NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR inietsirl. Baan, Buscbotei, Emus, Baiersai, Bralata, Build, Laasiai, Soest, Woensdag 4 Augustus 1880 B Verborgen Goud. No. 62. Negende Jaargang. Uitgever: A. Hf. Slothouwer, Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens S'/2 uur,des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. Hoogland. Ds. J. J. Richard, pred. bij de Hervormde gemeente alhier, heeft voor het op hem uitgebrachte beroep naar de gemeente Schiedam bedankt. AMERSFOORTSGHE COURANT Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. te Amersfoort. Agent voor Baarn en Omstreken: W. Z. MULDER te Baarn. Advertentiën van 16 regelsJ 0,40. Iedere regel meer0,05. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën zende men den dag vóór de uitgave in. OFFICIEELE PUBLICATIEN. De Burgemeester van Amersfoort. Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den provin cialen Inspecteur van 's rijks directe be lastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaard (Schattings-)kohier No, 3 van de personeele belasting over het dienstjaar 1880/81 aan den Ontvan ger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder ver plicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangepakt te Amersfoort, den 31. Juli 1880. De Burgemeester voornoemd VAN PERSIJN. De Burgemeester van Amersfoort. Gezien art. 21 der wet van'4 Decem ber 1872 (Staatsblad No. 134), Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de laatstverloopen week aangifte is gedaan van 12 lijders aan ROODVONK, en geen sterfgeval aan die ziekte alhier is voorgekomen. Amersfoort, den 2. Augustus 1880. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. FEUILLETON. IV. Zoodra ik mijne smart wat te boven was begon ik mijne zaken na te gaan om te zien wat er gedaan moest worden. Ik merkte dat mijne uitgaven mij in de schuld gestoken hadden, en vrij diep voor iemand van mijne beperkte middelen. Al het gelddat ik missen konhad ik Mary Graham gezonden, om het Mar- gaieta zoo gemakkelijk mogelijk te maken; ik had dus geen geld om naar Italië te gaan en daarom moest ik weer een beroep doen op de vriendelijkheid van mijn vriend Mr. Leonard. Weer gaf hij mij geld, en nam nu hypotheek op mijne meubels en werktuigen. Het bedrag van het geleende was, behalve den interest, dien hij in re kening kon brengenvijfenzeventig pond sterling. Dit met den interest van een half jaar en het commissieloon, werd bijna honderd pond, eene som, die ik nooit zou kunnen betalen. Dat ik het geld door mijn werk zou kunnen verdienen was ge heel buiten kwestie, want de weinige klan ten, die ik nog had, werden mij ontnomen Amersfoort, 3 Aug. 1880. Zaterdagavond 7 Aug. zal, voor bemin naars van goede muzijk, een genotvolle avond zijn. Eenige ingezetenen van Hil versum hebben een overeenkomst getroffen met de geheele Koninklijke Militaire Kapel van het regement grenadiers en jagers, onder leiding des he.eren J. H. Völlmar, welke zich op den Trompenberg zal doen hooren. Wij vertrouwen dat door een groote opkomst, zoowel van hier als van Baarn en Bussum en verdere environsbe- woners van Hilversum een blijk van waar deering zal geven. Biedt het Gooiland met zijn prachtige natuur en aangename wan delingen reeds genot aan, te meer zal zulks verhoogd worden door de zeldzame gelegen heid, des avonds een kunstgenot te kun nen smaken op den Trompenberg, hetwelk, voor hen die daar nog geene kennis mede maakte, een reisje alleen overwaard is. De directie der Holl. IJzeren Spoorw. Maatschappij heeft het tochtje gemakkelijk gemaakt, doordien zij de gelegenheid geeft om nog des avonds, na afloop van het con cert, te kunnen vertrekken. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op achterstaande advertentie. H. H. M. M. de Koning en Koningin passeerden gisterenavond onze gemeente, komende van 't Loo, hunne reis vervol gende via Utrecht naar 's Gravenhage; vele ingezetenen bewogen zich om en nabij het station. Z. M. de Koning heeft H. M de Koningin een paar fraaie Hongaarsche paardën als verjaarsgeschenk doen toekomen. voor een anderen timmerman, die zich ook in het dorp gevestigd had, en een protégé dan baron Redmonden bovendien een vroolijke kerel was dat iseen man die ieder dien hij tegenkomt in het naast- bijzijnde bierhuis op een glas ale trakteert. Nog eens riep ik de hulp in van mijn vriend Mr. Leonard, die even voorkomend was als vroeger'. //Het beste is je huis te verkoopen zeide hij. //Je zaak, vrees ik, is de moeite niet waard om te verkoopenmaar als je je zaken geheel aan mij wilt overlaten zal ik voor je doen wat ik kan." Ik wist niets van dergelijke zaken en daar hij vroeger zoo welwillend geweest was, nam ik zijn voorstel verheugd aan bovendien had ik geene keuze. Het speet mij niet, dat ik mijn huisje zou verlatenal had het jaren lang aan mijne familie behoord. Eene grootere droef heid had mij ongevoelig gemaakt voor mindere smart. Bovendien had ik besloten, het dorp te verlaten want het werd er mij zoo ondragelijk, dat ik vreesde waan zinnig te worden. Ik was zoo neerslachtig, dat ik er uitzag als mijn schim. Ik gaf Mr. Leonard de volmacht om voor mij te handelenop schriftzooals hij verlangdeen wachtte ongeduldig het Maandag 2 Aug. werd op het Kalfsveld een groote parade gehouden door de schut terij en het korps Rijdende Artillerie. Het karillon liet zich reeds den vroegen mor gen hooren, terwijl allerwegen de nationale vlag wapperde. 