OFFICIEELE PUBLICATIE. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien het bericht van den heer In specteur voor het Geneeskundig Staats toezicht in de provinciën Gelderland en Utrecht, van den 27 Juli 1.1., no. 396. Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat MAZELEN niet meer epidemisch voorkomen in deze gemeente. Amersfoort, den 28. Juli 1880. De Burgemeester voornoemd, "VAN PERSIJN. Amersfoort, 30 Juli 1880. Ter Tentoonstelling te Melbourne, die den In October van dit jaar geopend zal worden, zullen ruim 80 Nederlandsche in zenders vertegenwoordigt zijn met ver over de 100 inzendingen: o. a. van de tapijt- fabrieken van de firma B. van Leer alhier. Deze week werd te Frankfort a/Main een groot tumfeest gevierd. Gymnastiek-vereenigingen uit alle landen, waaronder ook verschillende van ons land, waren vertegenwoordigd. Niet alle festivi teiten evenwelbij deze gelegenheid ge geven, liepen even gelukkig af. De werkzaamheden op 11. Woensdag werden besloten door een concert en vuur werk. Tijdens dit laatste had er een kruid- ontploffing plaats, waarbij 4 menschen ge dood en 14 gekwetst werden, waardoor dit feest vroeger eindigde, dan anders wel het geval zou geweest zijn. BINNENLAND. Bij koninklijk besluit zijn enkele wij zigingen gebragt in de voorwaarden tot het aannemen van jongens bij de marine. De leeftijd is thans vastgesteld op 14 jaar. Bij uitzondering kunnen jongens die ligchamelijk en zedelijk buitengewoon ontwikkeld zijn, ook op 13-jarigen leef tijd worden aangenomen, 't geen echter voor elk afzonderlijk geval door den Mi nister wordt beslist. Als voorwaarde is echter gesteld, dat men een weinig kan le zen en schrijveD. Apeldoorn, 28 Juli. H. K. H. princes Maria bragt heden morgen aan H. H. M. M. op het paleis het Loo een bezoek, van waar H. K. H. weder per trein van 5 uur vertrok. Maandag avond omstreeks tien ure di- railleerde een tramwagen tusschen Rijs wijk en den Haag. Bij onderzoek naar de oorzaak bleek het, dat er een verschrik kelijk ongeluk had plaats gehad; onder den wagen vond men dwars over den weg een man, dien de wielen over den rug waren gegaan. Noch de koetsier, noch de passagiers hadden iets op den weg gezien, voor zijne dochter; aan den anderen een advokaat, verdacht van schurkerijen, die mij vijftig pond sterling leende, een vreemdeling, van wien ik eigenlijk niets wist! Wij reisden tezamen mijne vrouw, ons kind, de ziekenoppasster Mary Graham, en ik naar Southampton, en toen het schip waarop zich mijne vrouw bevond, uit zicht was, ging ik terug, en bracht de kleine Iris op mijn arm, in ons eenzaam huisje. O, hoe ledig en verlaten scheen het, nu zij, die het vervroolijkt had, er niet meer was. Zij had de vazen met nieuwe bloe men gevuld, voordat zij wegging, opdat ik nu de schoone kleuren zou kunnen ge nieten maar zij herinnerden mij slechts hare lieve belangstelling, en de onmogelijk heid dat dezelfde hand, die ze daar ge plaatst had, ze zou vernieuwen, wanneer zij verdord waren. Ik keek de kamer rond en zag overal de eene of andere herinnering van het ge lukkig verledenden strooien hoed, dien zij droeg, als wij Zaterdags door de bos- schen gingen wandelen, hing nog aan den haak, het witte voorschoot, dat zij ge woonlijk droeg als zij kookte; een caricatuur- portret van mij dat zij teekende, toen ik voor het vuur in slaap gevallen was; de lei, waarop zij nauwkeurig aanteekening hield van de eieren die onze kippen leg den, alles was nog op de oude plaats. Zouden die lieve handen hier ooit weder bezig zijn? Zou zij mij ooit weer plageD, en met hare lieve lippen vergiffenis vra gen voordat de lach van mijn gezicht verdween. De winter ging voorbij, en toen de wat trouwens door de duisternis wel te begrijpen is. Van