Veenendaal, De hoofd-ingenieur J. G. Yan den Bergh, de adjunct-ingenieur B. H. Stieltjes en de hoofdopzichter bij den aanleg van Staatsspoorwegen, deden gisteren de aanwijzingen te Veenendaal voor den aanleg der spoorweglijn Amers foortNijmegen, dat van Veenendaal naar Rhenen loopt. De raming van het werk is f387.000; het zal den 18. dezer maand worden aanbesteed. verdachte personen gericht, vóór de be zorging werden geleeen, en thans, na een meer dan dertigjarig constitutioneel le ven, is men in 't belang der zedelijke orde weer aan dezelfde beruchte instelling ver vallen. Dat alles moet wel verbitteren en al- zoo het streven der socialisten in de hand werken. Daardoor staat het den terug keer van het alledaagsch gezond verstand bij de arbeiders in den weg. Hoe gelukkig zijn wij dan in Nederland! laat de woedendste sociaal-democraat hier zijn wijsheid komen uitkramen, niemand zal hem een haarbreedte in den weg leg gen. Geen politie-beambte zal hem tot zwijgen noodzaken. Waarom komen dan de heeren wereldhervormers niet hier om van die gezegende vrijheid te profiteeren? Weten zij wellicht al te goed, dat waar geen dwang bestaat, voor hen geen lau weren zijn te plukken? De meest ontwikkelden onder onze werk lieden begrijpen zeer goed wat zij noodig hebben om vooruit te komen. Het onlangs door Frankrijks grootsten dichter uitge sproken woord, dat als motto hierboven is aangehaald, formuleert nauwkeurig hun opvatting van het denkbeeld: maatschap pelijke hervorming. Amersfoort, 13 Aug. 1880. Naar ons, gemeld wordt, zal Z.Exc. de Commissaris des Konings in de provincie Utrecht, de heer Mr. J. A. G. baron de Vos van Steenwijck, op Vrijdag den 20. Augustus aan de gemeente Amersfoort een bezoek brengen. Nu de veelbesproken zoogenaamde pro- cureurswet ongeveer een jaar gewerkt heeft en men dus, hoewel nog slechts onvolle dig, reeds eenigermate de nieuwe toe standen kan beoordeelen, wordt in het Augustus-nommer van het regtsgeleerd tijdschrift Themis uitvoerig geconsta teerd, dat die werking verre van gunstig is te noemen. Trouwens dit werd door de mannen van de practijk reeds lang voor speld. De wet, die de procureurs zou af schaffen, heeft eenvoudig de advocaten afgeschaft. Vermindering der proces-kos ten voor de verliezende partij is wel het gevolg geweest, maar tot welken prijsDe regter beknibbelt op eiken post van het gedeclareerd bedrag zooveel hij maar kan, terwijl dikwijls die regter de waarde van dien post niet eens kan beoordeelen, om dat hij, nooit gepractiseerd hebbende, van de practijk natuurlijk slechts een vrij ne velachtig begrip heeft. In vele steden hebben de advocatenprocureurs dan ook opgehouden te declareren en zich de ver nedering, die uit deze aanhoudende be knibbeling vooitvloeit, niet langer laten welgevallen. Maar de dubbeltjes-cjuaestie daargelaten, hebben de tegenwoordige tweeslagtige wezens, de procureurs-advo caten, hun onafhankelijkheid geheel ver loren. Financieel en disciplinair zijn zij aan de regtbanken en hoven onderwor pen. ,/De toestand zooals hij thans be staat zegt de schrijver van het stuk in Themis is een onregt en een vernede ring voor de balie en een gevaar voor de en een gevoel van schuld in mijn hart, even alsof ik overtuigd was van schuld en mijne rechters tegenover mij stonden. In het volgende oogenblik maakte zich eene andere gedachte van mij meester. Ik zag het gelaat van mijne vrouw hare zachte oogen smeekend van haar kind tot mij wendendealsof zij wilde zeggen//Help haar nu gij mij niet meer kunt helpen." Op hetzelfde oogenblik kwam de gedachte in mij op, dat ik het geld slechts te leen zou nemen en het terugbetalen wanneer ik mijne verliezen hersteld had. Deze ge dachte drong in eens al mijne bedenkin gen terug; ik drukte den beitel tegen de pen, en sloeg er met wilde haast tegen, maar miste en schaafde