Baarn8 Juni 1880. Bij de heden gehouden stemming voor de verkiezing van één lid voor den gemeenteraad in plaats van den Heer Baron Mollerus van West- kerkeis gekozen de Heer Rutgers van Rozenburg met 112 stemmen. De Heer Smitcandidaat der kiesvereenigingbe kwam er slechts 25. De Heer Rutgers was aanbevolen door „eenige kiezers". Jammer dat niet één der kiezers den moed heeft gehad, de aanbeveling te onderteekenen. Laten zij dit in het vervolg doenzij heb ben nu kunnen bemerken hoe hunne keuze, eene keuze in den geest der gemeente is. Hoevelaken, 8 Juni. Zondag jl. was het voor de gemeente alhier een blijden dag. Onze van Staphorst overgekomen herder en leeraar, de heer J. Verweij, werd des morgens in ons midden bevestigd door ds. Y. Bootsma van Lunterenmet eene rede over Hand. 4 20. Des namiddags verbond de nieuwe leeraar zich aan zijne gemeente, sprekende over 1 Tim. 1 15. Bameveld. De schors kwam dit jaar zeer blank binnen en wordt tegen flinke prijzen opgekocht. Men besteedt van 45 tot f 48 per voer. Voor Barneveldsch bosjes hout bedingt men 4,75 a f5, voor Klom perhout 9 èt f 10 per vim. OFFICIEELE PUBLICATIËN. De Burgemeester van Amersfoort, Brengt ter kennis van de ingezetenen de zer gemeente, dat het door den provincia len Inspecteur van 's rijks directe belastin gen enz. in Woord-Holland en Utrecht exe- cutoor verklaard kohier van het PATENT RECHT over het vierde kwartaal van het dienstjaar 1879/80 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 9. Juni 1880, De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. De Burgemeester van Amersfoort, Herinnert den Slijters, Koffijhuishou- ders, Tappers en Kroeghouders hunne ver plichting om ten kantore van den Ontvan ger der Rijksbelastingen alhier, de helft van hunnen aanslag in het patentrecht over het loopende dienstjaar ten spoedigste te voldoenwaarna hun in persoon de PA TENTBLADEN over 1880/81, op vertoon van de kwitantie, ter Secretarie worden uitgereikt. Amersfoort, den 9. Juni 1880. De Burgemeester voornoemd, YAN PERSIJN. Amersfoort, 11 Juni 1880. J.l. Dinsdag zijn ter verkiezing voor één lid der Provinciale Staten van Utrecht in het hoofdkiesdistrict Amersfoort, van de 1030 stemgerechtigden 637 stemmen uit gebracht waarvan in blanco en van on waarde bevonden zijn 6, blijft 631 geldige stemmenhiervan verkregen de Heeren Mr. P. F. A. Ketelaar, te Amersfoort 232, Mr. F. H. van Persijn, 190, J. W. L. Baron van Boetzelaer, te Amersfoort144, Jhr. J. Martini van Geffen, te Soest 63. Doordien geen der Heeren de volstrekte meerderheid (316 st.) verkreeg, zal Dins dag 22 Juni e.k. herstemming moeten plaats hebben tusschen de twee eerstgenoemden. Wij willen niet klagen over de opkomst, zij is beter dan vroeger en toch drongen wij er op aan, dat ieder stemgerechtigde gebruik maakte van zijn recht, geen onver schilligheid getoond in zaken van algemeen belang; moge 22 Juni, bij de herstemming het aantal stemmen grooter zijn, dan het zulks was tot heden. De Gemeenteboekerijdie een groot aantal jaargangen der Revue des deux Mondes bevatheeft ten geschenke ont vangen: 1 able générale de la Revue des deux Mondes 18311874. Het is een dubbel register, dat eerst volgens de namen der schrijvers en daarna volgens de titels der opstellen in alphabethische orde ge- rangschik is. Zondag, 14 Juni, zal de godsdienstoefe ning in de Remonstrantsche kerk alhier, geleid worden door Dr. J. W. Bok, pred. te Amsterdam. gelooft in het geheel niet, dat hij een goed man is. Het is verschrikkelijk!" Eva kniktemaar keek toch teleurge steld. Het was ook een ellendig ontwaken uit de poëzie