ruim 262 hectaren grond in de drooggemaakte Legmeerplassen zijn 176 hectaren, 81 aren en 90 centiaren ver kocht tot een prijs van f 12 tot f 15,25 per hectare. Voor de weezeninrichting te Neerbosch zijn onder meer twee giften ingekomen, een van f 1200 en een van f 500, voor den opbouw van nieuwe huizen voor de weezen. De hoogste prijzen bij de verloting van paarden enz., Dinsdag te Haarlem gehou den, zijn gevallen op de volgende num mers 4137, 11848, 6073, 16122, 13319, 5584, 22886, 6990, 8396, 1021, 1012, 13164, 16570, 13873, 16213, 24275, 706, 6353, 13678, 18226, 9178, 16644, 20802, 1730, 15230. Door de kiesvereeniging Burgerpligt te Amsterdam is de heer Gleichman, gewe zen Minister van Financiëncandidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. De Katholieke kiesvereeniging Hecht voor Allen stelde tot candidaat Mr. A. H. M. van Berckel. Bij de gehouden verpachting der stede lijke aanplakborden te Amsterdam was de hoogste inschrijver de firma Blikman en Sartorius, voor f2000. Men schrijft uit Wiesbaden aan de N. R. Ut. onder dagteekening van 25 dezer: ,/s Namiddags, ten half 4 ure, hebben wij hier een verschrikkelijke windhoos ge had, gepaard met slagregen. De verwoes tingen, er door teweeggebragt, zijn niet te beschrijven. Vooral in den Kurgarten, in de plantsoenen, op den weg naar Sonnen- berg, enz. is het treurig om aan te zien. Honderden van de schoonste boomen zijn of ontworteld, of als een zwavelstok afge broken. Het is compleet eene ruïne. Ik heb mij daar straks van een en ander overtuigd, en ik moet verklaren, zelfs ja ren geleden in het Haagsche Bosch niet iets dergelijks gezien te hebben. Honder den werkliedan zijn bezig een en ander op te ruimen. De meeste wandelwegen zijn versperd, en iedereen wordt gewaar schuwd voor het gevaar dat hem dreigt van nedervallende takken en boomen. Al le toegangen, met uitzondering van de balzaal van het Kurhaus, zijn gesloten. Ook het dak van dat gebouw heeft erg geleden. Van persoonlijke ongelukken is tot op dit oogenhlik nog niets bekend." BUITENLAND. Er zijn te Parijs dépêches ontvangen uit zuidelijk Italië, waarin gemeld wordt dat er in den Visuvius opnieuw twee ope- lente kwamkreeg ik nieuwen moed, want iedere brief was aardig en gerust stellend. Haar schrift toonde, dat zij sterker werd, en brieven van Mary Gra ham bevestigden het gunstige nieuws, dat mijne lieve vrouw mij toezond. In Mei zou zij terugkeeren. Ik las de brieven gewoonlijk hardop voor aan Iris, en legde haar alles uit, en ik hield hare hand vast, als zij ook eens aan mama wilde schrijven. De kleine was mij werkelijk een troost geweest geduren de den langen winter. Toen mijne vrouw nog bij mij was, wist ik niet hoe lief ik ons kind had. De liefde van hare moe der scheen mij een schoon instinct toe; maar zij hield niet meer van het kind, dan ik er van hegon te houden. Ik zag mijne Iris in het gezicht; en toen zij naast mij op de peluw lag, en hare kleine lippen zich openden was het als voelde ik den adem van mijne vrouw tegen mijn wang. Waar ik ook heenging, altijd nam ik haar mede. Velen geloofden, dat ik niet wijs was, misschien was dat zoomaar dit weet ik, dat ik niet wijs had willen zijn, om den zachten troost, die mijne krankzinnigheid mij gaf, niet te missen. In Maart kwam er een telegram van Mary Graham, waarin zij mij meldde, dat mijne vrouw plotseling achteruit was ge gaan, en mij verzocht zoo snel mogelijk bij haar te komen. Wat er gedurende de zes volgende da gen gebeurde, weet ik niet meer; even voordat zij stierf kwam ik bij haar bed. Wordt vervolgd.) ningen zijn ontstaan bij Ottajano, waarin echter den voorgaanden nacht weinig wer king is geweest. Een ligte aardschudding heeft men waargenomen. Gisteren was het de