den werden in dezen tijd van 't jaar tien duizenden oesters gevangen. Nu beloopt de vangst, schuit voor schuit gerekend, nog geen duizend stuks per maand. Eerst in den herfst begint de verzending van koroesters. Ze worden nu voorloopig op de oesterbedden onder de kust geplant. In den vorigen winter zijn enorm veel koroesters van die bedden door 't ijs ver loren geraakt. De eigenaars van de oesterputten op Zeeuwsche stroomen mogen op een bui tengewoon goed jaar rekenen. De nieuw gelegde pannen vertoonen nu reeds vele oestertjes. Een en ander schrijft men toe aan het aanhoudend warme weder der laatste weken. Een Amerikaansche veekooper, die ge durende 4 a 5 jaren in Noord-Holland vee kwam koopen, heeft zich dit jaar ver plicht geacht zijn aankoopen in Friesland te doen, aangezien de veehouders in Noord- Holland de prijzen buitensporig hebben opgedreven. Te Deventer moet nog steeds groot gebrek zijn aan bekwame timmerlieden en metselaars, die aldaar een goed dag loon kunnen verdienen, terwijl bovendien het vooruitzicht bestaat, dat zij gedurende de eerstvolgende jaren werkzaam kunnen blijven. De zoo gevreesde aardappelziekte vertoont zich te Wageningen reeds vrij hevig in de vroege soorten. BUITENLAND. Op het arbeiders-congres, dat dezer da gen te Parijs gehouden werd, ontbrak het niet aan hol klinkende phrasen en dolzinnig ste taal. O. a. beklaagde de burgeres Tiner zich dat men de schooljeugd mannen leerde bewonderen, //die aan de schandpaal ge nageld moesten worden." Dat is bar van die burgeres! //Gaan Sint Jules Simon en Stint Juliette Lamber Ignatius di Lovola en Sint Maria Alacoque vervangen riep zij uit. Een fraaie leermethode! Er is geen dresseerder van honden, die zijn vak niet beter verstaat dan onze opvoer- ders." Een docter, die onder de bende verzeild was, maakte de volgende opmerking: //Ik heb nagedacht over het tijdstip, waarop het kind van zijn ouders verwijderd moet worden, om ten voordeele van de collec tiviteit te worden opgevoed. Men moet erkennen, dat de moeder meer haar eigen kind, dan dat van een andere vrouw lief heeft. Men zou het haar kunnen laten tot het oogenblik, waarop de hersens van den kleine vatbaar kunnen worden voor in drukken van buiten. Dan zal de collecti viteit zich van het kind meester maken, om het op te voeden in de beginselen van de revolutionaire regtvaardigheid." z/Het kind aan de ouders ontnemen/' zuiver Cesarismus toegejuicht door lie den, die steeds den mond vol hebben van de vrijheid van den mensch. Er is in Engeland sprake, van, dat aan Sir Garnet W olseleydie reeds zooveel niet in orde zijnde boeltjes heeft opge- dan het eigenlijk is, en ik heb vijftig pond sterling van hem gekregen." //Vijftig pond sterling!" riep ik uit en sprong van mijne stoel op. //Het was meer dan honderd waard." //Dat denkt umijn waarde heer. U moet altijd in aanmerking nemen, dat de schatting van den verkooper veel verschilt van die van den kooper." //Maar ik heb aanbiedingen van dat be drag gekregen." z/Dan kan ik alleen zeggen, mijnheer Brooke, dat u niet verstandig handeldet met uw huis niet te verkoopen. U had mij moeten zeggen dat u een minimum van prijs vast had willen stellen." ,/Wat zal ik doen?" riep ik uit. //Hoe kan ik de rente betalen aan de kooplui van wien ik geld geleend heb in de hoop dat ik honderd pond voor mijn huis zou krijgen z/Nudaarin kan ik u wel weer van dienst zijn/' zeide Mr. Leonard vleiend. //Ik geloof dat ik schikkingen kan maken met uwe crediteuren, en je gemakkelijk uit de moeielijkheden kan helpen." z/Dank u, mijnheer Leonard," zeide ik, knapt, zal worden opgedragen de Afgha- nen eens duchtig