NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baarn, BisÉoten, Eemies, Hamersvelfl, HoevelaLen, Hoogland, Lensden, Soest, Sctternenzeel, Stonteinrg, Vunrsche en fondeierg. Zaterdag 3 Juli. De Drankwet. Cedeserteerd. No. 53. Negende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Advertentiën kunnen inge- onden worden tot 's avonds uur, des Dinsdags en VriJ- ags. Eene viermaal geplaatste ad- ertentie wordt slechts drie aal in rekening gebracht. MERSFOORTSCHE COURANT Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden 1, Franco door het geheele Rijk1,10,. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. te Amersfoort. Agent voor Baarn en Omstreken: W. Z. MTJLDER te Baarn. Advertentiën van 16 regels 0,40. Iedere regel meeru 0,05, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën zende men den dag vóór de uitgave in. „In Nederland is vooral onder de lagere klassen het drankverbmik zoo groot, dat men zich ernstig bezorgd maakt voor de toekomst der natie. De. Baêr (in 1878.) Het wetsontwerp, houdende maatregelen tot beteugeling van het misbruik van sterken drank, wordt nog druk in de dag bladpers besproken en uit onderscheiden oogpunten beschouwd. Dat kan geen ver wondering baren: de indiening van deze voordracht was een gebeurtenis van bij zonder belang, èn om hetgeen vooraf is gegaan, èn om het beginsel waarop zij rust. Zoo ooit kan hier gezegd worden dat aan de publieke opinie voldoening wordt verschaft. Eerst waren het enkelen, die op wettelijke voorziening aandrongen, een kleine minderheid, wier stem verloren ging in den maalstroom der alledaagsche bemoeiingen. Doch langzamerhand ver sterkten zich de gelederen der strijders voor de goede zaak: in alle klassen der samenleving vonden zij bondgenooten, niet het minst bij het intelligente deel onzer arbeiders-bevolking, die zeer juist inzag, dat haar belang er mede was gemoeid. FEUILLETON. I. Reeds verscheidene weken omsloten de Duitsche belegeringstroepen de vesting Metzmet ijzeren armen, toen ik op zeke ren dag bevel kreeg, mij met vijfentwintig man naar een onbezet dorp te begeven, dat twee uur buiten de insluitingsliuie lag, om het gemeentebestuur, dat het bevel om alle wapens, die aanwezig waren, uit te leveren, niet nagekomen was, eene brand schatting op te leggen, en door eene in kwartiering van een dag, de inwoners respect in te boezemen voor onze wapenen. Onze intocht in het dorp, dat heel lief tusschen wijnbergen lag, en er welvarend uitzag, werd niet door vroolijke zonnestra len begroet. Zwarte wolken hingen laag en dreigend boven onze hoofden, eene begra fenis ging langzaam voor ons uit, sombere of angstige blikken volgden ons, toen wij met vasten tred de dorpsstraat inkwamen, om eindelijk op het plein voor het huis van de maire halt te houden. Dadelijk verscheen de dorpskadi, eene lange, ma gere gestalte, met vooruitgebogen hoofd Vóór vijf-en-twiutig jaren was het een weldenkend volksvertegenwoordiger, den heer Rochussen, die in 's lands vergader zaal op wettelijke voorziening aandrong: de meerderheid was er tegen en begroef zijn voorstel in den looden kist van een „commissoriaal onderzoek." Zooals niet zelden het geval is, vergiste de meerder heid zich, en die vergissing is onze volk welvaart op onberekenbare offers te staan gekomen. Ware dit niet het geval ge weest Nederland zou vooraan hebben gestaan onder de bestrijders van den drank demon: nu komt het van achteren. Laat ons niettemin dankbaar zijn, dat het dan toch eindelijk gekomen is. Aan wijlen Multapatior komt de eer toe, op nieuw geestdrift te hebben gewekt voor den grooten strijd: de bond, door hem gesticht heeft zich, door het uitlokken eener algemeene beweging, door in vereeniging met andere corporatiën een krachtig peti tionnement op 't getouw te zetten, hoogst