Belangrijk beult. HMMIFFIT» H.J. BONNIER, Twee Gasconjers. Amersfoort. B a a r n. Hoogland. Bunschoten. AD VEBTENTIËN. x* Getrouwd: Bernard Henri Philippe yan den Bemden en Maria Jacoba Kaujscbreiir, Boter 50 en beste Witte Suiker 33 Cent het pond, bij DE KREEK, Lavendelstraat Amersfoort. Te koop gevraagd: Puike Kofflj 53 en Siroop 9V2 Cent per pond, bij DE KREEK, Lavendelstraat Amersfoort. NOUVEAUTÉS, PRACHTIGE ALBUMS, TEVENS ALSMEDE VERKOOPHUIS OP DEN HOF, te Amersfoort. Puik gesmolten Reuzel, 29 best gerookt Spek 30 Cent per pond, beste Gort 14, Kip- pengerst 6'/, en Grauwe Erw ten 12 Cent per kop, bij DE KREEK, Lavendelstraat Amersfoort. la ean der dorpen van Gelderland ging dezer dagen de veldwachter rond met de boodschaps>compelment van den burge- mister eD hij laat oe weten, dat er Diugs- dag stemming is en dat de heeren Pen H. weêr motten gestemd worden." ^Vij noemen liever geen namen, maar geven dit als een staaltje van eigenaardige op vatting van het burgervaderschap, die aan lang vervlogen tijden doet denken. William Smoak, te Charleston (Zuid- Carolina), 76 jaar oud, heeft onlangs het voorregt beleefd, dat zijn jongste en der tiende kind grootmoeder is geworden. Pa pa Smoak heeft niet minder dan 100 kleinkinderen; 361 achter- en 70 achter achter- kleinkinderen. Keizer Paul I van Rusland lag eens na 't eten in zijn leunstoel te slapen. Het was een heete zomerdag en de vensters van de kamer in Catschina stonden open, terwijl in de naaste kamer eenige hofdames zacht jes met elkander zaten te praten. Een jonge dolle gardeofficier, l'enfant chêri wilde een praatje beginnen, maar kreeg een wenk om voorzigtig te zijn, want de keizer lag in de nabijheid. Zeer zacht zei- de de jonge man: verraad me niet, 'k wil een grap makenl" fly zag om, bespeurde niemand, sloop voor 't openstaande ven ster van de keizerskamer en riep met een stenstorstem het wachtwoord fluschaï! In een wenk was hij verdwenen; de keizer was razend, maar de dames wisten van niemand. De vorst liet nu ded comman dant komen, die binnen een uur den schuldige moest aandienen, maar hij kon nergens inlichting krijgen. Met des Kei zers bevelen viel niet te spotten, en daar om liet de commandant een jong soldaat halen en zeide; >lk geef u 200 roebels als gij zegt dat gij de schreeuwer geweest zijt; de keizer zal u wel een straf opleggen, maar wat geef jij er om?" De soldaat, een resolute vent, stemde toe, kreeg de roebels en binnen 't uur stond de commandant met hem voor den keizer. Deze had intus- schen alles vergeten, zijn toorn was gewe ken; hij zag den flinken jongen aan en zeide: Prachtige stem, geef hem 300 roebels!" Op de tentoonstelling voor nijverheid en kunst te Dusseldorf wordt de aandacht o. a. getrokken door de inzending van p. m. 40 stuks vanwege de bergwerken, te Lintorf. Deze bergwerken, welker hoofdproduct lood is, zyn eerst in lateren tijd in omvang en beteekenis toegenomen, en zijn, gelijk onze lezers weten, in het bezit van de Anglo Dutch Mining Com pany, Dir R. J. Kelderman te Amsterdam een Ned. maatschappij. Uit de zeer uit voerige mededeelingen en toelichtingen van het bestuur der mijnen zeiven blijkt, dat deze vermoedelijk een goede toekomst te gemoet gaan, vooral wanneer men in aanmerking neemt, dat eerst sedert het laatste jaar de exploitatie beeft kunnen geschieden met al de middelen, die