vijftigste verjaar dag van de Julij-revolutie. Om de her innering daaraan te bestendigen, werd er een bijzondere decoratie ingesteld. Aan 1715 personen werd het nieuwe kruis uit gereikt, en aan 3685 een medaille. Van deze zijn nog slechts weinigen meer in leven. Onder hen telt men: Etienne Ara- go, Blanqui, Barthélemy Saint-Hilaire, Emi- le Littré en Francois Miguet. Het socialistisch-collectivistisch congres is uiteengegaan, na waanzinnig eenige be sluiten te hebben genomen. Afschaffing van den particulieren eigendom, afschaf fing van het werkloon, afschaffing van het huwelijk, staatkundige en burgerlijke ge lijkheid van man en vrouw, ziedaar wat de wereldhervormers en hervormsters be slist hebben. In het Elysée-Montmartre heeft Clovis Hugues weder een politieke voordragt ge houden, onder leiding van Rochefort. Er waren 5000 personen tegenwoordig. Een collecte, die 161.25 fr. opbragt, was ten voordeele van de weduwe van Gaston Cré- mieux. Bij deze gelegenheid sprak Clo vis Hugues weder een afkeurend oordeel uit over het Gouvernement en over Gam- betta en beschuldigde hij het oppertunisme, dat het vijandige plannen tegen den arbei denden stand smeedt. Er wordt bericht, dat een beslissing genomen is betreffende het kommando over de vloot der zes Mogendheden, be stemd tot het doen van een demonstratie in de Turksche wateren. Het kommando zal tusschen Frankrijk en Engeland ver deeld worden. In Duitschland zijn de socialistische volksvrienden bezig met elkander in een helder maar minder fraai daglicht te stel len. De onthullingen, die een gevolge der onderlinge standjes zijn, hebben dit voor deel dat zij den werklieden, die de du- pen dier volksvrienden zijn, de oogen kunnen openen voor het werkelijk karak ter hunner apostelen. Na een voorspoedige reis van ongeveer twintig dagen, is keizerin Eugénie heden in goeden welstand te Southampton aan gekomen. Met haar hadden 174 passa giers op het stoomschip Trojan de reis van de Kaap gemaakt. Toen het schip de reede van Southampton binnenstoomde, kwamen aan boord, om de doorluchtige reizigster te verwelkomen, hertog en her togin de Mochy, hertog van Bassano, mar kiezin Basano, prins Murat, hertog van Huescar, mevrouw Darcos, graaf Cawdor, de heer Pietri, lady Evelyn Campbell, sir Lintorn Simmonds en sir Benj. Philips directeur van de //Union-company", waar toe de Trojan behoort. Eenige oogenblikken later werd de komst aangekondigd van Princes Beatrice op het koninklijk yacht Alberta. H. K. H. kwam aan de Irojan, en na de keizerin harte lijk begroet te hebben, gingen beide vor stelijke personen aan land, gevolgd door het overige gezelschap. Hartington heeft in het Lagerhuis me degedeeld, dat een telegram uit Kandahar meldt, dat het korps van generaal Burrow totaal vernietigd is en de bezetting van Kandahar zich in de citadel heeft terug getrokken. Per telegraaf is bevel gezon den, alle beschikbare troepen bijeen te brengen, en Daar Kandahar te laten op rukken. Ook naar Simla is bevel gezon den eene brigade gereed te houden, om op eerste aanvrage te kunnen laten op- marcheeren. Ayoub's strijdmacht, die door generaal Burrow werd aangevallen, telde 12,000 man met 36 goed bediende kanonnen. Generaal Phayre was in gemeenschap met Primrose, maar de telegrafische gemeen schap is thans afgesneden. Phayre en Sandoman hebben voorgesteld de positie van Nari te verlaten en hunne troepen bij een te trekken te Bolan. De groote manoeuvres van hetltaliaan- sche leger zullen tusschen 29 Augustus en 11 September gehouden worden. Het eerste legerkorps, onder bevel van generaal Ferrero, zal te Ticina, te Dora en op de hoogten van Borgomancro oefeningen ma ken, de tweede en derde legercorpsen, on- der bevel van de generaals Sacchi en