NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR t, Woensdag 23 Juni. 1, De beste wraak. No. 50. Negende Jaargang. Uitgever: A. AI. Slothouwer, Advertentiën kunnen inge zonden worden tot 's avonds S74 uur, des Dinsdags en Vrij dags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. E COURANT Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Kijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. te Amersfoort. Agent voor Baarn en Omstreken: W. Z. MULDER te Baarn. Advertentiën van 16 regelsJ 0,40. Iedere regel meer0,05. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën zende men den dag vóór de uitgave in. OFFICIEELE PUBLICATIE. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staats blad No. 134), Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de laatst- verloopen week geen sterfgeval aan MAZELEN in deze gemeente is voorgekomen. Amersfoort, den 21. Juni 1880. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort doen te wetendat. de pro cessen-verbaal van inlevering en opening der stembriefjes tot verkiezing van een lid der Provinciale Staten, op heden in af schrift aan het raadhuis zijn aangeplakt en gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing liggen, alle werkdagen van 10 tot 1 uur. Amersfoort, den 23, Juni 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De SecretarisDe Burgemeester W. L. SCHELTÜS. VAN PEKSIJN. Amersfoort, 22 Juni 1880. Den 30sten Juni e.k. zal het juist 100 jaren geleden zijn, dat in Engeland, door Bobert Raikesde eerste Zondagschool gesticht werd. Dit belangrijke feit in de geschiedenis der Christelijke Kerk zal over FEUILLETON. I. Wij waren allen zoo gelukkig en vroo- lijk in onze kleine villa aan het strand, toen er een brief van tante Buchan kwam, die ons meldde, dat Fred Brastome zich aan trouwbreuk had schuldig gemaakt te genover mijne zuster Agnes. Wij waren als door den donder geslagen. Agnes zelve wilde het bericht niet gelooven. Zij was nog maar eenige maanden geëngageerd ge weest, ën het engagement was nog niet publiek. Mijne tante wist het niet, maar toen zij schreef, dat Brastome geënga geerd was met de dochter van mijnheer Die en die, was dat voor ons allen een weeselijke slag. Uit zijne brieven sprak toch eene ware toegenegenheid. Agnes hield zich in het eerst verwon derlijk goedmaar eindelijk bezweek zij ook. Wij hadden geruimen tijd niets van Fred gehoord en mijne onderzoekingen be vestigden het gerucht, dat hij plotseling was heengegaan. Onze buren, de Pendre- witt's, bij wie Agnes hem het eerst had ontmoet, waren uit zeilen, en wij konden de gansche aarde feestelijk worden herdacht. Ook in onze stad maakt men aanstalten om met omstreeks 700 kinderen, van allen rang en standdie de Zondagschool be zoeken, dat eeuwfeest te vieren. Zondag middag a.s. te twee uren zal, in eene op zettelijk te houden godsdienstoefening in de St. Joriskerk alhier, eene rede worden gehouden, afgewisseld door zangstukjes der Zondagschoolkinderen. Het zou heel goed kunnen gebeuren, dat het getal zitplaatsen voor die gelegenheid niet groot genoeg bleek te zijnwant ons volk heeft de Zon dagscholen lief en zal daarom gaarne zoo'n belangrijk feest willen bijwonen. Wie het eiland Marken en zijne bewoners in hun bijzondere kleederkracht niet kent, wordt door de ondernemersde heeren Houtzager en van Veen, met hunne schroef- bootdienst //Burgemeester van Amersfoort" gelegenheid verschaft, op Zondag 4 Juli a.s. van een pleiziervaart gebruik te maken, dat zeer zeker bij een schoonen zomerdag een aangenamen dag kan zijnwij noodigen de liefhebbers uit achterstaande advertentie te lezen. Men leest in het Weekbl. van Rhenen Onze streek, onze stad mag zich weldra verheugen in het bezit van een nieuw middel van vervoer, dat ongetwijfeld veel zal bijdragen tot den bloei en de welvaart van dit zoo gunstig gelegen gedeelte van ons land. De spoorweg, die Rhenen tot een van de bevoorrechte plaatsen van ons land maakt, welke aan een der groote middelen van vervoer gelegen zijn en daarvan de voor- deelen kunnen genieten, vangt aan te niet achter de waarheid komen. Ik schreef naar zijn bankier en kreeg zijn adres, en toen schreef ik hem (een stijven brief) om opheldering, en wachtte. Agnes werd erger. Wij konden haar niet gerust stellen. Ik besloot mij op den man te wreken, en daar ik niet in staat was het uitstel en de verveling langer te verdragenging ik op een avondtoen Agnes leven bijna in gevaar was geweest, uit om het een of ander te doen, gereed om eenig gevaar te zoeken, ten einde onze beleediging te vergeten. "Vóór eenige weken was hij heengegaan, en dit was het gevolg Ik kon het nauwelijks gelooven. Ik ging naar buiten. Het was een schoone avondik stond op de stoep en keek over de golf, die door het maanlicht beschenen werdnaar het zuidenwaar de vuurtoren stond. Een straal van zijn licht viel vlak op mijn gelaat en daardoor kwam de gedachte in mij op, er naartoe te gaan. Eerst ging ik snel, toen langzaam naar beneden, en gaf mij aan mijne droevige gedachten over; maar toch ging ik ver der en ontmoette Bob Murray, den stuur man van