de tegenwoordige stand der wetenschap aan de hand geeft. Lintorf is een klein plaats je tusschen Dusseldorf en Mülheim a/d Rijn. Uit Perpignan wordt berichtdat een hevige regen bijna 36 uren lang is geval len, waardoor de Tech huiten haar oevers trad; de dijken bij Claira werden gebro ken en de stad Saint-Laurent-de-la-Salangue werd overstroomd. De schade is vrij aan zienlijk. Een blad berichtte, dat te Amsterdam 5000 diamantslijpers zonder werk waren. De ,/Arnh. Ct." vermoedt, dat het grove diamantslijpers zullen zijn! Gedurende de maand April verminderde de vlottende schuld van Spanje met 303,000 peseta's. ALLERLEI. Een student had in een café veel en lang gesproken over zyn verbazende knapheid zoodat een der bezoekers het geduld overliep en tamelijk barsch zei. „Thans hebben we wezenlijk genoeg gehoord van alles wat ge kunt, zeg me nu ook eens wat ge niet kunt, en ik beloof u dat ik het kan en zal doen. „Ik?" antwoordde de student, »nu ik kan mijn gelag niet betalen, en het doet me genoegen, dat ge dat kunt en zult doen." Onder algemeen gelach deed de man wat er van hem verwacht werd. De „Figaro" vertelt de volgende samen spraak tusschen Gasconjers, die beide vuurvaste brandkasten uit hun fabriek naar de wereldtentoonstelling hadden ge zonden. „O," zei de een, „wat de vuurvastheid betreft, dnrf ik het tegen ieder op te ne men. Ik heb de volgende proef genomen: lk heb een haan in de kast gezet, en ze daarin op een houtvuur aan een verbazen de hitte blootgesteld. Toen ik de kast opendeed, nadat ze witgloeiend was ge worden, kraaide de haan zoo nog vroolijk mogelijk. „En ik," zei de ander, terwijl er een glimlachje om zijn lippen speelde, »ik heb mijn brandkast met een haan er in in een smeltoven geplaatst. Toen het me taal op het punt was van te smelten liet ik de kast openen en het beestje wasbevroren." Een eigenaardige drukfout. ;/Hoe komt er zulk een fout in mijn stuk vroeg zeker schrijver aan den uitgever van een blad, waarin een bijdrage van hem geplaatst was. //Ik heb geschreven //De heer Blauw", en er staat gedrukt: //De heer Bruin"!" z/Best mogelijk!" antwoordde de uitge ver, //want een zetter van mij en de cor rector zijn beiden kleurenblind." Nog een opmerking van een wijsgeer. //Nooit ziet een man er onbeholpener en onbeteekenender uit, dan wanneer hij in een manufacturenwinkel staat te wachtentot zijn vrouw gereed is met hare inkoopen." BURGERLIJKE STANDEN. Geboren 5 Mei. Hubertz, van Hu- bert Jans en Geertruida Wilhelmina Sant- man. 8 Mei. Gerardus Franciscus, z. van Johannes van der Veer en Evertje Maria van den Berg. Cornelia Johan na d. van Johannes Bernardus Corten- berghe en Johanna Christina van Deven ter. Jacoba, d. van Jacobu# Tondeur en Jacoba van Goor. 10 Mei. Pieter Jacobus Everardus Mari, z. van Antonius Pius Brizee en Adriana Pieternella Corne- lissen. Aaltje Arendina, d. van Arend Jan Berens en Geeske van der Horst. 11 Mei. Rijkje, d. van Hendrik Cornelis Lambrechts en Aagje Hendrika Cornelia van Lunteren. 12 Mei. Johannes Wil helmus, z. van Joannes van Keeken en Christina van Keulen. Ondertrouwd6 Mei. Gijsbertus Theo- dorus Yonk en Harmina van der Veer. 7 Mei. Jan Teunis Breemer en Maria van Leuven. Johannes Hendrikus Jansen en Dina de Wilde. Hendrik van Velt- huizen en Gerarda Kok. Gehuwd: 12 Mei. Petrus Boks en Auk- jen Veenstra. Dirk Hendrik Hoogland en Elisabeth van Nimwegen. Arie Lambrechts en Grietje Veldkamp. Overleden: 8 Mei. Luberta Johanna van Nus, 2 j. 9 Mei. Een levenl. aang. k. vr. gesl. van Hannes Jansen en Anto- nia Anna Staal. Joanna van de Post hoorn, 80 j. echtg. van Henricus Thomas Aarts. 