verdienstelijk gemaakt. Al woiden zijn denkbeelden niet geheel verwezenlijkt, de hoofdzaak is, dat de veldtocht wordt geopend: misschien doet de ervaring nog wel de noodzakelijkheid eener wijziging in de keus der wapens blijken. Ook mogen we niet vergeten, dat bij deze wet een zeer belangrijk beginsel is gemoeid. Het begrip van staatsbemoeiing is bij allen niet hetzelfde: daar zijn er, die den staat niet bevoegd rekenen op eenige wijze het maat schappelijk terrein te betreden. De drang der tijden heeft uitspraak gedaan tegen deze opvatting, en de overtuiging doen geboren worden of bevestigd, dat het open baar gezag wel degelijk geroepen is zich te doen gelden, waar het welzijn der col- en loerenden, gluiperigen blik, waarin het bewustzijn van schuld duidelijk te lezen was, de nationale puntige muts in de hand houdende. Toen wij hem zeiden, waarom wij gekomen waren, scheen hij in de groot ste verlegenheid te geraken. Hij streek met de hand door het dunne haar en maakte allerlei bokkesprongen en lichaamsbewe gingen, alsof hij door zulke, met de waar digheid van een dorpshoofd weinig over eenstemmende kunsten, zijn overkropt ge moed lucht wilde geven. Wij waren aan dergelijke tooneelen gewoon, en dit miste geheel en al de uitwerking die het teweeg moest brengen. Ik liet de geweren in rot ten zetten, en verzocht den maire zijne dwaasheden te laten en bedaard aan het werk te gaan. Weldra was de geheele ge meenteraad in de woonkamer van den ondertusschen bedaarden burgemeester ver- eenigden nu begonnen de onderhande lingen. De vraag, waarom het gemeentebestuur het schriftelijk bevel van den opperbevel hebber, binnen een bepaalden tijd alle wa pens, die in het dorp waren, aan het hoofd kwartier af te geven, niet nagekomen was, werd zeer naïf en eenigszins toornig be antwoord met de wedervraag, waarom het bevel in het Duitsch gegeven was aan eene lectieve eenheid die Staat heet, op het spel staat. Op den duur kunnen onze wetge vers het sociaal gebied niet links laten liggen: zij moeten het hunne toebrengen om leniging te brengen in de kwalen die de maatschappij teisteren. Wij voor ons zouden nog wel een schrede verder willen gaan dan het wetsontwerp, vooral wat het preventief gedeelte aangaat. Het is alleszins begrijpelijk, dat slechts noode inbreuk wordt gemaakt op de auto nomie der gemeentebesturen, maar in deze moest, dunkt ons, meer worden ge centraliseerd, niet alles aan het welbeha gen der gemeenten worden overgelaten. Het stellen van een maximum vergunnin gen binnen de perkendoor art. 2 aan gegeven, moest verplichtend, niet faculta tief zijn: thans is aan besturen die niet verkiezen tot toepassing der wet over te gaan, de gelegenheid tot dit verzuim ge opend. Wel is er tegen totale bande loosheid een tegenwicht gegeven in een der bepalingen van art. 9, dat den bur gemeester de bevoegdheid verleent tegen het verleenen van elke vergunning in het bijzonder van Gedeputeerde Staten in hooger beroep te komen, maar dat is ook de eenige weg langs welken het openbaar gezag zich bij onwillige gemeenteraden kan doen ge voelen. Vooral voor sommige kleine loca- liteiten, waar niet zelden persoonlijke over wegingen den doorslag geven, is deze be denking niet ongegrond. Over die vergunningen is nog iets te zeggen. Zij moeten in elk geval worden aangevraagd en kunnen worden geweigerd of verleend. In zekeren zin worden zij een soort van praerogatiefzij die ze erlangen zullen er niet rouwig om zijn dat haar gemeente, voor welke de Duitsche letters hieroglyphen waren? Ik moest over deze doortraptheiddie zoo onschuldig werd voorgesteld, lachen, en had eenige moeite om hen aan het verstand te brengen, dat zij, aangenomen dat de door mij sterk be twijfelde bewering waar was, verstandiger hadden moeten handelen om ongelegenhe den