van den eersten droom der liefde tot het proza van het dagelijksch leven in zijne treurigste gestalte. De on willige kiespijn had vierentwintig uur kun nen wachten. Zij ging aan het venster zitten, en be gon te naaien, terwijl zij van tijd tot tijd een vluchtigen blik op de straat wierp. Misschien ging de verwachtte hier voorbij, ofschoon hij haar gezegd had, dat hij den geheelen morgen gewichtige brieven te schrijven had Nu, als hij niet voorbij kwam kon zij des te ongestoorder hare gedachten in de laatste tijden laten rond fladderen, en zich met de onvermoeidheid van een jong meisjeshart weder voor den geest roepen welke schoone en gelukkige dagen zij doorleefd had. Zoo bloeiden voor haar in de winterzon nog eens alle bloe men van het verleden, terwijl hare moeder aan het andere venster bij de naaimachine zatbij wier snorrenden toon een jong meisje uit den tegenwoordigen tijd even goed droomen kan, als hare voorouders bij het middeleeuwsche spinnewiel het komt maar op goeden wil aan. Wordt vervolgd.) Naar wij vernemen is de heerlijkheid Nimmerdor, in zijn geheel aangekocht door den HoogWelGeb. Heer Baron van Boet zelaer, te Driebergen. De Raad der gemeente Amersfoort, zal op Dinsdag, den 15. Juni 1880, des na middags ten half twee vergaderen. Punten van behandeling: 1. Reglementen met betrekking tot het hooger en middelbaar onderwijs. 2. Benoeming van een hulponderwijzer aan de openbare armenschool in de Koning straat. Benoemd tot surnumerair bij de poste rijen F. M. van de Yelde, te Baarn. SPAARBANK. Het Bestuur van de Spaarbank te Amersfoort zal zijne gewone zitting hou den op Maandag 14 Juni, op het Raadhuis, des namiddags van 121 uur. A. J. BOS, Secretaris. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Com missie uit het bestuur op MAANDAG, den 14 JUNI aanstaande, 's namiddags van half twee tot half drie zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden, en bij verdere leden van het bestuur, de Heeren B. E. Herschel, IV. A. Croockewit, M. van Beek, en Jhr. Mr. II. J. L. van Sasse van Ysselt. Mr. J. VAN DER LEEUW, President. J. APELDOORN, Penningmeester. J. C. LEINWEBER, Secretaris. BINNENLAND. 's Hage, 10 Juni. Yioleu en witte rozen tusschen 't levende groen, op het zwarte kleed gehecht en overgoten met een schitterend zonnelicht „kleuren zoo mooi als van het paauweveerke". En evenals daar, straalden ze ook hier aan den rand des grafs; hij, die op zoo aandoenlijke wijze den overgang van le ven tot dood schetste, werd heden door een breede schare van vrienden en ver eerders naar zijn laatste rustplaats ge- bragtJacobus Jan Cremer's stoffelijk overschot werd heden omstreeks den middag in de Hollandsche duinen, op de begraafplaats aan het Kanaal, ter aarde besteld. Er parelde niet alleen in die der da mes, maar ook in menig mannelijk oog een traan, toen de zwarte kist, schier onder bloemkransen bedolven, aan den rand der groeve werd neergezet en Oefening's voorzitter, de heer A. Ising, de hand legde tot afscheid op die laatste woning van den goeden vriend, te wiens nage dachtenis hij een kort woord, een woord van droefheid en weemoed, wenschte te spreken. Spreker herinnerde hoe 't vier en twintig jaren was geleden, dat Cre- mer tot ons kwam, en wees op de schoone gaven, waardoor de overledene zich onderscheidde, op zijn rijke fantaisie en blijmoedigen geest, maar vooral op de ledige plaats, die hij als mensch achter zich liet; in den bloei des levens ging zijn zon onder, van hem die de zon zoo toonde lief te hebben, in zijn heerlijke schilderingen van Gelderland en T duin; en zijn vrienden, zijn