het vel van mijn knokkel weg. Dat merkte ik nauwelijksik nam den beitel weer op en sloeg nog eens. z/Hola!" hoorde ik roepen. De werktui gen vielen mij uit de handen, en ik draaide mij om met den schrik van een schuldige. Het was Adamdie met het licht terugkeerde. z/Hola!" zeide hij, //werk je nog in donker? Wel Brooke, je bent een uitste kend werkman, die geen oogenblik kan stilzitten. Hoe is het met je hand?" Hij hield het licht naar beneden en ik was blij, dat mijn haastige slag eene kleine handhaving der verstandhouding tusschen balie en magistratuur." BINNENLAND. Bij het regfc. grenadiers en jagers is men begonnen te schieten naar een nieuw voorschrift op de wapen- en schietoefe ningen, ten gevolge van de veranderingen vau munitie en rigtmiddelen. De pa troonslading is namelijk gebragt 4.25 op 5 gram en overigens ingerigt als het mo del Harsveldt, waardoor de kogelbaan meer bestreken wordt, zoodat het vizier, dat vroeger hoogstens tot 1100 pas kon gebezigd worden, nu is vervangen door een tot op 1800 meter (p. m. 2400 pas). De inrigting der schijven en de aard der overgangen van de verschillende oefenin gen en klassen hebben ook wijzigingen ondergaan. In de laatste berigtsweek, eindigende 2 dezer, is in de meeste van de steden, waar de pokken heerschen, de verbreiding der ziekte naar het schijnt, toegenomen en wordt van eene grootere sterfte gewag ge maakt. Alleen in Christiania en Peters burg verminderde het cijfer der dooden resp. tot 2, in Malaga tot 4, in Praag tot 6. Uit Warschau wordt van geen sterfgeval berigt. Te Weenen nam het aantal toe tot 8, te Budapest tot 13, te Triest en Krakau ieder tot 6, te Parijs tot 41, te Odessa en Bukarest ieder tot 4, te Alexandrië bleef het cijfer hetzelf de als de week te voren, Te Barcelona, Murcia en Valencia kwamen enkele sterf gevallen voor. Van Londen was het weekberigt niet ingekomen. Woensdagnacht ten 12 ure had er te Utrecht een treurig ongeluk plaats. De zoon van den heer H.die zich ten hu welijk zou begeven, had een partijtje aan gelegd, waar hevige twist ontstond, ten gevolge waarvan de bruid de deur werd gewezen. Deze had zich nauwelijks ver wijderd of de bruidegom ging haar na, om haar terug te halen, maar kon haar niet vindenthuis komende ondervond hij weer onaangenaamheden en gaf daarop zijn voornemen te kennen zich te ver drinken. Hij voegde de daad bij het woord en liep in aller ijl de Bregitten- straat uit, de trap af en het water in. De bejaarde vader liep hem zoo snel mo gelijk na en stortte zich ook in het wa ter, waarschijnlijk met het doel zijn zoon te redden, maar beiden moesten het met den dood bekoopen. Hulp was onmiddel lijk bij de hand. De inspekteur van poli tie, de heer Goelst, eenige nachtwakers en agenten deden met bedaardheid ernsti ge pogingen om de levensgeesten weer op verwonding had achtergelaten. Deze gold voor de vroegere, die hij bedoelde. z/Hoe gaat het met het werk?" vroeg hij toen ik mijn duim verbonden had. z/Ik moet den vloer opbreken. Van bo ven af is er niets te beginnen." Ik zeide dit om tijd te winnen, ten einde gelegenheid te hebben het geld te nemenbovendien zou het ook onmoge lijk geweest zijn de trede recht te zetten zonder haar met wiggen op te lichten; want ofschoon ik zag, dat zij alleen zoo stond door het gewicht van haar inhoud, begreep ikdat ik haar niet zonder hulp zou kunnen optillen. Adams knielde neer en voelde langs de bovenste plank; gelukkig had ik er de pen niet kunnen uitkrijgen. //Stevig hout," zeide hij. Ik antwoordde hem, en begon den vloer op te breken, en zorgde, dat ik weinig werk deed en zoo veel leven maakte, dat zelfs den praatzieken ouden tuinman de lust verging om een praatje te makenhij kon zichzelf niet verstaan. Daar hij niet veel belang stelde in de weinige vorderin gen, die ik met mijn werk maakte, her innerde hij zich