te voorkomen, en maakte hun duide lijk, dat zulke uitvluchten de welverdiende, veel te zachte straf, die ik moest voltrek ken, niet konden afwenden. Nu volgden nieuwe uitbarstingen van vertwijfeling, nieuwe verzekeringen van onschuld van den kant van mijnheer den maire, dien de even onschuldige heeren gemeenteraads leden plichtmatig ondersteunden. Het was, heette het verder, geheel onmogelijk aan mijn verlangen te voldoen. Het dorp was tot uithongerens toe uitgezogen. Het was zelfs onmogelijkmijnen manschappen vleesch te geven. In het geheele dorp was geen enkel varken meer; van ossen en schapen zelfs geen sprake. Ik had on dertusschen eene heel andere gedachte van de voortbrengingskracht van het dorp, en wat de laatste verzekering betreft, deze werd geheel en al gelogenstraft door een varken, dat vroolijk over de markt liep. Wanneer nu zelfs de bewonderaar der getal wordt beperkt, want het is niet te verwachten dat aanstonds het drankgebruik evenredig met het aantal drankwinkels zal verminderen. De echte drinkebroers zullen het wel wat vervelend vinden dat zij soms wat verder moeten loopen om aan hun trek voldoening te geven, doch zij zullen zich die moeite liever getroosten dan zich van hun dierbaar slokje te onthouden. Althans in den eersten tijd zal dus het debiet van sommige kroegen stijgen, en eerst later zal men de vruchten van den nieuwen maatregel kunnen aanschouwen. Dit prae rogatief nu, zouden we niet gratis willen verleend zien. Er moest bepaald worden, dat daarvoor een jaarlijksche bijdrage werd gestort, evenredig aan het debiet over het afgeloopen jaar, en wel ter vervanging van het tapperspatent. Op die manier werd een dubbel doel bereikt. Door hun patent, dat een directe belasting heet te zijn of schoon zij het eigenlijk niet is, want per slot van rekening wordt het toch uit de consumptie betaald, genieten de meeste kroeghouders het kiesrecht, waarvan vele duizenden nuttige burgers, die maatschap pelijk veel hooger staan, verstoken zijn. Vervolgens zou de Regeering, indien zij toch moest overgaan tot een wijziging van de patentwet, zeker spoediger overgaan tot een algeheele herziening, waartoe zij toch in beginsel besloten schijnt te zijn. Doch al zijn we niet geheel voldaan, we herhalen de betuiging onzer dankbaar heid. De Regeering toont opnieuw, een open oog te hebben voor de behoeften des volks, en wij twijfelen er geen oogenblik aan, of de meerderheid der volksvertegenwoordi ging zal haar op dien goeden weg volgen. Ondanks de vele gewichtige zaken, die nog mest tegen den gemeenteraad zamenspan- den, wat hielpen dan alle uitvluchten? Kortom, het varken gaf den doorslag. Men werd inschikkelijker, en verklaarde zich eindelijk met een zuur gezicht bereid, de brandschatting voor den avond te betalen. Nu werden nog bepalingen gemaakt voor het snel uitleveren van de nog in het dorp voorhanden zijnde wapenen, en toen begon het inkwartieren. Dit gaf den dor pelingen weinig moeite. Wij moesten ons natuurlijk niet te veel verspreiden. Maar daar er in het geheele dorp geen lokaal te vinden was, groot genoeg om ons allen op te nemen, stemde ik erin toe dat er eene verdeeling zou plaats hebben. De grootste helft werd in het ledig staande schoollocaal onder dak gebracht, en hier werd ook de hoofwacht ingerichtde rest van de manschappen vond in eene groote kamer van eene herberg onderkomen. Alle andere benoodigdheden voor het kwartier werden in orde gebracht, en ieder man had 's avonds een stuk vleesch in zijn keteltje. Dat neuswijze, onpatriottische varken, dat de gemeenteraadszitting van dien middag zoo uitstekend verkort had, werd door de verwoedde dorpshoofden als offerdier uitgekozen, en vond zijn weg naar de magen van de gehate Pruisen, wier on-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1