Casa- novo, in de omstreken van Florence. Boven dien zullen nog diviesie manoeuvrea der kavalerie onder generaal Salasco in de vlakten van Opper-Italië plaats hebben. In Rome heeft zich een feestcommis sie gevormd, met het plan eeD wereld tentoonstelling aldaar voor 1885 en 1886 voor te bereiden. GEMENGD NIEUWS. Een Berlijnsch uitvinder, wiens naam we niet vermeld vinden, heeft patent ver kregen op een nieuw soort van doek, dat voornamelijk of geheel uit spons bestaat, De sponzen worden eerst met een zwa- ren hamer gebeukt, om alle onzuiverheid zoo te verbrijzelen, zoodat die uitgewas- schen kan worden. Dan worden zij ge droogd en geschild als een aardappel, en de schillen worden aan elkander genaaid, Het dus bereide doek is vrij van het ge vaar, dat somtijds ontstaat door het op nemen van giftige verfstoffen in het lig- chaamhet neemt uitwaseming op zonder die te doen ophouden, waardoor het ge vaar voor koude te vatten verminderd wordt; het is een slecht warmtegeleider en bewaart daarom regelmatige tempera tuur; het kan gemakkelijker gereinigd worden dan het gewoon wollen goed. Voor de eerste maal sedert bijna 20(1 jaren, zegt de Courier des Etats- Unu zal de turkoizemijn in het gebergte Cal- chuti weder geopend en geëxploiteerd worden. In 1680 was het werk gestaakt, ten gevolge eener geweldige instorting van den put, waarbij een honderdtal In dianen het leven verloren. Een poging, door de Spanjaarden gedaaD, om de Indi anen te dwingen, de mijn weder te ope nen, eindigde met de geheele verdrijving der blanken uit het land. Men kan ziet nog heden een denkbeeld van den om vang van het werk maken uit de over blijfselen van den put, die een opper vlakte van 15 acres beslaan. Deze mijnii de eenige in Amerika die turkoizen le vert. In het Ringhorffersche rijtuigfabriek t; Smichow bij Praag werd dezer dagen eer voor den Russischen Libau-Rorany spoor weg bestemde familie-trein van den he "Wladimir v. Metch voltooid. Deze tré bevat een volledige en smaakvolle w" ning en heeft ten doel aan hooggeplaat ste personen, die genoodzaakt zijn ven reizen te ondernemen, of zich lang op t' houden in kleine stations, waar geen ge schikt onderkomen te krijgen is, alle ge mak aan te bieden en een hotel te ver vangen. De trein bestaat uit twee rij tuigen. Het eene bevat een open balko» met galerij, een voorkamer, schrijfkamer slaapkamer, salon, kinderkamer, badka mer en toilet; het andere rijtuig beva een eetkamer, aanregtkamer, bediendeka mer, keuken met slaapplaats voor A dienstbode, voorkamer enz. De inrigtinr der kamers is zeer doelmatig en elegant, in het salon ontbreekt zelfs eene piani niet. De rijtuigen worden verwarm' door stoom of heet water; de verlicht' kan zoowel door gas als door kaarsen g schieden. Beide rijtuigen rusten op tw platte wagens elk met twee assen; de platte wagens kunnen gedraaid worden e< alzoo door lederen bogt bewogen woi den, zoodat zelfs de grootste snelhei den invloed op de veiligheid heeft. Evert van Hunnik, landbouwer te Gel dersch-Veenendaal, verwonde zich Woem dag namiddagtijdens hij met een diss' werkzaam was, zeer ernstig aan den enk de zoogenaamde Achillespees werd z goed als geheel afgesneden. Door het he bloedverliesdat slechts met zeer v moeite werd gestelpt, verkeerde de gewon in levensgevaar. Een 50-jarige vrouw is te 's Hertoge bosch door haar man levenloos in b gevonden. In een knielende houding, m het hoofd voorovergebogen, schijnt d ongelukkige, die zich meermalen aan mis bruik van sterken drank schuldig maakt te zijn geslikt. Bij het bouwen een telegraafkantoor t Oostmarsum heeft men op een diepte v drie meters een koperen schotel en and" voorwerpen van zeer ouden datum gevo den.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2