bedacht: men lacht hen uit, men noemt hen dwazen, droomers, dweepers, onprac- tische luimen gaat heu met een medelijdend schouderophalen voorbij. Zeker, er behoort veel geestkracht toe, om ook dat te weerstaan. Maar vriendenals wij ons geroepen gevoelen op te komen voor de eischen van de vooruitgang op zedelijk en ver standelijk gebied, laat ons dan ook be wijzen sterker te zijn dan de massa die ons streven bespottelijk zoekt te maken. Pinkstervuur moet ook ons, kinderen der negentiende eeuw, doordringen en louteren. Amersfoort, 14 Mei 1880. Uitslag der verkiezing voor leden der Prov. Staten van Utrecht, hoofdkiesdistrict Amersfoort van j.l. Dinsdag is als volgt Yan de 1030 kiesgerechtigden waren opgekomen 413, waarvan 4 in blanco stemden, zoodat er 409 geldige stemmeD zijn uitgebracht. Herkozen zijn de vier aftredende leden, te weten: W. BEUKERS, te Bunschoten, met 335, M. YAN BEEK, te Amersfoort, 320, Mr. C. J. KIEN ELTZMAN, te Stoutenburg, u 307, en Mr. M. J. L. Baron TAETS YAN AMERONGEN VAN RENSWOUDE,te Renswoude, n 300 Voorts verkregen Mr. H. Croockewit 69, G. J. Baron van Hardenbroek van Am- merstol 67, J. W. L. Baron vanBoetze- laar 55, G. C. Kloosters 11, Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt 8, Mr. P. H. van Persijn 6, terwijl de overigen 2 of 1 stem erlangden. De Utr. Cour. bericht, dat de Heer Mr. F. H. van Persijn benoemd is tot rechter aan de rechtbank te Leeuwarden. Naar men uit goede bron verneemt, is door den Minister van Oorlog geene toe stemming verleend aan het Muziekkorps van het Regement der Rijd. Artillerie om te Berlijn concerten te geven en zal a.s. Zondag de gewone matinee musicale op het terrein der buiten-societeit Amicitia plaats hebben. J.l. Dinsdag ig de Heer S. Knoooers bij de herstemming, voor lid van het Kies college der Herv. gemeente alhier, met meerderheid van stemmen gekozen. In de zaak van Ph. S. alhier, heeft de Arrond. Rechtbank te Utrecht uitspraak gedaan, en hem wegens verduistering van gelden, tot 3 maanden celstraf en 6 boeten, elk van f 12,50 veroordeeld. Tot lid van den Gemeenteraad van Wou denberg, is den ilden Mei, in plaats van den Heer Jhr. H. W. C. Hooft, vertrok ken verkozen de Heer A. van Maanen met 52 van de 63 geldige uitgebrachte stemmen. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot bet geven van gelden ter leen zal eene Com missie uit het bestuur op DINSDAG, den 18. MEI Bliksemsnel had Frits het vluchtende meisje ingehaald en liep, zonder zich door haar zwijgend hoofdschudden, waarmee zij al zijne woorden van begroeting en vreugde beantwoordde, van zijn stuk te laten bren gen, naast haar, langs de tamelijk eenza me plantsoenen. //Als u wist," begon hij verward en heel onrechtvaardig, verwijtend, //hoe ik mij ver heugde toen ik u zoo onverwachts weder voor mij zag, dan zou u mij niet door uw toorn bedroeven. Zeg u mij maar, wat u eigenlijk van mij denkt, dat alleen vraag ik u!" z/Ik denk in het geheel niets van u," antwoordde het meisje op een zeldzamen en kouden toon, die men in hare jeugdige stem niet gezocht zou hebben, //ik ken u in het geheel niet, en verzoek u, mij oogen- blikkelijk mijn weg alleen te laten gaan." //Mejuffrouw Lotte," smeekte de onge lukkige Frits, //wil u mij ook niet aan- hooren U doet mij zeker onrecht in uwe gedachten; ik ben niet zoo schuldig als het wel schijnt." z/Maar nog veel schuldiger," klonk het in zijn binnenste, //als zij al zoo boos is over de eenvoudige naamverwisseling, wat zou zij dan wel zeggen als zij wist Frits huiverde. J aanstaande'i namiddags van hal/twee tot half drie zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te hekomen bij de ondergeteekenden, en bij verdere leden van het bestuur, de Heeren B. E. HerschelIV. A. CroockewitM. van Beek en Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt. Mr. J. VAN DER LEEUW, President. J. APELDOORN, Penningmeester. J. C. LEINWEBER, Secretaris. De Directeur {van het Postkantoor te Amersfoort, maakt bekend, dat van af 15 Mei de laatste buslichtingen voor de ver zendingen per Centraal- en Oosterspoor wegen geschieden als volgt: Centraal-Spoorweg. Richting naar Utrecht ten 8.31 's morg., 10.31 'smorg., 1.53 's av., 5.12 's av. en 8.45 's av. Richting naar Kampen ten 8.26 'smorg., 1.1 'sav., 5.38 'sav. en 8.46 's av. Ooster-Spoorweg. Richting naar Zutphen ten 8.23 's morg.9.12 's morg.12.54 's av., 5.37 's av. en 8.50 's av. Richting naar Amsterdam ten 8.'smorg., 8.42 's morg., 12.55 's av., 5.20 'sav. en 8.50 'sav. De lichting van de ijzeren brievenbus aan de St. Janstraat geschiedt: ten 6.15 's morg., 9.45 's morg., 12.40 'sav. en 8.15 'sav. De dienstregelingen zullen spoedig ver krijgbaar zijn. De Directeur voornoemd, C. SMITT. BINNENLAND. De hoofdcommissie voor de algemeene verloting ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood meldtdat door ver traging in de collationneering de trek- kingslijsteD niet voor aanstaanden Zater dag of Dinsdag zullen kunnen verschij nen en aan de sub-commissiën worden toegezonden. Op 1 Januari 1880 bedroeg de bevol kingvan het Rijk 2,000.902 m., 2,036,108 vr., 4.037,010 totaal tree iNederlandsche Postduivenboud zal op Zondag 9 Juni a. s. van Apeldoorn uit een groote wedvlucht doen houden. Yele vereenigingen in ons land hebben hare deelneming toegezegd. Het aantal uitgeloofde medailles is aanzienlijk. In het grensplaatsje Hulstniet ver van Venloo gelegen, vond Maandag jl. een treurig familie-drama plaats. Een aldaar wonende stukadoor geraakte met zijn volwassen zoon in twist, omdat deze weigerde op kermis-maandag te werken. De twist werd zoo hevig, dat de zoon den vader aangreep hem tegen den grond wierp en geducht mishandelde. De vader greep daarop, in woede ontstoken, een geladen vuurwapen, en joeg zijn vluch tenden zoon een kogel door het hoofd. Eene tierende menigte leverde den va der in handen van de justitie over. z/Welk doel heeft u eigenlijk met deze tweede komedie?" vroeg het meisje op denzelfden toon, terwijl zij bleef staan. ,/Wat u gisteren gewild heeft, zie ik nu wel inons allen tot het speeltuig van uw luim te gebruiken, nu, dat is u wel geluktu heeft uwe rol voortreffelijk ge speeld, wat moet ik nu nog aanhooren?" Frits bleef ook staan en keek het meisje eens treurig aanvoordat hij zeide z/Als u dat vraagt, heb ik uitgesproken, ik kan dan doorgaan, want ik voel, dat u recht heeft, boos op mij te zijn, en dat ik mij slechts dan mag verdedigen, wan neer u mij dat eerst toestaat. Moet ik dan zóó van u scheiden?" Zij deed eene dappere poging om //ja" te antwoorden; deze verdronk echter in half verstikte tranen, die zich plotseling in haren stem en hare oogen drongen. Yreeselijk snikkend sloeg zij de beide handen voor het gezicht en wendde zich van hem af. Ik moet, op gevaar af van mijn held zeer weinig heldhaftig te doen schijnen, bekennen, dat Frits op dit gezicht er niet ver van af was het meisje gezelschap te houdenEen zoodanige stortvloed van te genstrijdige gevoelens woelde in zijn hoofd, dat hij zich door de wilde golven van zijne gevoelens aehteleos liet meeslepen; hij deed Naar de tentoonstelling van oudheden enz., in Juni a. s. te Helder te houden, zal van Texel o. a. worden ingezonden