10 Mei. Maria Vos, 77 j. wed. van Johannes Meijer. Teunis Apel doorn, 34 j. echtg. van Maria Wilhelmina van den Berg. Wilhelmus van den Bedem, 69 j. echtg. van Jannetje Berg. 13 Mei. Arie Lambrechts, 15 m. Geboren1 Mei. Hendrikz. van Jo hannes van den Burg en Kornelia Schimmel. 5 Mei. Cornelis, z. van Hendrik Over- eem en Gerritje Hartog. 9 Mei. Eli zabeth d. van Willem van Wilsum en Elizabeth de Man. 11 Mei. Angenietje, d. van Zwier van der Schacht en Angenietje Hoogeveen. Gehuwd: 1 Mei. Willem Westerik en Wilhelmina van der Heide. 2 Mei. Cornelis Daams en Teuntje Kroon. 11 Mei. Cornelis Johannes Aerts en Agnes Gerar- dina Meeuwissen. Overleden: 6 Mei. Bernardus Weduwer, 44 j. - 9 Mei. Jan Sijberden, 83 j. 11 Mei. Peter Masteling 18 dagen. Soest- Bevallen: 10 Mei. Elisabeth Davids, echtg. van Arie Klarenbeek, z. en d. 12 Mei. Wijntje Kuijper, echtg. van Gerrit van Es, levenl. k. vrouwelijk, -18 Mei. Maria Wester veldechtg. van Gerardus Egbers, d. Gehuwd: 8 Mei. Jan Bosveld van Baarn met Cornelia Veldhuise van Soest. Geboren: 13 Mei. Grietje, d. van Anto- nie van de Hoef en Weijmptje van Kleinwee. Gehuwd: Teunis van Gulik met Petro- nella van Es. Overleden: 2 Mei. Elisabeth van der Hijden, 8 md. 11 Mei. Aalbert Stomp- horst, 40 j. OndertrouwdPieter Boswedr. van Annetje Roos en rijtje Korlaar. Gehuwd: Willem Duijst met Aaltje Versteeg. INGEZONDEN. Buiten verantwoording der Redactie- Mijnheer de Redacteur! Vergun mij een plaatsje in Uw blad voor deze weinige regelen. Ofschoon nog slechts korteling stadge noot geworden zijnde, heb ik reeds twee maal het genoegen gesmaakt, in hoedanig heid als schutter de exercities, op het daar voor bestemde terrein, bij te wonen. Slechter gelegenheid voor dit doel, als daar, is mijn inziens, wel niet mogelijk. Een ieder ingezetene toch, die zijn weg eenmaal over dit terrein gemaakt heeft, zal weten wat het beteekend, daar 2V3 uur te moeten exerceeren, terwijl men tot over zijn enkels in het zand trapt en dan nog, bij zulk een langdurige droogte als thans, dat de manschappen voortdurend in een stofwolk gehuld zijn, zoodat ze nu en dan onzichtbaar worden. Dit kan geen exercitie genoemd worden, maar is letterlijk men- schen kwellen. Hoe kan men daarvan iets goeds verwachten Het ware te wenschen, dat het Bestuur dezer staddoor deze grondige reclame, aanleiding mocht vinden, zoo al niet een beter geschikt terrein be schikbaar te stellen, dan tenminste bij zulk een aanhoudende droogte de exercitiën te doen afseinen. U dank zeggende Mijnheer de Redac teur, voor de plaatsing, noem ik mij met alle achting EEN STADGENOOT. Van 22 tot 29 Augustus a. s. zal te Brussel een INTERNATIONAAL ON- DERWIJSCONGRES gehouden worden, waartoe de Belgische //Ligue de l'enseig- nement" het initiatief genomen heeft. Het reeds vastgestelde programma omvat som mige der gewichtigste maatschappelijke en opvoedkundige vraagstukken, die met het voorbereidend, lager, middelbaar en hooger onderwijs in betrekking staan. En over eenkomstig den wensch, door het uitvoe rend comité te kennen gegeven, veroorlo