Die straffen.... ja, toen ik voor het eerst een onderofficier de zoogenaamde krijgsartikelen met den noodigeD nadruk hoorde voorlezen, elke paragraaf ein digende met ,/zal met den strrrop gestrrraft worden" of zoo iets, toen fluisterde ik een naast mij staanden lotgenoot in t Schijnt hier een razend vroolijke boel te zijn;" maar later begreep ik dat het maar een boeman was, meer niet. In elk geval is het volstrekt niet moeielijk om er heelhuids af te komen. Van den afkeer van vrienden en bovenal van de lieve schoonen heb ik nooit iets kunnen bespeuren. Eerstgenoemden ver loren niets van hun jovialiteit, en als mijn politiemuts, die ik als een dierbare herinnering bewaar, kon spreken van de meisjesoogjes die haar hebben weerspie geld Ik zou dan ook wel den brui hebben gegeven van de nuffige deern die iets had laten blijken dat naar afkeer zweemde van het fraaie kleed der Neder- landsche armee. En dan die broodwagenWel, 't was een heel prettige wandeling door de stad met zoo'n voertuig. Kwamen mijn be kenden mij dan tegen, zij groetten niet minder vriendelijk dan andersze hadden er schik in. Maar genoeg. Ik zou 't niet wagen voor mijzelven te spreken, ware het niet dat hier ervaring tegenover ongegronde bezwaren moest gesteld worden. Verkorting van diensttijd, algemeen- making van dienstplicht, accoord! Doch ook zonder overdrijving is het mogelijk, die beiden te bepleiten. OFEICIËELE PUBLICATIËN. Dc Burgemeester van Amersfoort, Gezien art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staats blad No. 134), Brengt ter kennis ran de ingezetenen dat in de laatst- verioopen week geen sterfgeval aan MAZELEN in deze gemeente is voorgekomen. Amersfoort, den 81. Mei 1880. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien art. 8 der wet van den 2 Juni 1875 (Staats blad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan JOHANNES HERMANDS VAN DEN BROEK en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend om eene Steenhouwer ij opterichten in het per ceel, alhier gelegen buiten de Slijkpoort, wijk I, No. 89 e, b, bij het kadaster bekend onder Sectie B, no. 1061. Amersfoort, den 31. Mei 1880, Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PERSIJN. SCHOUW. Burgemeester en Wethouders van Hoevelaken, ma ken bekend: dat door of van wegen hen op Woensdag den 9 Juni 1880 schouw zal worden gevoerd over de waterleidingen in deze Gemeente, en wel: le. Over de Hoevelakerbeek met de daarin uitloo- pende waterlossingcn. 2e. Over de Horstwetering. 8e. Over de wetering loopendc langs de geheelc lengte der gemeente. 4c. Over het Banwerk. De onderhoudsplichtigen waarvoor gehouden wor den de eigenaren zoover het tegendeel niet bewezen wordt, zijn verplicht genoemde sloten en waterlei dingen behoorlijk klaar en schoon te maken, zooda nig dat de doortocht van het water door niets kan gestoord en de waterleiaingen niet enger gemaakt worden. Zij zullen de overhangende takken van houtgewas op. Het eenige geluid, dat zij hoorde was het wilde bruischen van de rivier, en de wind die door het houtwerk van de nieuwe brug van San Martino floot en huilde. Catalina trok haar hoofd terug en sloot het venster, zonder eenig geluid te maken. De koele nacht had haar koud gemaakt, want zij beefde en zag doodsbleek, toen zij bij den haard kwamde smeulende houtblokken weer oprakelde en haar ma gere koude handen erboven hield. Eenige oogenblikken later sloeg zij een mantel om, en trad door de straatdeur in de duister nis. Waar en met welk doel kon zij op dat uur, en in een zoo wilden nacht heen gaan? Laten wij haar volgen waar zij heel voorzichtig door de dichte duisternis, nu eens over eene oneffenheid ir, den weg vallend, dan weer struikelende over stuk ken steen die aan den kant van den weg lagen, waar langs zij liep. Toch ging zij door, zonder te letten op de vele gevaren, met een moed en volharding ongeloofelijk in iemand zoo slank en fijn als zij was. Met veel inspanning en groote moeite be reikte zij de brug van San Martino. Toen