een oude stoel, volgens overlevering gebruikt door Admiraal de Ruiter, tijdens diens verblijf in de //Zeven Provinciën", te Ou- deschild. Jammer dat de echtheid van dien stoel, thans het eigendom der rederijkerskamer, z/Heije" niet j overtuigend kan bewezen worden. Renswoude.. Ds. Chr. L. Laan te Mete ren, heeft voor het beroep naar de herv. gem. alhier bedankt. Lunteren, 14 Mei. Een paard door een haas gedood! De vorige week werden de paarden van den landbouwer D. E., op de Groote Goor alhier, den knecht meester en geraakten op hol tengevolge het schrikken vooreen haas. De knecht bekwam geen letsel, doch een der paarden viel op den rug in een sloot en moest het met den dood be- koopen. BUITENLAND. Z. M. den Keizer van Duitschland gaat in Juni naar Düsseldorf en vandaar naar Ems en Gastein. De Rijkskanselier zal half Juni naar Kissingen vertrekken. Yoor de internationale hondententoon stelling te Berlijn, zijn ongeveer 12000 honden aangegeven, waaronder 300 zeer groote Newfundlanders, St. Bernhards en doggen. Alleen uit Engeland worden er 200 ingezonden. Sommige hoogst zeld zame honden worden op de tentoonstelling te koop aangeboden, waaronder eenige voor een sommetje van niet minder dan 20,000 mark per stuk. De tentoonstelling wordt den 21 sten door prins Karei van Pruisen geopend, in tegenwoordigheid van den Kei zer, de prinsen en de hoofden der openbare autoriteiten. Eindelijk loopt te Roubaix het gerucht, dat de Belgische Regeering besloten heeft, troepen naar de grenzen te zenden, waar, gelijk men weet, de werkstakers onder steuning en smokkelgoed in ontvangst ne men. Door de'Engelsche admiraliteit is thans officieel medegedeeld, dat men nagenoeg geen hoop meer kan voeden op den te rugkeer van het oefeningschip de Atalan ta. Het is meer dan waarschijnlijk, dat het schip met zijn 300 man is vergaan. Er zal een grondig onderzoek worden in gesteld om de vraag te beslissen of het vaartuig voldoende was uitgerust voor den dienst waartoe het werd gebruikt. De Koningin ontving gister op het kas teel van Windsor den nieuwen gezant der Fransche Republiek, den heer Léon Say, ten gehoore. Te gelijkertijd werd aan Hare Majesteit door gravin Kinberley mevrouw Léon Say voorgesteld. De nieuwe gezant van Peru, don Zaribie Sanz, overhandigde insgelijks zijn geloofsbrieven, en de heer Gould werd, naar aanleiding van zijn be- Lotte in weinige woorden eene liefdesver klaring, en bekende haar, dat hij gisteren wel is waar in eene overmoedige gril zijne ware betrekking en naam verloochend had, maar dat hij zich weldra beschaamd ge voeld had over dezen dollen inval, en dat hij kortomwat men in zulke geval len zegt. z/En Lotje," voegde hij er dringend bij, terwijl hij haar bij de hand nam, //als ik aan uwe tranen eenige beteekenis mag hech ten, als u nu ook de oude geschiedenis van //liefde op het eerste gezicht" sedert giste ren heeft leereD gelooven, laat mij dan als het eerste bewijs daarvan uwe vergiffenis ontvangen, of liever," voegde hij er lachend aan toe, daar zij hem, al was het ook door tranen heen, weder vriendelijker aankeek, z/wees zoo boos op //koopman Schröter" als u maar wil, maar wees daarentegen des te vriendelijker jegens luitenant Sterneck. Mag ik mij aan uwe ouders voorstellen, en hen zeggen dat u mij dat bezoek toe gestaan heeft?" Nu, Lotje was niet van steen, zij zeide wel niet ja, maar zij knikte met het hoofd, en dat bewees denzelfden dienst! (Wordt vervolgd.) noaming tot Britsch gezant te Belgrado, tot de handkus toegelaten. De Daly News schreef nogmaals een ar- tikeltjertegen het ongehoorde plan om voor