lessen genieten de leeraren geene belooning dan alleen wanneer ze eene maand of lan ger voortduren, in welk geval het aan de vaeeerende betrekking verbonden trakte ment wordt verdeeld naar gelang van het aantal lesuren. Dit amendement, door den heer Yisser ondersteundondervond be strijding van den voorzitter, die den ge meenteraad onbevoegd hield in een regle ment voor het progymnasium gesubsidi eerd door het rijkde bezoldiging nader te regelen. Naar zijne meening behoort, bij vacaturen, ieder geval beoordeeld en aan hoogere goedkeuring onderworpen te worden. Daarna verwierp de raad het amen dement met eenparige stemmenbehalve die der voorstellers. Bij de aanbieding eener voordracht ter benoeming van een hulponderwijzer aan de openbare armenschool in de Koningstraat geven Burgemeester en Wethouders te kennen dat èn bij den districts-school- opziener èn bij den hoofdonderwijzer aller eerst in aanmerking zou komen de heer N. Hottinga te Zierikzee, wanneer door dezen hoofdonderwijzer de vereischte stuk ken waren overgelegden dat zij niet daarom alleen, maar ook wegens het ver schil van gevoelen omtrent de rangschik king der sollicitanten, bestaande tusschen schoolopz. en hoofdonderw., de drie solli citanten welke het meest in aanmerking komen en alleszins aanbevelenswaardig zijn, in alphabetische orde voordragen, te we ten: 1. H. C. Schregardus te Kampen; 2. A. T. J. Vinkesteijn en 3. F. J. Wiesen- dorp Jr. te Kampereiland. Tot eene keuze overgaande, noodigt de voorzitter de hee- ren v. Beek en Scheltus uit, het stembu reau te willen vormen, en wordt de heer Schregardus met algemeene stemmen be noemd. Ingekomen zijn: een verzoek van den heer W. van Wisselingh, om voor het vol gende jaar de pacht der bank van leening te continueeren. Verzonden aan Burg. en Weth. om consideratiën en advies. Rekening van het burger weeshuis over 1879, ten bedrage van f 11693,8OV0 waar onder f 1630,57 als subsidie uit de ge meentekas ontvangen. Aan Burg. en Weth. verzonden, ter voeging bij de overige te onderzoeken rekeningen. Verzoek van den heer H. Donker, om hem voor den bouw van een buis, bestemd tot eigen bewoning in koop aftestaau het stukje grond, gelegen ter zijde van de Slijk- poortsbrug, tegen f 1,60 per vierkanten meter. Met de bijgevoegde schetstee- kening te verzenden aan Burg. en Weth., om consideratiën en advies. De zitting is hierna gesloten. BINNENLAND. Z. K. H. de Kroonprins begeeft zich eerstdaags naar het buitenland, om er ge- ruimen tijd te vertoeven. De Prins zal dus niet in 't land zijn wanneer er een blijde gebeurtenis plaats heeft. De Jifpamburgsche Kamer heeft de konventie, waarbij de oude schuldquaestie tusschen het groothertogdom en het ko ningrijk der Nederlanden uit de wereld wordt gemaakt, aangenomen. ten spijt zie, lijdende," begon de gast. z/Ja, mijnheer de dokter, ik ben alles behalve wel," klaagde de rechter, ven daar u nu hier gekomen is, mag ik u wel zeg gen, wat mij scheelt nZeker, zeker!" meende de ander, ter wijl hij deelnemend boog. z/Ja, ziet u, ik heb een steek in den hals het trekt mij overal ik heb pijn in het hoofd wat kan dat zijn?" Hij zweeg vol verwachting. z/Ja, waaide heer," antwoordde de aan gesprokene eenigszins verlegen//dat kan ik u werkelijk niet zeggen!" //Zoo? Is het dan zoo iets buitenge woons z/Neen, dat nu juist niet ik zou den ken, eene verkoudheid maar ik heb te weinig ervaring wU is een beetje te bescheidenmijn heer Maar het ergste is, dat ik eene ver schrikkelijke kiespijn heb langs de heele kaak van boven tot de kin toe neen, verschrikkelijkDenkt u dat het rheuma- tisch is, dokter?" //O, dat is wel