de les te lezen. Algemeen wordt in Rusland geklaagd over de toenemende duurte der levensmid delen en den stilstand in alle takken van nijverheid. Men schrijft dit toe aan de overproductie door den oorlog, de slechte oogsten en voornamelijk aan de uitgifte van papierengeld. Acht Russische transportschepen zijn reeds door het kanaal van Suez gegaan, op weg naar de Chineesche wateren. Uit Berlijn wordt gemeld, dat aldaar een wetsontwerp te studie ligt, strekkende om, in geval van oorlog, de staatsspoor wegen onmiddellijk ouder het beheer der militaire overheid te stellen. Prinses Marie, de echtgenoote van Prins Wilhelm, vermoedelijk troonopvol ger van Wurtemberg, is van een zoon bevallen. Donderdag namiddag heeft te Dort mund een storm gewoed, waarbij de stra ten bedekt lagen met hagelsteenen ter grootte van duiveneieren. Duizenden ra men zijn ingewaaid, zeer vele groote boomen ontworteld, vele ook omvergesla- gen. De groote machineloods bij het sta tion van den spoorweg GronauEnschede is door den storm als een kaartenhuis weggeblazen en op de rails gewor pen. Evenzoo eeu groote wagenloods van den Rijnspoorweg. Ook de Reinaldi- en Mariakerk zijn zwaar beschadigd. .Te Eving is nagenoeg alles vernield. Een aantal vruchtboomen zijn aldaar tot op een grooten afstand weggeslagen. Op den weg bij Derne zijn boerenwagens, waaronder een met paarden bespannen, over een sloot op de landerijen nedergeworpen. Groot is ook de vernieling aan ingezamelde, zoo wel als aan te veld staande gewassen. Als herinnering aan de onafhankelijks- heidfeesten zal het Belgische volk Ko ning Leopold II een fraai stoomjacht ten geschenke aanbieden. Den 7den September zal te Turijn een internationaal congres van rechtsge leerden geopend worden. Alle Europee- sche Staten zijn uitgenoodigd zich daar op te laten vertegenwoordigen. De mi nister van justitie, de heer Villi, zal de openingsrede houden. Onder de punten, die op het programma voorkomen, be hoort eene internationale wet op de fail lissementen. Het congres zal ook beraad slagen //over de waarborgen die vast te stellen zijn, om het systeem van waar schuwingen der politie en het bijzondere toezicht der politie in overeenstemming te brengen met den eerbied voor de per soonlijke vrijheid en de veiligheid der maatschappij." Er is weder sprake van de voortzetting van het Vaticaansch Concilie, en wel om een vasten grondslag te verkrijgen voor de verhouding van de Kurie tot de ver schillende Staten. In Servië is men met kracht aan het wapenen en oefenen der troepen 'oegon- ,/Ik wil u niet langer lastig vallen. Ik zal mijne crediteuren tot den laatsten pen ning betalen, al moest ik al mijne meu bels verkoopen." z/U zal zich herinneren, dat u niets kan verkoopen voordat wij afgerekend hebben. Ik heb hypotheek op uwe meubels en werktuigen." Dat had ik geheel over het hoofd ge zien. Na eenige oogenblikken vroeg ik hem, zoo kalm als mijn zenuwachtigen toestand het mij toeliet: z/En wat ben ik u schuldig?" „/Ten eerste de vijfentwintig pond die ik u geleend heb, dan de interest, en mijn salaris in het ruwe zoo ongeveer veer tig pond. De vijftig pond, die ik voor uw huis ontvangen heb zijn voldoende om te betalen, wat ik u eerst geleend heb." Ik zonk achterover in mijne stoel, dui zelig door de vele droevige gedachten, die in mijn brein rondspookten. Mr. Leonard ging weldra heen, en zeide zoo iets van niet te dringen totdat de wissel vervielmaar ik was zoo overstelpt door dit ongeluk, dat ik nauwelijks wist nen. Op een vraag van de Verheven? Porte wat dat te beduiden had, kreeg zij ten antwoord, dat het gewoue jaarlijksche oefeningen