1.1. Zaterdag reed H. K. H. Prinses Hendrik, vergezeld van de hofmaarschalk Baron Taets van Amerongen en twee hof dames van Soestdijk door Soest, Amers foort, Nijkerk, naar Oldenaller onder Put ten, het landgoed van den heer Mr. W. baron van Goltstein, Minister van Kolo niën, des avonds retourneerde zij naar het paleis te Soestdijk per Centraal- en Ooster- spoor. Op den verjaardag der Koningin werd de tentoonstelling betreffende het Vorsten huis Oranje-Nassau en de wapen-, geslacht en zegelkundete 's Gravenhagein de Gothische zaal van het paleis, daartoe welwillend afgestaan, plechtig geopend. Allermerkwaardigst zijn de verschillende afdeelingen en de bezichtiging overwaardig. Dit is de eerste tentoonstelling welke in dien geest gehouden wordt. Nederland gaat dus voor bij de andere staten. De extra-trein van den Centr.-Spoorw. vervoerde 1.1. Maandag 350 personen van af Kampen, Zwolle, Harderwijk en Amers foort. Als bizonderheid kan gemeld worden, dat in eene gemeente van 2300 zielen van 2 tot 31 Juli geen sterfgeval heeft plaats gehad en van 14 Juli tot 3 Augus tus geen geboorte is aangenomen. BINNENLAND. De Eerste Kamer heeftVrijdag na kor te beraadslaging, de credietwet voor de invoering van de wet op het lager onder wijs met 1 Nov. a. s. aangenomen, met 23 tegen 6 stemmen. Het jongste nummer van de Ned. Spectator geeft een plaat betrekking heb bende op de verkiezingen te Amsterdam in 1880. De heer Kappeyne zit in zijn studeerkamer met een boek in de handen en over de deur komt even de Amster- damsche Stedemaagd kijken, die tot den exminister-afgevaardigde zegt//Ik geloof toch, dat ik u noodig zal hebben." 't Is echter best mogelijk, dat Amsterdam zal uitmaken, dat in het onderschrift het woordje //niet" had moeten staan. De Veenkamp, een bezitting van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, in de gemeente Apeldoorn, is in publieke veiling, voor 19.800 verkocht. De Zaanl. Ct. meldt, dat Zondag 1.1. het Czaar Peter-huisje te Zaandam be zocht is door den Japanschen Minister Mo re, met echtgenoote en eenig gevolg. Uit Texel schrijft men Met de vangst van de wijd beroemde Texelsche koroesters gaat 't niet zeer voordeelig. Nog maar weinige jaren gele einde van de zaak af. Ik wist dat ver schillende personen mijn huis wilden heb ben; ik had vroeger verscheidene aanbie dingen gehadsoms van honderd pond maar ik hoopte dat Mr. Leonard, die een man van zaken wasen belang in mij steldeeene groote som zou ontvangen, zoodat ik al mijne schulden zou kunnen betalen en de hypotheek op mijne meubels en werktuigen inkoopen, en misschien nog iets overhouden om op eene andere plaats eene nieuwe zaak te beginnen. Maar, voor alle zekerheid leefde ik zoo eenvoudig mogelijk. Ik had ons loopmeisje weggestuurd, toen mijne vrouw mij verliet, en eene oude vrouw gehuurd om tweemaal in de week het huis schoon te makenen de kleeren van mijn kind en mij in orde te houden; maar zelfs deze hulp ontnam ik mijen daar ik geen ander werk te doen had deed ik alles wat in huis gedaan moest worden. Het is misschien wel belachelijk, dat ik een jurkje voor Iris knipte en naaide maar het bracht altijd tranen in mijne oogen, want ik gebruikte hare naalden haar schaar en haar garen, en ik dacht voortdurend aan de lieve vingers, die zoo handig hetzelfde werk gedaan hadden, dat ik nu zoo verknoeide. Ja, wij lachen om zulke zaken, zonder te bedenken, hoe zij lijden, die ons stof tot vroolijkheid geven. Tien dagen na mijn bezoek bij Mr. Le onard, kwam hij bij mij en zeide dat hij lot den verkoop van mijn huis besloten was, en een inventaris voor mij had op gemaakt. Hij was zeer beleefden ik hoopte op een goeden uitslagtoen hij eenige stukken blauw papier begon te ontvouwen. z/Ik heb zooveel mogelijk mijn best voor u gedaan," zeide hij, //en ik hoop dat u tevreden zal zijn/' z/Daar ben ik zeker van. U heeft mij al zulke goede diensten bewezen." z/Ja," antwoordde hij. //Mijne belang stelling in uwe zeer droevige zaak heeft mij bijna in moeielijkheden gebracht, want ik bemerkte, dat ik geld had geleend boven de waarde van de hypotheek. Maar alles is gelukkig in orde gekomen. Ik heb eindelijk, ofschoon met veel moeite, iemand gevonden, die uw huis wil koopen zonder dat mijn verschot in gevaar komt." z/Voor hoeveel heeft u het verkocht?" zeide ik, terwijl ik bleek werd. ;/Ik heb aan een vriend, die mij genoeg kent om mij op mijn woord te gelooven, gezegd dat het huis veel meer waard was,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1