Zitting van den Gemeenteraad van Amersfoort van Dinsdag, 27 Juli. Verkooping van Vaste Goederen H. van de Brug, die op zijn vaders hout- werf aan 't werk was toe, sprong gekleed te water en had de voldoening het kind, dat reeds in zinkende toestand was, van een wissen dood te redden. Op het drooge gebracht, was hij geruiinen tijd bewusteloos, kwam langzamerhand bij, zoodat hij naar zijne ouderlijke woning kon vervoerd worden. Voorzitter Burg. Mr. F. H. van Persijn. Tegenwoordig 12 ledenafwezig met kennisgeving de heeren Herschel, Groene- boom en v. d. Santheuvel. De notulen der vorige vergadering wor den na lezing goedgekeurd. In behandeling wordt gebracht het advies van B. en W., ten geleide van een ont- werp-besluit tot onderhandsche verpachting, behoudens nadere koninklijke machtiging, van het recht tot het houden der bank van leening voor den duur van het geheele jaar 1881, aan den heer W. van Wisse- lingh, tegen f 50 ten bate van het burger weeshuis, onder de voorwaarden vervat in het bij 's Konings besluit van 24 Aug. 1875 goedgekeurd reglement. Aange nomen met algemeene stemmen. Advies van B. en W. op het verzoek van den heer H. Donker om hem in eigendom aftestaan het terzijde van de Slijkpoortsbrug gelegen stuk grond, tegen f 1,60 per v. m. De voorz. geeft te kennen dat het dagelijksch bestuur adviseert tot afwijzing, niet uit aanmerking van den geboden koopprijs, maar omdat het ge projecteerde huis de entree der stad geens zins versieren zou. De heer v. Beek wil door afstemming van het onderwerpelijk rekest niet geacht worden zich te veree nigen met de in het advies aangegeven koopwaarde, welke hem te laag voorkomt. De voorz. vermeent dien spreker daarom trent te kunnen geruststellen door de op merking dat in deze alles afhangt van de omstandigheden en dat iedere inkomende aanvraag afzonderlijk aan de beoordeeling van den Gemeenteraad en de goedkeuring van Gedep. Staten wordt onderworpen. Met algemeene stemmen wordt het afwijzend voorstel van B. en W. aangenomen. Verzoek van den heer H. Meester, te Katwijk a/z benoemd, om eervol ontslag uit zijne betrekking van hulponderwijzer aan de openbare school voor gew. en m. u. 1. o. Op voorstel van den voorz. wordt z. h. o. besloten het gevraagd ont slag te verleenen, met ingang van 1 Sept. of zooveel vroeger als B. en W. in overleg met adress. zullen goedvinden. Eene voordracht van dubbeltallen ter be noeming van drie leden voor het college van zetters voor 's rijks directe belastingen, aan den heer Commissaris des Konings in te dienen, wordt volgenderwijs samenge steld: de heeren J. F. Lagerwey, B. W. van Burgsteeden en L. A. Schaap, aftre dende leden, benevens de heeren W. van Eeden, J. Zandijk Jr. en J. P. G. Kok. Ingekomen zijn: Verzoek van acht bewoners van huizen buiten de groote koppel om de sloot (oude Eem) achter hunne woningen in behoor- ging onder in al hare prachtde zwalu wen vlogen met korte, scherpe kreten door de lucht, en oefenden hare vleugels voor het vertrek; de lucht was vervuld met den geur van afgevallen bladeren, de laat ste bloemen versierden den tuinalles scheen Ie wijzen op dood, scheiding en de nabijheid van donkere tijden. De goede oude dokter keek ernstig, en mijne knieën beefden zóó, dat ik mij aan het hek moest vasthouden om te blijven staan. //Brooke," zeide hij vriendelijk, //ik zal je een drankje sturen dat haar voor het oogenblik wat zal verlichten; maar ik moet je eerlijk zeggen, dat dit een geval is waarin ik niet voortdurend kan helpen." z/Denkt u dat alleen de tijd haar gene zen kan?" zeide ik gretig. Hij schudde het hoofd en zeide//De eenige hoop bestaat in het veranderen van klimaat. Zij kan het hier gedurende den winter niet uithoudenmisschien wel in Italië." Terwijl hij sprak keek