lienst ÏAimffliHo., Een Werkvrouw, N. van de Roemer. v It paleis zal moeten begeven. De kamer Er koningin mag slechts een deur heb- En, die deze in directe gemeenschap brengt (et het vertrek, waar de commission der loofden van het paleis, de deputatie uit jet congres, die uit den Senaat, de ad- (iraals, maarschalken, grandes van Spanje bz. vergaderd zijn. De koning zal den Resident van den raad en den minister L justitie doen roepen; zij zullen de ka- jier van dona Christina ingaan, om uit jeu mond van den geneesheer te verne men, dat het oogenblik der geboorte na- lert. Zoodra het kind geboren zal zijn bl de Koning het op eene schaal met en laken bedekt, naar de zaal brengen, ^aar allen, die hun rang daarop aanspraak ;eeft, bijeen zijn, om van het gewigtige ogenblik getuige te zijn. Don Alphonso zijn kind aan alle deputaties toonen, leginnende met den president van den Eerst vierentwintig uren na de geboor- zal de inschrijving in de registers van Jen burgerlijken stand geschieden. De kardinaal-patriarch van Indië is nagewezen om het sacrement van den Joop toe te dienen. Voor deze plegtig- heid zal men zich naar de kapel begeven loor de prachtige galerijen van het paleis, j welke voor deze gelegenheid met prachtig tapijtwerk zullen versierd zijn. Vervolgens zullen aan het kind de versierselen wor den geschonken van het Kruis der Over- winning. Indien het kind een prins is hem het Gulden Vlies geschonken worden. Hoe men deze plegtigheid, die -voornamelijk bestaat in drie achtereenvol gende slagen op beide schouders van den nieuwen ridder, met het zwaard van Gon- zalves van Cordova, aan een kind van enkele dagen zal kunnen, is niet regt duidelijk. Wij lezen toch in Saint-Simon, dat bij fde opname van zijn tweeden zoon de sla- I gen vrij hard aankwamen, wegens het [gToote gewigt van het zwaard van den 'grooten kapitein. Wij kunnen deze bijzonderheden niet eindigen, zonder een woord van medelij den voor de jeugdige koningin, die door haar rang g enoodzaakt is om in zulk een oogenblik haar vrouwelijke kieschheid op zijde te zetten en getuigen te dulden bij hare moedersmarten. Aan de Neue Freie Presse wordt uit Constantinopel gemeld, dat het antwoord i der Porte op de collectieve nota der mo- igendheden 24 dezer is afgezonden. De Porte weigert de grenslinie aan te nemen, welke door de conferentie te Berlijn aan bevolen is, maar verklaart zich bereid over eene rectificatie der grenzen te on derhandelen, waarvan echter Janina, Met- zovo en Larissa buitengesloten moeten zijn. Uzatis, de moordenaar van de moeder van generaal Skobeloff, is naar een der bladen mededeelt 27 jaren oud en heeft zijn opleiding genoten op de Russische Ingenieurs-school. In 1872 trad hij als vaandrig in dienst bij hel bataljon sap- peurs en leidde een nog buitensporig leven. Na eenige jaren verliet hij de Russische dienst, om in 1876 als vrijwilligers mede te strijden met de Montenegrijnen; hij onderscheidde zich door zijne dapper heid, dat hij van den vorst eigenhandig de Danilo-orde ontving. Een jaar later, in 1877, nam generaal Skobeleff hem als volontair aan bij het 63e regement infan terie, waarbij hij als luitenant optrad. Uzatis was steeds in de omgeving van Skobeleff, die hem dienst liet doen als ordonnance-officier. De gevaarlijke zen dingen volbragt hij onder de dichtste ko gelregens. Hij verkreeg voor zijne dap perheid een gouden eeresabel, alsmede de ridderorden van St. George en Wladimir. Tusschen hem en Skobeleff bestonden de vriendachappelijkste betrekkingen. Na het eindigen van den oorlog bleef Uzatis als een der beste officieren bij de Rumelische militie. Een onbeteugelde hartstogt en een dolzinnige moed bragten hem ten val; zijn naar nieuwe prikkels steeds verlangen de phantasie vervoerde hem tot de dwaaste handelingen, terwijl hij door de vorming van geest en hart verwaarloosde. De lady-mayores van York heeft van de burgerij een zilveren wieg present ge kregen als herinnering aan de heugelijke gebeurtenis, dat zij een zoon ter wereld bracht in het jaar, dat haar man, alderman Wilbeforce, burgemeester is van York. De Kantonale Raad van Schwyz heeft zich voor de wederinvoering der doodstraf in zijn kanton verklaard. Niemand heeft het woord daartegen gevoerd. 