te Scheveningen in exploitatie te brengen. De door hen te stichten nieuwe bad wijk zal geopend worden met een in sierlijken stijl gebouwd hotel Garni met restauratie, naar het fraai en doelmatig ontwerp van den zoo gunstig bekenden architect J. C. van Wijk te Rotterdam. Men zegt, dat bij de onthulling van het standbeeld Spinoza, op den 26 dezer, het woord zal worden gevoerd door den heer Yan Yloten. Een treffend ongeluk vond gisteren te Epe in de buurtschap Luuk plaats. Een oppassend jongeling, 18 jaar oud, was des morgens met paard en wagen uitgegaan, om voor zijn vader het brood te verdienen; des middags teruggekeerd zijnde, schrok het paard juist bij huis zijnde, waardoor het op hol ging en de jongeling onder het wiel geraakte, zoodat zijn hoofd verpletterd en hij gelukkig on middellijk overleed; hij laat diepbedroef de ouders en zusters na. Het berigt, dat onder de giften voor de scholen met den Bijbel ook eene som van 10.000,uit Schiedam behoorde, blijkt onjuist te zijn geweest. Men heeft, naar de Standaard mededeelt, den secretaris der Unie op zeer ongepaste wijze misleid. Hij heeft namelijk een brief ontvaDgen, waarin de ontvangst van die gift werd gemeld, onderteekend met den naam van ds. v. de Horst, secretaris der Vereeniging voor Christelijk Schoolonderwijs te Schie dam, en oogenschijnlijk met zijn hand ge schreven. Later is echter gebleken, dat die brief valsch was. Het totaal der ont vangen giften bedraagt thans f71,856,7872. De bekende heraldicus J. A. Koop- mans, te Nijmegen, heeft zijn stem ver heven tegen de uitvoering onzer nieuwe muntbiljetten, die ontworpen moeten zijn door ,/een voornaam architect." Hij zegt o. a. Ik zou der heraldieke misgeboorte van het nieuwe muntbiljet nader kunnen ont leden, doch zie er het groote nut niet van in, omdat de teekening toch niet er door verandert; alleen zij een ieder wie het aangaat gewaarschuwd, deze niet als een model van het. Rijks-wapen te Ro- schouwen en na te volgen. De stijl ver beeldt renaissance, maar is in elk opzigt zeer slecht uitgewerkt; beter geslaagd, voor zoover de letterdruk dien zigtbaar laat, is de leeuw in den Hollandschen tuin, welke het middenvak beslaat. ,/Nu men, wat het uiterlijk betreft, eenigermate het geldswaardig papier van het Duitsche rijk heeft nagebootst, ware het ook wenschelijk geweest, de afmeting daarvan over te nemen. Velen zullen het met mij eens zijn, dat een kleiner formaat, b. v. op de helft van het nu gekozene, ze wel zoo aangenaam in de practijk zou den hebben gemaakt. Het papier is bui tengewoon zwaar en vettig op het gevoel. Dit laatste hebben zij te danken aan eene kunstbewerking in het ministerie van financiën ondergaan, door de toepassing van een geheim middel, naar het heet, ten doel hebbende dezelve tegen namaak te beschermen. Deze betrekkelijk kost- Hij kon niet weten, dat ik ook redenen had, die ik hem niet kon mededeelen, en die mij een groot belang deden stellen in het welslagen van zijne poging. Ik was zeer benieuwd te weten, welke redenen bij bedoelde, en of zij betrekking hadden op de verborgen schat in het kloostermaar deze vrees was zeer on gegrond en ik ging weer aan het werk. Het eerste wat ik te doen had, was met mijnheer Peyton te spreken. Ik vond hem in een gemakkelijke)! stoel met zijn jichtig been op een bankje en eene si gaar in zijn mond. Op het tafeltje naast hem, stonden een kistje sigaren en eene flesch port. „Zoo, Brooke! zeide hij, zonder zijne sigaar uit zijn mond te nemen, en voor overbuigende om zijn glas te vullen. /,Kom je mij met zaken lastig vallen?" //Het zal niet lang duren," antwoordde ik. //Je hebt maar eene vraag te beant woordden." z/Nu, maak het kort; al mijn tijd is verdeeld tusschen de jicht, den dokter en jou." z/Het spijt mij zeer dat je niet wel bent." //Nonsens! Wat kan je dat schelen? bare bewerking is