschrift van Saint Simon ontdekt, ge titeld: //Henri IV, Louis XIII et Louis XIV. Dit merkwaardig manuscript zal wel spoedig het onderwerp van talrijke studiën uitmaken. Een der grootste voorvechters van het Bonapartisme heeft een bezoek afgelegd bij al de Bonapartes, die in Italië verblijf houdeD. Van ieder heeft hij een met hun handteekening bekrachtigd schrijven ont vangen, waarin de houding van Jéröme Napoleon in de godsdienstige qvlaestie, die thans Frankrijk bezig houdt, afgekeurd wordt. Le Figaro, aan wien wij dit herigt ontleenen, verzekert, dat deze brieven la ter in het gegeven geval het uitgangspunt zullen vormen van een oppositie, om te genover de candidatuur van Jéröme die van prins Charles te stellen. Generaal Augenoust is in 83jarigen leeftijd te Villechetif overleden. De magazijnen van het Louvre te Pa- -rijs ontvingen Zondag jl. het bezoek van een jonge elegante dame, die veel sprak veel bekeek, veel uitzocht, maar niets kocht. Haar lang vertoeven viel een der inspecteurs op, die dan ook spoedig be merkte, dat de elegante dame alles wat haar voor de hand kwam wegkaapte. Bij haar komst had zij eerst een groo- ten zak gestolen en in dezen wist zij het andere gestolene weg te bergen. Bij een onderzoek werden gevonden: veertien zak doeken, een onderrok, een strooijen hoed, een das, een paar kousenbanden, twee fijne bloemen en twee kostbare veêren, terwijl in haar woning, bij een huiszoeking, een groot magazijn van gestolen voorwer pen ontdekt werd. Op de vraag van den commissaris van politie verklaarde zij, eerst kort in Parijs te zijn en vroeger in Amerika en in En geland gewerkt te hebben. Op denzelfden dag werd voor een der deuren van genoemde magazijnen een jon gen van negen jaren in hechtenis geno men, die portemonnaies rolde. Veertien waarom blijft u dan in de stad?" ,/Daar ben ik maar voor een paar jaren geweest," antwoordde Frits onvoorzichtg, //morgen is het met het. Hij bleef steken, verschrikte en werd bijna nog rooder dan zijne buurvrouw. z/Wat scheelt u toch?" vroeg zij ver wonderd. Frits zweeg, hij schaamde zich! Geen aangenamen toestand, tegenover zulke ver trouwelijke blauwe oogen z/Och, wees zoo goed en vraag nij niet meer, ik kan mij nu niet nader ver klaren zeide hij verward en zonder lnar aan te zien, //alles is vandaag onzeker en onduidelijk in mijverwonder u niet, ils ik vele vreemde dingen zeg, ik hoop <at er een oogenblik komen zal, waarop iku 'alles, wat u maar van mij weten wit, duidelijk kan en mag zeggen. Frits, Frits! Eene klok in de kamer verkondigde met dreunende slagen dat bet reeds vrij laat was. Nu moest de br.ef al lang in Neu-Tessin zijn, het antwoo:d (er was alle kans dat het een bevestigend zou zijn) was misschien al onder weg, :n dan Frits kreeg eene koude rilling over zjn werden er in zijn zakken gevonden. Uit Namen wordt geschreven, dat men hij gelegenheid van de inwijding van een meisjesschool een poging aangewend heeft, om het woonhuis van de pastoors van Francmartet en Noville les Bois met dynamiet in de lucht te doen springen. De visscherij-tentoonstelling te Berlijn is in de eerste week Da hare opening door ongeveer 50000 personen bezocht. De Eijksdag heeft in derde lezing de socialistenwet aangenomen Een voorstel van Eeichensperger om deze wet nog slechts voor één jaar van kracht te ver klaren, werd verworpen. Het wetsonwerp werd, geheel overeenkomstig