wachtte zij om even te rusten, en keek angstig naar alle kanten. Het scheen, dat geen ander wezen dien nacht buiten was (Slot volgt.) moeten afbouwen en de diatelcn en ruigten langs of op de kanten staande afmaaien of wegruimen. Een ieder wordt aangemaand de bedding van de slooteu op de vereischte diepte te brengen zoo als die van ouds is geweest. Voorts te zorgen dat de schonwpaden en vorden langs de Beek, Horstwetering en het Banwerk in gangbaren toestand zich bevinden. Hoevelaken30 Mei 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. VAN DOORNIK. AKERSLOOT. Amersfoort, 1 Juli. De Kiesvereeniging „Amersfoort" heeft j.l. Zaterdag, in hare vergadering op het Candidatengros voor de vacante plaats in de Prov. Staten van Utrecht gebracht de H.H. W. A. Croockewit, Mr. F. H. van Persijn en Jhr. J. Martini van Geffeu te Soest, waaruit met meerderheid van stem men gekozen werd de heer W. A. Croo ckewit, echter toen de vergadering vernam genoemde heer voor de candidatuur be dankte, werd met meerderheid van stem men gekozen de heer Mr. F. H. van Per sijn, die dezelven aanvaardde. Het Kiescollegie bij de Herv. Gemeente alhier heeft tot Kerkeraadsledeu benoemd de HH. J. BorstP. Methorst Sr., J. Zandijk Sr. en J. J. Kleber, als ouderlin- lingen; de HH. J. C. van Eybergen en J. H. Boks, tot diakenen. Naar men ons meldt zou Jhr. J. Mar tini van Geffen, burgemeester te Soest, tot candidaat zijn gesteld voor het Lidmaat schap der Prov. Staten van Utrecht, door Soest en omliggende gemeenten. Tot Burgemeester van Baarn en Eemnes is door Z. M. den Koning benoemd Mr. P. J. Teding van Berkhout, met toeko ming van eervol ontslag als Burg. van Hasselt. De herijk der maten en gewichten zal plaats hebben te Amersfoort, ook voor Leus den met Hamersveld en Stoutenburg, van 18 Juni tot 1 Juli (behalve des Zaterdags), te Woudenberg 16 Juni, te Hoogland en Bunschoten 17 Juni, te Soest 2 Juli, te Baarn met Yuursche 5 Juli en te Eemnes 6 Juli. Baarn, 31 Mei 1880. Onze Burge meester, de zoo algemeen geachte Baron Mollerus van Westkerke heeft heden middag onze gemeente verlaten om zijne betrekking van Commissaris des Konings in de provincie Gelderland te aanvaarden. Donderdag 27 Mei nam hij afscheid van den Gemeenteraad. De oudste Wethouder dankte hem met een hartelijk woord voor het vele goedegedurende zijn bijna der tien jarig bewindtot stand gebracht. Eèn krachtige handdruk en een harte lijk vaartwelbewezen den Burgemeester, dat men hem noode zag vertrekken. Ds. Herman gister morgen voor de Hervormde gemeente optredende, had tot onderwerp zijner beschouwing gekozen: „Wandel uwen weg met blijdschap." Na het uitspreken eener keurige rede, richtte hij het woord tot den Burgemeester en aan de hand der tekst wenschte hij hem geluk in zijne nieuwe werkkring. Dal de gemeente daarmede instemde bewees menige traan, die veler oog ontrolde. En hartelijk gemeend was de bede toen staande werd aangeheven Ps. 121 vers 4. Diep bewo gen verliet menen de Burgemeester niet het minst, het kerkgebouw. BINNENLAND. In de Zuidelijke provinciën, Zeeland en Noord Brabant, beginnen de zwarte pokken, uit Antwerpen overgekomen, zich te ver- toonen. Dat ieder, die aan de heilrijke ge volgen der vaccinatie gelooft, zich doe vac cineeren of hervaccineeren, zooals door de inspecteurs van den geneeskundigen dienst met ernst wordt aangeraden. Ingevolge eene overeenkomst op 30 Maart 11. tusschen Nederland, Frankrijk en België gesloteniste rekenen van 1 Juni jongsleden, voor het telegraphisch verkeer tusschen de beide eerstgenoemde Staten een gewijzigd tarief in toepassing, dat, zonder heffing van een vast bedrag per telegram, f 0.10 per woord bedraagt. Aangaande de verschrikkelijke veen branden in de provincie Drenthe, lezen wij o.a. in de Asser Ct.: „Weerdingermond is niet meer", zou den we kunnen zeggen, want de beide kerken en nagenoeg alle huizen, meer dan 60, zijn door 't vuur vernield. De veen branden, die hier reeds eenigen tijd woeddeD, rigtten eene onnoemelijke