waren en dat de toe stand aan de grenzen van dien aard was, dat die oefeningen vooral dit jaar niet verzuimd mochten worden. In den vroegen morgen van Vrijdag heeft in den omtrek van Smirna een he vige aardbeving plaats gehad. Tal van huizen zijn ingestort en daar de meeste bewoners hunne werkzaamheden van den vorigen dag nog niet hadden hervat, zijn er een groot aantal omgekomen. Den 29en Juli jl. heeft te Washing ton de uitwisseling plaats gehad van de acten van bekrachtiging der overeenkomst tusschen Nederland en de Vereenigde Staten tot wederkeerige uitlevering van misdadigersden 27en Mei 1.1. aldaar gesloten. In staatkundige kringen te Washing ton is weder ernstig sprake van een voornemen der Regeering om de tusschen- komst der Vereenigde Staten te bieden, om eer. einde aan den oorlog tusschen Chili en Peru te maken. GEMENGD NIEUWS. De proeven door Dr. Tanner genomen, hoe lang men buiten voedsel, alleen van water kan leven, herinnert aan 't lot van een Amerikaansch zeekapiteindie voor eenige jaren, gedurende vele weken in het Marinehospitaal te Willemsoord werd ver pleegd. Genoemde kapitein had schipbreuk geleden en dreef met een deel van zijne bemanning boven in 't want, terwijl 't schip vol water op de lading dreef, dagen ach tereen rond, zonder eenig voedsel. De bemanning stierf een voor een, doch de kapitein hield 't 28 dagen uit en ge noot niets dan alleen de dauw en de regen, die hij van 't tuig likte. Toen werd hij door een Hollandsch schip ontdekt en ge red, maar was zoo zwak, dat hij niet gaan kon, maar gedragen moest worden. Een geneesheer, passagier op 't Hol- landsche schip, wist den schipbreukeling door zeer doelmatige behandeling in 't leven te houden. Bij aankomst te Nieuwediep werd de patiënt naar 't Marine-hospitaal getransporteerd, waaruit hij eenige maan den later, volkomen hersteld, naar zijn vaderland vertrok. Vorst Bismarck heeft het adelijk land goed Silst, in het het hertogdom Holstein, voor 306,000 mrk. aangekocht. Vrijdag is te Parijs een jongmensch ter dood veroordeeld, wegens moord, gepleegd op een 4-jarig meisje, voorafgegaan en ge volgd door de afschuwelijkste mishande lingen en verminkingen. De veroordeelde werd betrapt terwijl hijkalm een liedje fluitendebezig was de stukken van 't lichaam van het kind te verbranden, 't Lijkje van zijn slachtoffer had hij 24 uren onder de matras in zijn bed verbor gen gehouden, zonder dat men de geringste sporen van wroeging of angst bij hem had waargenomen. Zelfs was hij nog in staat geweest, om na zijn misdrijf versjes te zitten maken. wat er gebeurde. Ik zag dat deze wreede woekeraar het geld, dat hij wettig kon krijgen, tot den laatsten penning zou zien te krijgen, door alles te verkoopen, wat ik had, misschien zelfs ook de kleine herinneringen aan mijne vrouw, en wat zou er dan overblijven om de andere crediteuren te betalen? Hoe moest ik in dien tusschentijd voedsel krij gen? Ik kon het niet van de menschen in het dorp op crediet vragen, want ik wist dat ik hen niet zou kunnen betalen. Dat zou knoeien zijn, en dat wilde ik niet. Het was het beste, de zaken dadelijk te vereffenen, daar uitstel het kwaad ver grootte mijne goederen te verkoopen zooveel mogelijk van mijne schulden af te betalen, en de crediteuren te verzoeken, met de rest te wachten, totdat ik het kon verdienen. Maar wanneer zij onverbiddelijk waren? Ik kende de wet in het geheel niet, maar ik meende, dat het mogelijk was, dat zij mij in ds gevangenis zouden laten zetten, en toen deze vrees in mijn hoofd opkwam zag ik vol angst naar de kleine Iris, die ik op mijn knie had gezet. Wordt vervolgd.) Gravin