NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baarn, Banscboten, Eemnes, Haiersvelü, Hoevelaken, Hoogland, Lensden, Soest, rnenzeel, Stem Zaterdag 15 Mei Heilige Geest. No. 39. Negende Jaargang. Uitgever: A. Af. Slothouwer, W. Z. MULDER te Baarn. Eene viermaal geplaatste ad* vertentle wordt slechts drie maal ln rekening gebracht. Wanneer wij de gedenkschriften der wereldgeschiedenis doorbladeren, of iets meer dan datals wij er met eenige aan dacht in lezen, dan ontmoeten we somtijds een zonderling verschijnsel. We lezen na men van mannen en van vrouwen, die het heel goed hadden kunnen hebben te midden van hunne tijdgenootenindien zij slechts tevreden waren geweest met ongeveer hetzelfde als dezen, zich had den thuis gevoeld in den eigen kring van denkbeeldenhun oordeel in overeen stemming gebracht met dat der groote massakortomindien zij niet iets hadden gehad of meenden te hebben, dat hen van hun naasten onderscheidde. Dat iets, wat is dat? Misschien hadden zij wel bemerkt, dat hetgeen in hun kring voor waarheid werd geproclameerdvolstrekt geen waarheid was. Hoe zij er achter kwamen, langs den weg der waarneming of der redenee- ring, dat doet er niet toe, maar zeker is het, dat geen argumenten in staat waren hen vrede te doen hebben met onjuiste begrippen. Zij hadden nu eenmaal gezien, hoe wankelbaar de grondslagen waren op welke de heerschende meening steunde, en thans rekenden zij het zich tot een eersten plicht, ook hun medemenschen dit te doen opmerken. Maar ziedaar juist het bedenkelijke van FEUILLETON. Heil moet maar gelukkig zijn. Toen Frits eenige minuten later voor zijne huisdeur stond, en de groote sleutel krijschend in het slot draaide, was het hemalsof hij zich zelf den ingang voor eene levenslange gevangenschap ontsloot. Als hij nu zijne kamer binnentrad en den brief vond, die hem het jawoord bracht wat zou hij dan doen? Hij voelde, dat hij te ver was gegaan om met de noorderzon uit Lotte's nabijheid te vertrekkenen toch had hij noch moed, noch lust, haar zijn leugen te bekennen en dan bij deze reeds harde straf nog die even harde van eene verloving met die ongelukkige Amelia te voegen, die hem bij de partijdige ver- r lichting van zijne verliefdheid niet meer als een bleek spiegelbeeld der alledaagsch- heid, maar als een waar monster toescheen Toen hij de deur van zijne kamer opende, ontmoette zijn blik niet dadelijk een brief, maar eene Egyptische duisternis, die door het luide snorken van zijn oppasser iets spookachtigs kreeg. Dat Frits geene lucifers in den zak had, spreekt van zelf: als men in den donker de zaak. Wie gewoon isop welk gebied ook den toon aan te geven, hoort zich niet gaarne toevoegen dat zijn stemvork niet deugt. Weet u, 't veroorzaakt zoo'n pret tig gevoel, als jan en alleman naar ons luistert en ja en amen zegt op het woord der prophetie dat aan onze lippen ontvloeit en bovendien, 't geeft ook degelijke, stoffe lijke voordeelen als de menigte ons als haar leiders erkent. En daaromals er zoo'n waanwijs mensch opstaat, die met kracht en macht beweert dat wij 't mis hebben en hij ons zulks bewijzen kan, weldan zouden we hem.Er moeten voorgangers en volgelingen zijn, dat kan niet anders: onmogelijk kunnen allen te gelijk voorop loopen. Welnu, als wij ons de moeite willen getroostende onver gankelijke onschendbareonbetwistbare waarheid op een banier te schrijven cd daarmee aan de spits te treden is men ons dan geen dankbaarheid verschuldigd en voegt het iemandrevolutie te maken Zoo is het. Yeel onrust is er in de wereld gebracht doordien men moedwillig den vrede verstoorde. De menschen schij nen niet te willen leven als Arcadische herdersmet