niet alleen geheel over bodig, maar bederft ook het aanzien van de nieuwe biljetten waaruit alle frischheid van kleur verdwenen is." Een 13jarige Rotterdamsche slagers jongen, die op straat moedwillig een kat zoo hevig met een stuk hout had gesla gen, dat het dier onder de slagen bezweek, is door het tweede kantongeregt alhier 11. Dingsdag volgens de wet van 5 Junij 1875, vaststellende bepalingen bij het voorkomen van hondsdolheid (welke wet ook tegen het moedwillig mishandelen van een kat straf bedreigt), veroordeeld tot eene boete van twaalf gulden of gevan genisstraf van drie dagen. BUITENLAND. Het heeft in de politieke kringen nog al de aandacht getrokken, dat Grootvorst Constantijn van Rusland diekomende van St. Petersburg, ook ditmaal, gelijk in den vorigen herfst, een bezoek bracht aan het Duitsche Hof, 't welk hij vroeger, in strijd met de etiquette naliet, als doel van zijn herfsttocht niet Parijs, maar Londen gekozen heeft. Men wil daarin zien een tastbaar bewijs van den invloed, dien de staatkunde van Gladstone te St. Peters burg reeds had. Te Pimain Saksenheeft Dinsdag nacht een slachter zijne vrouw vermoord, zijne vijf kindereu gevaarlijk gewond, en ten slotte zich zelf van kant gemaakt. Zijne vrouw heeft hij de hersens ingesla gen en met een mes in den hals gesto ken. De oudste zoon, 19 jaar oud, ligt hoogst gevaarlijk. Ook de tweede, van 17 jaar, en eene dochter van 11 jaar verkee- ren in zeer bedenkelijken toestand. Eene dochter van 20 en een zoon van 12 jaar zijn minder zwaar getroffen. Al de wonden der kinderen zijn toegebracht met een bijl. Toen de buren en politie op het gekerm toeschoten, was de dader ontvlucht. Des ochtends vond men hem dood in een slachthuis, waar hij zich de polsader afge sneden en verscheiden wonden toegebracht had. Aan een der hakblokken had hij twee briefjes opgehangen, waarin hij verklaarde, niet in eene vlaag van krankzinnigheid te VroKhpri gehandeld, moor alios mot voor- bedachten rade te hebben gedaan, uit wan hoop over zijn financieelen achteruitgang. In Australië heeft de ontdekking van een nieuw goudveld in de nabijheid van Sidney heel wat opschudding veroorzaakt. De toevloed van goudzoekers neemt met eiken dag toe en er zijn zelfs reeds uit Victoria een menigte gelukzoekers aange komen. De grootste belemmering voor de ontginning van het veld is gebrek aan water voor de wasch-werkzaamheden. Het goud is overigens in overvloedige hoeveel heid voorhanden. Waar vroeger een dood- sche stilte heerschte, ziet men thans de levendigheid van een bedrijvige kolonie. De lieden, tuk op winst, bouwen overal langs den weg hutten en tenten. Zaterdag den 11 Sept. omstreeks 9 uur 's avonds is de Koningin van Spanje be vallen van eene infante, die den naam van Wat zou het mij kunnen schelen of jij de jicht had? De eenige, wien het aan gaat, is de dokter, het is hem niet on verschillig of ik leef; en hoe langer ik ziek ben des te beter vindt hij het. Hij wil niet dat ik port drink, omdat hij weet dat het mij dooden zalmaar daar om zullen wij er nog gauw even een glas bovenop zetten. En wat wou ie nu heb ben z/Ik wou weten, of je er ook iets op tegen hebt, dat er een nieuwe compagnon in de zaak komt." z/Op tegenmaar wat zou dat helpen Ik moet toch doen, wat je mij raadt." z/In dat geval z/Hoor eens," zeide hij, terwijl hij zich zelf ieder oogenblik door groote rook wolken in de rede viel; „zeggen wat ik wil doen geef mij tien duizend pond, en neem den heelen boel voor jou rekening doe ermee wat je wil maak den dokter of mijn zoon of den een of anderen vagebond - tot je deelgenoot, als je wil maar geef mij tien duizend pond en ga jij met de rest strijken." Meen je dat werkelijk z/Denk je dat ik grapjes maak? Jij bent Mercedes zal dragen en de Koningin Isa bella tot peetmoeder zal hebben. Dit nieuws is door de bevolking met groote