de in tweede lezing vastgestelde redactie, bij hoofdelij ke stemming met 191 tegen 94 aangeno men. De lieve, vreedzame Zoeloes, die door den impressario Farini in bet Aquarium tentoongesteld werden, hebben zich op eeDmaal zeer onvriendelijk gedragen en aan de politie handen vol werk gegeven. Dingsdag ochtend trokken zij met hun vijven naar het plein voor het Parlements gebouw en begonnen daar een geregelde oorlogs-dans uit te voeren. Toen de po litie hun verzocht, bedaard naar huis te gaan, voldeden daaraan slechts vier van de Zoeloe-krijgslieden; de vijfde bood weer stand tegen vier politieagenten te gelijk. De herculische man liet ze één voor één zeer onzacht kennis maken met de straat- steenen. Eerst de heer Farini, die inmid dels gewaarschuwd was, slaagde er in, den wilden man tot bedaren te breDgen en hem te bewegen, naar het Aquarium terug te keeren. Woensdag trokken de Zoeloes echter weer op eigen gelegenheid de stad in en gaven toen aan de Theems-kade aanleiding tot een kolossalen oploop van menschen. Het verkeer van menschen en rijtuigen was totaal gestremd. Thans rukte een ge heel detachement politie uit en maakte zich van de vreeselijk opgewonden Zoeloes meester. Zij werden naar het naast bij zijnde politie-bureau gebragt, waar de Afri- kaansche rumoermakers met behulp van den tolk in verboor werden genomen. Het bleek daarbij, dat zij niet verder in het Aquarium dansen wilden voor hel overeen gekomen maandelijksch honorarium van 3 p. st. en daarom den //arbeid" wenschten te staken. Na langdurig over en weer praten ge lukte het den politie-regter, de onvrien delijke Zoeloes weer vriendelijk te maken en hen te doen besluiten weer in het Aquarium te gaan danseD. De booze wereld voegt er bij, dat deze opstootjes louter een fijn bedachte recla me waren van den impressario, om de Zoeloes in opspraak te brengen. GEMENGD NIEUWS. In een spoorrijtuig kon men eenige da gen geleden de volgende mededeeling van een koopman medereiziger vernemen: Hij was naar U. geweest om runderuieren op te koopen. Op de vraag wat hij daarmede doen moest, was het antwoord, dat zij geheele lichaamen het werd hoog tijd dat hij er een einde aan maakte! Toen men van tafel opstond, ging hij alleen en in gedachten verzonken in den tuin van de herberg. Hij had een zwaren strijd te strijden tegen zichzelf, tegen zijn geweten en tegen zijne nieuwe liefde, die hem des te aanlokkender voorkwam daar zij ach ter een traliehek van moeielijkheden stond, dat door zijne eigene schuld opgericht was! Hij haalde diep ademzijn besluit was gevat. Wat er mocht gebeuren, hij wilde zich geene verwijten meer maken, dan hij nu reeds had, hij ging met vasten tred naar het huis om zijn hoed te halen en het gezelschap onder een of ander voor wendsel te verlaten en alle schoone droo- men vaarwel te zeggen. Maar het toevalwaaraan hij zich he den zoo lichtzinnig had overgegeven is een slimme vogeldie zijne aanhangers dikwijls langs prachtige boschpaden naar het gewenschte doel voert, maar ook dik wijls aan iederen bocht van een goeden en verstandigeD weg als een plagende ka bouter zit en roept//Haltje hebt bui ten den waard gerekendhier moet je omkeerenWordt vervolgd.) naar Amsterdam vervoerd, hij de aldaar opgekochte gevoegd en vervolgens naar Parijs gezonden werden. De nieren wer den opgekocht voor 30 cent per stuk. Te Parijs werden ze afgeleverd voor 60 eent