33 van de 59 stemmen hebben zich voor de uit voering op een openbaar plein verklaard. Schwyz is het vierde kanton dat deze maat regel volgt. Uit Mexico wordt bericht, dat men op Gonzales, die pas tot president der Repu bliek gekozen is, reeds een pistoolschot heeft gelost. Dat belooft dus iets! Naar luid van een officiëele dépêche uit Manilla is die stad door een derden schok van aardbeving geteisterd. De schok duur de 55 seconden. Geen enkel der openbare gebouwendie bij de twee vorige schok ken waren blijven staan, is overeind ge bleven. Generaal Boët is vrijgesproken van de beschuldiging, de orde van het Gouden Vlies van Don Carlos gestolen te hebben. Wie is dan de dief? De Sultan van Marokko heeft volkomen vrijheid van godsdienst in zijne Staten laten afkondigen. GEMENGD NIEUWS. Te Pompeji heeft men dezer dagen de laatste hand gelegd aan de opgraving van het omvangrijkste en misschien wel be langwekkendste gebouw, dat de asch van den Vesuvius verzwolg. Verleden jaar, op den ISOOsten herinneringsdag van de ver woesting der stad, werd een begin ge maakt met de werkzaamheden tot bloot legging van de gebouwen, die de ruimte tusschen drie straten van het 9e district beslaan. De voltooijing van dezen arbeid heeft de verwachting ver overtroffen. Twee overdekte voorgaanderijen (atria) twee eetzalen tricliniavier openzij- voorhoven (alae), een koud bad frigi- dariumeen warm bad tepidariumen andere localiteiten van een oud-Romeinsch huis vertoonen zich thans volkomen in denzelfden toestand als nu achttien eeu wen geleden. De vloer van het vestibu- lum prijkt met sierlijk mozaïek. In 't midden verrijst een dolfijn, vervolgd door een groot zeemonster. In het eerste atri um, waarvan de muren geheel bedekt zijn met geschilderde episoden uit de Romein- sche geschiedenis, vertoonen de gebarsten tegels van den vloer de sporen van de aardbeving. Dwars door dien vloer gaapt een wijde opening, toegang gevende tot de kelderruimte. In het tweede atrium vond men 2 prachtige zuilen rondom een uit marmer vervaardigd bassin. Het interessantste gedeelte is een bin nenplaats, waarvan de muren met prach tig geconserveerde fresco's zijn bedekt. Aan den voet der muren slingert zich een guirlande van bladeren, afgewisseld door de herhaalde voorstelling van een ooijevaar en hagedis. Daarboven is een tweede guirlande geschilderd, voorstellen de klimoptakken en wingerdranken, heer lijk schoon van teekening. Op de takken zitten vogels. Iets hooger is een aquari um afgebeeld, waarin kreeften, mosselen en andere weekdieren met zeeplanten ge schilderd zijn. Op de linkerzijde van een der muren zijn nog boven de visschen twee sfinxen afgebeeld, die op den kop hoekige marmeren schalen dragen, op welker rand duiven zitten. Kleine marme ren treden leiden naar een ruime nis, die insgelijks aan weerszijden met fresco schilderwerk prijkt; links ziet men een enorme polyp haar buit vermeesteren, regts snijdt een reusachtige zeekreeft met haar scharen een ander zeedier aan stuk ken. De kleuren en de compositie zijn in deze fresco's buitengewoon natuurlijk. Achter de nis strekt zich nog een gaanderij uit, waarvan de wanden met landschappen versierd zijn. Over 't ge heel is de rijkdom aan fresco's in dit gebouw verrassend. Voorstellingen van Bacchus, wijnplengende slaven enz. zijn in andere vertrekken van het gebouw kwis tig aangebragt. Het overvloedige marmer en de rijke versieringen in dit gebouw wettigen 't vermoeden, dat het welligt het voornaamste particuliere huis van Pompeji is geweest. Om zich een denkbeeld te vormen van den omvang der armoede, die te Londen heerscht onder de gewone omstandigheden, die we thans beleven, dienen de volgen de cijfers. Op den laatsten dag der vori ge week waren er 82,994 armlastigen in de hoofdstad, waarvan 46,070 in werk- inrigtingen waren opgenomen en 36,924 ondersteuning te huis ontvingen. Het ge tal armen nam sedert hetzelfde tijdstip van het vorig jaar met 6048 toe. Alleen in het westelijk district van Londen nam de armoede niet toe. Te Straatsburg is Dinsdagmorgen een drijvende badinrichting plotseling geheel gezonken. De zwemlustigen konden zich geheel of half gekleed redden; een groot aantal kleedingstukken verdween echter mede in de diepte. Een 82jarige die tandjes kreeg. De New Markische Ztg. meldt dat bij Breuken- hofslies een 82jarige boer leeft, die reeds sedert tien jaren geen tanden meer in den mond had. Voor een half jaar kreeg hij echter pijn in den mond, wat aanhoudend toenam, tot hij eindelijk de verassende ontdekking deed, dat hij een volledig nieuw gebit be gon te krijgen. De tanden zijn wel klein meer sterk en blinkend wit; de man kan er alles mee bijten. Het blad verzekertdat de waarheid dezer mededeeling van ambtelijke zijde bevestigd wordt. Welke ambtelijke zijde dat is, blijft voorloopig een vraag. „In de soldaten schijnt ook al de klad te