mogelijk," antwoordde de doctor verlegen, //maar sta mij toe, dat ik u iets anders vraag. Mevrouw uwe echt- genoote Het ontwerp van wet tot beteugeling van het misbruik van sterken drank, is thans openbaar gemaakt. Plaatsgebrek verhindert ons daaruit de voornaamste be palingen over te nemen. Wij doen dit later. De memorie van beantwoording op de rentewet wordt, volgens verschillende bla den, in de tweede helft dezer maand ver wacht. Jhr. Mr. P. J. J. van Eysinga te Leeuwarden, heeft aan al zijn huurders in de gemeente Doniawerstal over 1879/80 tien procent der huurspenningen kwijt gescholden. Het voorschrift van art. 17 der wet van 4 December 1872 (St. bl. No. 134) waarbij is bepaald, dat, als in eenig deel van het rijk de pokken epidemisch zijn verbreid minstens eenmaal 's maands in elke gemeente, door de zorg van het ge meentebestuur, gelegenheid moet worden gegeven tot kostelooze inenting, is thans in werking gesteld. Door de Kiosken-onderneming in de hoofdstad is met het oog op den eerlang op te richten Telephoon-Maatschappij een uitbreiding van standplaatsen aangevraagd. Het voornemen bestaat nl. om de kiosken alhier met het hoofdkantoor in verbinding te stellen en tegen een billijke vergoeding boodschappen, aanvragen en mededeelingen over te brengen. Deventer, 12 Juni. Door den Commissaris des Konings in Overijsel is thans aan twee hier wonende slagers, ten gevolge van het groote gebrek hetwelk in deze streek aan slagtvee heerscht, onder de gewone voor waarden toegestaan, slagtvee uit Duitsch- land in deze gemeente in te voeren. Naar wij vernemen is in Duitschland overvloed van vette koeijen en zijn de prijzen daar veel lager dan hier te lande. De Raad der gemeente Wageningen heeft een concept contract behandeld om trent de Wageningsch-Bennekomsche Meenth. Blijkens een besluit van de laat ste buurtspraak, te Bennekom gehouden, zijn de geërfden van Bennekom genegen toe te geven aan de door den Raad dezer gemeente gemaakte bezwaren. De ge vraagde verdeeling der Meenth kan nu voortgang hebben, en met grond kan men verwachten, dat Wageningen eerlang in 't vol bezit zal komen van 1/s der Meenth, groot 110 HA. wei en hooiland. Eenige Haagsche heeren hebben het plan opgevat, om te Scheveningen een zomerschouwburg op te richten. De kosten worden op f 250,000 geraamd. Een lid van de Nlissingsche gemeen teraad heeft voorgesteld om, met het oog op een pokken-epidemie, dit jaar de ker mis aldaar niet te doen houden. Putten. Door de Dames Schober van Schovenhorst werden afgeloopen week bloe men ter aankweeking uitgedeeld aan de //Och, mijne vrouw, mijne vrouw! Die heeft u zeker al verteldwaar ik die ge schiedenis opgedaan hebIk ken dat daarmee maakt zij mij nog razend! Ik verzeker uik heb het plotseling gekre gen, en als mijne vrouw dat tegenspreekt, luister dan maar alleen naar mijAu het wordt weer verschrikkelijk ziet u, de ergernis maakt het altijd erger." z/Neen, neen, mijn beste mijnheer," zeide geruststellend doctor Stein, die blijk baar geheel van zijn stuk gebracht was, //mevrouw uwe echtgenoote heeft mij niets over u gezegd wat ik u zeggen wilde betreft uwe dochter!" z/Eva? Nu, daar ziet u de ongerech tigheid van mijne vrouw! Het meisje is zoo gezond als een vischzij heeft de geheele nacht gedanst, en nu wil mijne vrouw u wijsmaken, dat Eva niet wel is, terwijl er op mij niet gelet wordtO, die vreeselijke pijn! Neen, ik kan het niet langer uithouden lieve, beste dokter, u moet mij helpenDoe mij nu één ge noegen en zeg mij wat ik beginnen moet Als u mij van die helsche kiespijn af helpt, ben ik u eeuwig dankbaar!" De doctor scheen een besluit genomen te