per stuk en daar werd er vleesch- extract van bereid, welk praeparaat in blikken bussen in den handel werd ge bragt. Van één nier verkreeg men onge veer 4 bussen vleesch- extract, tegen den prijs van f 1 per busje. De uitgekookte nieren werden te Parijs weder verkocht voor een prijs, die de kosten van verpak king in blikken bussen enz. dekt. In Am sterdam waren er geen nieren genoeg te krijgen, van daar dat de koopman daar voor tweemaal per week naar U. moest. Misschien kan het bovenstaande dienen om hen. die deu hoogen prijs van het Pa- rijsche vleesch-extract niet kunnen be kostigen, aan te sporen, om te trachten dat heilzame voedsel zelf te bereiden, al zou wellicht eene kleine rijzing in de nierenmarkt er het gevolg van zijn. Ook de verkoop van de uitgekookte nier zou vermoedelijk nog welgelukken. Er ge schieden op voedingsgebied wel vreemder dingen. Voor de arrondissements-rechtbank te Utrecht stond de vorige week een land- looper terecht. Hij veroorloofde zich toen te zeggen, dat de rechtbank een draai bank was en werd Maandag door die rechtbank wegens deze uitdrukking ver oordeeld tot een maand celstraf. BUKGEKLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 30 April. Johanna, d. van Jan Hendrik Keizer en Johanna Vet. Catrina, d. van Johannes de Groot en Johanna Maria Eeijn. 1 Mei. Aradina, d. van Teunis van Ooik en Eikje Veen- schoten. 2 Mei. Everarda, d. van Everardus ter Beek en Alijda Snijders. Frederika Lamberta, d. van Anton Frede- rik Volmer en Wijndelina Elbertha Hen driks. 3 Mei. Cato Hartog, d. van Hartog A-braham de Vries en Heintje Consenheim. Wouterus, z. van Boude- wijn Gijsbertse en Wilhelmina Pothoven. 4 Mei. Maria, d. van Gijsbertus Kas pers en Aartje Bonsel. Wilhelmina Victoria Franziska, d. van Mr. Johannes Heijligers en Mathilda Josephine Eein- houdt. 5 Mei. Matthijs, z. van Hen drik Priem en Francina Hendriks. Gehuwd: 5 Mei. Dirk Labrie en Ger- ritje Schimmel. Maarten Plooij en Eoelofje van den Broek. Johannes Hartogsveld en Annetje Nijeboer. Ni- colaas Balt en Evertje van Beekhoven. Hendrik Hendriksen en Catrina Elisabetha Meijer. Peter Gouw en Wijmpje Han- nessen. JaD de Wilde en Geertruida Hagenbeuk. Eeijmert van Willigenburg en Jansje te Kulve. Overleden: 29 April. Alijda Steenbeek, 66 jr. wed. van Nicolaas Mieres. 30 April. Gijsbertus Eenes, 38 jr. echtg. van Jannetje Heere. 3 Mei. Johanna Bernardina Michels, 78 jr. echtg. van Hendrik van der Geld. Cornelia Corne- lisse, 5 jr. Joanna Maria Corton, 71 jr. echtg. van Timotheus Butselaar. Cilia ViDk70 jr. echtg. van Antonie Gieliks. 4 Mei. Aalbertus Gerardus Schimmel, 6 m. Soest. Bevallen30 April. Antje Natter echtgen. van Johannes de Bree, z. 2 Mei. Jannetje Tammer, echtgen. van Wil lem Helsdingend. 3 Mei. Niesje Geijtenbeek, echtgen. van Jan Klein, d. 4 Mei. Maria Hilhorst, echtgen. van Hen drik Schouten, d. Overleden7 Mei. Johanna van 't Klooster, wed. van Dirk van Woudenberg, 91 jaar. Bevallen: Trijntje Nagel, vrouw Aalbert Veldhuizen, z. Grietje ter Haar, vrouw Eeinier Vedder, z. Ondertrouwd: Willem Duijst en Aaltje Versteeg. Geboren: Christina d. van Rinkes Hoo- geveen en Barnedje van Veldhuizen Grietje d. van Gerrit van Wolfswinkel en van Truitje Dijkhuizen. Bevallen1 Mei. Jannigje van der Knijf, geb. Hoogedoorn, d. Overleden2 Mei. Geurtje Goudee 59 jr., ongehuwd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2