volop te eten en te drinken en stof tot vroolijkheidvoor al hetwelk zij niets behoeven te doen dan ja te knik ken op hetgeen hun van hoogerhand wordt gezegd. Die heillooze geest des onderzoeks speelt sommigen onzer nu en dan parten. Hij jaagt hen op uit hun zoete rust. Hij slaat hun den beker uit de handen of houdt hun den slaap uit de oogen. Of zij willen of niet, telkens weer dringt de vraag bij hen op. Is het wel waar, wat gij u dag aan dag laat aanleunen? haastig naar jets wil zien, ontbreken zij altijd. De oppasser, met eenige moeite wakker gemaakt, krabbelde, tegen alle voorwerpen in de kamer aanstootend, eenigen tijd rond, die Frits eene eeuwigheid scheen, en die bij toch niet waagde af te breken door de vraag of er een brief gekomen was, omdat hij bij zich zelf dacht„dat kom ik toch vroeg genoeg té weten," en eindelijk werd de kamer verlicht door den glans eener kaars. De tafel, waarop gewoonlijk de ge komen brieven lagen, was ledig! „Is er niets met de post gekomen?" vroeg Frits eindelijkbevend van verwachting. „Neen, luitenant!" Dus nietsHet allerfataalste, geen „ja" en geen „neen", een vloed van mogelijk heden, waarin hij tot den volgenden mor gen kon zwemmen. Een tweede nacht brak aandie even als de vorige slapeloos scheen te zullen voorbij gaan; het verbuigen van „had ik" is altijd eene der onaangenaamste bezighe den. En toch herhaalt iedereendie een dommen streek gedaan heeft, later eenige malen: „had ik dit gedaan, of dat niet gedaan." Gelukkig overwon de vermoeide natuur ditmaal. Onze arme held sliep in, en sliep Zijt gij gesteld op rust en stoffelijke genietingen, onderdruk dan die stem. In den beginne kost dat misschien eenige moeite, maar als gij het er op toelegt zal 't eindelijk wel gelukken, 't Is zoo onaangenaamsteeds rond te loopen met ernstige gedachtenhet leven is evenwel kort genoeg, de tijd voor genot bestemd mag niet worden beknibbeld. Doch mis schien slaagt gij daarin niet, en kunt gij u zeiven onmogelijk wijsmaken, dat de aarde onbewegelijk staat te midden der wentelende hemellichamen. Goed, maar wees dan ten minste zoo voorzichtig, dat ge uw ontdekking opgesloten houdt in de binnenste diepten uws harten, opdat gij niet in botsing komt met de gestelde machten. Want zij, zij hebben gezworen dat de aarde zal staan als eeu paal en de menigte schreeuwt het hun na, zal men u bewijzen dat gij ongelijk hebt door u eenvoudig te verpletteren. Zwijgt ge daarentegenmen zal zulks beschou wen als een offer 't welk gij brengt aan de eensgezindheidaan den lieven vrede aan de zoete rust, en uw naam zal hoog in eere zijn bij allen die in macht zijn gezeten en met wijsheid omkleed. En tochis het niet vreemd er zijn door alle eeuwen heen menschen geweest die dit niet hebben begrepen. Zwijgen was hun onmogelijk. De ver- lokkendsle aanbiedingen werden hun ge daan, zij weerstonden ze: toen dit niet baatte werden zij door hun standgenooten eerst met koelheid, daarna met minach ting bejegend, zij getroosten het zich. Nu eens werden zij uitgekreten voor oproer makers, dan weer voor dronkaards, een geducht gat in den morgen, die hem bij het ontwaken helder en goudkleurig in de oogen scheen. Bij het ontbijt kon hij weer een brief verwachten, maar er werd niet gebeld, en de voormiddag kroop voor den luitenant, die reeds verlof had, langzaam om. Ein delijk sloeg het uur, waarop hij zich, om zijn ontslag in te dienen, naar den kom- mandant moest begevenhij deed zijne uniform aan, en liep eenige minuten later met helm en sjerp naar de plaats zijner bestemming: uiterlijk een jonge krijgsgod inwendig zoo bang als een haas. De zaken waren weldra afgedaan, en toen Frits weer naar huis