hebben. leerlingen der openbare school, die in de laatste maanden de school het minst ver zuimd hadden. Deze aanschouwelijke bewijzen van be langstelling in hunne vorderingen werden door de kinderen met graagte ontvangen. Het is een uitstekend middel om in on zen materiëelen tijd de poëzie in het leven wat op te beuren, en de overtuiging, die de kinderen opdoen van het uiterste ge wicht van getrouw schoolbezoek kan niet anders dan gunstig werken. Een, voor zoover wij weten, hoogst zeldzaam geval wordt waargenomen. Men weet, dat onze duinen door de zee, zij 't dan langzaam, voortdurend worden afgeknaagd, zoodat de breedte der duinen in Zuid-Holland op sommige plaatsen aanmerkelijk is verminderd. Te Koog op Texel doet zich in den jongsten tijd het tegenovergestelde voor; de loods der Reddingmaatschappij is daar door de zee tusschen duinen ingesloten, terwijl zij aan het strand werd ge bouwd. Vrijdagmorgen heeft te Amsterdam een man een tafel op het hoofd gekregen door het breken van de lus waarmede deze werd opgeheschen. De toestand van den man moet zeer ge vaarlijk zijn. BUITENLAND. De gouverneur van Parijs, generaal Aymard, is overleden. Hij had kanker in de maag. Aymard heeft lang in Algerie gediend, heeft deelgenomen aan den oorlog in de Krim en in Mexico en comman deerde in den oorlog van 1870 eene divisie te Metz. Onder het gouvernement van 16 Mei was hij de eenige onder de corps- commandanten, die protesteerde tegen een mogelijken staatsgreep. De legitimistische dagbladen melden, dat de aanzienlijkste mannen der monarchale partij zich voorstellen, in den loop dezer maand te Parijs en in de provinciën eene reeks //conférences" te houden, over staat kundige onderwerpen. Men wil op die wijze de komst van le Roi voorbereiden. De meerderheid van het Fransche mi nisterie is voor de algemeene amnestie der communemannen. De regeering moet besloten zijn een wetsontwerp daartoe in te dienen. Gambetta zal bij gelegenheid van de onthulling van het standbeeld van Thiers een groote redevoering houden. Gambetta is daartoe zeker wel de rech te man. Bij een feestmaal van het vischhande- laarsgilde, waarvan hij eerelid gemaakt is, voerde Granville 12 dezer het woord. Hij hoopte op het behoud van den vrede en van de overeenstemming tusschen de Eu- ropeesche Staten, waarvoor hij op het oogen- blik de symptonen uiterst gunstig achtte. Wel is waar zijn er verschillende belan gen, verschillende sympathiën en verschil lende stroomingen van eerzucht in het spel. z/Nu mijnheer, ik zal doen wat ik kan," zeide hij medelijdend, //maar ik kan de verantwoording niet op mij nemen! Is er ook een apotheek in de buurt?" z/Weet u dat niet?" vroeg de rechter verwonderd//hier in huis woont zelfs apotheker Schwarz, mijn huisheer!" z/Dan zal ik even een middel gaan ha len ik ben dadelijk weer terug!" z/Maar dat zal u toch niet zelf doen!" riep de rechter uit en greep den andere bij het pand van zijn jas//hier op mijn schrijftafel ligt papier en inkt als u misschien een recept wil schrijven!" z/Neen mijnheer!" riep de dokter, die al wegrende, //ik ga zelf, het is altijd ze kerder, om vergissingen te voorkomen z/Een zeer net, voorkomend mensch!" bromde de rechter voor zich//volstrekt niet zoo kortaf als dokters anders zijn! Au die pijnEn dat hij zelf naar de apo theek gaatAls hij dat bij alle patiënten doet, zal hij veel tijd verloopen!" De kiespijn werd hier weer zoo over weldigend, dat hij alle gedachten over zijn dokter afbrak, en, jammerend en het hoofd in de handen gesteund, in een hoek ging zitten. Wordt vervolgd.) Doch een belang beheerscht die allen, na melijk het bewaren