schade aan. Niet alleen de turf, maar ook het veen zelf brandde, 't Was Vrijdag reeds door gedrongen tot in Compascuum. Velen in bovenstaanden mond hadden nagenoeg alles verloren. Men schat het getal ver brande woningen reeds op meer dan 100. In de Weerdingermarke waren reeds des morgens om 1 uur 63 huizen ver nield. De schade is niet te overzien, maar beloopt ver in de duizenden. Voor de van alles beroofde huisgezinnen worden giften gevraagd.. Uit Hulst wordt aan de Middelb. Ct. gemeld: Gister nacht deed de zoon van den landbouwer Burm, te Langendam, gemeen te Graauw eene belangrijke vangst. Reeds meermalen was op zijns vaders erf gesto len, en daarom had hij ook in den afge- loopen nacht wacht gehouden en gelukkig niet te vergeefs. Drie kerels zag hij de schuur beklimmen^ op de hoogte van het kippenhok en dC' annen wegschuiven om eijeren en hoenders te rooven. Hij schoot er op en had het geluk een der dieven in 't been te treffen. De twee anderen na men de vlugt en ook de getroffene trachtte nog te ontsnappen. Achterhaald, bleek het uiemand minder te zijn dan de be ruchte strooper en dief Mortier, wonen de onder Stekene, een man, die sedert maanden de Nederlandsche en Belgische politie heel wat moeite heeft bezorgd. De vele dieverijen in de grensstreek in de laatste maanden zijn hoogst vermoede lijk door hem of onder zijne medewerking gepleegd. In ons land, België en Frank rijk heeft hij verschillende vonnissen te zijnen laste zoodat hij nu wel niet meer verschijnen zal op het tooneel der half romantische stroop- en steelpartijen, waarop hij zich een geduchten naam had gemaakt. Ten vorigen jare is zijn broeder, ook een beruchte wildstrooper, door de Belgische politie te St. Gillis (Waas), wegens gewa pend verzet tegen zijn inhechtenisneming, doodgeschoten. BUITENLAND. De heer de Falloux is weer te voorschijn gekomen op het staatkundig tooneel. Hij heeft te Parijs, waar hij voor 't eerst sedert 29 jaren weer heeft gesproken, eene lezing gehouden over de vrijheid van onderwijs en het deel, dat hij vroeger genomen had aan den grooten strijd der katholieken, om die vrijheid machtig te worden. De zaal, in de Rue de Grenelle, was stampvol, ook eene menigte vrouwen waren aanwezig. Ik kom, sprak de Falloux in de inleiding, hier geen rede houden, waartoe ik niet in staat ben, gesteld, dat ik er ooit in staat toe ben geweest. Ik kom eenvoudig een pligt volbrengen die voor mijne jaren past. Ik kom, uit naam van het verleden, de vrien den der vrijheid aanmoedigen in den heden- daagschen strijd, in zoover ik dit vermag. Ik kom uit naam onzer moedige en dier bare dooden, en ik gevoel dat zij mij niet zullen wraken. Hij verdedigde de onder wijswet van 1850 tegen de aanvallen van de onwetendheid of van de leugen ge lijk hij zich uitdrukte. Die wet was eene wet van beschaving, van verbroedering of van vrijheid. De wetten, welke men thans maakt, zijn daarentegen wetten van Danton. De kanten bruidssluijer, die door de stad Brussel aan prinses Stephanie zal worden aangeboden, belooft eeD waarlijk vorstelijk geschenk te worden. Hij zal, behalve met tal van fijn bewerkte bloemen, versierd zijn met de wapens van Oostenrijk en Brussel, alsmede met die van al de Oostenrijksche en Belgische provinciën. Sedert een maand zijn 150 werksters dagelijks, van 5 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds, uitsluitend met het maken van dezen sluijer bezig. De Etoile Beige berigt, dat bij Blan- kenberghe een Nederlandsch visschersvaar- tuig door de Belgen is genomen. Sedert eenigen tijd komen, volgens dat blad, Nederlandsche visschers in de Bel gische wateren hun beroep uitoefenen, en hebben zij reeds dikwijls de zeeweringen langs de kusten aanmerkelijk beschadigd. De havenmeester van Blankenberghe, de heer Doyers, had hun herhaalde malen gelast zich te verwijderen, zonder dat zij I aan zijn bevel gevolg gaven. Vrijdagochtend wierp weer een Nederlandsch visschers. vaartuig, dat het nommer 125 droeg, zijne^a netten uit, op korten