mijne boot, toen ik een winkel binnentrad om iets te koopen. //Goeden avond Bob; ga je naar huis?" Amersfoort, waar hij aan reeds bestaande lijnen aansluit; hij kruist den Rijnspoor weg in de nabijheid van Veenendaal, waar toe een belangrijk overgangswerk gemaakt wordt, gaat door middel van een groote vaste brug over den Rijn en vereenigt zich bij Kesteren met den in aanbouw zijnden spoorweg van Dordrecht naar Eist. Voor den overgang van den Rijn, die even boven Rhenen komt, is thans een dier schoone bruggen in aanbouw, die met recht onzen nationalen trots uitmaken. Den belangstellenden lezer zijn misschien de volgende beknopte bijzonderheden be treffende den aanleg van dit grootste werk niet onwelkom. Ze zijn geput uit een bestek, waar naar de eerste werken werden aanbesteed, en uit eigen waarnemingen op het bouw terrein zelf gedaan. De brug zal bevatten twee landhoofden, waarvan een op den rechter en een op den linkeroever, een stroompijler, twee oever pijlers en vier landpijlers op den uiter waard. Het landhoofd op den rechteroever, de stroompijler en de beide oeverpijlers vor men de steunpunten voor metalen boven bouwen elk van 95 M. lengte, terwijl op den linker oeverpijler, de vier landpijlers en het linker landhoofd vijf metalen bo venbouwen komen te rusten, elk van 49 M. lengte. De geheele brug zal alzoo 580 M. lang worden. Nadat de bodem door middel van grond boringen en proefpalen onderzocht was, werd bepaald dat de verschillende kunst werken zouden worden gefundeerd op beton, besloten tusschen dampalen. z/Ja, ja, meneer Harry. Naar huis, en het is tijd ook!" //NuBobik ga uit." //Uit, van avond? Waarheen, als ik vragen mag?" z/Naar den vuurtoren, Bob; en je moet mij daarheen brengen en mij morgen met den vloed weer af komen halen." //Maar, mijnheer! De baronnes? Wil zijBob noemde mijne moeder altijd z/de baronnes"niet dat zij, zooals andere vrouwen, op vleierij gesteld was; maarzij verdiende het, en het compliment werd gewoonlijk niet opgemerkt. Ik antwoordde niet, en hij zweegmaar een oogenblik later zeide hij z/Ik zal met u meegaan, maar u moest liever nog een paar dagen wachten; de zee ziet er zoo verdacht uit." z/Wind, Bob? Een flinke bries zal geen kwaad doen." z/Ja, ja! Wind is nietsmaar de zee! Als er eens een ongeluk gebeurde, als er eens een schip //Als je nu eens geen nonsens zeidet, Bob Murray, en de boot eens in orde maakte." Hij was plotseling bedaard, en zeide niets meer. Zijne stilzwijgende gehoorzaamheid had meer indruk op mij dan zijne vroegere welgemeende waarschuwing. Bovendien wordt bij den stroompijler en de beide oeverpijlers onder de beton eene paalfundeering gemaakt, waarvan de palen op ouderlingen afstand van nagenoeg 1 M. geplaatst worden. De punten dezer palen zullen 13 a 14 M. beneden den bodem der rivier reiken. De wanden der betonkuipen zijn ge vormd van zware, goed aaneengesloten vier kante palen van messingen voorzien. Deze palen hebben een dikte van 20 h 30 cM. en worden door middel van krachtige stoomheien 6 a 7 M. onder den bodem ingedreven. Zijn deze kuipen tot op den vasten grond ontgraven of uitgebaggerd, dan worden ze vol beton gedaan. Beton is een mengsel dat zamengesteld is uit 6 deelen gebluschte waterkalk, 5 deelen zand, 7 deelen tras en 18 deelen stuk geslagen, hard doorbakken steen. Dit mengsel, met zorg door elkander ge werkt, heeft de eigenschap, na kort tijds verloop verbazend hard te worden, en vormt voor elk kunstwerk een reusachtigen steen, waarvan de lengte en breedte bepaald is door de wanden der kuip. Zoo heeft bijv. de betonmassa voor den stroompijler eene lengte van 32 M., eene breedte van 12 M. en eene dikte van 4,5 M. Dit blok, dat op 324 stuks palen rust, vormt dus een stevigen voet, waarop met vol le gerustheid de pijler kan worden opge trokken. De overige kunstwerken zijn alle even zwaar gefundeerd, hoewel de afmetingen naar den eisch der omstandigheden ver schillend zijn. Zoo verkrijgt de betonmas sa voor de oeverpijlers een dikte van 3.5 M., die voor de landhoofden en landpij- z/Het is klaar, mijnheer," zeide hij eindelijk. z/Dat is goed, Bob. Neem jij het roer?" Ik kende de kust even goed als hij, en toch zou ik nooit het roer aangeraakt heb ben. Het was eene schatting aan zijne meerdere bedrevenheid en aan de vrees van mijne moeder." Wij hadden een flinken gang en waren binnen een uur aan den vuurtoren. Een gezamenlijk roepen van //Hei daar," bracht onzen ouden vriend Dobson op den omloop. z/Wie is daar?" riep hij. z/Hier DobsonIk ben het mijnheer Henry!" z/En wat brengt u zoo laat hierheen?" z/Ik kom bij je, Dobson, om den nacht door te brengen. Mag ik boven komen?" Hij zweeg eeuige oogenblikken, en zeide eindelijkdaar wij op den opkomenden vloed dansten z/Ik zal beneden komen, mijnheer, als u het goed vindt." Hij verdween en kwam een oogenblik later weder te voorschijn uit een poortje, dat op de rots uitkwam, waarop de vuur toren gebouwd was, daar zeide hij z/Ja ziet u, mijnheer, ik mag u eigen lijk niet binnenlaten houdt de boot af, Bob Murray

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1