NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baarn, Bunschoten, Eemnes, Hamersvelö, Hoevelaken, Hoogland, Leushen, Soest, Scherpenzeel, Stouteiurg, Vuursche en Wouhenherg. Woensdag 15 September 1880. Verborgen Goud. No. 74. Negende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens 8V„ uur, des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gehracht. FEUILLETON. AIERSFQORTSCHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door bet gebeele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. te Amersfoort. Agent voor Baarn en Omstreken: W. Z. MULDER te Baarn. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,05. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën zende men den dag vóór de nitgave in. OFFICIEELE PUBLICATIEN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien de artt. 55 en 56 van het alge meen politie-reglement dier gemeente; Doen te weten dat alle gebruikers of beheerders van gebouwen en erven, of; wanneer deze niet gebruikt worden, de eigenaars daarvan, verplicht zijn de straat voor, achter en terzijde van die gebouwen of erven, uittewieden of te doen uitwiedeil, zoodat de straat op Maandag den 20 Sep tember aanstaande des voormiddags ten ne gen ure, behoorlijk gezuiverd is, op straffe bij het reglement bepaald. Amersfoort, den 13 September 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien art. 215 van het algemeen poli- tiereglement dezer gemeente. BreDgen ter kennis van de belangheb benden, dat de voorloopig vastgestelde lijst der manschappen, die met den 1. October 1880 moeten invallen bij het personeel der BRANDWEER, gedurende 10 dagen, te rekenen van hedendagelijks (de inte- vallen Zondag uitgezonderd) van 10 tot 1 uur op de Secretarie voor eenieder ter in zage zal liggen. Amersfoort, den 16. Sept. 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien art. 21 der wet van 4 Decem ber 1872, (Staatsblad no. 134). Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat in de laatstverloopen week aangifte is gedaan van drie lijders aan ROODVONK en drie sterfgevallen aan die ziekte alhier zijn voorgekomen. Amersfoort, den 13. Sept. 1880. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. Amersfoort, 14 Sept. 1880. De rijdende artillerie is heden geïnspec teerd door den Heer F. F. Steenberghe, kolonel-kommandant over de bereden artil lerie. Sedert een paar maanden is de rood vonk epidemisch heerschendete Amersfoort. Te oordeelen naar den loop dier ziekte, blijkbaar uit de officiëele wekelijksche op gaven, ook in dit blad, zal de besmet verklaring vermoedelijk niet zóó tijdig door den geneeskundigen inspecteur kun nen worden ingetrokken, dat in de vol gende maand de kermis alhier zal mogen doorgaan. De wet van 4 December 1872 verbiedt de kermis in gemeenten waar roodvonk heerscht. Wij vermeenen hierop de aandacht van belanghebbenden te moe- XVI. Ik zat in mijne kamer brieven te lezen toen mijnheer Grandison mij een bezoek kwam brengen. Ik legde de brieven weg. en gaf den jongen edelman een stoel; na de gebruikelijke groeten gewisseld te hebben, zeide hij: //Ik zal maar dadelijk overgaan tot de zaak, die ik met u wilde bespreken, mijn heer Brooke, om u niet onnoodig van uw tijd te berooven. Ik ben van plan te gaan werken in eene fabriek en wel het liefst in die, waarvan u aan het hoofd staat, en ik geloof dat mijne kennis van de scheikunde en een weinig scheppende kracht mij daarin wel te pas zullen komen. Sedert ik, nu een jaar geleden, de univer siteit verliet, heb ik voortdurend naar eene dergelijke zaak omgezien. Ik heb verscheidene fabrieken gezien, maar geen enkele die mij zoo goed beviel als deze pottenbakkerij." Hij hield even op en daar hij aan mijn gelaat bemerkte dat zijn woorden mij genoe gen deden, vervolgde hij: ten vestigen. De afdeeling //Amersfoort" van Volks- onderwijs" zal Donderdag, den 16. Sep tember e.k., een schoolfeest geven aan die kinderen der openbare kostelooze scholen en de Hervormde Diaconie-school, welke beneden de 10 jaar zijn en geen enkelen schooltijd verzuimd hebben. De kinderen zullen, ten getale van 251, onder toezicht hunner onderwijzers en onderwijzeressen en onder geleide van een paar bestuursleden onzer afdeeling, ten half twee ure per spoor naar Baarn vertrekken, eene wandeling doen door 't Baarnsche Bosch, te Soestdijk eenige ververschingen gebruiken en te ruim zes ure alhier terugkeeren. z/Om nu maar dadelijk op de zaak te komen wil u mij als jongste compagnon in de zaak opnemen?" Toen hij dit vroeg keek hij mij strak aan met zijne heldere verstandige oogen; het kostte mij veel moeite de bedaardheid van een man van zaken te behouden daar ik zeer voor hem ingenomen was door zijn mannelijk voorkomen, zijn flink plan, en niet het minst door de dankbaarheid, die ik indirect aan zijne familie verschuldigd was. Ik zou hem gaarne de hand gedrukt, en hem verzocht hebben mijne plaats in te nemen, maar dat zou onverstandig en