verwanten tellen een liefhebbend vriend minder, die steeds trouw bleef waar hij eenmaal zijn vriend schap schonk: een goed mensch is van ons heengegaan. Ja, dat kan ook Loenen getuigen, waar hij vijf jaren woonde, onder veel lief en veel leed en waar hij zijn Wiegemie en Deinemeu schreef, aldus bragt mr. L. G. Greeve, zij 't zonder opdragt van de vrienden ginds, ook namens het Cremer nog steeds hoog eerende Loe nen een afscheidsgroet aan den afgestor vene. Ook deze spreker bragt hem war me hulde, aan den talentvolle schrijver, maar vooral aan den mensch, van wiens hand in het huis te Loenen achter de kerk nog heden de afscheidswoorden te lezen staantoen Cremer vertrok naar 's Gravenhage en het huis leeg, het hart vol was. Fiat voluntas! eindigde mr. Greeve. Namens „Licht, Liefde, Leven" vatte ten slotte ook de heer W. A. Hattin- ga Raven het woord op, namens de Ver- eeniging die er zich in verheugde, Cre mer nog in de laatste weken onder haar eereleden te hebben mogen opnemen, Cremer die overal licht bragt, die de lief de opvatte en toepaste in haar edele be- teekenis, die arbeidde voor leve"n in alles wat schoon en goed is, die aan „Licht, Liefde, Leven" al zijn krachten wijd de. Diep getroffen door zoo vele en opreg- te blijken van deelneming en droefheid, dankte daarop de heer van Brakel, schoonzoon van den overledene, voor de eer, den betreurden doode bewezen. En na een laatsten blik te hebben ge slagen op de plek, waar men een goed vriend en een groot talent voor altijd moest achterlaten, verliet de menigte den akker des doodsmet den troost dat Cremer niet te vergeefs heeft geleefd, want, evenals te Eikenduinen staat op van Zeggelen's grafsteen: „Voor het volk dichtte hij." De Minister van Oorlog heeft thans be paald, dat het kader en alle manschappen der veld- en rijdende artillerie met een re volver zullen worden gewapend. De tentoonstelling van oudheden, welke dezen zomer te den Helder wordt gehouden en nog al belangrijk schijnt te zullen worden, zal den 26en dezer worden geopend. Te Roosendaal heerschen de pokken epi demisch en in geheel Noord-Brabant komen zij sporadisch voor. Te Rotterdam zijn 2 poklijders, namelijk één van een schip, uit Kroonstad gearri veerd, en één van een schip, dat reeds ver scheidene dagen daar lag en uit Antwerpen kwam. Volgens de laatste berigten zijn te Ant werpen in één #eek 41 personen aan de pok ken overleden. In Harderwijk zijn 5 Pruisische officieren, onder welke een Hauptmann-majoor, aange nomen als kolonialen voor Nederlandsch-In- die. Te Yenlo bestaat het loffelijk plan, om, ter voorkoming van de verspreiding der pok ziekte, dit jaar in Juni de kermis niet te la ten doorgaan. Andere gemeentebesturen worden op dit goede voorbeeld gewezen. BUITENLAND. Rochefort is de oorzaak geweest van een duel, tusschen een baron de T. en iemand als Ch. de L. aangeduid. Laatst genoemde heeft met den degen eene wond aan den rechterschouder gekregen. De zoon vaD Henri Rochefort is weg gejaagd van het pensionaat te Parijs, waar hij zijne opleiding ontving. Naar verzekerd wordt, zal, op uitnoo- diging van de Amerikaansche Regering, Frankrijk, evenals de andere MogeDheden, tot een internationaal coDgres opgeroepen worden, met het doel om de landverhui zing te regelen. De Minister van oorlog heeft verklaard, dat de regeering besloten heeft de plech tige uitreiking der nieuwe vaandels aan het leger den 14. Juli te doen plaats hebben. Uit Rome wordt aan de Kölnische Z tung getelegrafeerd, dat aan den pro -nunti Jacobini te Weenenin last is gegeven aan de Duitsche Regeering mede te dee len, dat de Curie