hij mij aan met zijne kalme, bedaarde oogen en stak zijne eene hand in den zak van zijne jas. Toen ik de beteekenis van zijne woorden geheel lijken toestand te doen brengen van ge meentewege. Nedergelegd op de secre tarie, ter behandeling in de eerstvolgende vergaderingmet het advies van B. en W. dd. 19 Juli des wege uitgebracht. Missieve van Gedep. Staten, begeleiden de het koninklijk besluit, waarbij is be slist dat de gemeente Amersfoort verplicht is den weg naar Oud Leusden in behoor lijken staat te herstellen en voortdurend te onderhouden. Yoor notificatie aange nomen, met opdracht aan B. en W. tijdig de noodige voorstellen te dier zake aan den gemeenteraad in te dienen. De gemeente-rekening over het dienst jaar 1879, bedragende aan inkomsten f 134806,94 en aan uitgaven f 122011,74 alzoo een voordeelig slot van f 12795,20 opleverende. De voorzitter brengt in het midden dat het nieuw reglement van orde geen ouderzoek in de raadsafdeelingen gebiedend voorschrijft, waarna z. h. o. over eenkomstig zijn voorstel wordt besloten de rekening met hare bescheiden ter fine van onderzoek te stellen in handen van eene commissie tot wier leden de voorz. be noemd de heeren v. Beek, Drijfhout van Hooff en Zandijk. Rekening over 1879 (f 6577,85) en be grooting voor 1881 (f 6800) van het bur gerlijk armbestuur. Te onderzoeken gelijktijdig met de gem .-rekening. Proces-verb. van opneming der boeken en kas bij den gem.-ontvanger op 15 Juli. Ter Secr. Verzoek om tractements-verhooging 1. van den heer I. J. Valewink, havenmeester, tevens belast met de ontvangst van het vuur-, haven- en tongeld (jaarw. f 300) en 2. van den heer W. H. Kam, gem.- architect (jaarw. f 900). Op voorstel des voorzitters worden beide rekesten aan B. en W. verzonden, om erop te letten bij het opmaken der gem.-begrooting voor \88l. Ten slotte deelt de voorzitter mede, dat het bovenste gedeelte van het St. Agatha- klooster, niet meer in militair gebruik, onlangs door het rijk op officiëele wijze is teruggegeven aan de gemeente, zoo dat deze thans weder de vrije beschikking heeft over het geheele gebouw. in //Amicitia" te Amersfoort. Zaterdagavond 23 Juli 1 8 8 0. Notaris: de heer Mr. J. de Louter. De boerenhofstede //de Oude Gort", groot ongeveer 9 bunders, gelegen onder Stoutenburg, verkocht voor f 8120, BINNENLAND. Wij vernemen, dat de Minister van Oorlog voornemens is, zoowel de veld- als de rijdende artillerie te voorzien van sta len geschut; reeds is de voorzitter der proefcommissie naar Essen vertrokken, om twee vuurmonden ter beproeving te be stellen met de laatste verbeteringen. De hoofdtrekken der te verwachten organisa tie van het leger zijn vermoedelijk: drie divisiën, eenige wijziging in de formatie der infanterie, uitbreiding de mineurs met twee compagniën. De cavalerie wordt slechts weinig ingekrompende aanstaan- begreep, viel ik voorover; maar hij was voorbereid en met zijn sterken rechterarm hield hij mij tegen, terwijl hij met de linkerhand, die hij uit zijn zak haalde, een fleschje ammonia onder mijn neus hield. Dat herstelde mij weer, maar ik keek hem eenige oogenblikken aan, zonder het minste bewustzijn. Toen ik weer tot bezinning kwam, zeide hij//Verzamel al je krachten, Brooke, om harentwille. Denk niet aan je zelf. Luister naar mij. Je moet dadelijk geld leenen en je vrouw zoo gauw mogelijk wegzenden. Ik zal haar eene ziekenoppaster zenden, die goed voor haar zal zorgen. Als je geen geld genoeg hebt, kom dan maar bij mij. En ga nu zoo kalm als je kan naar binnen, je vrouw staat aan het venster." Hij stak mij de hand toe; ik drukte die in de mijne, maar ik kon geen woord zeggen. De aderen in mijn voorhoofd sche nen te willen barsten, en ik wist niet, hoe ik het haar zou zeggen. Het rijtuig