van den vrede, mogelijk gemaakt door de afwezigheid van oorzaken die oorlog zouden kunnen teweegbrengen. Zeker was het, indien het tot gemeen schappelijke actie niet komen mogt, of indien daardoor geen resultaat verkregen werd, dan zou de schuld niet liggen aan gebrek aan verzoeningsgezindheid of vast beradenheid van de zijde der Britsche Re geering. Het Imperial Hotel op Jersey, met alle aanhoorighedenis voor de som van 80.000 pd. st. het eigendom van een Je- zuïeten-collegie ts Poitiers geworden. Het gebouw zal tot een seminarie worden in gericht. Te Dublin nemen de gevallen van kinderpokken toe. In het gasthuis wer den in de afgeloopen week 95 lijders ver pleegd, waarvan 62 van ernstigen aard. Uit Afghanistan wordt gemeld, dat ge neraal Stewarts zoo snel mogelijk zijne troepen laat terugtrekken. Kaboel moet nog voor het einde van October ontruimd zijn. Gandamak en Shutargadan zullen de uiterste posten zijn waar de Engelsche troepen nog blijven. De commissie van den Rijksdag van Duitschland heeft het geheele wetsontwerp tot wijziging der Meiwetten, met 13 tegen 8 stemmen, verworpen. Volgens de laatste uit Petersburg ont vangen berigten zal de admiraal Schesta- koff tot bevelhebber der Russische schepen in de Chineesche wateren benoemd wor den, Bij het vertrek naar de plaats zij ner bestemming zal hij nog verscheidene schepen medenemenen ook de Sibe rische vloot (in de krijgshaven Wladiwo- stoff), slechts tien gewapende stoombooten met 14 stukken en 13 kleine niet gewapen de stoomschepen, zal zich onder zijne be velen stellen. Aan de blokkade der Chi neesche havens, uit een handelsoogpunt door de Engelschen zoozeer gevreesd, is dus voorloopig niet te denken, of althans slechts aan een gedeeltelijke. Voordat de Oostzeevloot den verren weg door het Suezkanaal heeft afgelegd, zal in elk ge val nog een geruime tijd verloopen. De Taku-forten aan de Peiho, tot bescher ming van Peking aaDgelegd, zijn boven dien sedert 1860, op aandrang van Li- Hung-Tschang, zoo aanmerkelijk versterkt, dat de Russen hier een zware taak zouden hebben. Krubb heeft tot het einde van 1879 niet minder dan 150 stukken ves- tinggeschut van verschillend kaliber aan China geleverdwelke in de genoemde for ten opgesteld zijn. Aan veldgeschut lever de hij 275 stukken. De Russische Regeering heeft de evan gelische meetings, die eenigen tijd ten huize van kolonel Pashkoff werden gehou den verboden en Pashkoff heeft last ge kregen het Rijk te verlaten. Volgens een Belgisch blad heeft de Regeering van België besloten het ge zantschap bij het Vaticaan af te schaf fen. De gemeenteraad van Rome heeft op de prommenade de //Pincio," een beeld van pater Sechi, den sterrekundige laten plaat sen. Het bericht dat de troepen van Chili Arica hebben ingenomen, wordt bevestigd. Die vesting is een der gewichtigsten van Peru en moet voor dat land als een ge voelig verlies beschouwd worden. Boven dien hebben de Peruanen het verlies van een aantal soldaten te betreuren, die in dat gevecht gevallen zijn. GEMENGDE BERICHTEN. De voorstelling van het Amerikaansche negergezelschap te Vlissingen is eenigs zins zonderling geëindigd. Nadat voor een stampvolle zaal de eerste zes num mers vliegensvlug waren uitgevoerd was het pauze, welke pauze evenwel zoo lang duurde, dat men een bediende naar het tooneel zond om te onderzoeken wat er aan haperde. Deze kwam terug met de boodschap, dat de negers, mulatten, mes tiezen, quadronen, enz. verdwenen waren, zonder aan iemand van hun handeling rekenschap te hebben gegeven en natuur lijk de entree gelden medenemende. La-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2