blijd schap ontvangen; eene talrijke menigte verdrong zich om het paleis. De Koningin en de Infante zijn beide zeer welvarend. In verscheidene Russische bladen wordt bij voortduring de vervolging der joden gepredikt en zelfs de Molwa, die anders voor zeer liberaal wil doorgaan, verklaart in zijn No. van 7 dezer, dat men aan het ministerie van binnenlandsche zaken wel wat anders te doen heeft, dan voor verbe tering van den toestand der joden te zor gen. De Golos maakt hierop echter eene gunstige uitzondering. Het blad bevat een uitvoerig opstel, waarin voor de geloofs- en gewetensvrijheid een lans wordt gebro ken. Aan het slot van zijn artikel zegt het zeer terecht: //Het is zonderling, dat men van een mensch verlangt, zijn bloed te plengen voor een vaderland, dat hem de volle rechten van burger niet wil toe kennen; men vergt dus van hem een va derland te dienendat in den eigenlijken zin zijn vaderland niet is." GEMENGDE BERICHTEN. Terwijl hier te lande alles wordt aan gewend om het dooden van vogels, die nuttig voor den landbouw zijn, te voor komen, dient men in Frankrijk een ver zoek in om ook jacht te mogen maken op zwaluwen. Ernstig wordt daartegen echter van verschillende zijden geprotesteerd, of schoon de verzoekers beweren, dat de zwa luwen evenveel schade aanrichten als nut stichten, daar reeds herhaaldelijk is ont dekt, dat zij zich menigmaal voeden met bijen. Een ongehuwde vrouw te Oldeboorn, wordt verdacht van kindermoord. In de door haar bewoond wordende kamer werd, in een gat onder den vloer, begraven ge vonden het lijkje van een pasgeboren kind. Dezer dagen moet te Nieuwe Diep, in dien althans de mededeelingen waarheid behelzen, een vletterman gestorven zijn, tengevolge van den steek van een pieter man. Nadat den man eerst een gedeelte van den vinger, waarin hij gestoken werd, was geamputeerd, werd bij kort daarna ziek en stierf voor een paar dagen. Bij zijn overlijden moet de gestoken hand vree- selijk opgezwollen en pijnlijk zijn geweest. Indien de groote hitte u belet te slapen, zet dan des nachts een flinke pot, of bad kuip met water in uw kamer. Het water zal de warme dampen die zich in het ver trek bevinden, en welke u het slapen be letten, opslurpen. Telegrafische verminkingen kunnen wel eens kluchtig zijn; de gevolgen zijn ech ter in den regel niet aangenaam. Dezer dagen bestelde iemand in Duitschland voor een bruidspaar een bouquet en een bloem korf per telegraaf. Hij noemde als prijs opgaaf 50 marken. De telegrafist seinde echter //kool" voor //korf" en de afzender kreeg nu een lading bloemkool voor zijn huis ter waarde van dertig marken, met de ook een man van zaken! Stuur Clifford bij mij met het geld, dan kan hij al mij ne papieren meenemen. Daarl is het nu goed z/Ik zal mijnheer Clifford dadelijk raad plegen," zeide ik//maar als er niets van komt, heb ik je toestemming om een nieuwen compagnon aan te nemen?" z/Doe wat je wil. Neem een sigaar en ga dan maar heen. Ik krijg juist weer een aanval van jicht en de dokter komt over tien minuten ga heen! Wacht eens," riep hij mij na, toen ik de kamer al uit was; „zeg het niet aan mijn zoon, of hij zal ons allemaal even lastig vallen. Hij denkt dat hij mijn aandeel in de fa briek krijg, als ik ga, maar dat zal hem tegenvallen." Ik schreef dadelijk aan mijnheer Clif ford, en toen mijnheer Grandison den volgenden dag aan het kantoor kwam, kon ik hem zeggen dat Peyton niets tegen het plan had, en dat hij dadelijk aan mijnheer Clifford kon schrijven. z/Dat zal ik doen," zeide hij; „en ik zal ook aan mijn vader schrijven om te weten hoeveel hij mij kan geven om te storten. Wordt vervolgd.) boodschap, dat de ontbrekende hoeveel heid binnen eenige dageD zou volgen. Dat haastig afbesteld werd is wel waarschijnlijk: de telegrafist echter had den afzender toch reeds een leelijken kool gestoofd. In