wijlen Louis Napoleon een standbeeld tt plaatsen in de Westminster Abdij. Dit plan vond bij het vorige ministerie bijval. Nu er eene nieuwe Regeering is opgetreden, die bezwaarlijk er mee symphatiseeren zal, vertrouwd de News dat men wijs genoeg zal wezen om het stil in den doofpot te doen. Het monument kan gevoegelijk eene plaats vinden in de cadettenschool te Wool wich. Te Madrid is uit Cuba bericht ontvan gen, dat de beruchte aanvoerder Calixto Garcia op het eiland is aangekomen, maar dat hij, oogenblikkelijk vervolgd, alles in den steek heeft gelaten en zich nu in het gebergte ophoudt. Uit Teheran meldt men aan Daily News dat de hongersnood in Perzië toeneemt en dat in éen district sedert Januari reeds 600 personen zijn bezweken. GEMENGDE BERICHTEN. Te Faido is een dynamiet-magazijn van de aannemer der St. Godhartunnel in de lucht gesprongen. Er werden 18 personen gedood en verscheidene gewond. Voor eenigen tijd overleed te Weenen een millionair, Martin Ott genaamd, naar wiens testament tot nu toe vergeefs werd gezocht. Thans is iemand op de gedachte gekomen, dat het stuk wel in den zak van. den zwarten rok kon zitten, waarin de overledene, op zijn verzoek, begraven werd. Men heeft daarom van het ge meentebestuur vergunning gevraagd en verkregen tot de opgraving van het lijk, waartoe eerstdaags zal worden overgegaan. Prinses Marceline Czartoriska, een der voornaamste dames van Polen en tevens een der eerste pianisten van Europa, wordt binnenkort te Parijs verwacht. De prinses heeft Krakau verlaten om in Frankrijks hoofdstad een concert te geven ten voor- deele van het Poolsch seminarie te Rome. Het Hongaarsche dorpje Daruvar, bij Lugosheeft een spaarbankdie eenige jaren geleden door de nijvere inwoners werd opgericht van het geld dat zij elke maand hadden opgespaard, en die thans reeds f 30.000 bevat. Uit die spaarbank worden de achterstallige belastingen der dorpelin gen betaaldwelke het gemeentebestuur na den oogst invordert. De berichten omtrent Kaboel hebben, hopen wijhun bloeitijd gehad, maar toch is het toch nooit te laat om te leeren hoe men den naam van die stad behoort uit te spreken. De juiste uitspraak toont het volgende geestige versje uit een Engelsch- Indisch blad aan. //Some folks there are who give it full, And boldly call te place Cabul; While Others make it rhyme with wobble. And ask us. 'What's the news from Cabul?' And learned maidens gently babble About the dreadfull news from Cabul. Some speak it that you're scarcely able To know it from th'Atlantic Cabul. Let those who'd righly the 'bauble' Ope wide the mouth and talk of Cabul." In het bosch van Fontainebleau heeft een brand 8 a 10 hectaren gronds ver woest. Hij ontstond op 2 kilometer af- stands van Barbison, waarschijnlijk door het onvoorzichtig wegwerpen van een lucifer. Men was de vlammen binnen drie uren meesterde schade bedraagt niet meer dan 3000 fr. De verbrande boomen waren grootendeels in den afgeloopen winter door de koude zwaar beschadigd of doodgevroren. Voor menschen die visch moeten schrappen. Door eene methode, die Rave aangeeft, is het mogelijk de visschen met een gewoon keukenmes zuiver van de schubben te bevrijden, zonder dat de huid gekwetst wordt. De visch wordt gedood door een steek achter het kieuwdeksel, zoodat de ruggegraat van de hersenen ge scheiden wordt; dan wrijft men ze met een doek af, en neemt daardoor alle slijm weg. Eindelijk dompelt men de visch 2 5 seconden in heet, bijna kokend water (6070° Celsius). Het afschubben kan nu in 15 minuten geschieden.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2