ging, besloot hij, om zijne gedachten weder eenigszins te verzamelennog eens door het park te wandelen. Hij had, hij wist zelf niet waarom, nu meer hoop. Als hij een bevestigend ant woord gekregen had, dan was de zaak al beslist. Het was ook mogelijk, heerlijke mogelijkheiddat Amelia even veel afkeer van hem gekregen had, als hij van haar! Als hij eens goed nadacht, dan had hij geen enkelen grond, om aan te nemen, dat zij hem bizonder genegen was; wat hij voor stilheid en terughoudendheid in haar ge houden had, was misschien neen zeker dan weer voor krankzinnigen, zij lieten het zich welgevallen. De toorn van alle goden werd over hun hoofden afgesmeekt zij bleven onwrikbaar. Niet een schroom vallig „en toch beweegt zij zich!" werd door hen al fluisterend uitgesproken, neen, als trompetgeschal deden zij het weerklinken over de vlakte. Zij predikten het van de daken, ver boven het geschreeuw der menigte, die hen van heiligschennis beschuldigde; zij lieten zich zelfs niet be wegen door de tranen hunner dierbaarste betrekkingen, die hen bezwoeren terug te keeren van de dwalingen huns wegs. Eindelijk bereikte de woede der vijanden haar toppunten gifbeker en zwaard, kruishout en brandstapel werden te baat genomen, als bewijsmiddelen bij uitne mendheid. En toen was het uit. Neen't was niet uit. De heilige geest, die den strijder voor waarheid en voor recht bezielt, trotseert zelfs den dood. 't Zou er waarlijk ellendig uitzien met de menschheidindien dat niet zoo ware. Immerswat zou den machthebbenden dan gemakkelijker vallen, voor eeuwig gelijk te hebben? De mantel, die de moordenaars hem van de schouders rukten, wordt door nieuwe kampioenen omgesla gen en de strijd wordt door hen voort gezet, totdat het uur der overwinning slaat. Ieder offer verhoogd de geestdrift, staalt den moed, versterkt de werking van den heiligen geest, dien niemand blus- schen kan. In onze dagen worden mannen van moed en overtuiging niet dood geslagen of ge- steenigd. Men heeft een krachtiger middel verborgen afkeer geweest. Het is bekend, dat men zich niets zoo gemakkelijk kan verbeelden, als wat men wenscht; Frits had nog geen tien minuten geloopen, toen hij reeds heel gelukkig met eene denk beeldige blauwe scheen van Amelia en een evenzoo denkbeeldigen ring van Lotje aan den vinger liep. Deze laatste mogelijkheid ontwikkelde zich in zijn geest tot een veelkleurig beeld. Hij stelde zich het meisje in hare geheele lieflijkheid voor, zoo duidelijk, dat het hem bijna niet verwonderde, toen hij, een hoek omslaande, haar plotseling voor zich zag staan. Met onverholen opgetogenheid bracht hij de hand aan den helm, maar Lotje zag hem verschrikt aanplotseling wendde zij zich af en zette haren weg voort, zonder zijn groet te beantwoorden. Nu eerst begreep Frits wat haar zoo deed schrikkenDe koopman Schröter van gisteren, de bescheidene bezitter van de kruidenierszaak, die namelijk de bezit ter in hare droomen reeds eene niet ondergeschikte rol speelde hij trad haar nu als gewapende macht te gemoet, en zij wist natuurlijk niet, of eene wonder lijke gelijkenis haar bedroog, of wat zij anders van hem moest denken. AMERSFOORTSCHE COURANT. Abonnementsprijs yoor Amersfoort per 8 maanden f 1,Advertentiën yan 16 regelsƒ0,40. Franco door het geheele Rijk1,10. AMERSFOORT. Iedere regel meer0,05. Afzonderlijke nummersS Cent. Agent voor Baarn en Omstreken: Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dit Blad yerschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. rTTT Advertentiën zende men den dag vóór de uitgave in. V. CI1 ZOO gij Kot tog^nrïoAl rlivrffc bewefeil

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1