zeven uren tijds werd in Amerika een spoorweg van 360 kilometers versmald, om de aansluiting met andere spoorwegen mogelijk temaken. Niet minder dan 2500 arbeiders waren daarbij werkzaam en vol tooiden alles in een enkelen nacht. In de nabijheid van Christiania heeft zich een geval van ontwaken van een schijndoode voorgedaan. Yolgens mede- deeling van het Morgenbladet, stierf dezer dagen, na een korte ongesteldheid, de eige naar van een hofstede, Lars Ansindsen Hauch, te Sagudal. Men legde het lijk, in een kist en plaatste deze, zonder dek sel, in eene schuur, waar zij tot aan de begrafenis zou blijven. Denzelfden avond verzocht de vrouw haar oudste kind, een meisje van tien jaren, eenig brandhout uit de schuur te willen halen. Het meisje raapte spoedig een handvol bij elkander en wilde toen de schuur verlaten toen zij met zachte stem haar naam hoorde noemen. In wilde haast vloog zij naar het woonhuis. z/Vader staat weer op!" riep zij bij het binnenkomen uit en zonk uitgeput op een stoel neer. Weinige minuten later zag men het vermeende lijk over de plaats loopen. De man verhaalde later, hoe hij zich zeer ver baasd had en geschrokken was, toen hij bij zijn ontwaken bespeurde dat hij in een dood kist lag. Het scheen hem toe als had hij slechts kort geslapen. Thans is hij weer frisch en gezond en werkt met lust en opge wektheid. Een adres. Naar aanleiding van de verordening, waarbij het in Pruisen ver boden is trekhonden meer dan het be paalde gewicht te laten trekken is het volgende ingediend: Aan den grooten zwarten Rijkshond van von Bismarck. Broeder Tyrasl Men heeft mij afgevaardigd u schrifte- telijk onze groete en den dank der trek honden te brengen voor het besluit, waarbij ons eene //menschelijke" behandeling is gewaarborgdmet verzoek de tolk te zijn, om onze gevoelens van hoogachting aan uwen grooten meester over te brengen. Ik heb in last aan dien dank een vrien delijke bede toe te voegenin het ver trouwen dat uw meester het onstrek honden niet ten kwade zal duidendat wij onze meening vrij uitspreken, iets wat hij van de menschen en vooral van den Rijksdag niet altijd verdragen kan. Wij hebben hem dit nooit kwalijk ge nomen, hij is een genie en lijdt aan rhu- matiek; zulke menschen moet men iets toegeven. Ofschoon uw meester in de ge schiedenis den bijnaam draagt van //de ijzeren man" en filantropie moeielijk //vat" kan krijgen op ijzer, hopen wij toch, dat ons verzoek niet geheel in den wind ge slagen zal worden. Het zou ons daarom aangenaam zijn, zoo het verzoek hem ge werd te Varzin bij zijne ganzen, waar hij het gemakkelijkst voor verteedering vat baar is. Nu wij, honden, verlichting van lot gekregen hebben, wenschten wij de bijzon dere attentie van uwen meester te vestigen op anderen, die nog zwaarder lasten dragen dan wij, en Duitschers genoemd worden. Wij hebben innig medelijden met de on- gelukkigen, waarvan sommigen droog brood eten om aan uw meester het geld te kun nen verschaffen, waarvoor hij en zijn broeder von Moltke kanonnen laten gieten en ammunitie koopen. Och, goede Tyras, blijf eens vleiend tegen hem, gij zult al uw broeders ver plichten en Europa bovendien. Carro, slagers-trekhond in Berlijn. Te Baltis (St. Gallen) is een vereeniging opgericht, die wel nergens haar's gelijke zal vinden: namelijk een vrouwenvereeni- ging, waarvan de leden verplicht zijn, de kwaadsprekendheid en babbelzucht en het bezigen van onkiesche woorden, voorna melijk in tegenwoordigheid van kinderen, bij zich zeiven en anderen ijverig te keer te gaan. Opmerkelijk is voornamelijk art. 6 der statuten hetwelk luidt: „In 7 bij zonder verplichten zich de leden bij ver kiezingen en andere stemmingen zich van alle inmenging te onthouden." Van boeten zullen kleedingstukken voor arme kinde ren worden gekocht.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2