on voorzichtig geweest zijn. Ik geloof, dat ik verlegen keek, want hij voegde er dadelijk aan toe: "U begrijpt natuurlijk, dat ik niet zoo onredelijk ben, te vooronderstellen, dat u mijn aanbod zou aannemen zonder dat ik geld zou storten. Ik wil de zaken door en door leeren kennen, of ten minste dat ge deelte waarvoor ik geschikt ben." Uw voorstel is zeer redelijk, mijnheer Grandison, en ik kan u zonder aarzelen van mijne ingenomenheid verzekeren. Maar dergelijke zaken moet ik met mijn com pagnon, mijnheer Peyton samen afdoen; voordat ik er hem echter over spreek zou ik gaarne willen weten of uwe vrienden BINNENLAND. Ten paar vreemdelingen die uit Pales tina kwamen hebben HH. MM. de Ko ning en de Koningin water uit de Jordaan aangebodenom daarmede ons prinsesje Paulina te laten doopen. De attentie is zeer aardig maar het prinsesje zal er weinig weet van hebben of zij met water uit de Jordaan, dan wel met duinwater gedoopt wordt. De eerste prijs voor het ontwerp-stand- beeld van Jan van Nassau moet zijn toe gekend aan een keurig model, waarin vooral de standvastigheid van den held is uitge drukt (motto //Trouw en standvastigheid"). Door vier vrouwenbeeldjes is het omringd, die de vrijheid, de eendracht, de wijsheid en de standvastigheid symboliseeren. uw plan kennen en het er mee eens zijn. Er is een vooroordeel tegen den handel in de kringen waartoe u behoort." z/Mijn vader is een verstandig man, en heeft geen vooroordeel tegen klassen of kasten. Hij en mijn grootvader hebben zich aan de studie der wijsbegeerte ge wijd, en hij meende, dat ik hetzelfde zou doen. Maar toen hij zag, dat ik geen neiging voor de studie, noch eenigen lust voor het ambt van geestelijke of rechter had, en dat ik meer geschikt was om een practischendan een theoretischen kant uit te gaan, stemde hij er gewillig in toe, dat ik mij aan meer practische zaken wijdde, wanneer zij ten minste geen schadelijken invloed op mijne beginselen van humaniteit en zedelijkheid uitoefenden," z/Voor zijn zoon was zulk een voorbe houd nauwelijks noodig," zeide ik. »U woont hier zeker niet heel ver van daan?" »Neen; mijn grootvader is meestal ziek, en mijn vader is altijd bij hem. Zijleven in het Zuiden van Frankrijk. Het kloos ter is geheel verlaten en aan de zorgen van een ouden tuinman overgelaten." z/Adams niet waar?" vroeg ik. Mijnheer Grandison antwoordde beves tigend, zonder zich over mijne vraag te ver wonderen. Waarschijnlijk herinnerde hij De te Shangaï gevestigde Nederlan ders hebben voor het standbeeld van Graaf Jan van Nassau een bijdrage geschonken van f84,35. Hoewel 't niet veel is, kan men zeg gen: //alle beetjes helpen." Naar de Heraut verneemt, is de inwij ding der //Vrije Universiteit" te Amster dam alsnu definitief vastgesteld op de da gen van 1820 October e. k. Men weet thans met zekerheid te zeg gen, dat de kosten, noodig tot voltooiing van den Rotterdamschen waterweg, 29 a 30 millioen bedragen. Het bestuur der afdeeling Utrecht van de //Vereeniging tot bevordering van Fa briek- en Handwerksnijverheid in Neder- lctlul'* LcCl't bcsltliv/li acëu txoii Troklilio die bij werkgevers-leden der afdeeling werk zaam zijn, het reisgeld te geven ter be zichtiging van de tentoonstelling te Dus- seldorf. Een loffelijk, zeer loffelijk besluit, dat in ons land navolging verdient. Gouda is een gelukkige gemeente, Art, 31 harer begrooting is voor memorie uit getrokken vermits in eenige jaren geen overtredingen in zake van plaatselijke be lastingen zijn geconstateerd. Naar men mededeelt, bestaat bij de firma M. Hakkert en Co. te Rotterdam, de ontwerpers, bouwers en uitvoerders van de Passage aldaar, bet plan een gedeelte der terreinen van de Hollandsch-Belgische Bouwgrond-Maatschappij aan den Badweg zich mij als den timmerman. z/Het bedrag van het kapitaal waarover ik kan beschikken is niet zeer groot," zeide mijnheer Grandison. //Mijne familie is niet rijk. Het inkomen van mijn vader wordt gebruikt om het klooster en het park in orde te houden. Hij heeft mij nog niet bepaald gezegd hoeveel ik krijgen zal; in ieder geval heeft hij mij laten merken dat hij mij in staat zal stellen een redelijke som te storten." z/Dat zal de notaris wel regelen; maar daar u werkend deelgenoot wil worden zal die som niet zeer groot zijn. Zoodra ik met mijnheer Peyton gesproken heb, zal ik aan onzen zaakwaarnemer, mijnheer Clifford schrijven, en dan zal hij het wel met u in orde maken." y,U denkt dus dat het wel geschikt kan worden," zeide hij met eene uitdrukking van tevredenheid, terwijl hij opstond. z/Wat mij betreft, ben ik er zeker van," antwoordde ik. z/Ik ben u zeer verplicht mijnheer Brooke. Er zijn redenen, die ik u niet kan mededee- len, die mij sterk doen verlangen, naar een gunstigen afloop. Maar of ik slaag of niet, ik zal u steeds zeer dankbaar zijn, voor de buitengewone vriendelijkheid, die u mij betoond heeft."

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1