plotseling, dat hij nood zakelijk iets moest doen in den tuin. Wordt vervolgd.) te wekken. Het kistje met middelen daar toe was aanwezig en in goeden staat. Dr. Onnen kwam toesnellen, maar koD alleen den dood constateeren. Van de bruid heeft men tot heden niets nader vernomen. Op 11 Sept. e. k. zal te Nijmegen de 5de Algemeene Vergadering der Vereeni- ging voor Lijkverbranding gehouden wor den, in de concertzaal der Harmonie. Na afloop der Vergadering zal er gelegenheid gegeven worden, om aau een gemeenschap- pelijken maaltijd, in het Hotel Place Roija- ledeel te nemen. De afgevaardigden en leden zullen aan den trein van 's na middags 12.58 opgewacht worden, door een lid der commissie alhier, en zal men zich in expresselijk daarvoor gereser veerde omnibussen naar de vergaderzaal kunnen begeven. Ook zal er gelegenheid worden gegeven, bij goed weder, op Zon dag 12 Sept. deel te nemen aan een rij toer in de omstreken. Veenendaal, 11 Aug. Een zeer geacht man den heer J. Kennedy, ruim 40 jaar ter secretarie alhier werkzaam, ontsliep alhier gister avondde overledene was in 1866 tot ontvanger en in 1872 tot secre taris dezer gemeente benoemd. Wederom en ditmaal te Leiden is iemand de dupe geworden van het in omloop brengen van bons voor sigaren in den vorm van een bankbiljet. Een koopman te 's Hage kocht op den 15 Juli jl. bij vrouw L. aan de Lange- brug te Leiden, voor f 5 komkommers, en betaalde een paar dagen later met een briefje, hetwelk de winkelierster aannam voor een bankbiljet van f 60, en hetwelk zij in haar kabinet sloot. Dezer dagen wilde zij het bankbiljet naar de spaar bank brengen, en het bleek toen, dat het niets anders was dan een bon voor zestig sigaren, waarop de woorden //Nederland- sche bank" voorkwamen. De naam van den koopman is bekend, en er is reeds procesverbaal tegen hem opgemaakt. Deze week zijn twee stoomtrammen na bij Scheveningen tegen elkander gereden. De een volgde den ander op zeer kor ten afstand, toen de machinist van de voorste locomotief zijn tram plotseling deed stilstaan. De machinist van den achtersten stoomtram, daarop niet ver dacht zijnde, reed zijn voorganger achter op en bragt daardoor een vrij hevigen schok te weeg. Geen der passagiers be kwam eenig letsel en ook het materieel werd slechts ligt beschadigd. Het blijkt daaruit dat de constructie der wagens van dien aard is dat, al mogt eens een onge luk plaats hebben, de gevolgen nimmer ernstig kunnen zijn. Den 15 dezer zal tusschen Amsterdam en Zwolle een nachtstoombootdienst voor personen, vee en goederen worden geopend, met laag tarief en spoedigen overtocht, waardoor eene zeer gewaardeerde gemeen schap zal ontstaan. Al weder is een oudstrijder overleden en wel Arie Pieter Bosma te Kollum, die behalve met het Zilveren Kruis ook met de Militaire Willemsorde gedecoreerd was. De overledene had den leeftijd van 93 ja ren bereikt. In de laatste weken is het bezoek van badgasten te Scheveningen drukker gewor den, dan men om verschillende redenen aanvankelijk verwachtte. Men schrijft aan het U. D. Als ik ook maar een oogenblik twijfe len kon aan de waarheidsliefde van mijn zegsman, dan zou ik deze bijdrage niet met het etiket //historisch" merken, veel minder haar onder de oogen van het pu bliek brengen. Negentien personen zitten in de ge lachkamer eener herberg. Een sjouwer man heden doet hij dienst om vaten boter naar de waag te brengen trèedt binnen en krijgt van een uit het gezel schap de toegezegde belooningeen bor rel. Er wordt voorgesteld, dat allen dit voorbeeld zullen volgenhet wordt bij acclamatie aangenomen en onze sjouwer man drinkt, met geen langer pauzen dan hijnoodig heeft om eens diep adem te halen, negentien, neen, twintig borrels, want de herbergier wil in het oog van den sjouwerman niet bekrompen schijnen en geeft er ook een. Innig verheugd