afstand van de haven- Am hoofden. De heer Doyers begaf zich ter- stond met de reddingsboot naar de vis- je] schers, en beval hen onmiddellijk met Y81 visschen op te houden. Hij werd echter door de bemanning van het vaartuig met luid gelach en spottende du' woorden ontvangen. Toen telegrapheerde Yei hij onverwijld naar Ostende om een stoom boot, ten einde de visschers gevangen te kunnen nemen. na Een uur daarna maakte hij met de boot ter jagt op de Hollandsche visschers. Deze ee "hadden, zoodra zij bemerkten welk gevaat hen dreigde, koers gezet naar Vlissingea, maar zij werden door de stoomboot inge haald nog voor zij de sluizen van Hexs' ge bereikt hadden, en met hun vaartuig naat aa: de haven van Blankenberghe gebragt, waai W£ men proces-verbaal tegen hen opmaakte uil m< De Liverpool Courier taxeert ons dejun vier rijkste menschen ter wereld. ph De armste van die vier is de herto? sic van Westminster, met een jaarlijksch in la] komen van 800.000 p. st. Zonder aar zijn kapitaal te raken, kan deze gelukkigs per dag f 24.000 verteren. go Dan volgt senator Jones, van Nevada, te met een revenu van 1.000.000 p. st. juist M' gepast, waardoor hij het regt bezit om pet scl minuut f 24 uit te geven en toch de- ve zelfde te blijven. zit Nummer drie is het hoofd der familie ve Rothschild, die 2.000.000 p. st. te vertera di heeft. Dat is f 84,000 per dag, f 360! 1 per uur, f 60 per minuut. Eindelijk komt een zekere heer J. V do Mackey, dertig jaren geleden een havelooz ch Iersche jongen thans eigenaar van een; rei zilvermijn die hem 's jaars eene zuivei- te winst afwerpt van 2.750.000 p. st. R ee; heer Mackey is pas 45 jaren oud, en heef dus nog eene schoone toekomst voor zich Den 22n April hebben de Chiliërs he bombardement van Callao begonnen. He schijnt, dat zij hun vereenigde krach te op de vernieling van Peruaansche schepei toepassenal hun projectielen zijn op d: schepen gerigt, die bij de dokken tei anker ligger; maar het eenig resultaat m' een brand aan boord van een der ponton der Peruaansche Regering. De Peruaiie hadden 1 of 2 dooden en 6 of 7 gewoi den. Het Chilische leger zou zich bij Ta cd: bevinden en een veldslag wordt verwacht GEMENGDE BERICHTEN. Een ijverig schoenpoetser op den dam te Amsterdam meende dezer dagen al ee: zeer voordeelige klant gepoetst te hebben toen een heer hem met een Engelsch goud stuk een guinje naar de gepoetste be weerde betaalde en hem voor het in wisselen met een gulden beloonde. R vreemdeling verdwenen zijnde werd hf. goudstuk nog eens onderzochten toe: bleek het weldra dat de schoenpoetse: zijn goed geld voor een opgepoetst stukj-: kopergeld had ingeruild. Met een collega, die hem het fortuintji reeds benijd had en ook den vreemdeling goed had opgenomen, trok de bedrogen: nu de stad in om den bedrieger te zoeken In alle koffiehuizen werd gespeurd, e: eindelijk gelukte het hem te ontdekkei in de Warmoesstraat. Weldra zat de ge vaarlijke wisselaar achter slot en grende Een oppasser van bet park is Issy zsf Vrijdag avond, terwijl hij langs den Qos d'Auteuil ging, twee personen in ee: bootje op de Seine, een man en eene vrouv wier bewegingen hem verdacht voorkw men. Zij hadden een meisje van tien; twaalf jaar bij zich. De oppasser verbori zich om hen gade te slaan, en eenif oogenblikken daarna zag hij den vron« het kind in het water werpen en vervol gens de vlucht nemen. Hij zette hen on- middelijk achterna, terwijl een ander per soon, die al wandelende getuige van de zelfde misdaad was geweest, in de Sein: sprong om het kind te redden, het geec hem gelukte. De oppasser van het pari slaagde er in, den man en de vrouw te vatteD, waarna hij hen naar het politie bureau bracht. Daar verklaarden zij ouders te zjjn van het kind. Wij hebbe: het in 't water geworpen, zeiden zij, oc het te leeren zwemmen. Het meisje wer: natuurlijk ondervraagd. Zij zeide dat zjj reeds langen tijd in 't ouderlijke huis aw mishandelingen had blootgestaan.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2