komen," zeide een mevrouw die veel last had met haar „boden," tot haren echtgenoot. „Daar staat nu zeker al de derde schildwacht van daag in het wacht huisje bij den kolonel aan den overkant." Een Fransch blad deelt een uittreksel uit een stamboom medevolgens welke Henri Rochefort en Keizer Wilhelm van Duitschland een zelfden stamvader hebben in den persoon van Humbert de Luyrieux, heer van La Ceille, die in het midden der 14e eeuw in St. Alban, bij Chambery, met Aïmarda de Rivoire, dame van St. Alban, in den echt trad. Of de Duitsche Keizer daarmede erg is ingenomen wordt niet gemeld. Als tegenhanger op een bericht betref fende een witten geranium deelt men aan het N. v. d. D. mede, dat een bloemen liefhebber te Grootebroek in het bezit is van een geranium met drie stengels, waar van één witte met geheel witte bladeren, één groen met geheel groene bladeren en één met groene bladeren met witte randen, terwijl ze eenige tijd geleden alle drie prijkten met fraaie, helderroode bloemen. In de alom met roem bekende piano- fabriek van Gerhard Addam te Wezel kwam Vrijdag de 2000e piano onder de handen der werklieden, juist op den dag dat deze firma een have eeuw bestaat. Het wilde zwijn dat, naar men meldde, in de omstreken van St. Michielsgestel zoo vele verwoestingen aanrichtte, doch tot dus verre door niemand was gezienom dat niemand den moed had de plaats te naderen waar het zich ophield, is eindelijk ontdekt. Een arbeiderdie dezer dagen zich vroeg naar zijn werk begaf langs de hoofdlaan van het dorp naar het kasteel Zegenwerp, zag op eenigen afstand iets in het gras bewegen, hoorde iets grommen, en hield zich overtuigd dat 't het wilde zwijn was. Terstond sprong onze held over de sloot, ijlde naar het dorp om mededee ling van het geval te doen, en aanstonds grepen nu de boeren naar wapens, om op het monster los te gaan. Toen zij de plaats naderdenwaar het dier door den arbeider gezien was, zonk de meesten de moed in de schoenen, slechts een reeds bejaard man trad spoedig voorwaarts, met een piek gewapend. Hij bukt, grijpt toe, en pakteen man bij den kraagdie in het gras lag te slapen, nadat hij den vorigen avond aan een schuttersfeest had deelgenomen. ADVEBTENTIËN. Onzen welgemeenden dank voor de algemeene, hartelijke deelneming, on dervonden bij de zoo snel op elkander vol gende smartelijke verliezen van twee onzer lievelingen op 16 en 20 dezer. Amersfoort, 27 Julij. J. J. JACOBS A. G. JACOBS, v. d. Brink. in een klein BURGERGEZIN, loon f 60 met f 10 jaarlijksche verhooging. Franco brieven Bureau dezer Courant, letter S. S. van goede getuigen voorzien, biedt zich 1 aan voor heele of halve dagen, kun- nende vlug en netjes WERKEN. Adres: Teutstraat No. 189. KRUIDENIERSAFFAIRE. Wordt gevraagd een JONGELING van fatsoenlijke familie, om in het boven genoemd vak opgeleid te worden, op zeer voordeelige voorwaarden. Inclineerenden vervoegen zich onder Letter O. bij den Boekhandelaar A. M. SLOTHOUWER alhier. (Me Gracht, bij de Gaardhrui F159, te UTRECHT. Nog slechts tien dagen duurt de UITVERKOOP van het Magazijn van STAF- en PLAATIJZER en IJZER WAREN. WINKELKASTEN en TOONBAN KEN met LADEN TE KOOP. De NAJAARSACTEN-EXAMENS zullen voor de provincie Utrecht gehou den worden op WOENSDAG 29 SEP TEMBER e. k. en volgende dagen in het lokaal van den heer SMIT, Maliebaan. Zijdie daaraan wenschen deel te ne men, worden verzocht zich uiterlijk vóór 8 SEPTEMBER e. k. aan te melden bij den Districts-Schoolopziener, met over legging van de stukken. De Inspecteur v. h. 1. o. in Utrecht, M O E N S. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente BUNSCHOTEN zijn voornemens op Dingsdag, den 3. Augustus 1880, des voormiddags te elf ure, bij H. DEKKERS, in het Gemeentehuis te Bunschoten, bij inschrij ving en opbod aantebesteden Eene belangrijke herstelling aan den Gemeentetoren te Bunschoten waarvan het bestek en de voorwaarden, van heden af, zullen voorleggen ten Ge meentehuize te Bunschoten. De aanwijzing zal plaats hebben op MAANDAG den 2. AUGUSTUS 1880, des voormiddags te tien ure. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. BEUKERS. J. PRUIJS, Jz. Puike Komeine Kaas voor 14V2 Cent, beste Siroop 8V2, puik Grut- temeel 9 Cent per '/2 kilo, bij meer der goedkooper, verkrijgbaar bij De Kreek, Amersfoort. De ondergeteekende geeft zijne g'eachte Clientèle ken nis hij zijne A f f a i r e op ZATERDAG den 31sten dezer zal VERPLAATSEN naar de Lange- straat A 13, hoek Scherrierstr.a at. Amersfoort, 28 Juli 1880. (5

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 3