over een buitenkansje, zooals den volgelingen van Bacchus niet dikwijls in hun leven te beurt valt, ver volgt hij rustig zijn werk. Niemand zou vermoed hebben, dat die man zoo even twintig borrels opgedronken had. Ik zou dit feit zelfs niet eens ter ken nis van het algemeen hebben gebracht, indien zich daarin niet afspiegelde, hoe weinig innig onder ons volk het besefis, dat de sterke drank de duivel van Neder land is; en zoo lang dat besef zoo alge meen sluimert, zullen wij dien Beëlzebub nimmer in onze macht krijgen. Of zal men beweren, dat dit besef wel levendig is? Dan stem ik het aanstonds toe, onder voorbehoud, dat het zich in eene zeer eenzijdige richting openbaart: in traktaatjes, in geschriften, in rede voeringen, in nutslezingen, maar alleen te weinig, en daarop komt het aan, in daden. Ik kan mij iemand voorstellen, die op den katheder eene aangrijpende schilde ring geeft van het misbruik van sterken drank, en 's avonds op den terugweg naar zijne woning het licht eener gaslantaarn verwart met dat der maan. Ik vraag u: hebt gij ooit iemand aan getroffen die niet toestemt, dat de drank een kanker is voor ons land? Maar zoo ons volk waarlijk besef van die waarheid had, zou het dan zoo rijk lcunnen zijn aan dronkaards; zouden dan twintig men- schen het als eene aardigheid, als een grap kunnen beschonwen, ieder achtereenvolgens een borrel te geven aan een sjouwerman? Het is gelukkig dat men den naaste niet ongestraft lichamelijk mishandelen mag, maar het is treurig, dat men in esn be schaafd land zedelijken manslag kan plegen, zonder door den arm der gerechtigheid gegrepen en gestraft te worden. Wellicht kan een artikel in de wet der toekomst, die op het drankmisbruik onze armoede in deze te hulp komen BUITENLAND. Het banketdat de gemeenteraad te Cherbourg den President der Republiek aangeboden heeft, was zeer schitterend. Na het banket had er een spiegelgevecht op zee plaats, waarbij het eskader zich verdedigen moest tegen torpedo's, 's Avonds werd er vuurwerk afgestoken. Ten gevolge van een besluit van den Parijschen gemeenteraad, om een wedstrijd uit te schrijven voor de beste wijze van lijkverbranding, had de prefect der Seine den Minister van Binnenlandsche Zaken gevraagd of hijbij de bestaande wetten, lijkverbranding mogt toelaten zelfs al ware het slechts bij wijze van proefneming. De Minister sprak zijne meening uit, dat hij een nieuwe wet noodig acht om lijkver branding, zelfs bij wijze van proefneming, te doen plaats hebben. De Fransche Minister van Oorlog heeft de onmiddellijke afdanking van alle gees telijken bij het leger bevolen. Le Petit Marseillais spreekt van twee ongelukken, die Zondag bij de stieren gevechten te Arles zijn voorgekomen. Een liefhebber van dit gevaarlijk spel werd door een stier gegrepen, die hem voor dood liet liggeneen ander liefhebber ontving een hoornstoot. De ontroering was groot onder de toeschouwers. Het Kabinet te Madrid moet zeer ver ontrustende berichten ontvangen hebben over een omwenteling iu Marokko, welke zich onder de muren van Fez zou uit strekken. Volgens deze berichten zouden de Katholieken, zendelingen en Joden groot gevaar loopen. Murcia (Spanje) is weder overstroomd; ditmaal schijnt de ramp van minder omvang te zijn dan verleden jaar, en men heeft ook niet van slachtoffers gehoord. De Belgische Regeering spreekt op nieuw in het regeeringsblad tegen, dat de pokken in het land heerschen. In de hoofdstad ié geen enkel sterfgeval aan die ziekte voorgekomen en te Antwerpen en in en kele andere plaatsen is zij sedert het be gin van dit jaar geheel verdwenen of sterk aan het afnemen. Een partij vuurwerk, bestemd voor het groote feest van 18 dezer te Brussel, het welk met een schitterend vuurwerk op het plateau van Koekelberg besloten zal wor-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2