bereid is nieuwe ondet handelingen met Duitschland te opene De Keulsche Dom is nagenoeg gehee! gereed; enkele details ontbreken nog aa: de voltooiing van dit reeds eeuwenoud ren zenwerk, welke misschien nog dit jaar ka worden verwacht. Bij gelegenheid van een dezer dagen Ehrenfeld gehouden schuttersfeest, wera door den commissaris van politie, den heei Kühnen, in naam des keizers, het eerste schot, gelost. De schutter was zoo gelukkig met dat schot een eereprijs te winnen, waarvan onmiddellijk aan Z. M. den keizei per telegraaf bericht werd gezonden. In antwoord hierop volgde een schrijven des keizers benevens een medaille, welke de keizer het gilde ter herinnering aan deze gebeurtenis schonk, met bepaling, dat zij aan den gelukkigen schutter zou overhan digd worden. De Britsche korvet Blanche, die tot opsporing van het vermiste oefeningsschip Atalanta uitgezonden werd, is, na een vruchteloozen kruistogt van zestig dagen, te Halifax aangekomen. De verkiezing van den heer Gladstone te Midlothian heeft f 32,448 gekost. Daar voor smaakt de premier althans de voldoe ning, tot Parlementslid gekozen te zijn, maar zijn tegenstander, lord Dalkeith, die f 48,936 betaalde, heeft er nu letterlijk niets geen pleizier van. Uit Orenburg wordt aan een der Rus- sische bladen gemeld, dat de strenge win ter ontzaglijke onheilen heeft aangerigt in Baschkiri en de steppen der Kirgiezen; vele menschen zijn aan de koude bezwe ken. Yolgens ooggetuigen was de toestand der Baschkirs in Februari wanhopend. Er was noch vleesch, noch meel. Ten gevolge van orkanen en sneeuwbuijen, welke soms acht tot tien dagen aanhielden, was het volkomen onmogelijk naar het bosch te gaan om hout te kappen. De menschen, vooral vrouwen en kinderen, door honger en koude uitgeput, stierven bij honderden. In de steppen der Kirgiezen was de toe stand even wanhopend en ook daar stier ven zeer velen van koude en gebrek. Deze ramp werd te Orenburg eerst bekend toen de Baschkirs, die het leven er afgebragt haddente voet in die stad aankwamen om hulp. De Koning en de Koningin van Grieken land hebben persoonlijk de bepleiting der Grieksche belangen en wenschen bij de Mogendheden op zich genomen. Wendt zich Koning George naar Parijs en Lon den de Koningin bezoekt hare Russi sche bloedverwanten en poogt den mach tigen steun van haar oom den Czaar te erlangen. Men mag wel zeggen, dat het wanho pige is beproefd om generaal Grant voor de derde maal te doen verkiezen tot pre sident der Amerikaansche republiek en de uitslag is geweest, dat bij de zes-en-der- tigste stemming der conventie van Chicago de heer Garfield tot candidaat is gekozen. Zeker nog al eene verrassing, want bij de eerste stemmingen had de heer Garfield ééne stem en bij de negen-en-twintigste had hij het nog pas gebracht tot twee stemmen; terwijl de heer Grant er dadelijk meer dan driehonderd en de heer Blaine hem dicht op de hielen zat. Te Mount CarryOhiowerd den 6. Juni, gedurende de dienst, het kerk gebouw door een orkaan vernield. De predikant en verscheiden gemeenteleden werden door het instorten van het gebouw doodelijk getroffen, terwijl een twintigtal personen zware kwetsuren bekwamen. Als door een wonder kwamen de overigen er heelhuids af. GEMENGDE BERICHTEN. Te Denekamp zou een welgesteld land bouwer van ruim 60 jaren zich in het huwe lijksbootje begeven, met eene jonge schoone van ruim twintig jaren. Toen hij de daar voor noodige geboorte-acte moest hebben, bleek het, dat hij, door eene voor hem treu rige vergissing, onder een anderen naam was

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2