rolde weg, en mijne oogen, die er een oogenblik te voren wezenloos naar gekeken hadden, wendden zich nu naar den westelijken hemel, wiens vreese- lijke gouden poorten voor mijne vrouw de begrooting zal op die leest geschoeid zijn. De landbouwer Boelens te Rottum heeft dezer dagen twee zwarte merries, 5 en 6 jaar oud, verkocht voor den enor- men prijs van f 1600 aan een heer te Kollum. De verkooper bezit nog twee merries van dezelfde moeder, 2 en 3 jaar oud, inlandsch ras, die even schoon zijn als hare zusters en even veel waard. Een ongeluk, hetwelk de treurigste ge volgen had kunnen hebben, vond te Ra- venstein plaats. De eerste zandtrein kwam van Wijchen, waar de baan zoo goed als afgewerkt is, over de brug. Daar even wel de rails aan deze zijde van de rivier bijna tot aan den Maasdijk opgebroken zijn, moet er al zeer spoedig worden ge remd en gestopt. Dat stoppen en rem men schijnt evenwel niet best te zijn ge gaan, ten minste de locomotief rolde met de aangehechte wagens over het afhel- lend vlak met toenemende snelheid voort, totdat hij eindelijk smoorde in de klei, waarin hij tot over de wielen verzonk, terwijl twee met zand beladen karren tot aan den schoorsteen, de een onder den ander, over haar heengingen. Gelukkig hadden de werklieden en anderen, die zich op de wagens bevonden onder deze laatste behoorde ook de notaris van Wijchen er nog af kunDen springen, anders waren er hoogstwaarschijnlijk vele menschen jammerlijk om het leven ge komen. Op het oogenblik is men bezig om de locomotief, welke evenals meerde re karren aanmerkelijk beschadigd weer op te maken uit den grond, iets, wat bij gebrek aan de noodige hulpmiddelen zoo gemakkelijk niet gaat. Men meldt uit Kruiningen dat zich een geval van pokken heeft voorgedaan bij een kind dat uit Kloetinge daarheen was ver trokken. Uit Zalt-Bommel wordt bericht, dat de aardappelenziekte zich sedert enkele dagen in het loof vertoont, vooral in de /,Stoe- lenmatters." In de //Geldersche Kralen" vindt men bij 't rooien enkele zieke knol len. Dagelijks worden van deze soort 900 a 1100 mudden voor Amsterdam en Rot terdam scheep gebracht. Naar de N. R. Ct. verneemt is de Vrijdag bekend geworden uitspraak van het Engelsche Heerenhuis, in de zaak der aanvaring tusschen de Khedive en de Voorioaarts, in het voordeel der Maat schappij Nederland. Het eerste vonnis van het Admiraliteitshof werd geheel ver nietigd, met vernietiging van het latere vonnis van het hof van appèl. Men schrijft uit Texel: Zoo veelbelo vend als de oogst op ons eiland thans is, was hij zeker in de laatste jaren niet. In den Eierlandschen polder, waar honder den hektaren met tarweroggeerwten haver en aardappelen bezet zijn, zal, bij eenigszins goed weer, de oogst bijzonder overvloedig zijn. Volgens sommige oude landbouwers zou de tarwe in dien polder nooit zooveel vrucht gedragen hebben dan in dit jaar. Ook de aardappelen doen de schenen geopend te zijn. Ik moest moeite doen om de gedach ten te verdrijvendie dat visioen in mij opwekten, en toen ik weder naar ons huis keek, zag ik mijne vrouw aan de deur staan, zoo rein en met eene zoo goddelijke rust op haar gelaat, alsof zij reeds niet meer tot deze aarde behoorde. Zij wist alles, en toen ik haar omhelsde, fluisterde zij mij de troostwoorden toe, die ik te ver geefs voor haar had trachten te vinden. z/Ik ga naar Italië," zeide zij, //met de zwaluwen; maar vergeet je dan, dat zij vroeg in den zomer naar hun oud nest terugkeeren? Het is maar voor een paar korte maanden, en ons kind wordt iede- ren dag liever. Je zegt dat ze op mij ge lijkt; als je haar dan sterker ziet worden, zal je mijne krachten ook zien toenemen." z/Maar je moet de kleine Iris meene men," zeide ik. z/Neen, neen, zeker nietIk zal je niet verlaten