ven zich de ondergeteekenden, die tot het algemeen comité van het congres zijn toe getreden, hun landgenooten tot het bijwo nen daarvan met aandrang op te wekken. Zij vinden daartoe te meer vrijheid, nu zij in staat zijn, op de meest stellige wijze degenen gerust te stellen, die reeds de vrees hebben geuit, dat het congres meer of minder vastgekoppeld aan de feesten, die België ter herdenking van zijn 50-jarige zelfstandigheid vieren gaat allicht het karakter zou kunnen dragen van een, voor het Nederlandsch nationaal gevoel stuitende demonstratie. Die vrees behoeft niemand te koesteren. Het congres zal geen deel uitmaken van het programma der feesten, die afgeloopen zullen zijn vóórdat het een aanvang neemt. En bovendien heeft het uitvoerend comité de ondergeteekenden verzocht, aan hnn landgenooten //de ver zekering te geven, dat dezen niets zullen hooren, wat hun rechtmatige gevoeligheid zou kunnen opwekken." Zij, die voornemens zijn aan het congres deel te nemen, worden verzocht daarvan kennis te geven aan een der laatste vier ondergeteekenden, die tot het geven van nadere inlichtingen en tot toezending van het programma, enz. aan allen, die zulks verlangen, zich gaarne bereid verklaren. T. H. de Beer, te Amsterdam. Dr. S. Sr. Coronel, te Leeuwarden. Mr. J. Domela Nieuwenhuis, te Amsterdam. Mr. P. M. G. van Hees, te Amsterdam. Dr. H. J. E. van Hoorn, te Hoorn. Dr. H. F. R. Hubrecht, te Amsterdam. Prof. C. M. Kan, te Amsterdam. A. M. Kollewijn, te Amersfoort. G. B. Lalleman, te Moordrecht. Dr. D. van Lankeren Matthes, te Amster dam. Mr. W. W. van Lcnnep, te Am sterdam. Mr. L. Ed. Lenting, te 's Gra- venhage. M. Leopold, te Arnhem. L. Leopold, te Groningen. Mr. J. A. Levy, te Amsterdam. A. van Otterloo, te Am sterdam. Dr. M. Salverda, te 's Gra- venhage. A. P. T. Sassen, te Breda. Mr. A. F. de Savornin Lohman, te 's Hertogen bosch. Dr. D. J. Steijn Parvé, te Leiden. H. de Veer, te Amsterdam. Dr. A. J. Vitringa, te Deventer. A. Moens, te Utrecht. Dr. A. Kuijper, te Amsterdam. Prof. C. Pijnacker Hordijk, te Amsterdam. Mr. A. Kerdijk, te Delft. IJzendijke, 11 Mei 1880. Eenige Kennisgeving. EEN in MAHONIE of ander soort hout. Aanbiedingen worden ingewacht onder letter H, Bureau dezer Courant. De ondergeteekende heeft de eer de ontvangst te berichten van een extra fijne collectie goederen, waar onder zeer vele alsPortemonai's Cigar en- en Ciga- retten-Kokers en Doozenechte Barn steen-, Meerschuimen Rozenhout- Ta- baks- en Cigarenpijpjes, met en zonder Etui. mooie Wandelstokken en zeer doelma tige Lucifersdoosjes en Zaklantaarns ter groote eener Snuifdoos. Zeer gemakkelijke Heeren- en Dames- Reistasschen, kompleete Scheer- en Naai- Étui's. Domino- en SchaakspelenDam- Schaak- en Triktrak-Borden en alle soorte?i van Gezelschapspelen, Ombre- doozen en Fiche's. echte Brittatiia Metalen Koffijkannen, Trekpotten en SpiritusstoofjesBerlin- Zilveren Lepels en VorketiTafel-, Dessert- en Trancheermessen, enz. enz. Kristallen en Half Kristallen Wijn-, Water-, Melk-, Bier- en Likeurglazen, extra fijn Verlakte Presenteer- en Schenkbladen Schilderijen Spiegels Pronk- en BloemvazenMahonyhouten Naai- en WerkdoozenTabakspotten Pijpenstandaards en Petroleum-Kaar sen- en Kooktoestellen en verder vele nieuwe zaken voor Huishoudelijk ge bruik.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 3