Lambertini, die tegen de erfge namen van kardinaal Antonelli procedeert, heeft op nieuw echec geleden. Het hof van appel te Rome verwierp haar verzoek om te bewijzen dat haar doopregister valscli was. Uit Leipzig wordt een daad van schan delijk vandalisme gemeld. In den nacht van schandelijk vandalisme gemeld. In den nacht van 20 Juli is het Schumann monument aldaar door baldadige handen zeer beschadigd. Het medaljonportret is er uitgerukt. Men vond het iets verder in den tuin terug. Dezer dagen overleed te Newport, in de Vereenigde Staten een 85jarige ne ger, een gewezen slaaf, die een vrij be- langwekkenden levensloop heeft gehad. Hij ontvlugtte in zijn jonge jaren de plantage van zijn meester in Maryland, nadat zijn vrouw en kinderen door dezen verkocht waren, en kwam te Newport, waar hij veel vrienden vond, met wier hulp hij weldra in staat was zijn brood te verdienen. Van zijn vrouw en kinderen hoorde hij niets; er verliepen jaren, zonder dat hij eenige tijding van hen vernam en de brie ven, die hij hun schreef, bleven onbeant woord. Hij vermoedde dus eindelijk, dat zijn vrouw dood was, en huwde met eene andere vrouw van Newport, bij wie hij verscheidene kinderen kreeg en die zes jaren geleden overleed. Voor twee jaren vernam hij dat zijn eerste vrouw nog leefde en zich in het Zuiden bevond; hare kinderen waren over leden. Zijne vrienden stelden hem in staat daar heen te gaan om zijn vrouw naar Newport te halen. De vreugde van het wederzien der bejaarde echtgenooten, die vijftig jaren gescheiden waren geweest, was onbeschrijfelijk, en de oude man bracht de laatste jaren zijns levens zeer gelukkig door aan de zijde van de vrouw, met wie hij het eerste huwelijksgeluk had gesmaakt. In het //Gorinchems Advertentieblad" komt de volgende Huwelijksaanvraag voor Ik ben een boer, een rijken boer, Met duiten in de kast 'k Heb koeien, paarden en veel voer, Geen armoe tot mijn last. Mijn landerijen, bunders groot, Staan goed en zeldzaam schoon, Met graan, aardappels, peên en kroot, Belovende veel loon. En toch hoewel het goede geld, Mij rijkdom heeft bereid, Is 't eenigste wat mij nog kwelt, De stille eenzaamheid. Ik mis nog steeds een lieve vrouw, In mijne boerderij, 'k Genoot zoo graag veel liefde en trouw, Aan mijne stille zij, Daarom neem ik dit blad te baat, Om mij tot hulp te zijn, En vraag, eer dat het wordt te laat, Tot vrouw een maagdelijn, 'k Vraag naar geen geld of goed, Of koeien, paard of land, Neen, 'k zie naar deugd en moed, Oprechtheid en verstand, Komaan, dus vrije boeredeern, Neem op de pen en schrijf, Opdat gauw mijne boterkeern Bestuurd wordt door een wijf. Ik ben pas 30 jaren oud, Van godsdienst protestant, En krachtig als een eik uit 't woud, Gezond en bij de hand. Geheim wordt stellig u beloofd, En tevens ook gevraagd, Schrijft daarom met een helder hoofd Opdat 'k niet beklaagd. Ik wacht van ieder meisje-lief, Met motto //wel gemeend" Den onbeschroomden franco brief, 't Bén spoedig dan vereend. 't Adres zegt gij, waar is nu dat? Welbij den heer De Boek Ge weet, hij 's drukker van dit blad, En 'k lig reeds op de loer. De dierenhandelaar Möller te Hamburg ontving den öden Juli voor zijn mena gerie een groote bezending dieren uit Afrika, bestaande uit een aantal leeuwen, 8 gestreepte en gevlekte hyena's, 6 lui paarden, waarvan één met jong, dat on derweg geboren is 5 jacht-luipaarden civetkatten, 60 apen, waaronder een zeer groote orang-oetangvervolgens 6 drom- medarissen, 3 olifanten, 3 giraffen, anti lopen, gazellen, wilde ezels, muildieren, struisvogels en een groot aantal Nubische

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2