wanneer mijn kind niet blijft om je te troosten, lieve." Met dergelijke woorden zocht zij mij te troosten. Wordt vervolgd.) beste verwachtingen op ruim beschot en puike kwaliteit koesteren. Hier en daar bespeurt men sporen van ziekte in het loof, doch dit verschijnsel is nog vol strekt niet verontrustend. Naar het Hbl. mededeelt, zou er reeds een Koninklijk besluit geteekend zijn waardoor bij de infanterie-bataljons de 5e compagnie zou komen te vervallen en dus elk bataljon op een formatie van 4 com pagniën teruggebracht zou worden. Door deze wijziging zouden op dit oogen blik ongeveer 45 kapiteins overcompleet, doch voor speciale diensten bij de batal jons ingedeeld worden. Wegens de gevallen van pokken, in enkele plaatsen van ons land voorkomen de, zullen dit jaar de kermissen te Eck- veldOchten en IJsendoorn geschorst worden. Naar wij vernemen zullen weldra de soldaten van het Ned. Indische leger in betere kleeding verschijnen. De nieuwe uniformwaarmee te Batavia eerst een proef wordt genomen, zal waarschijnlijk bestaan uit: Een helmhoedzooals in Britsch-Indië gebruikelijk ister vervanging van de tegenwoordige politiemuts; jas en panta lon van beter stof dan de tegenwoordige en schoenen van solider stof en maaksel dan de thans gebruikelijke. Wat het hoofdtooisel aangaat, in den vorm moet het bewijs liggen, dat er, bij het ontwerpen er van, acht geslagen is op de eischen van het klimaat. Tegen 1 Januari 1881 verwacht men bij elk bataljon een dozijn manschappen in de nieuwe uniform gekleed te zien. [Locomotief.) Te Rotterdam is een Vereeniging opge richt, onder de benaming Nederlandsche Vereeniging de Contante Betaling. Hare statuten zijn reeds door Z. M. den Koning goedgekeurd. In het Invalidenhuis te Leiden bevindt zich zekere R. C. Veenstra, die bij Wa terloo heeft gestreden en in November, op den 16en van die maand, 99 jaren hoopt te worden. BUITENLAND. Studenten hebben Zaterdag te Parijs een feestavond gegeven aan sommige geam- nestieerde communards. Ollivier Pain, Amouroux, Henri Rochefort en Beanquier, afgevaardigde uit het departement Doubs, waren tegenwoordig. Er werden toasten uitgebragt op de dappere verdedigers der commune. Rochefort dronk daarna op de gezondheid van Blanqui en verliet de zaal. Beanquier viel het opportunisme aan. Bris- sac dronk op de Europeesche republiek en op de vernietiging der koningen, Alix op de komst der sociale revolutie. Te Bremerhaven is door het inslaan van den bliksem in de aan de oude ha ven gelegen bewaarplaatsen van handels goederen, voornamelijk katoen, hars, olie, hennep, teer enz. een groote brand ont staan en een schade aangerigt, welke voorloopig op 3 millioen mark werd ge schat. De firma J. H. Bachmann, die het meest heeft geleden, was verzekerd voor 1,887,000 mark, waarvan naar be rekening 70 a 80 pCt. zal moeten wor den uitbetaald. Mevrouw de baronnesse A. Opperheim heeft aan de stad Keulen een geschenk gegeven van 600,000 Mark, met het doel om daarvoor een hospitaal op te rigten voor arme kinderen, zonder onderscheid van geloofsbelijdenis. De helft is bestemd voor bouw en inrigting en de andere helft om in het onderhoud van het hospitaal te voorzien. Weldra zal Spanje van een groote ge beurtenis getuige zijn. De jonge konin gin Maria Christina hoopt eerstdaags het levenslicht te schenken aan een konink lijken spruit. Wij meenen dat het voor velen niet onbelangrijk is het programma van het daarbij gebruikelijke ceremonieel in herinnering te brengen: Aanstonds na dat de geneesheer des konings zal ver klaard hebben, dat het oogenblik nabij is, waarop het kind ter wereld zal komen, zal de ministerraad hiervan in kennis wor den gesteld, welke zich onmiddellijk naar

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2